Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газ или пелети ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Газ или пелети ?

    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
    Това как да го разбирам? Хвалиш ли се или се оплакваш? Тълкува се и по двата начина?
    Требе да е голем мазохист, та 10 години само да се оплаква без да вземе мерки
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • От: Газ или пелети ?

      ТЕСИ са спрели от производство газовите котли.

      Коментар


      • Здравейте,

        някой ползвал ли е отопление на газ, само че с цистерна пропан бутан.
        Танки грязи не боятся!

        Коментар


        • Почти същия въпрос и мен ме гложди от известно време.

          Вече 4-та година ползвам такава система в Англия, само че с 4 бутилки вместо цистерна. Малък ми е двора за наземна цистерна, а не ми се копае за подземна.
          Бих искал да си монтирам същото в България. Двор голям за цистерна.
          Техническото изпълнение ("котел", радиатори, тръби, монтаж) не ме притеснява.
          По-скоро ме вълнува, колко добре е организирана доставката на гориво до клиента в България. Било то в бутилки, или цистерна.

          п.п. Ако някъде напред в темата са коментирани тези неща, искрено се извинявам за офтопика.
          Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

          Коментар


          • Преди години съм виждал само Кълвача газ да разхожда цистерни из махалата. Скоро не съм виждал даже и камион с бутилки на Топливо, но махалата вече е с прокарани тръби за метан и почти всички се навързаха за тях. Най-вероятно, типично по български, дори и да има останал доставчик на бутилки, той ще ти обещае всичко, за да те стисне за гушката, пък после никой не може да ти каже какво ще се случи
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • Поне в района на София предполагам не е проблем да се поръча газ от петролните бази. Даже според ценоразписа на една от фирмите LPG за отопление е освободен от акциз, текуща цена 966лв за тон/ 1кв се добива от 0,073кг. Сметката изглежда приемливо при липса на метан.
              Танки грязи не боятся!

              Коментар


              • krasi-mir
                krasi-mir коментира
                Редактиране на коментар
                Тази цена, предполагам е за доставка в цистерна, т.е. цената за доставка в бутилки ще е по-висока, нали?!
                БаМааМу, направо се навих с тия нема-и-лев/кг.
                Не си спомням, каква цена за цистернa ми дадоха на времето, ама в момента плащам към £1.30/кг в бутилки със включена доставка.

              • KamAZadjiq
                KamAZadjiq коментира
                Редактиране на коментар
                Според мен тази система има смисъл с голям резервоар, който се зарежа няколко пъти годишно- намалява се зависимост от доставчик, има сравнителна икономия, избягва се хамалогията, разнасянето на бутилки и др такива

            • Такава система ако сега започнеш да я проектираш и да вадиш съгласувания и разрешителни, ще е готова евентуално след две години, като въобще не съм сигурен дали е възможно по законен начин да си заровиш в двора цистерна с газ, в населено място. Кълвача-газ предлагаха такова нещо, модулно, но тази фирма фалира преди десетина години.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • s_s1
                s_s1 коментира
                Редактиране на коментар
                Не, бързо се случва за не повече от 2 месеца.

            • У наше село имаше 5-6 клиента за разнос на бутилки метан и ползваха сигурно до преди 2 години докато изведнъж фирмата спря разнос по селата и преминаха на пелети.
              Сега пак имало нова фирма ама не знам какво трябва да направи че някой да се прикачи.
              Но с тези цени на транспорта не си представям каква икономия би имало сравнено с термопомпа на ток и соларна топла вода.
              И най паче купуваш котли на газ а си в неизвестност до кога ще ти носят....
              Land Rover Discovery II, V8 4.0
              VW Golf VI variant
              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

              Коментар


              • Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                У наше село имаше 5-6 клиента за разнос на бутилки метан и ползваха сигурно до преди 2 години докато изведнъж фирмата спря разнос по селата и преминаха на пелети.
                Сега пак имало нова фирма ама не знам какво трябва да направи че някой да се прикачи.
                Но с тези цени на транспорта не си представям каква икономия би имало сравнено с термопомпа на ток и соларна топла вода.
                И най паче купуваш котли на газ а си в неизвестност до кога ще ти носят....
                Така е като сме подобие на държава и пародия на народ, у немско в повечето дворове цистерните за газ са директно на поляната, никакво задаряне, никакви драми. И тука ако си сложи 80% от градчето цистерни не мисля че ще има проблем с доставка.
                Термопомпа и солар са супер ама трябва да си бухнал петцифрена сума в дограми и изолация, ако имаш съществуваща радиаторна инсталация да подмениш всичко с конвектори или подово, и да си готов като има 3 дена подред облаци да се къпеш на ток.
                Отделно цената на газов котел е поне наполовина на термопомпа. Та за момента термопомпата е вариант за по заможни или живеещи в по топлите части на мамковината.

                Коментар


                • rosen_offroad
                  rosen_offroad коментира
                  Редактиране на коментар
                  Като има облаци термопомпата си бичи към БГВ

                  Цената на котела на метан е 1/2 от термопомпата ама не ти спират разноса както им кефне

                  А и моя инсталатор на отоплителни системи беше върл противник на термопомпите заклет пелетаджия и газаджия ама минаха 7-8 години и той мина на ТП
                  Който каквото и да ми приказва ако нямаш тръби с газ до вас само в ТП има смисъл

                • santaclash
                  santaclash коментира
                  Редактиране на коментар
                  Бъркаш. Мога веднага да ти дам пример. В селата покрай София в момента тече кампания за газификация. Т.е. събиране на заявления кой иска. Преди 7 години като ходих в Овергаз, ме отсвириха- нямало достатъчно заявления за района. ТО е защото нямаха никаква кампания и никакви намерения да продъжават мрежата. Стоят като у соц-а и чакат потребителя да дойде при тях. А той, междувременно...влиза в магазина и си купува примерно котел на пелети или дърва.
                  Сега се сетиха...обиколиха селата, говориха с кметовете, организираха няколко срещи...срокът за завления беше до септември, сега е продължен до октомври, защото ги зариха със заявки. Не е пародия. ВИкат му социализъм. И като частници, някои пак си бачкат като "на държавно".

              • От газов котел с подово отопление по-хубаво няма, но всичко трябва да е заложено изначално. При такъв вариант у нас пак трябва да вложиш и едни немалко пари за подсигуряване на УПС за котела, защото едно спиране на тока, докато си в банята не е много приятно. Друг е въпроса, че у нас всичко може да спре по всяко време на денонощието поради архивните инсталации за каквото се сетиш.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • santaclash
                  santaclash коментира
                  Редактиране на коментар
                  Един приятел имам във Владая. Наши се с някаква къща там на кредит...Обяснявах...недей, село е, в Столична община е...това ти гарантира, че всичко е на фаза полуразпад и никой за нищо няма да ти обърне внимание. Ама много яко било...До тук е назад с два климатика, фризер и още някаква техника, защото токът не стига, че спира редовно, ами и напрежението играе. Далекопровода за Перник минава край селото, обаче последния трафопост там е сложен още кога Петър Младенов е бил кандидат за член в Партията и от тогава никой нищо не е пипал. Няма и намерение да пипа.

              • Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                У наше село имаше 5-6 клиента за разнос на бутилки метан .
                Имаш предвид бутилки пропан вероятно?

                Коментар


                • rosen_offroad
                  rosen_offroad коментира
                  Редактиране на коментар
                  Не, имам предвид едни клетки с 10-15 големи вертикални бутилки на метан сложени на камион с кран

                  А иначе сигурно има и цистерни с втечнен метан дето идват и ти зареждат - таквоз животно съм виждал в Анталия да зарежда хотела с метан

                • Juiced
                  Juiced коментира
                  Редактиране на коментар
                  х-л Ермитаж на Златни пясъци е така. Имат един паркинг отстрани и там едно ремарке с бутилки метан, паркирано в заслон.

                • Паджеровод
                  Паджеровод коментира
                  Редактиране на коментар
                  Според учебниците това се нарича "виртуален газопровод". Доколкото знам цялото Банско е така. Но за краен дребен потребител е неизгодно именно поради наема за ползване на една такава батерия.

              • Първоначално публикуван от KamAZadjiq Преглед на мнение
                Здравейте,

                някой ползвал ли е отопление на газ, само че с цистерна пропан бутан.
                Аз ползвам,по надолу изчетох откровенни глупости.Ако имаш въпроси,на лично,моля.

                Коментар


                • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
                  ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
                  Редактиране на коментар
                  Защо е такава тайна ?

                • Asen Kushlev
                  Asen Kushlev коментира
                  Редактиране на коментар
                  И на мен ми е интересно. За село смятам да правя парно, имам котел на въглища студен резерв в мазата, но някак си не ме влече много. А и трябва нов комин да правя. Котела и инсталацияа са ясни, как стои въпроса с газта? Има ли възможност за малки доставки, аз ползвам къщата за вила.

                • gimax
                  gimax коментира
                  Редактиране на коментар
                  Никва тайна не е,дадох си телефона на човека,щото не ми се пише.

              • Така изглеждат батерии за метан по домовете:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:gaz.jpg
Прегледи:811
Размер:63.0 КБ
ID:6655556
                Прикачени файлове
                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                VW Golf VI variant
                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                Коментар


                • Паджеровод
                  Паджеровод коментира
                  Редактиране на коментар
                  Да, виждал съм ги. Но не знам какви са изискванията за отстояния от жилищни сгради и поради това дали да пригодни за използване в обикновен двор. И друго, газът вътре ясно с цената, а какви са цените за престоя на една такава батерия?

                • rosen_offroad
                  rosen_offroad коментира
                  Редактиране на коментар
                  Комшията на село държеше батерията залепена на дувара на къщата

                  Не съм сигурен че някой изобщо го проверяваше това нещо.

                  Но иде реч за преди повече от 2 години.

              • Само не разбирам, защо доставката на ток и пелети е супер сигурна и финансово константна задача, а доставка на метан и пропан е супер ненадеждна. И всичкото почитател на ел. енергия - не забравяйте, че в момента пазара е изкуствено регулиран и цените са ниски. Догодина се отвързват, както сега стана със стопанските абонати. Да не видим ся що тъпите немци и французи са толкоз тъпи, че не си качат по един климатик или ТП, ей прости хора.
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • rosen_offroad
                  rosen_offroad коментира
                  Редактиране на коментар
                  От всичкото това най сигурното и лесното за доставката е тока

                  Аз съм съгласен че газ-а е супер дупер и много тънкажно в момента де ама нещо докато не видя тръбата в двора няма да си сложа котел на газ.

                  Не ми се занимава с малоумни доставки на бутилки щото примерно един камион да дойде при мен от Варна ми взема минимум 70-80 лева за транспорта

                  Трафопоста ми е на 50 метра и тока ми не пада под 230/400 Волта.
                  В най големите виелици да се случи 1-път годишно да спре аварийно за 1-2 дена плюс няколко пъти профилактики за по няколко часа.
                  Затова си имам готварска печка на газ, камина на дръве и генератор на бензин - за 1 ден в годината върши работа дори и интернета и телевизията не спират

                • s_s1
                  s_s1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Мой приятел живее от години в скандинавието и разправя, че масово там се отоплявали с ТП. На спирките на градския транспорт също са отоплени с климатици. Защо ли, като там е доста по-студено от Бг?

                • Asen Kushlev
                  Asen Kushlev коментира
                  Редактиране на коментар
                  Росене, тока е рай за управление. Доставката според зависи. Супер далавера на газ в момента не е, просто държавната политика за екология в отоплението е на ниво 68 година и няма да мръдне скоро.
                  s_s1 на тия тока сигурно им е доста ефтин, те доста централи си имат там - вятър, вода, термални, ебе напред са. Не случайно карат алуминия за преработка точно там от целия свят, тока е ефтин. А и мисля, че не сме за сравнение точно с тях.

              • santaclash коментира
                Вчера, 21:14



                Бъркаш. Мога веднага да ти дам пример. В селата покрай София в момента тече кампания за газификация. Т.е. събиране на заявления кой иска. Преди 7 години като ходих в Овергаз, ме отсвириха- нямало достатъчно заявления за района. ТО е защото нямаха никаква кампания и никакви намерения да продъжават мрежата. Стоят като у соц-а и чакат потребителя да дойде при тях. А той, междувременно...влиза в магазина и си купува примерно котел на пелети или дърва.
                Сега се сетиха...обиколиха селата, говориха с кметовете, организираха няколко срещи...срокът за завления беше до септември, сега е продължен до октомври, защото ги зариха със заявки. Не е пародия. ВИкат му социализъм. И като частници, някои пак си бачкат като "на държа
                За кои села иде реч ?
                Тази земя, по която тъпча сега,
                тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                тази земя – не е моя земя,
                тази земя, простете, е чужда.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X