Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Меркел, 12 кал.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Меркел, 12 кал.

    Точно по тази причина поисках да видя приклада,ама...явно колегата е намерил решение.
    Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
    Най-добрият ром е студеният ром!
    Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

    Коментар


    • #17
      От: Меркел, 12 кал.

      Още не съм намерил решение, но мисля да направя тези 2 неща:
      - оригиналния приклад ще опитам да го чистя само с химикали, без стъргане или шкурки, за да не стане по-лъскав от ложата, която е без покритие, ако това не стане, ще ги лъскам и 2-те;
      - ще поръчам нови ложа и приклад, за които търся подходящо дърво.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #18
        От: Меркел, 12 кал.

        Най-добре - според мен (аз се позанимаввам с подобни неща) - е да обработваш едновременно и по един начин и двете.
        Подмяна на части е уместна само в краен случай и безвъзвратно унищожени оригинални такива (ако разбира се, се търси автентична реставрация, а не просто възстановяване до функционалност). Също така, ако подмяна е неизбежна, то това е най-добре да се прави с оригинални части от "донор" и пак в краен случай "новодел".
        Всичко това го пиша по принцип, твоят конкретен случай, съвсем определено не е такъв. Ще се повторя с предложението за механично почистване, като наистина е добре (както предлага Михов) да започнеш с циклене. Всички тези маладжи заплескват шкурката и тя не е ефективна - загубено време, а и риск откъм качеството. При последващото обработване, са възможни всякакви варианти, вкл. и визуално състаряване, ако евентуално търсиш такъв ефект.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #19
          От: Меркел, 12 кал.

          1.Най-добрия и безопасен за дървото е варианта с механично почистване,стига на края дървото да надсттърча над металните части.
          2.Задължително се обработват и приклад и ложа.
          3.Задължително преди последваща запечатка се прави нова накатка.
          П.П Крайната обработка е до голяма степен личен избор,но практиката показва че Шел лак няма място при работно оръжие.

          Коментар


          • #20
            От: Меркел, 12 кал.

            Естествено,че и ложата се обработва!Против химията съм и аз - твърдо.Завършекът (финиша)е наистина много личен избор и има доста решения.А шел лакът е моят избор по ред причини,които няма да изброявам...
            П.П. Знам за какво говориш,но съм намерл решение,естествено само ако обработваният елемент не се съхранява във спиртна среда А срещу механични повреди няма защита...
            Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
            Най-добрият ром е студеният ром!
            Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

            Коментар


            • #21
              От: Меркел, 12 кал.

              Това, дето се вижда от полуложата, спукано ли е? Защото ако да, струва ли си да се занимаваш с възстановяване.

              Коментар


              • #22
                От: Меркел, 12 кал.

                Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
                Това, дето се вижда от полуложата, спукано ли е? ...
                Не, за съжаление. Иначе отдавна да съм сложил нов приклад, с красив фладер ... Но и това ще стане, като ми писне да се занимавам глупости. Няма да се учудя, ако след почистване на оригиналния приклад се окаже, че са китвани повреди и после е лакиран.
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #23
                  След няма и 7 години отлагане намерих правилния човек. Важно условие беше да се запази напълно оригиналният вид, да отстрани лака, но без разглобяване и стъргане, за да не се правят нови накатки. По приклада няма щети, за каквито се опасявах. Новото покритие е 3 слоя ленено масло и финиш с препарат от восък. Получи се добре. Не стана красив като този на Bat_Pepo , но и на това съм доволен.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:приклад-рено-дясно_2022-08-09.jpg
Прегледи:222
Размер:244.4 КБ
ID:6898146

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:приклад-рено-ляво_2022-08-09.jpg
Прегледи:206
Размер:246.6 КБ
ID:6898147
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • trapper
                    trapper коментира
                    Редактиране на коментар
                    Майсторът е стар реставратор. Покрил е приклада с дебел, но фин памучен материал и го е напоявал с италиански препарат за сваляне на лакове от стари мебели. Покритието шупва като юфка и се отделя с дървена цикла и четки. По дървото не остават следи или поне аз не видях, а търсих маана.

                  • blackfirefly
                    blackfirefly коментира
                    Редактиране на коментар
                    След премахването на лака дървото трябва ли да се почисти от препарата и с какво и дообработва ли се нещо, или направо се маже с ленено масло и восък?

                  • trapper
                    trapper коментира
                    Редактиране на коментар
                    До колкото научих - не се чисти с други препарати. Преди маслото трябва да се окачи и проветри няколко дни. После се лъска с парче твърда материя, която прилича на коноп.
                    Маслото се загрява на водна баня и се маже приклада, на другия ден се лъска с вълнен плат и пак се маже - и така няколко пъти.
                    Може и да не знам някои подробности.

                • #24
                  Покрай тази пушка май имаше една тема за специални отвертки... Намериха ли се такива или се изработиха на място?

                  Коментар


                  • trapper
                    trapper коментира
                    Редактиране на коментар
                    Намерих ги. Направени са от стари ножове за сервиране на храна - много здрав и подходящ материал. Но не се наложи да ги ползвам, засега.

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X