Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газ или пелети ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Газ или пелети ?

    Много набързо прехвърли нещата. Да ти кажа и аз, не съм разчитал на никой и всичко съм правил сам. Прав си че дебита е много важен, от моя котел съм извел управление за още две помпи (една за 1 и 2 етаж и другв за 3 и 4) освен вградената му. Но възможноста му да цъка на ниска мощност за да поддържа горенето без постоянно да включва и изключва е важна от гледна точка на икономия.
    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

    Коментар


    • От: Газ или пелети ?

      Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
      Но възможноста му да цъка на ниска мощност за да поддържа горенето без постоянно да включва и изключва е важна от гледна точка на икономия.
      Да това говориха и спецовете инженери!
      Но с течение на годините това не можа да се докаже категорично и въпроса остана спорен.Има и доста екперименти направени и не можаха да открият съществена разлика.
      Що се отнася до прочутото модулиране - в газовия клапан с електромагнити стискат една мембрана.И оттам правят модулацията.
      Не съм спец точно по това - просто мисля че това е прост процес- по малко газ съответно по икономичен ама и топли по малко.При on/off като се включи гори повече ама и по бързо стопля и съответно изключва.
      Затова при мойте обекти аз съм настроил оптимален горивен процес при който като се включи да изкарам максимума от горенето.И правих настройката уж по всички правила.Като меря на изхода на клапана някъде около 6 милибара- което се счита за оптимално при тези размери на горелката и тази газ.
      Ама мисля че труда ми е на вятъра.Ще пуснат повече въздух в газта и айдее
      Затова правилната формула е евтин сигурен газов котел и правилно построена инсталация.
      Да имаш малко първоначални разходи и нулеви или минимални за поддръжка...
      На последния обект 3-стаен 90 м2 всичко без тръбите излезе около 3 000.

      Коментар


      • От: Газ или пелети ?

        Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
        Викам им Вие що не ми казахте че ламаринетите са същите по ефективност? Ама са 3 пъти по евтини.И от фирмата ми казаха.Ми щото имаш пари и алуминиевите са по красиви.Ами по красиви са верно.Ама кел файда от тази красота? Монтираха ги и си скрихме зад рафтове(щото е в магазин).
        Аз от 10 години им пея на всички да не нариват пари за алуминиеви, ма не. Преди 10 години продавах радиатори, та имах достъп до интересни проучвания - от цяла Европа, само тук се кланяме на алуминия. Немци, французи и прочие, щото са прости и бедни над 90% от пазара им е на стоманени.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • От: Газ или пелети ?

          Да има модулация на пламъка си е важно. Особено ако котела действа и като проточен бойлер.

          Патил съм си със стар газов проточен бойлер на село дето работеше в режим включено/изключено. За къпане - отваряш крана на водата до край и е екстра. За миене на чинии обаче не беше оферта. А си намалил дебита, а е изгаснал бойлера (или си се попарил). Та на мивката минах на проточен електрически на 3kW.

          Има ли въобще съвременен двуконтурен газов котел който да няма модулация на пламъка?

          Коментар


          • От: Газ или пелети ?

            Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
            Да има модулация на пламъка си е важно. Особено ако котела действа и като проточен бойлер.
            Има ли въобще съвременен двуконтурен газов котел който да няма модулация на пламъка?
            Да има!Но си е изключение.
            По горе изкоментирахме че под високопарните думи "модулация" се крие една мембрана и с електромагнити намаля или увеличава обема на камерата на газовия клапан.И оттам и се регулира в някаква степен количеството газ.Цялата философия едва ли оскъпява и с 50 лв котела ама друго си е важно да кажеш пред клиента- Модулация има ей Не е шега работа.
            Не знам защо на проточен бойлер нямаш достатъчно топла вода?! Нещо не е наред.По начало когато има проточен обикновено са над 20 киловата.Това си е бая мощност.Твърдя че ако котела е изправен и всичко е нагласено можеш да получиш направо вряла вода. Затова мисля че имаш проблем някъде.
            По начало техниците не влагат особена мисъл.И често правят така както са чували.А то просто не е вярно.Ама…
            Понякога ми се ще да направим едно съревнование.Мой елементарен котел на който аз съм му направил настройките и съм сметнал че инсталацията е правилно да го сравним със скъп супер дупер велик котел.На просто състезание.Кой пръв ще направи 20 градуса да речем и примерно поддръжка на 20 градуса за 24 часа- ще засечем консумацията.

            Коментар


            • От: Газ или пелети ?

              Първоначално публикуван от m_markovski Преглед на мнение
              Темата малко замряла, но е интересно да чуем отзивите на автора две години по-късно.
              За удобство, спор няма газът е номер едно, но мит ли е високата цена?
              След като добих усещането, че въпроса е към мен споделям следното. Вече трета зима съм на газ. И вече трета зима съм изключително доволен. Топлото в къщи си е топло 21-23 градуса цяла зима, топла вода в банята в изобилие, печката в кухнята и тя не спира да готви /с моя и на жена ми помощ, разбира се/. Относно комфорта е ясно, супер е. Относно цената, а това е нещо относително за всеки обект, също съм много доволен. Като коментирам с колеги които са на дърва, ток или пелети се оказва, че аз плащам най-малко, което в началото наистина не го очаквах. Факт. Знаете че всичко зависи от конкретната ситуация, изолация, дограма, изложение, външни температури и фактори. всичко е частен случай, но при мен газификацията се получи много успешно и съм изключително доволен, че го направих така.
              Тази земя, по която тъпча сега,
              тази земя, която пролетен вятър пробужда,
              тази земя – не е моя земя,
              тази земя, простете, е чужда.

              Коментар


              • От: Газ или пелети ?

                Аз съм с Бакси от 7 г., миналата есен изгоря контролера. След петима капацитета, които ме убеждаваха, че не подлежи на ремонт и направо да си търся ново, намерих читав човек и го ремонтира. Работи безотказно, сметки между 90-120 лв. в зимния период, за 80 кв.м. апартамент.
                Животът е харизан кон според мен...

                Теди

                Коментар


                • От: Газ или пелети ?

                  Аз съм с Вайлант, от януари 2005 г. до сега. А я да попитам с какви радиатори сте? Аз съм с чугунени, и постигам почти постоянна температура с 1-2 градуса колебание в денонощието, с 2-5 часа максимум работа на котела.

                  Коментар


                  • От: Газ или пелети ?

                    Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                    .. може без хардуерни намеси да превключва между природна и пропан-бутан газ. ...
                    На пропан една синя бутилка (30л.) за колко дни стига?
                    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                    Суперспам - спама на суперите

                    Коментар


                    • От: Газ или пелети ?

                      Първоначално публикуван от BRANCO Преглед на мнение
                      Аз съм с Вайлант, от януари 2005 г. до сега. А я да попитам с какви радиатори сте? Аз съм с чугунени, и постигам почти постоянна температура с 1-2 градуса колебание в денонощието, с 2-5 часа максимум работа на котела.
                      Ако ги разкараш ще се родиш. Няма ефективен чугунен радиатор, те са проектирани за пара. Поне така ме светна председателя на камарата на проектантите по топлотехника, за името не съм сигурен точно. Вкъщи бях с такива, минах на стоманени и се стоплих. С какви точно чугунени си? Въпреки, че няма голямо значение.
                      Ford Maverick II 2.3 XLT
                      Ford Mondeo MK5

                      Коментар


                      • От: Газ или пелети ?

                        Аз съм на стоманени. Доволен съм определено.
                        Тази земя, по която тъпча сега,
                        тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                        тази земя – не е моя земя,
                        тази земя, простете, е чужда.

                        Коментар


                        • От: Газ или пелети ?

                          Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                          На пропан една синя бутилка (30л.) за колко дни стига?
                          Не знам не съм ползвал, но ако се опра грубо на цената която плащам за метан, лятото сметката за топла вода ми е около 20лв значи за месец ще стигне. Иначе за зимата е относително, може да стигне за денонощие и нещо може и за седмица. Това са съвсем груби сметки в които мога и много да греша.
                          Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                          Коментар


                          • От: Газ или пелети ?

                            Ами чугунени от '72 г. когато е издаван блока, те май бяха един вид тогава. Няколко човека във входа сме газифицирани, има и от трите основни типа радиатори. Не виждам в жилищата със стоманени и алуминиеви да е по-топло или да са с по-малки сметки, но нямам и реална база за сравнение. Имаме двама съседи които разкараха алуминиевите и си върнаха чугунените. Все хора от строителния бранш сме и всичко е изпълнено грамотно и според правилата.
                            Сервизния техник към Вайлант, който всяка година ми прави преглед на котела категорично отрича алуминиевите радиатори. Не съм чул за някакъв недостатък на чугунените, би ми било интересно да разбера обаче. Котела изключва последно в 19.00 вечер, радиаторите са топли до 23.00. Другите видове изстиват доста по-бързо. Лично за мен не е някакъв плюс, че и бързо стопляли. Както казах постигнал съм почти постоянна температура, за което доста допринасят качествената външна термоизолация и дограма.
                            П.С. Сетих се и друго, през Онези години си бяхме с парно, но само жилищата на определени отговорни другари бяха с чугунени радиатори и паркет. На повечето съкооператори радиаторите бяха стоманени, случваше се някой да протече. Обаче имам спомени как постепенно стоманените радиатори лека-полека започнаха да се подменят с чугунени. Блока беше на Втори района на СМК, в него имаше проектанти и доста грамотни ръководители. Интересно , че те хич не бяха фенове на стоманените радиатори.
                            Последно редактирано от BRANCO; 30-01-19, 17:44.

                            Коментар


                            • От: Газ или пелети ?

                              Първоначално публикуван от BRANCO Преглед на мнение
                              Имаме двама съседи които разкараха алуминиевите и си върнаха чугунените. Все хора от строителния бранш сме и всичко е изпълнено грамотно и според правилата.
                              Сервизния техник към Вайлант, който всяка година ми прави преглед на котела категорично отрича алуминиевите радиатори.
                              Не съм чул за някакъв недостатък на чугунените, би ми било интересно да разбера обаче.
                              имаше проектанти и доста грамотни ръководители. Интересно , че те хич не бяха фенове на стоманените радиатори.
                              Хм това е много особено мнение! За пръв път чувам за предимства на чугунените пред останалите.Че и от газов техник? Сигурен ли че това е газов техник?
                              Питам понеже нещата са много прости.Чугунените са направени по особен принцип.Да има много вода в тях или пара.И тази пара топли чугуна който има солидно тегло.Има един плюс примерно като спре котела количеството въртяна вода е доста по голямо и съответно изстива по бавно.
                              Това е единсвеното предимство.А и че са евтини.Купуват се на цената на скрап.
                              Алуминиевите или ламаринените са изцяло на друг принцип.Те имат малък обем на водата в себе си но много повърхност.И просто като мине тази малко вода голямата повърхност повече поема от топлината и я отдава на въздуха.
                              Интересен е следния случай:
                              Клиент с парно на дърва- доволен топли минава на газ- сменя само котела.И се оплаква че не топли.И почва да плюе газта котела и прочие.В един момент сменя само в едната стая чугуна с ламаринени и установява че температурата се покачила при същата работа на котела.Сиреч тези радиатори са по ефективни.Освен това парното на дърва въглища или пара просто --- винаги работи почти на мах.Трябва висока температура на водата.За да топли.А газовите котели обратно. Стараят се да е по ниска-заради ефективността и екологията.Затова нали ги сложиха кондензни.Работна темп около 40-50 градуса. А на дърва въглища прави пара- 90-100 градуса.
                              Та какви са аргументите на техника и проектантите? Питам сериозно щото нашите проектанти не мисля като твоите?!Чии дипломи трябва да скъсаме?

                              Коментар


                              • От: Газ или пелети ?

                                Да уточня, сервизния техник отрича алуминиевите, и насочва клиента към останалите два вида, като всеки да си избере за него най-доброто.
                                Има един момент в който ако проектантите са и търговци, аз поне не им вземам мнението за чиста монета, или го поставям под сериозно съмнение.
                                Виждам, че чугунените се отричат, но не съм видял дори един сериозен аргумент. Имам претенции, че моята инсталация е изчислена и изпълнена правилно.
                                Ще споделя едно наблюдавано от мен сравнение в нашия блок, на два еднакви апартамента, с алуминиеви на 4 ет. и с чугунени на 8 ет.(моят собствен) при абсолютно равни други условия:
                                -еднаква външна термоизолация, заедно си я слагахме в рамките на една седмица.
                                -еднаква дограма, пак заедно в рамките на месец.
                                -един проектант и един изпълнител на двата апартамента, пак в рамките на месец
                                Като резултат сметките ни се движеха долу-горе по равно, само дето у тях не можеше да усетя тази топлина, която усещах у нас - което си е субективно донякъде, но сме си доста близки и често си ходим по гости. Това беше единия апартамент, който си върна чугунените радиатори.
                                Поне според мен негативното мнение към чугуна е от лоши изчисления и лошо изпълнение, в моето жилище не виждам какво може да се промени към по-добро.
                                Също ми е направило впечатление, че по разни филми в развитите държави масово радиаторите са чугунени !!! Явно има защо, ако бяха толкова зле, да ги бяха подменили?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X