Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Екшън камера Garmin Virb XE

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Екшън камера Garmin Virb XE

    Понеже не откривам много информация от първа ръка за новото отроче на Garmin, отварям тема за нея.
    Нямам никакъв опит с видео заснемане. Всъщност и не го харесвам особено.
    Обаче след разходката из Европа това лято на мотор се навих, че по някое време ще купувам!
    Имаше интересни неща по време на този трип, които бих заснел ако не се налагаше да спирам за тях.

    Не робувам на марка но откакто се пръкна този модел мисля, че ще ми свърши работа най-добре.
    Основно заради възможността да се захранва отвън докато работи.
    Освен това гледам само гармин защото ще мога да го управлявам дистанционно през Zumo, което е доста удобно.

    Не успях да открия семпъли на снимки, правени с тази камера.
    Зная, че снимките не са основната сила на която и да било екшън камера и не очаквам чудеса.
    Ако някой ползва такъв модел ще бъда благодарен да сподели кадри от нея.
    Още веднъж - снимки, не видео.
    Видео семпъли и ревюта вече има достатъчно.
    Естествено всякакви отзиви са добре дошли, особено ако реферират към предните модели като Elite.
    Аз принципно не изключвам и Virb Elite като вариант, особено след като видях, че Гармин вече я продават под 400лв.
    Това е 1/2 от цената на Virb XE и съм леко раздвоен пред дилемата дали да на направя компромис с външното захранване.
    Враг усраине

  • #2
    От: Екшън камера Garmin Virb XE

    По всичко изглежда, че ще трябва да стигна до истината със собствени средства...
    Вчера бях при вносителя.
    Няма недоразумение с цената на Virb Elite.
    380лв крайна цена без отстъпки, максимум -5% върху нея.
    Просто гармин разпродават останали наличности от магазините на техни търговски партньори.

    Въпреки цената отнесох Virb XE.
    Дано очакванията да се покрият с възможностите на камерата.
    Предстоят тестове и експериментиране с начините на монтаж.
    За момента това, което мога да кажа е защо предпочетох XE пред Elite или поне заради това, което съм прочел в нет-а за него.

    Ето какво "тежи" в Virb XE:

    1. Възможност за работа с външно захранване без това да нарушава херметичността и.
      Това е основното за мен.
    2. Стартира много бързо при включване, примерно 3-4 секунди.
      На Elite са му необходими над 10 преди да е оперативен.
    3. Съвместимост на закрепването с GoPro.
      Не че крепежите на GoPro са по-евтини но са много по-масово предлагани.
      Има и огромен избор на не-маркови такива на доста по-ниски цени. С Virbe Elite - само гармински.
    4. Wi-Fi свързаността е доста добре направена, мобилният софтуер също. Дистанционното управление през него, Live View, настройки и ровенето в Media Library работи нормално.
      Има и някакъв бейсик редактор на видео в мобилният софт но доколко работи предстои да видя.
      Нямам идея обаче как просто да си преместя клип от камерата на таблета например.
      Има споделяне но не видях никъде просто копиране от едното в другото!
    5. Доста по-компактна е от Elite но е по-неудобна за боравене с 1 ръка, ако това е важно.
      Закрепена статично обаче стои някак по-малка. Или поне така си мисля.
      Няма проблем за опериране с ръкавици, независимо от доста по-деликатният "тумблер" сравнен с този на предните модели.


    Има и други подобрения, свързани с качеството на видео-то, стабилизацията, звука но не съм стигнал до тях.
    А и няма как да открия разлики тъй като ми е 1 камера от този тип.
    Хората обаче са категорични, че звука е много по-адекватен заради подобреният noice cancellation.
    XE можел да ползва и BT слушалка за вмъкване на звук, например интерком за каска.
    Стабилизацията и видеото като цяло също, независимо от сензора с по-ниска резолюция.
    Точно в стабилизацията на изображението пишещите споменават, че XE била по-добра от GoPro 4.
    И не на последно място според мен имаше нещо сбъркано в цветовете на предишните им модели!

    Обаче има и стъпки назад според доста хора:

    1. 2 пъти по-слабият акумулатор.
      Не че продължителността на запис с едно зареждане е намаляла наполовина.
      Да кажем с около 1/3 според официални данни но това зависи от МНОГО фактори.
      Зависи от FPS, от резолюцията, от стабилизацията, дали има външни сензори, дистанционно а сигурно има връзка и с UV фактора и хороскопа
      Ето "deep dive" по този въпрос в гармин форума.
    2. Махнали са баромеричният сензор.
      Надморска височина се мери вече само на база GPS.
      Може би има връзка с пестенето на енергия.
    3. Премахнат е дисплея за преглед на видео.
      Без смарт устройство вече няма начин да се види нищо от заснетото, нито пък live view от самата камера.
      Вероятно също е във връзка с разхода за енергия.
      Има само базов LCD дисплей за настройка но няма подсветка.
    4. Специализиран и несъвместим с нищо друго USB кабел за данни и зареждане.
      Няма варианти от трети производители (все още), само гармински.
      Ако се загуби или трябва допълнителен - едни допълнителни 50лв.
      Не съществува външен чарджър за зареждане на допълнителна батерия, ако се купи такава.
      Не се произвежда нито от Гармин, нито от китайците. За Virb Elite имаше.
      А батерийният пакет е зверски нестандартен, с миниатюрни контактни повърхности.
      Единственият регламентиран начин за зареждане е през камерата с този кабел.
      Не е зле тъй като камерата е оперативна докато се зарежда но все пак е ограничение.
      Зареждането е с около 600мА, което изисква грубо час и половина за напълно разреден пакет.
      Всъщност зависи дали камерата е включена по време на заряда. Ако е и работи, ще отнеме повече.
    5. Резолюцията на сензора е свалена от 16 на 12MP.
    6. Не снима видео с 4k резолюция за разлика от GoPro 4.


    Вероятно има още неща но повечето за мен са или приемливи или нямат никакво значение.
    Особено последните 2.

    Идните дни ще видя реално как снима и ще пиша.
    Засега я чопля на "сухо" и умувам над вариантите за монтаж.
    Враг усраине

    Коментар


    • #3
      От: Екшън камера Garmin Virb XE

      Така, вече има впечатления от камерата.
      За малкото време нямах възможност да я разцъкам в дълбочина.
      Определено обаче може да се каже, че за снимки става и се справя не зле.
      В смисъл, че е сравнима със средно статистическа сапунерка.
      Кадрите по-долу са правени с Virb XE и Canon PowerShot D20.
      Матриците са съпоставими - 12MP резолюция.
      И двете камери бяха изцяло в auto режим.

      Сапунерката обаче се справя много по-добре с автоматичните настройки.
      Имам предвид балансът на бялото, фокус, ISO и изобщо доста по-добре се ориентира какво да направи в зависимост от конкретният кадър.
      За Virb XE установих, че не винаги ползва коректен баланс на цветовете и понякога убива кадъра цветово.
      Хубавото на XE че има ръчен контрол - така нареченият PRO Setting mode, достъпен само при XE.
      Може да се задава лимит на ISO, баланс на бялото както и настройки на експозицията.
      Липсата на дисплей ограничава до голяма степен използването на този ръчен контрол но все пак има такъв.
      Според мен, за неангажиращи снимки сред природата се справя задоволително и може да се ползва вместо отделен фотоапарат!


      Другият извод около камерара, който ме удари като локомотив е колко лакоми за ток са тези джаджи докато снимат видео.
      И най-вече в резултат от това колко ограничени за ползване са като време!
      Човек или трябва да се движи с минимум 2 резервни акумулатора ако иска да я ползва един уикенд или да я захранва външно.
      На снимката по-долу се вижда какво дърпа дребният глист от USB порта докато записва в 1080p / 50 FPS:



      При "батерийка" с капацитет от 980 mAH няма нищо чудно, че да записва час, час и половина с клизма.
      Хубавата новина е, че изнамерих вариант за зареждане на този смахнат акумулатор извън камерата.
      Оказа се, че пасва без проблем в Hаhnel UniPal Plus - това е един универсален LiIon чарджър, който ползвам за какво ли не:






      Това е вариант за мобилно зареждане на допълнителни акумулатори извън камерата, ако се ползват такива.
      Аз обаче не мисля да купувам допълнителни батерии.
      На мотор няма проблем да работи през цялото време с USB адаптер от 12V и кабел към камерата.
      За трекинг ще я държа така или иначе закрепена на презрамката на раницата и ще я "храня" през PowerBank в самата раница ако се налага.
      Разкачането на кабела е супер лесно, безпроблемно и механично много е устойчиво.
      Няма нищо общо със стандартният USB порт на другите модели, не е свързано с отваряне на капачета и няма проблем с влага и прах.
      Естествено няма да ползвам USB power merter в реална експлоатация






      По отношение на мобилната версия на софтуера правя корекция в оценката си.
      Много още има да се поработи по него.
      Функциите му работят но далеч не както трябва.
      Плейването през стрийминг на Wi-Fi е с много лошо качество.
      Телеметричните данни (G-Matrix) се разминават драстично във времето през него.
      Май само лайф вюто работи що-годе (пак с много некачествено визуализиране) и разглеждането на снимките е ОК.
      Удобно е също така и за настройки на камерата.
      Абе става но...

      За десктоп версията на Virb Edit все още нямам впечатления.
      Просто не го познавам в детайли и явно не мога да работя с него.
      Направи ми впечатление, че май отваря само видео файлове генерирани от Virb.
      Освен това все още не съм успял да интегрирам външен GPS трак във видео през този софт.
      Например GPX файл от ръчният ми 60CSX.
      Вярвам, че е възможно, но не съм намерил начина. Чете и асоциира с видеото само неговите си G-Metrix данни.
      Трябва също така да проверя къде записва тези G-Metrix данни за да може да се бекъпват.
      До момента зная само, че не ги държи на едно място с видео клиповете.
      Или ги интегрира в самото видео като го свали от камерата или ги записва в някоя директория на диска отделно.


      Ето и малко семпли на видео и кадри.
      За сравнение както по-горе казах ползвам Canon PowerShot D20.
      Повечко снимки има тук: Garmin Virb XE photo samples


      Virb XE:

      Canon D20:


      Virb XE:

      Canon D20:


      Ето и семпъл на видео с Virb XE и съответно пак сравнение на същото с Canon PowerShot D20 монтирани на мотор.
      Функцията за редуциране на вибрации е активирана и на двете устройства.
      В оправдание на сапунерката може да се изтъкне, че закрепването го поставя в доста по-неизгодна позиция от гармина.
      Вибрациите са повече и се предават през планката, нищо, че е доста масивна.

      Естествено не възнамерявам да ползвам сапунерката в тези условия - сложих я само за теста.


      Virb XE:

      Canon D20
      Враг усраине

      Коментар


      • #4
        От: Екшън камера Garmin Virb XE

        Гледам докарваш до над 80км в час в населено място, това е нещо нормално като за моторист ли, що ли?
        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

        Коментар


        • #5
          От: Екшън камера Garmin Virb XE

          Не съм се замислял а и никой не ме е питал.
          0бръщам внимание на скоростта кажи речи само на клип-а.
          Километража на мотора го гледам само колкото да зная след колко км. трябва да зареждам.
          Предполагам е нормално - на практика правилата с които се налага да се съобразявам са доста по-малко.
          Имам по-важна задача по оцеляване отколко правилата.
          Не че го казвам с някаква гордост но затова предпочитам мотор пред кола.

          Но и няма нужда от подобна дискусия в тази тема.
          Това, че съм снимал през твърда връзка на мотора е заради вибрацийте и теста как точно ще се оправи камерата с тях.
          Иначе имам един клип и през кола...
          Досата по-мазно и уравновесено но не съм гледал дали и колко нарушения съм направил.
          Ако искаш да го изровя и да му направиш анализ?
          Враг усраине

          Коментар


          • #6
            От: Екшън камера Garmin Virb XE

            Току що прегледах клипа пак за да видя с колко км/час и къде съм карал.
            Честно - закова ме с тоя коментар.
            В сми... и през ум не ми е минавало да анализирам точно това до сега.
            Оказа се, че 80 не е най-тежкото ми прегрешение в тия няколко минути...

            Съжалявам но клипа с колата не е онлайн.
            Знам, че има защото тествах камерата и от ламаринозавъра.
            Затова пък намерих един от миналата събота - една неглижирана разходка до Сърбия.
            Камерата обаче е на още "по-твърда" връзка към кормилото и е по-добре от към вибрации отколкото закрепена на маската на фара.
            Ако я ковна пък на каската би станало още по-добре.
            Обаче това със закована камера на тиквата ми е толкова смешно и нелепо, че е едва ли ще си го причиня.



            Учим се иначе, проби-грешки...
            Дали съм уставен в шуфирането по-долу не зная (едва ли) но на това клипче вече мерим и температура с външен ANT сензор на презрамката на раницата:



            Последно редактирано от Esper; 26-12-15, 02:24. Причина: Снимки
            Враг усраине

            Коментар


            • #7
              От: Екшън камера Garmin Virb XE

              В една друга тема разпитвам за екшън камера,забелязвам драстична разлика в качеството на клиповете,качеството от тая камера не ми харесва,разбрах че тубата реже в качеството, на Райков два еднакви клипа ,единия е отличен,другия е на квадрати с еднаква резолюция.Та се чудя на къде
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • #8
                От: Екшън камера Garmin Virb XE

                Тубата реже, да. На комп изглеждат по-добре.
                Но и аз експериментирам все още, както с резолюция, така и с останалите параметри...
                Но при всички положения плейнати през компа всички изглеждат много по-добре дори прои еднаква резолюция.
                Тоя последният е сниман на 720p и 25 кадъра.
                Враг усраине

                Коментар


                • #9
                  От: Екшън камера Garmin Virb XE

                  Опитах се да видя катаджията какво маха,така и не разбрах,а скороста и разстоянието е малко
                  Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                  Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                  Анатолий Пейчинов o8875о9815
                  https://dvrbg.com/

                  Коментар


                  • #10
                    От: Екшън камера Garmin Virb XE

                    Защо тогава на доста клипове в тубата ,качеството е убийствено.От какво зависи,разбира се при еднакви данни
                    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                    Анатолий Пейчинов o8875о9815
                    https://dvrbg.com/

                    Коментар


                    • #11
                      От: Екшън камера Garmin Virb XE

                      Уместен въпрос...
                      Забелязал съм също, че високите резолюции се появяват доста време след
                      като каже, че обработката е прикл.
                      Освен това май е добре да се подават повече данни, 1028 поне за по добър резултат при ниски резолюции след това.
                      Гадна работа е тубата...

                      Катаджията се кефи и вика да даи газ
                      Враг усраине

                      Коментар


                      • #12
                        От: Екшън камера Garmin Virb XE

                        Вчера пък мен ме поздравиха поне на две места катаджии явно мотористи.
                        Прати един файл не обработен на
                        a.peichinov@gmail.com или го сподели от google drive,аз ще си го дръпна,да видя.За сега гледам xiaomi yi,ползвам 5 телефона и са бетон като софт и хардуер,записва в 2 к но нямало ауто стоп/старт за даш камера в колата.Пратих запитване и чакам отговор,ако има мисля да я поръчам.
                        Последно редактирано от Roninn; 26-12-15, 11:25.
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • #13
                          От: Екшън камера Garmin Virb XE

                          OK, днес по-късно или утре ще ти шерна през хухъл драйф необработени.
                          Иначе тия същите полицаи ги има в кадър и на връщане, м/у Калотина и Драгоман се бяха заложили този път.
                          Тоя същият фен пак се кефеше и ми даваше знаци да дам газ до дупка
                          Ма там карах с около 110 та съвсем не му се вижда ентусиазъма на виделото...

                          Имай предвид, че това е 650cc едноцолидров двг.
                          Вибрацийте са убисйтвени.
                          И аз както не ща да си кова камерата на главата, където няма вибраций...
                          Няма как да е мноо мазно. Независимо от стабилизаций и простотии дето върши процесора.

                          Да не чуе дявол ама от как карам основно мотор грам проблем не съм имал с полицаи.
                          За 5 години я са ме спирали 3 пъти, я не.
                          При това не е като да няма за какво да ме спират.
                          Определено има толерантност и търпимост.
                          Директно си затварят очите и гледат на другата страна.
                          Направо са ни оставили на естествен подбор.
                          А той е доста селективен и не търпи дефекти
                          Враг усраине

                          Коментар


                          • #14
                            От: Екшън камера Garmin Virb XE

                            Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                            Току що прегледах клипа пак за да видя с колко км/час и къде съм карал.
                            Честно - закова ме с тоя коментар.
                            В сми... и през ум не ми е минавало да анализирам точно това до сега.
                            Оказа се, че 80 не е най-тежкото ми прегрешение в тия няколко минути...
                            Да тук не е мястото, но просто исках да кажа че и мотористите трябва да спазват правилата за движение което масово обаче не се случва. Това беше....
                            Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Екшън камера Garmin Virb XE

                              Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                              Да тук не е мястото, но просто исках да кажа че и мотористите трябва да спазват правилата за движение което масово обаче не се случва. Това беше....
                              Нека да не разваляме и тая тема.
                              Да си остане чисто техническа,има си тема за снимане на нарушители

                              Живо се интересувам от възможностите на даш /екшън камерите.
                              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                              Анатолий Пейчинов o8875о9815
                              https://dvrbg.com/

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X