Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

    Здравейте !
    Имам следния проблем с Laptop-а ми, Sony Vaio vpc f13f4e.
    В момента на него има инсталиран Windows 7 (Ultimate) , който е на sata disk 160gb.
    Четох малко в нета (малко!) , че щял да тръгне малко по-бързо ако мина на SSD и купих Samsung 850 Evo.
    Реших да се върна на XP , защото само на него ми работи режещия плотер (не ми е чак толкова зор да го ползвам на лаптопа!) и от там се тръгна чудо-то.

    Понеже Sony-то няма DVD (някой си го е прибрал преди да стигне до мен) тръгнах да инсталирам от USB DVD Windows XP (знам , че работи! Инсталирал съм други компютри с този диск).
    Тръгва да зарежда и се появява син екран, без значение кой твърд диск е вътре в лаптопа (този на който си има работещ Windows 7 или SSD!)


    При влизане в BIOS , дисковете (този с работещия Windows 7 и SSD) ги засича без проблеми!

    Реших за теста да сложа SSD в друг Laptop и да пробвам същата процедура. Инсталирах Windows XP през USB без никакви проблеми и лаптоп-2 си работи без никакви проблеми (а е вече на почти 10 години)

    Казах си : "Добре, явно с XP няма да стане работата (нищо , че в сайта на Sony има driver-и за XP за моя модел!)"
    Реших да пробвам Windows 7!
    Свалих къде какво имаше Windows 7 по торентите , качих ги на една USB Флашка и тръгнах да пробвам (първо с работещия диск на който има Windows 7 , после със SSD!).
    Тръгва да зарежда и до тук :


    Реших , че не намира някакви driver-и за моя лаптоп и се почна едно търнесе ... да ама откъде да знам кой му трябва?

    Зарязах идеята за Windows 7 и реших да пробвам с Windows 10!
    Да ама не ... пак същата работа.


    Дайте някаква идея как да подкарам каквато и да е Windows система (бих минал на Linux , ама ми се налага да ползам всеки ден Adobe и AutoDesk продукти доста често) на новият ми SSD диск.

    Защо искам изобщо да го сменя ?
    В момента диска на който има работещ Windows 7 явно вече си е изпял песента (има лепенка на него от 2008г.) и явно не е оригинален от даденото Sony.
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

  • #2
    От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

    Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
    Здравейте !
    Имам следния проблем с Laptop-а ми, Sony Vaio vpc f13f4e.
    В момента на него има инсталиран Windows 7 (Ultimate) , който е на sata disk 160gb.
    Четох малко в нета (малко!) , че щял да тръгне малко по-бързо ако мина на SSD и купих Samsung 850 Evo.
    Реших да се върна на XP , защото само на него ми работи режещия плотер (не ми е чак толкова зор да го ползвам на лаптопа!) и от там се тръгна чудо-то.

    Понеже Sony-то няма DVD (някой си го е прибрал преди да стигне до мен) тръгнах да инсталирам от USB DVD Windows XP (знам , че работи! Инсталирал съм други компютри с този диск).
    Тръгва да зарежда и се появява син екран, без значение кой твърд диск е вътре в лаптопа (този на който си има работещ Windows 7 или SSD!)


    При влизане в BIOS , дисковете (този с работещия Windows 7 и SSD) ги засича без проблеми!

    Реших за теста да сложа SSD в друг Laptop и да пробвам същата процедура. Инсталирах Windows XP през USB без никакви проблеми и лаптоп-2 си работи без никакви проблеми (а е вече на почти 10 години)

    Казах си : "Добре, явно с XP няма да стане работата (нищо , че в сайта на Sony има driver-и за XP за моя модел!)"
    Реших да пробвам Windows 7!
    Свалих къде какво имаше Windows 7 по торентите , качих ги на една USB Флашка и тръгнах да пробвам (първо с работещия диск на който има Windows 7 , после със SSD!).
    Тръгва да зарежда и до тук :


    Реших , че не намира някакви driver-и за моя лаптоп и се почна едно търнесе ... да ама откъде да знам кой му трябва?

    Зарязах идеята за Windows 7 и реших да пробвам с Windows 10!
    Да ама не ... пак същата работа.


    Дайте някаква идея как да подкарам каквато и да е Windows система (бих минал на Linux , ама ми се налага да ползам всеки ден Adobe и AutoDesk продукти доста често) на новият ми SSD диск.

    Защо искам изобщо да го сменя ?
    В момента диска на който има работещ Windows 7 явно вече си е изпял песента (има лепенка на него от 2008г.) и явно не е оригинален от даденото Sony.
    Иска SATA дривер. Обикновено производителе заедно с другите драйвери за модела дава и SATA или Disk Driver. Потърси на саита.

    Коментар


    • #3
      От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

      Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
      ..


      Дайте някаква идея как да подкарам каквато и да е Windows система (бих минал на Linux , ама ми се налага да ползам всеки ден Adobe и AutoDesk продукти доста често) на новият ми SSD диск.

      Защо искам изобщо да го сменя ?
      В момента диска на който има работещ Windows 7 явно вече си е изпял песента (има лепенка на него от 2008г.) и явно не е оригинален от даденото Sony.
      Виж в биос-а имаш ли за SATA-a compatible mode , ако има - включи го ( по подразбиране е вкл. AHCI )
      А ако нямаш compatible mode, то дривери ще си трябват
      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
      Суперспам - спама на суперите

      Коментар


      • #4
        От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

        Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
        Виж в биос-а имаш ли за SATA-a compatible mode , ако има - включи го ( по подразбиране е вкл. AHCI )
        А ако нямаш compatible mode, то дривери ще си трябват
        Да де, ама за да използва по-пълноценно предимствата на SSD-то, ще му трябва баш AHCI mode. Така че най-добре да си намери драйверите за SATA-та и да ги инсталира при setup на Windows-а.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          .. да ги инсталира при ...
          Което става много по-лесно, ако windows-a вече работи
          байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
          Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
          Суперспам - спама на суперите

          Коментар


          • #6
            От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

            Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
            Което става много по-лесно, ако windows-a вече работи
            А Windows няма ли да се сърди, ако бъде инсталиран при диск, работещ в режим IDE, а след това SATA контролерът се прехвърли на AHCI?
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

              Не,
              1.инсталираш в IDE
              2. под вин слагаш AHCI дриверите
              3 рестартираш - ръчкаш в биоса AHCI - save
              и воаля

              но днешно време доста компове нямат compatible mode
              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
              Суперспам - спама на суперите

              Коментар


              • #8
                От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

                Да инсталирам ама не тръгва!
                Днес свалях driver Intel(R) 5 Series 6 Port SATA AHCI Controller от сайта на Intel , заредих го при инсталацията на Windows 10, показа ми го в листа и до там , пак търси нещо.

                Какви други driver-и може да иска един комп за да тръгне ?

                Никога не съм имал подобни проблеми с нито една от машините които съм имал (сигурно над 8 бройки вече).

                В BIOS няма опция да сменям AHCI , IDE или каквото и да е .

                Единственото което го има като Advanced е Intel Visualisation нещо си.

                Въпрос за driver при инсталиране на Windows: Тези от Sony които намирам са готови *.exe файлове , а при инсталиране не ги намира , т.е. трябват ми *.inf *.sys и тнт.
                Въпроса е как да ги намеря тези файлове ,при положение , че готовите exe-та няма как да ги разопаковам?
                Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                Коментар


                • #9
                  От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

                  Ако проблемът ти реално е със SATA драйверите, ей тук са верните:
                  http://www.win-raid.com/t2f23-Intel-...QL-v-WHQL.html

                  Не ме питай що не те пращам на сайта на производителя, форумните правила забраняват псуването. Само да намекна че нарочно е направено да ти е гадно.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми



                    Пак не иска да тръгне да се инсталира ....

                    Явно не е този driver-a който му липсва.
                    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                    Коментар


                    • #11
                      От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

                      Нещо не го уцелваш, те там на сайта са няколко. Все едно, за XP поне ще ти трябва драйвер за инсталиране през F6 - папката с файл txtsetup.oem
                      На по-новите windows принципът е същият, но интерфейсът е друг и за тях нямам опит.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

                        Аз все си мисля ,че е SSD или SATA диска виновен, то май ще излезе , че е USB-то!
                        Чета в нета и ми излиза, че и други хора имали същия проблем като се опитват да инсталират през USB стик.
                        Всички казват, че трябва да смениш USB порта (ако стика ти е на 3.0 да го смениш на 2.0) , да ама тоя laptop има само 2 порта , които са 3.0.

                        Какво се прави в такива случаи?

                        Да търся USB driver 3.0 ?
                        Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                        Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                        Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                        Коментар


                        • #13
                          От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

                          Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
                          Аз все си мисля ,че е SSD или SATA диска виновен, то май ще излезе , че е USB-то!
                          Чета в нета и ми излиза, че и други хора имали същия проблем като се опитват да инсталират през USB стик.
                          Всички казват, че трябва да смениш USB порта (ако стика ти е на 3.0 да го смениш на 2.0) , да ама тоя laptop има само 2 порта , които са 3.0.

                          Какво се прави в такива случаи?

                          Да търся USB driver 3.0 ?
                          Аааа, ясно.

                          Няма да ти помогне USB3 драйвер. Ако можеш си намери USB2.0 хъб. Ама няма гаранции. Или ако може да се изключва от биос - изключи usb3

                          Коментар


                          • #14
                            От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

                            външно CD
                            ________________________________________________
                            Subaru OUTBACK 2,5
                            Hyundai TUCSON 2.0

                            Коментар


                            • #15
                              От: Инсталиране на Windows XP, 7 или 10 проблеми

                              Ако има опция в BIOS-а, ограничи го на 2.0. Ама надали има.

                              Ако можеш разбери какъв е чипа на USB3 контролера. По него време бяха предимно на Renesas, ако не се лъжа. И после си сваляш драйвер от сайта на производителя на чипа, ако има такъв.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X