Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съдийството в състезанията по офроуд

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съдийството в състезанията по офроуд

    Пуснах тази тема, за да разискваме съдийството в офроуд състезанията. Знаете, че ние българите обикновено сме много критични към околните и по-малко критични към себе си. Аз също съм българин също имам този проблем, че понякога обвинявам хората за неща, които е трябвало да направят, а не са направили или пък обратното - за нещо, което са направили, а не е трябвало да правят. Даже като се замисля... аз май съм безспорен експерт в тази област
    Така че като един "корифей" в тази област, мисля че аз трябва да отворя темата, в която да обсъдим:
    а) дали трябва съдиите да са по-стриктни и да не допускат никакви изключения (ако ще искаме повече дисциплина) или
    б) дали съдиите да са по-толерантни (ако ще искаме повече свобода, гъвкавост и влизане в положението на другия)
    Тук бих искал да разбера кое е по-важно за вас - дали нещата да са ясно разграничени - черно/бяло или напротив - да се търси правилния нюанс?

  • #2
    От: Съдийството в състезанията по офроуд

    Има ли съдийство винаги е субективен развоя на състезанието, каквото и да е то (пример Данчо Йовчев на олимпиадата в Атина) не е като при хронометъра примерно! Толерантността е задължителна в такъв труден мъжки спорт, но не тя да е в ущърб на някой друг, има моменти в които правилата не са подходящи! Някой да ми обясни, защо например има изискване за ролбар или предпазна клетка, като на нито една машина тя не е по някакво приложение, а да не говорим, че някои са дори опасни просто,защото са сложени за да ги "има". Искам да видя съдия, който ще върне всички машини за това ...да отиде при организатора и да му каже, че машините са опасни и не ги допуска до старт!
    мисля, да зема а се замисля...

    Коментар


    • #3
      От: Съдийството в състезанията по офроуд

      Първоначално публикуван от evos Преглед на мнение
      Има ли съдийство винаги е субективен развоя на състезанието, каквото и да е то (пример Данчо Йовчев на олимпиадата в Атина) не е като при хронометъра примерно! Толерантността е задължителна в такъв труден мъжки спорт, но не тя да е в ущърб на някой друг, има моменти в които правилата не са подходящи! Някой да ми обясни, защо например има изискване за ролбар или предпазна клетка, като на нито една машина тя не е по някакво приложение, а да не говорим, че някои са дори опасни просто,защото са сложени за да ги "има". Искам да видя съдия, който ще върне всички машини за това ...да отиде при организатора и да му каже, че машините са опасни и не ги допуска до старт!
      Само на кратко ще ти отговря , Ролкейджа е задължителен в моторните спортове , и човека дето ще те върне от преглед го има, Валери от София . само да ги направим задължителни за Хоби класа и няма шанс да минеш покрай него (макар , че най много мрънка и винаги със право) .
      ПОЛУДЯВАМЕ БАВНО, НО СИГУРНО.
      тел. 0889 017703
      0897 516030

      Коментар


      • #4
        От: Съдийството в състезанията по офроуд

        Благодаря за хубавите думи и може би имаш право ,но това се случва когато имате заложено изискване в правилника А ВИЕ НЯМАТЕ ,не може да изискваме от сътезателите неща които не са задължителни а препорачителни,При нас в ТРАЯЛА този проблем отдавна сме го изчистили, имаме перфектен правилник и смея да твърдя че го спазваме на 100/.за колегата EVOS ще кажа че при нас в ТРАЯЛА клетките са наи важното нещо от оборудването имаме ужасно много обръщания и слава богу без нито една драскотина ,ИМАМЕ СИ И КЛУБ КЪЛБОКОС СЪС КАДЕ ОТ КЪДЕ ПО ЗРЕЛИЩНИ САЛТА.Така че при нас просто няма шанс да мине посредствена клетка ,за сигорноста на екипажа и обурудването на машините отговарям аз и никои организатор не ми се е бъркал ,през изминалата година си позволих един единствен път да допусна машина с посредственна клетка и точно тая клетка се наложи да изпробваме,след обръщането на машината клетката стана на ТРЕСКИ но изпълни предназначението си ,запази живота и здравето на екипажа .УМОЛЯВАМ СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ ПРАВЕТЕ КЛЕТКИТЕ ИСТИНСКИ ТЕ ВИ ПАЗЯТ ЖИВОТА И ЗДРАВЕТО ВИ А ТОВА Е ВСИЧКО В НАШИЯ ОПАСЕН СПОРТ.СВИЛЕНЕ БЛАГОДАРЯ ЗА ТЕМАТА ние съдиите също сме важна част от едно състезание ,въпреки че сме последна дупка на кавала и наи много виновни естественно сме ние изнасяме почти цялото състезание със всичките му плюсове и негативи,само да спомена че всички съдии идваме напълно доброволно и на собствени разноски .УВАЖАВАИТЕ ТОВА.а това дали да сме БЕЗПРИСТРАСТНИ ТУК СПОР НЯМА абсолютно е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ,ТРЯБВА ДА СПРЕМ ДА РОБУВАМЕ НА ШАМПИОНИ И ЧУЖДИ ЕКИПАЖИ,ИМА СЪСТЕЗАТЕЛЕН НОМЕР САМО ТОИ Е ВАЖЕН.неможе за всяко наказание да чакаме контестация,така създаваме дразги между екипажите.ние сме там да контролираме и наказваме състезателите на момента а не да ОПРАСКАМЕ НЯКОИ избирателно.НЕДОПУСТИМО Е ОРГАНИЗАТОР ДА ОТМЕНЯ НАКАЗАНИЕ НАЛОЖЕНО ОТ СЪДИИ ТОВА Е НЕУВАЖЕНИЕ КЪМ НАШИЯ ТРУД И ДИСЦИПЛИНА.
        Последно редактирано от valerisuper; 17-11-15, 01:21.

        Коментар


        • #5
          От: Съдийството в състезанията по офроуд

          Проследих с голямо внимание дебата относно клас трофи експерт в темата на състезанието. Докато всички не разберем, че състезанията трябва да се правят единствено и само за състезателите, а не в техен ущърб, състезанията ни няма да са това, което ни се иска. От двете изписани страници там, разбрах, че всички са си свършили перфектно работата.
          Ще се опитам да обясня през моя поглед казуса с проблемния екипаж 205. Той не е анонимен екипаж. Това са Николай Ненов и Цветелин Цанев. Винаги съм твърдял, че състезанията трябва да се печелят с каране, а не с наказания. В този ред на мисли, за мен този екипаж спечели състезанието в клас Експерт на трофито. Но да започна хронологично. Ден първи SS 1, въпросния екипаж преминава екстрема, табелата Контрола е сложена точно на изхода, който трябва да се преодолее с всичката газ, страничните стъкла са вече в кал и следва обратен десен. Съдията е точно в мъртвата зона на десния завой, където нито пилота, нито навигатора могат да го видят. Съответно печат в карнета няма. Идва логичния въпрос за какво служи контролния карнет. Да удостовери, че дадения екипаж е минал през SS-a, или за да го накажем, че няма печат, независимо, че е минал. Съдията и съдииския лист потвърждават минаването. Помислете хубаво преди да си отговорите, ама като състезатели. Моля всички, които, поискаха наказанието от два часа за липсващ печат на карнета, да зачетат правилника и да посочат къде по този правилник има наказание за липсващ печат. Ако, аз бях съдия там, този екипаж нямаше да мине оттам без печат, но това е друга тема.
          Ден втори SS3.И досега не става ясно спряно ли е времето на този екипаж там или не? Бил ли е в SS-a когато е бил навигатора върху джипа или не? Балансирал ли е или се е возил, докато чака да му дойде реда за екстрема? Ако го направи някъде в гората, а не пред 200 човека(все пак е трофи, не траял, през повечето време не ги виждаме), как и дали ще го накажем.На траялните състезания придвижването между зоните става редовно по абсолютно същия начин и няма нито един наказан. Може би, много от вас не знаят, че Цветелин Цанев е пилот в рали рейда. Надали би си позволил тази волност, ако знаеше, че е в състезанието и времето му не е спряно. И накрая с какво този екипаж с действята си пре...ба, прецака, ощети другите състезатели в този клас или се облагодетелства. Наказахме ги за наши грешки.
          Другото, което искам да споделя е за комуникацията между съдии и екипажи по време на състезанието. Мисля, че е недопустимо съдиите от SS-те да звънят по телефона на екипажите и да ги питат ще карат ли или ще се отказват. Има час на затваряне на етапа за деня и дотогава всеки има право да кара. Отказването по технически или други причини става след обаждане от екипажа на телефоните предоставени в пътната книга. От там нататък организатора намира начин да извести съдиите по екстремите и контролите, кого да чакат и кого не. Болно ми стана, когато обиден екипаж ми се обади и заяви, че се отказва от състезанието, защото няколко пъти му звъняли, да го питат да го чакат ли по екстремите.
          Не ангажирам никого с мнението си, просто искам малко да се замислим като раздаваме наказания наляво и надясно.
          Suzuki Vitara 1.6 Avtomatic
          SSang Yong Kyron 2.0xdi
          Jeep Grand Cherokee WJ 2.7crd ; Jeep Grand Cherokee WК2 3.0crd

          Коментар


          • #6
            От: Съдийството в състезанията по офроуд

            Първоначално публикуван от atanas_93 Преглед на мнение
            страничните стъкла са вече в кал и следва обратен десен.
            Само неговите стъкла ли са били кални, щото само той не е видял съдията и табелата?

            Първоначално публикуван от atanas_93 Преглед на мнение
            Надали би си позволил тази волност, ако знаеше, че е в състезанието и времето му не е спряно.
            Какво значение има дали е в екстрема , или не? Има си предвидено наказание за возене без колан. Всичко друго са приказки.
            На сърбела майката му е чесането.
            Борислав Борисов Русе О885 О37815

            Коментар


            • #7
              От: Съдийството в състезанията по офроуд

              Първоначално публикуван от atanas_93 Преглед на мнение
              Проследих с голямо внимание дебата относно клас трофи експерт в темата на състезанието. Докато всички не разберем, че състезанията трябва да се правят единствено и само за състезателите, а не в техен ущърб, състезанията ни няма да са това, което ни се иска. От двете изписани страници там, разбрах, че всички са си свършили перфектно работата.
              Ще се опитам да обясня през моя поглед казуса с проблемния екипаж 205. Той не е анонимен екипаж. Това са Николай Ненов и Цветелин Цанев. Винаги съм твърдял, че състезанията трябва да се печелят с каране, а не с наказания. В този ред на мисли, за мен този екипаж спечели състезанието в клас Експерт на трофито. Но да започна хронологично. Ден първи SS 1, въпросния екипаж преминава екстрема, табелата Контрола е сложена точно на изхода, който трябва да се преодолее с всичката газ, страничните стъкла са вече в кал и следва обратен десен. Съдията е точно в мъртвата зона на десния завой, където нито пилота, нито навигатора могат да го видят. Съответно печат в карнета няма. Идва логичния въпрос за какво служи контролния карнет. Да удостовери, че дадения екипаж е минал през SS-a, или за да го накажем, че няма печат, независимо, че е минал. Съдията и съдииския лист потвърждават минаването. Помислете хубаво преди да си отговорите, ама като състезатели. Моля всички, които, поискаха наказанието от два часа за липсващ печат на карнета, да зачетат правилника и да посочат къде по този правилник има наказание за липсващ печат. Ако, аз бях съдия там, този екипаж нямаше да мине оттам без печат, но това е друга тема.
              Ден втори SS3.И досега не става ясно спряно ли е времето на този екипаж там или не? Бил ли е в SS-a когато е бил навигатора върху джипа или не? Балансирал ли е или се е возил, докато чака да му дойде реда за екстрема? Ако го направи някъде в гората, а не пред 200 човека(все пак е трофи, не траял, през повечето време не ги виждаме), как и дали ще го накажем.На траялните състезания придвижването между зоните става редовно по абсолютно същия начин и няма нито един наказан. Може би, много от вас не знаят, че Цветелин Цанев е пилот в рали рейда. Надали би си позволил тази волност, ако знаеше, че е в състезанието и времето му не е спряно. И накрая с какво този екипаж с действята си пре...ба, прецака, ощети другите състезатели в този клас или се облагодетелства. Наказахме ги за наши грешки.
              Другото, което искам да споделя е за комуникацията между съдии и екипажи по време на състезанието. Мисля, че е недопустимо съдиите от SS-те да звънят по телефона на екипажите и да ги питат ще карат ли или ще се отказват. Има час на затваряне на етапа за деня и дотогава всеки има право да кара. Отказването по технически или други причини става след обаждане от екипажа на телефоните предоставени в пътната книга. От там нататък организатора намира начин да извести съдиите по екстремите и контролите, кого да чакат и кого не. Болно ми стана, когато обиден екипаж ми се обади и заяви, че се отказва от състезанието, защото няколко пъти му звъняли, да го питат да го чакат ли по екстремите.
              Не ангажирам никого с мнението си, просто искам малко да се замислим като раздаваме наказания наляво и надясно.
              Защо тогава е нужен карнет, ако няма да се използва? И как всички останали видяха съдията с жилетката (дадена му от зрител) на тази равна поляна без нито едно дърво?



              Кажи ти, като състезател, ако 20 съдии на специалното събиране за твоя случай гласуват "ЗА" наказанието ти, ще ходиш ли после да се разправяш със състезатели, организатори и съдии? Или ще си понесеш наказанието, след като е призната грешката ти от всички?

              И мен ми стана болно, когато екипаж ми сподели, че явно сме решили да направим първи местен екипаж.

              Вярно, че състезанието е за състезателите, но не рискуваш ли да изпаднеш в другата крайност - да останеш без съдии като не зачиташ мнението им или омаловажаваш труда им и изминатите 300 км. за да помогнат? Сам казваш, че за експерта си избрал да съдийстват хора "врели и кипели". Утре може да разчиташ на съвсем нови лица, е тогава ще стане мазало.

              Да, екипажа може би не е ощетил останалите с нищо, но защо пък останалите трябва да спазват правилата, като виждат, че номера минава и без спазване? За какво пишете и приемате правилници?


              И последно, но може би най-важното. Ако, не дай си Боже, беше станал инцидент, така както е всепризнат пилот в рали-рейда, и беше примерно се изплъзнал от рамката (понеже е кална) и нещо се беше случило - я счупен крак, я ръка и т.н. кажи кого щеше да обвиниш? Съдиите на екстрема, че не са си свършили работата, нали?

              Коментар


              • #8
                От: Съдийството в състезанията по офроуд

                Аз ще напиша само едно изречение:
                Съдиите не са сложени за да наказват или за да бият печати в карнетите, а за да прилагат правилника, независимо дали е добър или лош.
                “When you see the tree you’re about to hit it’s called understeer. When you can only hear and feel it it’s oversteer.”
                Walter Rohrl
                GSM: нула, три осмици, две двойки, девет, пет, девет, две.

                Коментар


                • #9
                  От: Съдийството в състезанията по офроуд

                  От всичко прочетено и от опита,натрупан като състезател или съдия искам да напиша и аз това,което мисля,че е важно за състезанията.
                  Темата е за съдийство на състезания по офроуд,т.е. съдии трябва да са хора,които са карали или помагали и имат опит.Наистина има моменти,когато даден екипаж не е точно по правилника,но,но нали затова сме хора,нали за това са съдиите-те да преценят дали нарушението е за наказание или не.
                  Няма състезател,който да ми докаже,че никъде,ама никъде не е сгазил нива/и аз съм го правил/волно или не.Например завой с голяма дъга,след дълга права и джипа не може да не излезе от пътя ,заради скоростта.
                  Няма и съдия,който не е правил някакъв компромис,било то за каска,колан,неправилно боравене с въже или друго.
                  Истината е/за мен/,че трябва да се помага на състезателите,а не да се пречи.Казвам,че когато се "хващаме за буквата на правилника",забравяме защо се събираме,защо изобщо организираме състезания,забравяме,че сме приятели и.........
                  Когато обаче се касае до сигурността на екипажите не бива да има прошка!Имам личен опит с возене на клетката отгоре-справка Гаргата.Още куца човека,а оттогава не съм позволил на никой да се вози извън джипа.За клетките да не говорим.Клас "хоби"-скорост от над 120км/ч.- късмет,че досега няма станала голяма бела.
                  Другото ,с което не съм напълно съгласен е това,че организаторите се юркат още веднага след края на състезанието да обявяват резултатите.Ама и те са хора и те грешат,а с това се поставя началото на недоволство и караници,започват спорове,връща се лентата назад кой как,къде е нарушил и с това се опорочава доброто мероприятие,наречено състезание.Вярно,че нито един екипаж не идва с желанието да се класира последен или не го интересува как се е представил.Напротив,всеки идва с идеята да победи,да се докаже,да има с какво да зарадва приятелите си,но на каква цена?Един спорт,едно хоби започна да се превръща в надпревара на това,кой колко пари може да вложи в джипа,кой каква по-бърза лебедка ще сложи,по-голям двг. и т.н.
                  Опомнете се,моля,това не е Дакар,не е Баха,всички състезания са ЛЮБИТЕЛСКИ!
                  Както го казах преди 6год.състезанията трябва да се правят САМО И ЕДИНСТВЕНО ЗА КЕФА И УДОВОЛСТВИЕТО НА СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ И ПУБЛИКАТА!
                  Моля спомнете си колко състезатели имаше преди години и колко се отказаха,защо?И нека не забравяме,че това ни е хобито,а не си изкарваме хляба от състезания.
                  И последното-Уважавайте,ама наистина уважавайте труда на организатори и съдии.Никак не е лесно!
                  Последно редактирано от чаро 4х4; 17-11-15, 07:17.
                  Чавдар Владимиров
                  0887/912075
                  Ленд Ровър Диско 1
                  Самуад в проект

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съдийството в състезанията по офроуд

                    Първоначално публикуван от чаро 4х4 Преглед на мнение
                    .
                    И последното-Уважавайте,ама наистина уважавайте труда на организатори и съдии.Никак не е лесно!
                    Че не е лсно съм съгласен. Искам обаче да ми отговориш в прав текст, защо когато съдиите не спазват правилника и не изпълняват твоите подчертано КАТЕГОРИЧНИ нареждания, ти взимаш тяхната страна и ощетяваш нас? Все пак тогава стартирахме мисля шести и завършихме 54 минути след втория.
                    За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                    Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съдийството в състезанията по офроуд

                      Първоначално публикуван от evos Преглед на мнение
                      Има ли съдийство винаги е субективен развоя на състезанието, каквото и да е то (пример Данчо Йовчев на олимпиадата в Атина) не е като при хронометъра примерно!
                      Дали този пример е удачен в случая или не, няма да коментирам. Какво субективно има в разстояние от точка А до В, което се изминава за състезателно време и най-бързият, спазил правилата печели?
                      Първоначално публикуван от valerisuper Преглед на мнение
                      ........... съдиите също сме важна част от едно състезание ,въпреки че сме последна дупка на кавала и наи много виновни естественно сме ние изнасяме почти цялото състезание със всичките му плюсове и негативи, а това дали да сме БЕЗПРИСТРАСТНИ ТУК СПОР НЯМА абсолютно е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ,ТРЯБВА ДА СПРЕМ ДА РОБУВАМЕ НА ШАМПИОНИ И ЧУЖДИ ЕКИПАЖИ,ИМА СЪСТЕЗАТЕЛЕН НОМЕР САМО ТОИ Е ВАЖЕН.неможе за всяко наказание да чакаме контестация,така създаваме дразги между екипажите.ние сме там да контролираме и наказваме състезателите на момента а не да ОПРАСКАМЕ НЯКОИ избирателно.НЕДОПУСТИМО Е ОРГАНИЗАТОР ДА ОТМЕНЯ НАКАЗАНИЕ НАЛОЖЕНО ОТ СЪДИИ ТОВА Е НЕУВАЖЕНИЕ КЪМ НАШИЯ ТРУД И ДИСЦИПЛИНА.
                      Не съм запознат в детайли с правилника за Трофи, но съдията на екстрем, контролна точка и т.н. не раздава наказания. Той само констатира, записва и докладва, а наказанията за констатираните грешки се вземат от спортни комисари и шефовете на състезанието. Както и човека отговорен за проверка на траковете, който също е в ролята на съдия, не може да налага наказания - предоставя на комисарите грешките от трака и те вземат решения за съответното наказание.
                      В случая ще подкрепя Наско, защото компромисите винаги са наложителни. Ето ви един пример: Екипаж влиза в отсечка с ограничение на скоростта. Спазва ограничението, но ГПС - ът изключва по една или друга причина и се оказва, че в част от зоната с ограничение липсва трак. Според правилника, това води до наказание, но спортните комисари могат да изчислят скоростта на база време/разстояние и да не наложат наказание, защото са установили, че екипажът наистина е карал с допустимата скорост. Нима подобно решение омаловажава труда на съдията по проверка на ГПС-те?
                      Сляпото прилагане на правилата не винаги е най-доброто решение. За това има клауза "контестация" и на който екипаж му стискат 200-те лева, е в правото си да я ползва. Преди години нямаше състезание без подобни, сега не съм чул да се обсъждат изобщо подадени такива. Това за състезателната част.
                      Относно техническата - компромисите от съдиите излагат на риск състезателите точно в такава степен, колкото се излагат на риск и самите състезатели, явили се с неподготвена за класа кола.
                      "Проблем имаме само когато нямаме решение" !
                      „Дори и да са те изяли, пак имаш два изхода.“

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съдийството в състезанията по офроуд

                        Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                        Че не е лсно съм съгласен. Искам обаче да ми отговориш в прав текст, защо когато съдиите не спазват правилника и не изпълняват твоите подчертано КАТЕГОРИЧНИ нареждания, ти взимаш тяхната страна и ощетяваш нас? Все пак тогава стартирахме мисля шести и завършихме 54 минути след втория.
                        Тарга не се сещам какво визираш,но тел.ми го има в подписа.Ще отговоря писмено тук,ако ме подсетиш,за какво става реч.
                        Чавдар Владимиров
                        0887/912075
                        Ленд Ровър Диско 1
                        Самуад в проект

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съдийството в състезанията по офроуд

                          Не виждам никакъв смисъл в тази тема. Какво ще прочетем тук, което няма да намерим в други стотина теми? Може би ще обобщите?! Нищо подобно!
                          Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                          Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съдийството в състезанията по офроуд

                            Първоначално публикуван от borko_ruse Преглед на мнение
                            Само неговите стъкла ли са били кални, щото само той не е видял съдията и табелата?


                            Какво значение има дали е в екстрема , или не? Има си предвидено наказание за возене без колан. Всичко друго са приказки.
                            Борко искаш да кажеш,че нарочно съм подминал контролата.Е това вече немога да разбера.И да ви кажа,че не съм ущетил никого.А този екипаж ,за който говори Даниела да потърси проблема в него.Трябва да има адекватни съдии които да преценяват ситуациите, най лесно е да се накаже някой.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съдийството в състезанията по офроуд

                              Ще ви дам един пример за адекватен съдия на едно състезание в Тетевен,макар ущетения да бях аз.Съдията е Наско от Пловдив.На брифинга попитахме за спиране на време и уточнихме къде се спира.Въпросното място от трасето беше един тесен път със ров издълбан от порой.Там аз минах пръв, а Илиян от Разград се счупи след мен. Финиширах, а докато извадят Вранглера мина много време.Всички чакаха и нямаше как да минат.Помислих че съм извадил късмет,но уви в класирането на всички други престоя им беше приспаднат.Попитах Наско защо,а той ми отговори постави се на тяхно място така прецених.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X