Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

    Първоначално публикуван от Pancho77 Преглед на мнение
    Нещо не разбирам, обяснете ми, моля!
    Това нали е реактивен двигател от самолет, по същността си!
    Които гори, каквото гори и дава тяга на самолета, че да върви напред, което предполага много, много висока температура в струята въздух, порядъка ще да е не по-малък от стотици градуси.
    Е как тогава на 20 метра или на 100 метра се стои и струята е леко неприятна само, няма ли да опърли всичко живо поне на 700-800 метра.
    1. Подчертавам, че двигателят при нас не работеше на повече от 60%, айде с малко от мен- 70 % мощност. Просто, камионът започваше да върви трудно назад.
    2. Всъщност, температурата не е висока. На изхода не съм имал възможност да я меря, но на 20-30 м. вече е в съвсем приемливите 35- 40 градуса.
    3. На същите трийсетина метра струята е наистина силна и би могъл да се удържиш прав само ако се "облегнеш" на нея, с главата напред.
    Защо и как, питай някой авиоинженер, аз си го обяснявам с това, че тягата идва от скоростта на струята, а не от температурата ѝ. Това за стотиците градуси, не знам откъде си го чул, чел, учил... Аз ти го казвам, щото съм бил там.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • #32
      От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

      Първоначално публикуван от Pancho77 Преглед на мнение
      Нещо не разбирам, обяснете ми, моля!
      Това нали е реактивен двигател от самолет, по същността си!
      Които гори, каквото гори и дава тяга на самолета, че да върви напред, което предполага много, много висока температура в струята въздух, порядъка ще да е не по-малък от стотици градуси.
      Е как тогава на 20 метра или на 100 метра се стои и струята е леко неприятна само, няма ли да опърли всичко живо поне на 700-800 метра.
      Тези двигатели работят с огромен излишък на въздух, така че на изхода газовете при този двигател и този режим са стотина градуса.
      Ако беше толкова голям проблем, нямаше да има масови автомобили с такива двигатели. А факт е, че е имало:

      Коментар


      • #33
        От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

        А-а-а-а, сетих се! Един от кадрите на "Смотаняците", беше как един си пече мръвка на двигателя на изтребителя. Тц! Нема да стане.
        П.П. Паджеровод, наистина гледката на ускоряващ Джуган беше впечатляваща. Дават "отбой", шофьорчето натиска съединителя, ама оня отзад още не е угасил двигателя. Скъсва Порше 911 на светофара, куту едното нищо.
        Последно редактирано от Тропчо; 05-12-15, 19:21.
        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

        Коментар


        • #34
          От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

          Mи той Джогана, клетия, беше 100 коня, а това отзад е било 2000+ коня като момиче, а на тази възраст 1000 да са останали, Х 60% както казваш и смятай...

          А мръвка на изтребителен двигател теоретично може да се изпече, защото той има форсаж, т.е. вкарване на допълнително гориво и там вече температурата на изхода може да е и над 1000°С

          Коментар


          • #35
            От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

            Първоначално публикуван от Pancho77 Преглед на мнение
            Нещо не разбирам, обяснете ми, моля!
            Това нали е реактивен двигател от самолет, по същността си!
            Които гори, каквото гори и дава тяга на самолета, че да върви напред, което предполага много, много висока температура в струята въздух, порядъка ще да е не по-малък от стотици градуси.
            Е как тогава на 20 метра или на 100 метра се стои и струята е леко неприятна само, няма ли да опърли всичко живо поне на 700-800 метра.

            Не съм специалист но тягата би трябвало да намалява поне в геометрична прогресия с разстоянието. С думи прости - с всяка измината единица разстояние от соплото да намалява в пъти. Представи си струята като парашутист. В началото лети като чук без дръжка, разпери ли ръце и крака скоростта намалява малко, разпъне ли се парашута става друго. А сега си представи и парашута с всеки изминати надолу десет метра да става примерно в пъти по-голям, и горе-долу получаваш това което става зад този самолетен двигател.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #36
              От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

              На тоз зил дето стопанисвах,имаше опори
              Вероятно се разпъват,и тогава самолетния двигател.
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • #37
                От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

                Неслучайно самолетните двигатели се определят по тяга, а не по к.с....
                Тягата е колко тона 'упор'/силата, която може да упражни двигателя, 'натискайки' въздуха...
                Това, например че трактор е 100к.с. не означава, че не може да приложи няколко тона усилие...
                Та затова и ЗИЛ-а може доста успешно да се бори с няколко тона тяга... Да, зависи и от посоката на струята - когато е 'забита' надолу, то тягата на двигателя ще се опитва да повдигне ЗИЛ-а, намалявайки неговата възможност да се бори с приложеното усилие...

                За 'печенето' - със сигурност може да се опече, ако обаче не отлети в далечината от струята (пък и няма да е вкусно с аромата на газта ) Сигурно си спомняте смешната история която разправяше Джей Лено за неговата реактивна моторетка...
                Как някакъв зад него искал да разгледа по-хубаво мотора и спрял съвсем плътно.... И бронята му почнала да се разтича

                А температурата на струята спада драстично с дистанцията и поради това, че изгорелите газове се смесват с околния въздух...
                Като пуснеш струя гореща вода в легена какво става? Първите няколко сантиметра е гореща, а след това рязко се смесва с увлечената околна вода... Също е и с изгорелите газове...
                Последно редактирано от slowtraveler; 06-12-15, 08:17.
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #38
                  От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

                  Донякъде факта че реактивните двигатели работят с излишък от въздух може да обясни ниската температура...
                  И това, че силата на струята намалява, дори не с геометрична прогресия, а на 4 та степен, геометричната е 2 ра, все пак е струя която ускорява няколко тонен самолет така, че да счупи врата на пилота...Както и да е, щом сте стояли значи може.
                  Поздрави.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

                    Pancho, ако решиш да ползуваш Закона за действие/ противодействие, импулс, ускорение... и следствията, трябва да се правят замервания при соплата. Там не съм стоял. Всичко оттам- назад е само диря, която започва да се държи много различно, в зависимост от много фактори. Одеве пропуснах да кажа, че струята на 20-30 м. е много неприятна, защото те удря на тласъци. Не е хомогенна (ъ-ъ-ъ-ъ, ако не се лъжа, изразът беше ламинарна или нещо такова, не ми се рови в старите учебници), а ти бие шамари с променлива честота (на това, пък, мисля му викат турболентност). Таааааа, нещата, които се случват на 20-30 м. след двигателя почти нямат връзка с поведението на самолета, в частност, с врата на пилота.
                    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

                      Ей, половината механика на флуидите я помниш още...
                      Сега ако речеш нещо и за Рейнолдс, и си като второкурсник от МЕИ-то преди изпит по МФ.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

                        A-a-a-a, в сравнение с тукашни капацитети по всякакви въпроси (казвам го без грам ирония) моите спомени за поведението на флуидите са "кучета ги яли". Включих се в темата, защото предполагам, че малко хора са заставали зад работещ реактивен двигател. Просто споделям. Като казваш "Рейнолдс", отключваш някакви смътни спомени. Останало ми е чувството, че е нещо много важно, почти колкото Планк, Куши, Лагранж, Рихтер и прочее плеяда тормозници от конспектите. Няма шанс да ме накараш да го търся в Гуглето.
                        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

                          Коши...
                          И майка му - най-споменаваната жена във ВМЕИ.
                          Сега не знам дали се задълбава толкова, или се стига до елементарна алгебра.

                          Здраве да е.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

                            Първо Лавал, след него е Рейнолдс. В конкретния случай, де.
                            Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

                              Тоя Лавал, дори не си спомням да съм го чувал. Явно е бил на лекциите, които съм проспал.
                              Вени, приемам забележката за Коши, но открайвреме си му викаме Куши, щото ни завърташе такава кушия, че не можехме да си пием водката "Царевец" като хората.
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Стари самолетни двигатели - цивилно приложение

                                Туй дето му викат сопло се казва още дюза на Лавал.
                                Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X