Обява

Свий
Няма добавени обяви.

КАТ - задължителни зимни гуми?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • КАТ - задължителни зимни гуми?

    "...От ноември катаджиите ще проверяват и дали всеки шофьор е поставил и зимни гуми на колата си. Зимните гуми не трябва да имат по-малък грайфер от 4 мм, обясниха още от Пътна полиция.
    Според Закона за движение по пътищата, шофирането с изтрити гуми се наказва с 40 лв. глоба. и отнемане на 6 точки от контролния талон."
    http://www.dnes.bg/article.php?id=43111

    Не е журналистическа измишльотина, някаква Главна Инспекторка го говореше и по телевизията... И освен четирите милиметра трябвало зимните гуми да отговарят "на онези изисквания, които ние предявяваме към тях"...

    Не че съм особено изненадан - имал съм например случай да попитам пожарен инспектор къде ги пише тези небивалици, които иска от моя клиент, и получих отговор "В наште таковата..."

    Никъде в ЗДП и Правилника не се споменават "зимни гуми", а по отношение на износването на гумите единственото споменавано число е 1.6 мм.

    Да не би да има някое ново изменение, което съм пропуснал?
    Или някой депутат е станал вносител на гуми?
    Ако е така, като качат още малко милиметрите, ще трябва да си возим ремаркета с гуми и екип техници за подмяна през 100 км...

    Познавачите да помагат, че първи е утре...

  • #2
    До: КАТ - задължителни зимни гуми?

    Първоначално публикуван от Iliya Преглед на мнение
    "...От ноември катаджиите ще проверяват и дали всеки шофьор е поставил и зимни гуми на колата си. Зимните гуми не трябва да имат по-малък грайфер от 4 мм, обясниха още от Пътна полиция.
    Според Закона за движение по пътищата, шофирането с изтрити гуми се наказва с 40 лв. глоба. и отнемане на 6 точки от контролния талон."
    http://www.dnes.bg/article.php?id=43111

    Не е журналистическа измишльотина, някаква Главна Инспекторка го говореше и по телевизията... И освен четирите милиметра трябвало зимните гуми да отговарят "на онези изисквания, които ние предявяваме към тях"...

    Не че съм особено изненадан - имал съм например случай да попитам пожарен инспектор къде ги пише тези небивалици, които иска от моя клиент, и получих отговор "В наште таковата..."

    Никъде в ЗДП и Правилника не се споменават "зимни гуми", а по отношение на износването на гумите единственото споменавано число е 1.6 мм.

    Да не би да има някое ново изменение, което съм пропуснал?
    Или някой депутат е станал вносител на гуми?
    Ако е така, като качат още малко милиметрите, ще трябва да си возим ремаркета с гуми и екип техници за подмяна през 100 км...

    Познавачите да помагат, че първи е утре...
    Много се надявам това да е поредния опит за сплашване на шофьорите, което да ги накара да се замислят дали всичко по колата им е наред...Преди време имаше сериозни разисквания на тази тема за такива изцепки в медиите...Не знам дали си спомняте идеята "ако караш пиян - отнемат ти автомобила". Това го пишеш на първа страница по вестниците...А след това, като не приеха закона, от КАТ казаха" Абе, няма значение...Важното е, че шофьорите се стряскат от такива неща и се очаква да се замислят повече"

    Коментар


    • #3
      До: КАТ - задължителни зимни гуми?

      Интересно, моите Кобри дали ще ги признаят за "зимни"
      Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
      Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

      Коментар


      • #4
        До: КАТ - задължителни зимни гуми?

        Еми кво да правим ще слагаме зимни. А който няма пари да си купи зимни да се моли на Господ да му проти. Иначе като идея е добре за всички да са със зимни гуми, а най- добре е за тия дето ги продават.
        Може след време и лебедките да са задължителни, така че ...
        [U][I]Land Rover Freelander 2.0 D [/I][/U]

        Коментар


        • #5
          До: КАТ - задължителни зимни гуми?

          Първоначално публикуван от Злой Преглед на мнение
          Интересно, моите Кобри дали ще ги признаят за "зимни"
          И аз се зачудих какъв ще е статута на МТ-тата, но ако четем текста, публикуван от Iliya, а именно:

          ...гуми не трябва да имат по-малък грайфер от 4 мм, обясниха още от Пътна полиция...
          Ще ги признаят ако не си ги претъркал под 4мм..

          Коментар


          • #6
            До: КАТ - задължителни зимни гуми?

            Аз за моята зимни гуми имам, но ме мъчи въпросът дали няма да се заяждат за служебните автомобили със всесезонни.

            А щом ще е модерна темата за гумите, регенератите по принцип са си проблем, май имаше такава засечка ...

            Абе, наближава сезонът на подаръците.

            Коментар


            • #7
              До: КАТ - задължителни зимни гуми?

              Въпросът е дали това за 4 мм е достатъчно условие, а не само допълнително. Ако не са само милиметрите от значение, то тогава какъв е критерия за зимна гума? Да има нарисувана снежинка на борда? Това ще е супер тъпо. Аз винаги съм си карал леките коли с всесезонни гуми. Те зимни ли са? Зимните гуми са по-добри само на утъпкан сняг. Нещо което зимата в града се случва само по малките рядко използвани улички, където и без това внимаваш много, а най-страшното дето може да се случи е леко поизкривена ламарина или счупен стоп. Дори през зимата на сух или мокър асвалт(каквато е 90% настилката в града) предпочитам всесезонни, ама дали ще ги признаят за валидни, ако имат над 4 мм грайфер?! Също ми е интересно и за АТ гумите... уж са със статут за всякакви терени, ама не са изрично зимни...
              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

              Коментар


              • #8
                До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                Първоначално публикуван от Iliya Преглед на мнение
                Аз за моята зимни гуми имам, но ме мъчи въпросът дали няма да се заяждат за служебните автомобили със всесезонни.

                А щом ще е модерна темата за гумите, регенератите по принцип са си проблем, май имаше такава засечка ...

                Абе, наближава сезонът на подаръците.

                То и аз имам комплект Ласса, даже и на джанти, ама ме мързи да се разправям с крикове А и жена ми повече харесва джипа с кални
                Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                Коментар


                • #9
                  До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                  Аз съм любопитен да чуя мнението на Vokel или друг юрист от форума относно изискванията упоменати в ЗДП (за мин. дъбочина на протектора 1.6мм) и това ново изискване за зимни гуми с 4мм мин. дъбочина на протектора. Ясно е, че няма да тръгнем зимата с 2мм грайфер, но не сме само ние.
                  За всесезонните гуми, може да искат нотариално заверена, клетвена декларация от производителя, че модела е предвиден специално да удовлетвори изискванията на КАТ, както и валидни сертификати от НИМХ, БДС...Хм, шегувам се, но не ми е весело
                  There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
                  No wahalla.

                  Коментар


                  • #10
                    До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                    Колеги,зимните гуми не са само за сняг.Те са изработени от по-мек каучук и колата с тях се държи по-стабилно на пътя с тях,а не че са спец.за сняг.Всичко зависи от температурата на вън.А тези всесезонни гуми са пълна измишлиотина за мен.Не може хем мека хем твърда,те са никакви.Лично мое мнение.
                    SUBARU FORESTER 2002g AWD LSD-DIF. Човек може да живее без храна 1 месец,без вода 1 седмица,без въздух 1 минута,а без акъл цял живот...

                    Коментар


                    • #11
                      До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                      Само че то и зимата в центъра на София не е съвсем зима... Не визирам само миналата. Освен това съм гледал и таблици на производители. Явно мислиш, че и те не знаят за какви условия стават гумите им...
                      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                      Коментар


                      • #12
                        До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                        Първоначално публикуван от valdy Преглед на мнение
                        ...Не знам дали си спомняте идеята "ако караш пиян - отнемат ти автомобила". Това го пишеш на първа страница по вестниците...А след това, като не приеха закона, от КАТ казаха" Абе, няма значение...Важното е, че шофьорите се стряскат от такива неща и се очаква да се замислят повече"
                        Хихи, ама в Пловдив наистина имаше няколко случая с отнети МПС в полза на държавата... Не знам какво е станало с тях после, ама добре са се стреснали собствениците им ....
                        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                        Неизвестен мъдрец

                        Коментар


                        • #13
                          До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                          Виж колега,както какзах зимната гума си е за по-ниски температури и това че миналата зима през денч е грейнало слънце не значи че не е за зимна гума.Помисли колко месеца траят по-ниските температури?Не мисля че трябва да се прави компромис с това.
                          SUBARU FORESTER 2002g AWD LSD-DIF. Човек може да живее без храна 1 месец,без вода 1 седмица,без въздух 1 минута,а без акъл цял живот...

                          Коментар


                          • #14
                            До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                            Колко по-ниски температури? Средната месечна температура за последните доста години за януари в София е между -4 и 2 градуса. Средната температура през зимата е около 0 градуса. Летните гуми са от твърд каучук, всесезонните от по-мек, а зимните от още по-мек. При тези всъщност доста високи средни температури мисля, че твърдоста на каучука на всесезонните е напълно достатъчен, ако караш предимно из града, където под почти всички големи улици вървят трабите на парното и температурата на асвалта през 90% от времето е над 0 градуса, а оживения трафик разтапя снега доста бързо и дори изсушава асвалта. Извън София и магистралите пък едни вериги са милион пъти по-добри от които и да е зимни гуми. Да не говорим, че зависи и от колата. Например дори на сняг и лед с всесезонни гуми и тракщън контрол при нормлна за града скорост от 50 км/ч си по-стабилен от някой със зимни гуми, но без такъв. И в допълнение само ще кажа, че миналата зима на мокър асвалт ме засякоха и аз с всесезонните гуми спрях, а този зад мен със зимни не успя... така че пак всичко се свежда предимно до задкормилното устройство.
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • #15
                              До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                              Първоначално публикуван от Iliya Преглед на мнение
                              Никъде в ЗДП и Правилника не се споменават "зимни гуми"
                              Е те това са ключовите думи ...
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X