Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сензор за влага, дим или качество на въздуха

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сензор за влага, дим или качество на въздуха

    Понеже в една стая имам конденз, съм решил проблема с следното решение. На прозореца имам една клапа(френска) която е отворена и от там влиза чист въздух, на комина имам един вентилатор, които постоянно работи на ниски обороти и така въздуха се върти. Влиза от прозореца и излиза през комина. Напоследък обаче се чудя как да направя така, че вентилатора да не работи постоянно, а да се включи при нужда, примерно ако влажността е по висока, или ако почне да влиза дим. Второто условие също е много важно, защото има вариант ако вятъра се обърне и вентилацията не работи, през комина да почне да влиза пушек от комшиите...
    Така, че ми трябва някакъв комбиниран сензор за влага/дим. Може да е само сензор които да закача към сегашния вентилатор, или нещо готово вентилатор със сензор...
    Някои срещал ли е нещо подобно?!

  • #2
    От: Сензор за влага, дим или качество на въздуха

    Преди време колега ходи до един завод някъде в България, не помня къде. Разказа за една джаджа която я правят за скандинавието и я гледах някъде в нета. Представлява нещо като аспиратор с подгряване на влизащия въздух и следи всички необходими параметри на въздуха. Имаше много добре измислена електроника. Направена точно за проветряване на стаи. Ще я потърся и ако я намеря ще пусна линк.
    Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
    Телефон - в профила!

    Коментар


    • #3
      От: Сензор за влага, дим или качество на въздуха

      За дима според мен проблема може да бъде решен ако се сложи някаква клапа или готов вентилатор с клапа може би нещо подобно
      When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

      Коментар


      • #4
        От: Сензор за влага, дим или качество на въздуха

        Относно "аспиратора" ако само вкарва въздуха и го подгрява, не знам дали ще има ефект ако няма кои а го издърпа.

        Относно вентилатора с клапа, вариант е, само, че тогава ще се лиша от естественото проветряване(това което понякога действа и без да работи вентилатора)...

        Коментар


        • #5
          От: Сензор за влага, дим или качество на въздуха

          Първоначално публикуван от Glow Преглед на мнение
          Относно "аспиратора" ако само вкарва въздуха и го подгрява, не знам дали ще има ефект ако няма кои а го издърпа.

          Относно вентилатора с клапа, вариант е, само, че тогава ще се лиша от естественото проветряване(това което понякога действа и без да работи вентилатора)...
          Това което гледах беше много хитро измислено, но не мога да го намеря. Представлява тръба с вентилатори в двата края и керамична "гъба" с вграден нагревател около 400W в средата. Когато вкарва въздух гъбата се загрява и вкарва топъл въздух като се стреми температурата да е близка до тази в стаята, не много по-топъл за да няма преразход на енергия. След определено време нагревателя изключва и при определен спад на температурата на входящия въздух под стайната(примерно 20 в стаята, 17 на вх.въздух) изключват и вентилаторите. Определено време вентилаторите не работят и чакат изстиване на гъбата, като не помня как беше реализирана клапата отвън. След като гъбата изстине започва изкарването на въздух. Пак се следят температурите по гъбата и в определен момент когато гъбата е загряла от топлия стаен въздух и започва да изкарва топъл въздух навън процеса се обръща и започва да вкарва въздух. Всичко се реализира с 4 термодатчика по спомен, 2 които следят температурите вътре и вън и два в двата края на гъбата. Нагревателя и вентилаторите се регулират по обороти и мощност и съответно има тих нощен режим и сравнително тих дневен режим.
          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
          Телефон - в профила!

          Коментар


          • #6
            От: Сензор за влага, дим или качество на въздуха

            Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
            Това което гледах беше много хитро измислено, но не мога да го намеря. Представлява тръба с вентилатори в двата края и керамична "гъба" с вграден нагревател около 400W в средата. Когато вкарва въздух гъбата се загрява и вкарва топъл въздух като се стреми температурата да е близка до тази в стаята, не много по-топъл за да няма преразход на енергия. След определено време нагревателя изключва и при определен спад на температурата на входящия въздух под стайната(примерно 20 в стаята, 17 на вх.въздух) изключват и вентилаторите. Определено време вентилаторите не работят и чакат изстиване на гъбата, като не помня как беше реализирана клапата отвън. След като гъбата изстине започва изкарването на въздух. Пак се следят температурите по гъбата и в определен момент когато гъбата е загряла от топлия стаен въздух и започва да изкарва топъл въздух навън процеса се обръща и започва да вкарва въздух. Всичко се реализира с 4 термодатчика по спомен, 2 които следят температурите вътре и вън и два в двата края на гъбата. Нагревателя и вентилаторите се регулират по обороти и мощност и съответно има тих нощен режим и сравнително тих дневен режим.
            Звучи кат някакъв вид рекуператор.
            When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X