Обява

Свий
Няма добавени обяви.

КАТ - задължителни зимни гуми?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: КАТ - задължителни зимни гуми?

    Няма смисъл да спорим,ти изкарваш че няма нужда от зимни гуми,а можело и с всесезонни,то по тази логика може и с летни,ако каращ бавничко
    SUBARU FORESTER 2002g AWD LSD-DIF. Човек може да живее без храна 1 месец,без вода 1 седмица,без въздух 1 минута,а без акъл цял живот...

    Коментар


    • #17
      До: КАТ - задължителни зимни гуми?

      Първоначално публикуван от BOBI_27M Преглед на мнение
      Няма смисъл да спорим,ти изкарваш че няма нужда от зимни гуми,а можело и с всесезонни,то по тази логика може и с летни,ако каращ бавничко
      Казвам, че няма нужда от тях на асвалт с температура над 0 градуса.
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • #18
        До: КАТ - задължителни зимни гуми?

        Първоначално публикуван от BOBI_27M Преглед на мнение
        ...
        Сега видях и какво си писал за Местоположение. Да, ако караш между тези два града често си прав, че е задължително зимни гуми. И съм със зимни гуми на колата, с която ходя по планини. Обаче не виждам защо ще ме задължават да карам тази, с която се движа предимно из центъра на София със зимни гуми с 4 мм грайфер, вместа с чисто новите взесезонни, които определено са по-добри в случая.
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #19
          До: КАТ - задължителни зимни гуми?

          Това не може да стане.
          Колко катаджии могат да направят разлика между зимна и незимна гума. Според мен нито един. Шарката и дълбочината на протектора изобщо не са критерии.
          Гудиар имат едни всесезони с ламели. На външен вид са зимни та ледени. Ама сцеплението им на сняг е по-лошо от на някои летни, защото са твърди.
          Мишлен пък имат модели на зимни при които колкото повече се износва гумата толкова броя на ламелите се увеличава. Така при 2мм грайфер сцеплението на сняг и лед е много добро.
          Някой спомена че решението за зимата било вериги. Според мен веригите са извращение. Как се кара 120км/ч с вериги.
          Щото за хубава зимна гума 120км/ч не са проблем.

          Коментар


          • #20
            До: КАТ - задължителни зимни гуми?

            Сега ако кажете и ултимативните модели за зимата

            Всяка зима съм с МТ/Р-ите, но ми се иска да сравня вече със зимна гума

            Коментар


            • #21
              До: КАТ - задължителни зимни гуми?

              4-те мм идват едно изискване или по-скоро препоръка на повечето автомобилостроителни фирми, че гумите през зимата трябва да са с минимум 4мм грайфер, инъче драстично спадат качествата им. Ще споделя и 1 моя случка - жена ми роди сина ни в началото на миналия март /06/ и вечерта беше страхотна виелица. Връщах се с голфа по жълтите павета и на джипа пред мен задницата му на няколко пъти поднесе само по отсечката между парламента и Раковска,която, както е известно е права, но неравна. А на кръстовището друг голф срещу мен, тръгна първа кола след червено, не можа да вземе левия завой и се тресна в бордюра. Тогава отново се убедих, че Goodyear Ultra Grip 6 е фантастична гума. Абсолютно съм за това, зимата да не се кара с летни или всесезонни гуми, поне що се отнася до леките коли. Сега съм с А/Т на джипката и тази зима ще им е сефтето. Но, че започва сезона на подаръците - така е. Интересно, как ще мерят гумите и в коя част. При първото каране ще метна шублера в колата.

              Коментар


              • #22
                До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                Колко по-ниски температури? Средната месечна температура за последните доста години за януари в София е между -4 и 2 градуса. Средната температура през зимата е около 0 градуса. Летните гуми са от твърд каучук, всесезонните от по-мек, а зимните от още по-мек. При тези всъщност доста високи средни температури мисля, че твърдоста на каучука на всесезонните е напълно достатъчен, ако караш предимно из града, където под почти всички големи улици вървят трабите на парното и температурата на асвалта през 90% от времето е над 0 градуса, а оживения трафик разтапя снега доста бързо и дори изсушава асвалта. Извън София и магистралите пък едни вериги са милион пъти по-добри от които и да е зимни гуми. Да не говорим, че зависи и от колата. Например дори на сняг и лед с всесезонни гуми и тракщън контрол при нормлна за града скорост от 50 км/ч си по-стабилен от някой със зимни гуми, но без такъв. И в допълнение само ще кажа, че миналата зима на мокър асвалт ме засякоха и аз с всесезонните гуми спрях, а този зад мен със зимни не успя... така че пак всичко се свежда предимно до задкормилното устройство.
                Колега, като чета започвам да се питам дали не трябва да въведат за някои които карат определени коли само в града "градски" гуми и дали не трябва да се профилират полицаите на проверяващи гуми в София и по магистралита и проверяващи на другите места?

                Смятам, че въпросът дали да се слагат зимни гуми през зимата на леките автомобили отдавна е решен в полза на зимните и против всесезонните. Темата е дъвкана доста. При джиповете нещата са малко по-различни, но ако ще караш бързо и по магистрали забрави всесезонните.
                "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                Коментар


                • #23
                  До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                  Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                  Казвам, че няма нужда от тях на асвалт с температура над 0 градуса.
                  НАД 7 градуса колега ! Позволи ми да съм сигурен в това , което пиша ...

                  Коментар


                  • #24
                    До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                    Нека някой компетентен да каже: Ако съм със зимни гуми само отпред, а отзад с летни, или да кажем всесезонни, но с грайфер по-голям от 4(1.6) милиметра, дали "компетентните органи" имат право да се заяждат?
                    ПП. Колата е с предно предаване.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #25
                      До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                      То за тва не трябва да си компетентен ама опита показва че:
                      И една да имаш под минимума пак ще се заяждат.

                      Коментар


                      • #26
                        До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                        То по тази логика трябва да забранят и движението на коли без ABS и тракшън контрол през зимата. И двете помагат повече и от зимна гума... Абе, не знам, обаче е факт, че аз не съм удрял никой из София с всесезонни гуми, докато мен са ме удряли отзад със зимни...
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • #27
                          До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Нека някой компетентен да каже: Ако съм със зимни гуми само отпред, а отзад с летни, или да кажем всесезонни, но с грайфер по-голям от 4(1.6) милиметра, дали "компетентните органи" имат право да се заяждат?
                          ПП. Колата е с предно предаване.
                          Зимни гуми трябва да има и отзад. Можеш да направиш компромис и да сложиш втора употреба отзад, но задължително зимни.
                          Пробвано е и разликата в стабилността е несравнима - виж мнението на Митко Фулда за температурата под която се втвърдяват летните гуми. Зимните гуми са със съвсем друга структура на материала спрямо летните. Зимни сликове отзад е по-добре от нови летни.
                          "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                          Коментар


                          • #28
                            До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                            Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
                            Зимни гуми трябва да има и отзад. Можеш да направиш компромис и да сложиш втора употреба отзад, но задължително зимни.
                            Пробвано е и разликата в стабилността е несравнима - виж мнението на Митко Фулда за температурата под която се втвърдяват летните гуми. Зимните гуми са със съвсем друга структура на материала спрямо летните. Зимни сликове отзад е по-добре от нови летни.
                            Да, бе знам разликата между двата вида гуми, но имам само един чифт зимни, а сега съм малко притеснен финансово:-(((
                            За стабилността също няма спор, но се надявам да компенсирам с много внимаване и предвиждане на опасностите...
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #29
                              До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                              Зимни гуми, 50% не, може би 100% според мен е задалжително.
                              Мисля, че не е толкова важно дали ще има проверки или не, колкото личната сигурност на всеки при всякакви условия.Знам това от личен опит понеже работата ми е свързана (може би и на още много други тук) с доста километри годишно, без значение сезона.Та случвало ми се е да тръгвам сутрин на -3 градуса от София, по обед, около централна България стига до 15градуса, и привечер около Добрич, след странен ужасен вятър температурите падат до -10, всичко, което е било вода става на лед(виждал съм 1-3км бяла ледена плоча в/у асфалта при уж слънчево време) страшно подвеждащо, което означава че Бълария си е една прекрасна планинска държава, където зимата ако реши може да е ЗИМА(без да включвам миналата) такаче зимната гума е може би задължителна.
                              По съотношение на каучук/найлон/и др. в гумата производителя си знае работата.Всесезонните гуми може би имат най голям пазар от Атина надолу. А според мен на тези хора, които "аз не излизам от София" един път ще им се наложи, естествно тогава ще е и най лошо времето, да преценят дали си струва риска,да карат нови летни или всесезонни гуми.(Ами тез хора които визят деца)
                              В Скандинавските страни, дано не бъркам май сменят зимните гуми не само по дълбочина на грайфера а и по това кога е и произведена гумата т.е. представете си перфектна зимна гума 2-а употрба с DOT - 2 седмица на 99г. в Норвегия.
                              Но както е рекъл народа 'Лятото торбичка, зимата абичка", може да се метафоризира и за колите
                              LZ1HRD

                              Коментар


                              • #30
                                До: КАТ - задължителни зимни гуми?

                                Колеги, аз поне никога не съм се съмнявал в ползата от зимните гуми. И ги ползвам.
                                Но е интересен по-скоро другият аспект на нещата. Просто подушвам поредния рекет.

                                Първоначално публикуван от valdy Преглед на мнение
                                Много се надявам това да е поредния опит за сплашване на шофьорите, което да ги накара да се замислят дали всичко по колата им е наред...
                                ...Важното е, че шофьорите се стряскат от такива неща и се очаква да се замислят повече"

                                Според мен прилича на това, обаче да не забравяме йезуитщината на законодателите.

                                Помните ли, как покрай историята с промилите алкохол някак между другото някой от доганите поиска да се разреши получаването на свидетелство за правоуправление с основно образование?
                                Никой не говори повече за това, но ето го:

                                "§ 36. В чл. 151 се правят следните изменения и допълнения:
                                .....
                                2. В ал. 2 след думите "на лице" се добавя "завършило основно образование" и се поставя запетая."

                                Данданията около алкохола и образованието беше в началото на октомври, а горепоказаното изменение е било публикувано на 26 юни 2007, т. е. доста преди да бъде официално предложено...

                                Та, ако си мислите че е изключено отдавна да е в сила документ, за който не знаем, и който може включително да указва на кой производител (вносител) гумите са зимни, и на кой - не, тогава не сме на едно мнение.

                                Обърнете внимание и на израза на инспекторката "да отговарят на онези изисквания, които ние предявяваме към тях". Помня го точно.

                                Кои изисквания? Къде ги пише? То в Закона и в Правилника няма понятие "зимни гуми", но трябва да отговарят...

                                Просто борбата със собствената ни държава е ежедневна.
                                Затова и пуснах темата; който знае нещо повече - да помага на останалите.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X