Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

    Здравейте колеги. Миналата година когато падна първия сняг при нас, забелязах нещо нередно с предното на тойотката. Джипа от пред е с ръчни хъбове и предното се пуска когато ги включа и натисна копчето на малкото лосче което задейства муфата на предния диф. Забелязах че когато просто навия хъбовете и тръгна, известно време след това започва да се чува едно "СТЪРЖЕНЕ" отпред Чува се ту от ляво ту от дясно. Въпросното "стържене" се чува и когато натисна копчето на лоста /вкл. се муфата на предния диф/ Когато бутна лосчето на "бавните" пак се чува !!! Може би си втълпявам, но дори и когато изкл. всичко т.е остана само на задно известно време въпросното стържене продължава за известно време и се оправя.

    Вчера реших да сваля хъбовете и да ги проверя за какво иде реч. Е свалих ги огледах ги добре / имаха си достатъчно грес/ и преди да сложа още малко грес, ги пробвах на ръка как върви механизма. / така и на 2 та хъба /
    Всичко изглеждаше наред. Сложих ги обратно / джипа вдигнат на крик ест / и пробвах хъбовете изкл. и вкл. как работят, исках да видя дали заципат и как заципат. Всичко както си му е реда.

    Нямах време / до днес / да покарам и пробвам джипа как е. Днес го покарах малко из града / само на режим 4х2 /
    и след известно време пак взе да "стърже" ту отляво ту от дясно. Навих хъбовете, покарах в режим 4х4 и "стърженето" продължи.

    Когато свалях хъбовете миналата година / за сервизиране / забелязах че точно зад хъба където се вижда полуоска е хваната с болт 6мм / 13 камък гидоре / болтовете от лява и от дясно бях разхлабени и то доста, даже да не кажа че от дясно почти беше пред падане
    Тогава ги стегнах леко. Разбира се проверих как се върти колелото / джипа вдигнат на крик / да не съм ги натегнал много, всичко беше наред.

    Обръщам се към вас, да ми дадете съвет, насоки как да се справя това. Къде може да е проблема, да не бъркам нещо аз ? Да няма някоя " тънкост" при тия хъбове.
    Иде зима, иде сняг, а аз съм почти да не казвам изобщо без ПРЕДНО.

    Само да допълня, че проверих маслото на предния диф / и в него се бях усъмнил / Маслото беше идеално бистро и без никакви стружки или нещо друго каквото и да е !!!

    Благодаря на всички предварително.

  • #2
    От: Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

    Здравей, притежавам рънерче и миналата зима имах подобен проблем. При ниска температура се чуваше стържене от предна дясна главина. И след множество проверки установих че шумът се дължи на останала суха вътрешната втулка на полуоската в шенкела. Година преди това ги подмених с чисто нови оригинални и се оказа че съм ползвал неподходяща грес. Не знам дали всичко това има нещо общо с твоят проблем, но ако не си проверил не пречи да погледнеш и там. Успех.

    Коментар


    • #3
      От: Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

      Така описано...иглени лагерчета.Намират се от вътрешната страна на шенкела.А лагерите на главините?Тях прегледа ли?Че с това "натягане" , дето си описал...трябва да се види.По "телефона" е трудно...
      0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

        Не иглени лагерчета а втулки колега, фосфорен бронз-или производно.

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

          И от въпросните болтчета не зависи луфта на лагера на главината изобщо. Оригинално са с по една голяма шайба и държи обикновените хъбове, не съм сигурен дали изобщо са ти необходими с ръчните.

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

            Здрасти колега!Както ти е казал ninja_1, трябва да се проверят иглените лагери осигуряващи въртенето на полуоската през главината на колелото, когато ръчните главини са в положениe Free.Оригинално Тойота ползва 12мм гайки и болтове за 8х1.25мм резба, тъй че това с 13мм болт/гайка може да е знак, че някой е работил вече там и е подменил оригиналните.Другото е, че много грес не е добре за ръчните главини.Т.е. леко обмазани при сглобяване е достатъчно, но натъпкано с грес вече не е добре за правилната работа.
            Закачил съм няколко неща за главини Айсин.Тойота има няколко разновидности, отличаващи се по броя на шлиците, височината на главината и за лесно разпознаване по цвета на капачката(ако са с оригиналната боя).От изключително значение за правилната работа е реда за сглобяването им.Като следва да се обърне внимание на мястото, където зъбчето на пружината се закача-позиция 4 на страница SA-11 от ръководството.Пробването им преди монтаж е задължително.На снимката Wheel Hub(главина отпред) зад бронзовата втулка в центъра се намира игленият лагер за който става въпрос.На снимката locknut е задната страна на шенкела с гайката която държи главината на колелото в него и игленият лагер зад бронзовата втулка в центъра.Вижда се и назъбеният пръстен за сензора на АБС.Та както казах по-горе, този иглен лагер работи само когато ръчните главини са отключени и предотвратява предаване на задвижване между полуоската и колелото.
            Лагерите на главините на колелата са отделна история.Ако уплътненията(семерингите)им са здрави, би следвало да имат нужда само от освежаване на греста.Може да им бъде проверен луфта за всеки случай.
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от metotem; 10-12-15, 01:59. Причина: още инфо
            1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

              Бих добавил и това за полуоските.Ако са на много километри и гумените маншони(по-често външните) са скъсани или са били скъсани за известно време(подменени преди да купиш колата) може да са заминали външните карета-CV-joints.И според степента на износване ще се чува стържещ/скърцащ звук при завиване , даже и при завой с голям радиус и по-ниска скорост
              1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

                Здравейте колеги. Благодаря на всички отзовали се. Мисля като за начало да разглобя двата хъба и да ги почистя цялостно от греста която е вътре и съвсем лека да намажа контактуващите части с финна смазка.
                Относно главините: Когато купих джипа известно време след това / в процес на оглед на окачването от пред и смяната на цялата ходова част от пред / се установи че са заминали бронзовите втулки / от ляво по малко от дясно повече / и ги смених.
                Сега преди няколко дни когато проверявах за подобни луфтове установих че са се получили отново леки луфтове
                Маншоните на полуоските / вътрешни и външни / са добре.
                Вчера имах малко свободно време и отново пробвах джипката на почти всякакъв терен на режими 4х2 4х4 и бавни.
                Учудващо нямаше абсолютно никакви "прищраквания" и "пристъргвания" странно.
                Ще направя нещата които описах по горе и пак ще пиша ако има нещо.

                Притеснява ме само едно нещо. Дали като отвия тия болтове на полуоските / дето са оригинално за 12мм камък гидоре, а при мен са 13 мм / няма ли опасност тази полуоска да излезе при завой и да направи беля.
                Незнам дали писах по горе но джипа е доста "ЛИФТИРАН" и самите полуски влизат в главината и в дифа под доста голям ъгъл и в този ред на мисли си мисля че точно този ъгъл с времето и експлоатацията на машината допринасят за разбиването и износването на бронзовите втулки на главината.

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

                  Не могат да излезнат защото има зегерка на полуоската която я държи да не мърда. Като демонтираш хъба ще я видиш. Успех.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с предното на Toyota 4runner 2.4 TD

                    Ето ти една снимка на полуоски от 1995 Такома.Принципно са същите.Десният край на полуоската отзад на снимката, е този който преминава през главината на колелото и шлиците накрая, се зацепват в ръчната главина.Бронзовите втулки служат за лагеруването на полуоската аксиално, но не трябва да бъдат натоварени.Иглените лагери носят теглото на външния край полуоската, когато ръчната главина е отключена. Т.е. няма голямо натоварване на тези лагери.
                    За да се получи аксиално износване на вътрешната бронзова втулка, това ми казва че джипката ти е повдигната отвъд възможностите на външното на полуоската каре.Така, увеличеният прекомерно ъгъл на оста на карето кара фланецът му да трие с повишено усилие въпросната втулка.Съответно след износването на втулката, болтът с голямата шайба се охлабва.Аз не бих ползвал така бричката си, освен ако не съм решил да прежаля нея, а и мене си:-)).Тъй че си прав за това което си допуснал за износването на втулката.Та съветът ми е, да ѝ свалиш височината.
                    На вътрешният край на шлиците се вижда канала за зегерка, за която споменава alecks.Моето мнение е, че само за да изглежда бричката ми по-сериозна с прекомерно повдигане, не бих карал без болта с глава 12мм(8х1.25 резба)и голямата шайба накрая на полуоската(в центъра на втората снимка).И причината е много проста, но важна.А иначе полуоската не може да излезе и да изпадне, поне докато ябълковидните болтове на горния и долния носачи са на местата си.Ако имаш въпроси, драсни на ЛС.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CV_assemblies.JPG
Прегледи:1
Размер:73.9 КБ
ID:5694739
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:30.jpg
Прегледи:1
Размер:70.5 КБ
ID:5694740
                    Последно редактирано от metotem; 11-12-15, 14:51. Причина: граматика и снимка
                    1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X