Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Меркел, 12 кал.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Меркел, 12 кал.

    За Коледа си подарих стара успоредка Меркел, 12 кал. Металните части са добре запазени, но има нужда от реставриране на оригиналната политура на приклада. Цевната кутия е била бяла, но сега много не личи. Искам да я изчистя от 50-годишни наслагвания, но без да сваля патината на времето. Има ли във форума оръжейник, който се е занимавал с такава работа и който да даде съвет?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090834.jpg
Прегледи:1
Размер:116.4 КБ
ID:6106312

    Е, исках да кача повече снимки, ама не става.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    От: Меркел, 12 кал.

    Здравей,колега!
    Като гледам е вапцана с лак върху ореха!
    Аз си освежавам прикладите като си режа стъкълца с елмаза и свалям покритието.
    По принцип приклад се чисти и полира и се маже с ленено масло!
    Аз за тая цел си купих шлифовалка и финиша го правя с 2500 водно.При липса на на ленено масло ги третирам с ленен безир три пъти като между третиранията търкам пак водно!Става мозък.
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

    Коментар


    • #3
      От: Меркел, 12 кал.

      За дървото е ясно, стари неоригинални лакове най-лесно се махат с компрес от ацетон или кореселин. За няколко часа покритието шупва като юфка и пада почти само. Новото покритие го правя, като затопля приклада и го мажа с ленено масло, после лъскам с вълнен парцал и пак масло 3-5 пъти. За металната кутия е въпросът - мога да опитам със същото или с газ, но не искам да падне патината и да лъсне като нова. С изключение на приклада, пушката е в напълно оригинално състояние, дори няма следи от развиване/притягане на винтове. А е на половин век!
      Особено важно е да не повредя златистата ивица по края!
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #4
        От: Меркел, 12 кал.

        Moже да пробваш с Meglio. За изчистване на мръсотия е супер, но не знам как ще се отнесе с патината. Може да пробваш леко в някое невидимо ъгълче.

        Коментар


        • #5
          От: Меркел, 12 кал.

          Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
          За дървото е ясно, стари неоригинални лакове най-лесно се махат с компрес от ацетон или кореселин. За няколко часа покритието шупва като юфка и пада почти само. Новото покритие го правя, като затопля приклада и го мажа с ленено масло, после лъскам с вълнен парцал и пак масло 3-5 пъти. За металната кутия е въпросът - мога да опитам със същото или с газ, но не искам да падне патината и да лъсне като нова. С изключение на приклада, пушката е в напълно оригинално състояние, дори няма следи от развиване/притягане на винтове. А е на половин век!
          Особено важно е да не повредя златистата ивица по края!
          Тая златистата ивица по края е лак от вапцането на приклада.....няма го в производствените планове на заводите
          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

          Коментар


          • #6
            От: Меркел, 12 кал.

            Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
            За дървото е ясно, стари неоригинални лакове най-лесно се махат с компрес от ацетон или кореселин...
            Ясно, ама друг път . Прикладът стоя 3 дни овит с бинт и коресилин, но лакът си стои, само леко шупна на места. Дайте идея, с каква смивка да го махна, без да повредя дървото?
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #7
              От: Меркел, 12 кал.

              Щом не пада по твоя метод, значи е лакиран със здрави и устойчиви, съвременни синтетични лакове, а не естествени масла. Сериозните лакове падат с натриева основа (сода каустик) и разни препарати базирани на нея, но обработката включва и обилно миене с вода, пък и самата сода се отразява на дървото, така че е неприемливо. Ако пък е мината с някакъв реактивен полиуретанов лак - например - и содата е безсилна.
              Механична обработка е единствения ти вариант.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #8
                От: Меркел, 12 кал.

                Оръжейно ателие "Унио" София /до Полиграфическия комбинат" - Анатков. Телефон на лични.
                За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                Коментар


                • #9
                  От: Меркел, 12 кал.

                  Виждал ли си ? как се чисти шлаифа старо душеме наклепано с сто вида лак и разни гнясове.
                  Луд не се мори,само се поти...и охлажда с бира 0884480846

                  Коментар


                  • #10
                    От: Меркел, 12 кал.

                    Първоначално публикуван от Пламен Ковачев (zaiko1234) Преглед на мнение
                    Виждал ли си ? как се чисти шлаифа старо душеме наклепано с сто вида лак и разни гнясове.
                    Не съм виждал и ми е много интересно да прочета.
                    LZ1AIV

                    Коментар


                    • #11
                      От: Меркел, 12 кал.

                      Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
                      Не съм виждал и ми е много интересно да прочета.
                      С готварско олио и ситна шкурка .
                      И търкаш яко.
                      Луд не се мори,само се поти...и охлажда с бира 0884480846

                      Коментар


                      • #12
                        От: Меркел, 12 кал.

                        Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                        Ясно, ама друг път . Прикладът стоя 3 дни овит с бинт и коресилин, но лакът си стои, само леко шупна на места. Дайте идея, с каква смивка да го махна, без да повредя дървото?
                        Има ли как да видя приклада на живо и да поговорим..?
                        Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                        Най-добрият ром е студеният ром!
                        Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Меркел, 12 кал.

                          Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                          Ясно, ама друг път . Прикладът стоя 3 дни овит с бинт и коресилин, но лакът си стои, само леко шупна на места. Дайте идея, с каква смивка да го махна, без да повредя дървото?
                          С пистолет за горещ въздух нагряваш и със шпакла чегърташ,само внимаваш да не прегориш дървото.
                          По този начин съм махал блажна боя от стари мебели.

                          Поздрави!!!
                          Pajero 2.5.TDI GLS Super Selekt
                          лодка RIGIFLEX CAP370+YAMAHA 15hp. four stroke

                          Коментар


                          • #14
                            От: Меркел, 12 кал.

                            Шкурка,баиц,ленено масло,восък и терпентин,датско масло,шеллак.Поне аз така бих я направил...
                            Нещо от сорта трябва да се получи:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:лак.jpg
Прегледи:1
Размер:170.3 КБ
ID:5714028
                            Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                            Най-добрият ром е студеният ром!
                            Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Меркел, 12 кал.

                              То определено нещо такова е целта на занятието, но първо трябва да се махне наличната "гмеч".
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X