Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Реших се и вече е факт - Nikon 7200

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Реших се и вече е факт - Nikon 7200

    Здравейте,

    след две години умуване и нерешителност от моя страна от вчера се здобих с 7200 комплект с карта 16Г и обектив NIkkor 18-105. За сега го гледам почти като индианец, защото няма нищо общо със старото ми Sony A200, но се надявам бързо да се отърся от шока в следсвие на смяна на системите. Главата ми е пълна с въпроси, но за сега ще почета и ще питам само когато на истина имам нужда. Не намерих в кутията си диск със софтуер и се чудя сега от къде да си намеря. Също не съм на ясно с RAW ... от къде да си сваля .... Та така, надявам се скоро да покажа някоя и друга снимка. Ужасно ми харесва ...
    Георги Танев (0+)
    Land Rover Discovery 1 300 TDi
    Land Rover Club Bulgaria
    0887 930 238, 0878 797 768

  • #2
    От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

    Кво за роу ти трябва?
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

      Е аз, като виден компютърен специалист дето прави мрежи на Cisco съм тотално скаран с фотошопа. Та във връзка с това трябва ли ми RAW конфертор за фотошоп или в него си има всичко?!!! И не ми се смей сега
      Георги Танев (0+)
      Land Rover Discovery 1 300 TDi
      Land Rover Club Bulgaria
      0887 930 238, 0878 797 768

      Коментар


      • #4
        От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

        Има. Ако нещо не се разбир ас твоето от фотото си дръпни ъпдейът и си в джаза.
        Ама роу-то не ти трябва за чеп за зеле принципно.
        Т.е. зависи де как разбираш фотографията - като техника или като изкуство.

        Мога да дам за пример един мой любим фотограф дето техниката му куца яко за сметка на другото де - Хелмут Нютън

        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #5
          От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

          poy то е хубаво нещо. Както Гоблин казва това ти е филма ,а софтуера ти е проявяването . Дали сам ще го проявяваш или ще го дадеш в студио-ти си решаваш. Зависи за какво ще ползваш снимките.
          Ако ти е за лични спомени не си струва да ползваш роу то,по добре си изучи книжката за фотоапарата и си пипай настройките.Ако снимките са за продаване- то тогава трябва да изучиш процеса на проявяване подробно. Под студио се разбира софтуера на фотоапарата.

          Коментар


          • #6
            От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

            По скоро от любопитство искам да видя. Снимам иначе за удоволствие, а от продажбите съм ужасно далеч пък и не ми е цел. Благодаря иначе. Свалих си книжката на .pdf и почвам с четенето.
            Георги Танев (0+)
            Land Rover Discovery 1 300 TDi
            Land Rover Club Bulgaria
            0887 930 238, 0878 797 768

            Коментар


            • #7
              От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

              Честито, Жоро! Щом няма софтуерен диск с апарата, сигурно в самия него е заложена по-голямата част от възможностите за обработка. Ако търсиш по-леки програми за обработка, то може да пробваш Фаст Стоун или Лайтрум. Все си мисля, че последните им версии ще се справят и с Д7200. Успех в самообучението!
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #8
                От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

                Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                Честито, Жоро! Щом няма софтуерен диск с апарата, сигурно в самия него е заложена по-голямата част от възможностите за обработка. Ако търсиш по-леки програми за обработка, то може да пробваш Фаст Стоун или Лайтрум. Все си мисля, че последните им версии ще се справят и с Д7200. Успех в самообучението!
                Благодаря!
                Георги Танев (0+)
                Land Rover Discovery 1 300 TDi
                Land Rover Club Bulgaria
                0887 930 238, 0878 797 768

                Коментар


                • #9
                  От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

                  Raw на даден модел апарат се отваря безпроблемно от всяка версия на Фотошоп която при пускането си (или в периода си на валидна поддръжка от Adobe) е била способна / обновена да отваря raw от въпросния модел апарат. Ако е по-стара версия няма да го отвори безпроблемно (ще иска ъпдейт който е платен - това е отделно от безплатните ъпдейти).

                  Adobe предлага същия raw модул (обновен) безплатно като самостоятелна програма. Adobe DNG Converter. С въпросната raw файловете се преобразуват в DNG файлове, които всеки Фотошоп може да отвори (предполагаемо без загуба на качество). Обратната страна е нуждата от повече място (всеки файл се складира х2 веднъж в DNG и веднъж в Raw, освен ако не изтриеш DNG-то като си свършиш работата), и допълнителната загуба на време.

                  Аз лично, освен ако нямам нужда от нещо което може да се направи само във Фотошоп, си ползвам каквато програма е доставена в кутията с апарата. С изключение на Панасоник, при които (поне едно време) програмата не беше дело на Панасоник а някаква злобна версия на Silkypix - работят си прекрасно. Ако ми трябва доработка във Фотошоп и не мога да отворя оригиналния файл с него - или си правя предварителната обработка в "заводската" програма и изнасям резултата в tiff който обработвам във Фотошоп, или действам с dng converter.

                  Faststone и много други "гледачки" на файлове са започнали като програми за разглеждане на файлове, не за обработката им. Поне до скоро Фастстоун отваряше вградения в raw файла jpeg, не самия raw файл, и трябваше специфично да го настроиш да отвори самоя raw файл по подразбиране ако искаш да обработваш качествено снимката. Иначе си остава програма която може да отвори почти всичко и си е много читав.

                  Като безплатна "сериозна" програма за raw файлове добри отзиви има RawTherapee.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #10
                    От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

                    Честита придобивка и от мен!
                    Много да те радва и да ти доставя сладки и невероятни спомени!
                    П.П.По отношение на снимането в Raw...
                    Според мен снимането с нещо повече от сапунерка или телефон е в това, че след това можеш творчески да си обработиш/проявиш/ сам кадъра.Софтуера на фотоапарата, както и сензорите му не са съвършени и в никакъв случай няма как да минеш без пост-обработка/това ако искаш да излезе нещо читаво де, за посредствени резултати е ясно, че щракаш и каквото такова/.
                    Така...ако обаче пък все пак трябва да пипнеш дори и не много даден кадър със софтуер, според мен си е добре да имаш повечко инфо, което да обработваш.Това за съжаление със снимане в Jpeg формат обаче е доста трудно, защото просто при конвертирането на файла в Jpeg той се компресира и се изтрива повече от половината инфо в дадения кадър/за справка един Raw файл е от порядъка на 18 до 30мб, а Jpeg с най-малка компресия е едва 8-9мб/.Съответно при липсваща половината информация и обработката не е до там добра и успешна.
                    За това според мен се научи да си обработваш кадрите/поне основните неща/ и...снимай в Raw.Така или иначе...ако искаш да нагазиш малко по-дълбоко в материята/не говорим да ставаш професионалист или да продаваш кадри, а просто да те кефи крайния резултат който си постигнал/, така или иначе ще стигнеш до снимането само или...основно в Raw формат и обработка.
                    С това не казвам, че трябва да не се научаваш да снимаш както трябва обаче...Напротив, снимане в какъвто и да е формат предполага добър краен резултат след обработка единствено и само при...перфектно заснет изходен материал.В противен случай...колкото и да се напъваш, софтуерно да "оправяш" някой кадър който не става...той просто се разваля още повече...
                    Та така...
                    Според мен, направи си една тема в галерията и поствай снимки там.Ще ги гледаме, ще ти даваме съвети/ако ги искаш де, че наскоро установих, че имало и хора които хем не снимат както трябва, хем пък се и дразнят дори като приятелски им даваш някой съвет/ и така ще вървиш напред с практиката, въпросите и отговорите.
                    На добър час от мен и с каквото мога да съм полезен...насреща съм!


                    П.П.Мисля, че с версията на Фотошоп СС, ще си отваряш спокойно Raw файловете.
                    Поздрави!
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

                      Благодаря ти Любо за съветите! Поснимах малко тези дни, но определено все още не се чувствам комфортно. Ще трябва повечко практика. В обработките, както казах хич ме няма та и там ще трябва да поработя по въпроса. Снимах само в Jpeg и сега ме е яд, че не пренастроих в raw, но и това ще стане скоро. От критики мога да извлека само полза и не се сърдя, ако някой каже, че кадъра не става. Даже съм сигурен, че в началото ще има доста такива. А твоите резултати скоро няма да достигна ... Пускам няколко снимки в пейзаж, портрет и в тази за животинките пък, ако трябва ще отворя и отделна тема. Поздрави от мен!
                      Георги Танев (0+)
                      Land Rover Discovery 1 300 TDi
                      Land Rover Club Bulgaria
                      0887 930 238, 0878 797 768

                      Коментар


                      • #12
                        От: Реших се и вече е факт - Nikon 7200

                        Честито и от мен!!! Още един в клуба! Вярно е, че съм с по-старото братче (д7100), ама съм много доволен от машинката. Ако искаш да си решиш дилемата с роу и жипеците - имаш възможност на едната карта да снимаш в роу, в другата на джипег. Сетне решавай! И аз в началото се чудех за къв чеп е тоя роу (сега снимам с д800 временно и файла му е 70 Мб), но с течение на времето се убедих, че умните глави са го създали с конкретната идея да имаш пълните възможности за постобработка. Още веднъж - честито и да го скъсаш от щракане!
                        По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X