Обява

Свий
Няма добавени обяви.

рециклиране на румънска сеялка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • рециклиране на румънска сеялка

    Здравейте, реших да вкарам румънската сеялка във 21 век. Не знам дали има някой от вас който се мъчи със такива машини, но аз съм от тях.
    Тази есен/зима трябва да я вкарам във новия век, че повече този сървайвър не може да продължава
    Започнал съм първо от турбината, някои хора са на мнение че оригиналната турбина е достатъчна ако всичко друго е читаво, аз пък съм на мнение че като ще е вакум, да е доста вакум.
    http://kachi-snimka.info/images-2013/klz1445011239k.jpg
    Оригиналната и новата турбина.
    http://kachi-snimka.info/images-2013/jdv1445011469l.jpg
    Болтовете мисля да ги прекапя с електрожена, варианта да го нитовам ми се видя доста нерешителен при все че трябваше сам да си правя нитовете.
    Нови стойки за секциите, че старите имаха доста луфтове и междуредието можеше да стане от 60 до 90, това всяка секция сама си го решаваше според обстановката.
    http://kachi-snimka.info/images-2013/cqs1445011721o.jpg
    За сега съм до тука, че беше по-лесната част.

  • #2
    От: рециклиране на румънска сеялка

    Аз имам само един въпро към теб: наясно ли си в какъв филм влизаш с тази твоя идея? Такива индивидуални проекти са доста по скъпи от това да вземеш нещо готово и по ефективо работещо, да не забравим и игубеното време в което можеш да изкараш повечко кинти. Иначе ти желая успех с проекта, ако нещо мога да помогна съм насреща

    Коментар


    • #3
      От: рециклиране на румънска сеялка

      Оптимист!Тази сеялка е морално остаряла и проблемът и не е във вентилатора,осигурява си достатъчно вакуум,а в касетата която държи оста,лагерите 6206 са много близо един до друг и се скапват като повреждат и касетата.Това с оригиналният вентилатор,този който си произвел,няма да търпи лагери,по простата причина,че е доста по-тежък и по широк,а трябва и да се балансира прецизно.Навремето при мен реших проблема със стоманена касета,че в оригиналните чугнени,лагерите превъртаха и ставаше страшно.Другият проблем са сеещите апарати и изсяващите дискове,ако дисковете са криви или чугунените апарати изгризани,пропуска здраво.За чистачи няма да споменавам,просто са само загатнати,ако не хваща чат-пат по две семки(зърна),значи че ще пропуска,прецизна сеитба с това нещо не става,ако е само да засееш,в смисъл да си в играта-става.Другият проблем са пласмасовите втулки на задното колело и предният привод с бъркалката,износват се без време и не търпят верига.След експерименти ги замених с текстолитови и тъй я продадох.Друг проблем са задвижващите колела,ако са от старата версия метални,правят проблем при сеитба във миналогодишна царевична нива.Вдигат корена с брадата между чистача и колелото като го блокират,кога ще го видиш,че се сурка е божа работа,а нивата остава празна.Задните оси се късат точно в края на резбата,принципно като изпуснеш сеялката назад и се намотае веригата,но понякога и без причина.
      Общо-взето е отживелица,огледай се за нещо втора ръка като забравиш и ямболските боклуци.
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар


      • #4
        От: рециклиране на румънска сеялка

        Колега, благодаря за изчерпателното мнение. Тази сеялка има само един голям дефект и това е че кутиите със семената и сеещите апарати се държат на едни и същи точки. При транспорт или дори само при вдигане и пускане на сеялката 5кг семена във кутиите разбутват сеещите апарати, ако се опиташ да стегнеш здраво кутиите, секцията започва много да провлачва и става още по зле. Така дори идеално настроена сеялка е възможно след малко вече да не е, та за мен това е един огромен заводски дефект, сложели са контра гайка, но това не може да реши проблема, трябва да се държат на независими точки. Разбира се има още много тънки моменти, като тези които си описал, но това със кутиите е просто страшен.
        Дисковете за сеялката не знам кога и от къде си купувал скоро, но вече ги продават чисто нови - криви, квадрата във средата на някаква преса ли го правят не знам, но натискат здраво дисковете и те правят корем във средата и тези дискове ги продават, а трябва да ги подаряват.
        Иначе моето мнение е че като цяло цените на селск. инвентар е яко надут/изключвам старите съветски технологии/, примерно 5 бона за сечка, сложели 2 лагера със 10 шини да се въртят и искат 5 бона да не кажа повече, но като цяло съм съгласен със вас че за да ти е по-лесен живота си купуваш нещо по-ново.

        Коментар


        • #5
          От: рециклиране на румънска сеялка

          Пропуснал съм момента с кутиите,бях заварил гайка М-10 директно на коша,щото нямах нерви да си пъхам пръстите между калобрана на веригата и коша,държейки въпросната гайка и да дебна да завия болта някакси.Кошовете не са уплътнени(а и няма как) и на всяко вдигане и пускане изтърсват по една шепа семена(впрочем май изпускаше между диска и камерата за вакуума),няма да коментирам капаците с показалците,на пълни кошове при транспорт,почти не се задържат на сеялката.
          Говоря за чисто нова Новаченска сеялка,закупена 1995г.,на 30-ят декар и се скапаха лагерите на маркирите,бяха сложили лагери без прахоуловители,салници въобще не бяха предвидили.
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • #6
            От: рециклиране на румънска сеялка

            Лека полека мърдам напред, започвам със изцяло нов модел сеещ апарат, още не е готов но слагам по някоя снимка, може да ви е интересно как се мъча да си направя сеялка. Целта на упражнението е сеещия диск да има независимо затягане от апарата, това за мен е абсурдната система във румънската сеялка. Чистачите и другите неща ще са на друг принцип, патентован, от мене!


            Последно редактирано от Schamane; 30-10-15, 17:18.

            Коментар


            • #7
              От: рециклиране на румънска сеялка

              Не забравяй,че диска трябва да го слагаш към камерата със гладката част.При щанцоването от долният край се образуват флюсове(мустачки),и ако го поставиш по тоя начин,изгризва камерата.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • #8
                От: рециклиране на румънска сеялка

                Това лесна работа, ама онова със лагера и касетата за турбината дето го каза по-рано става 2 дена не мога да спя, да го мисля.

                Коментар


                • #9
                  От: рециклиране на румънска сеялка

                  Първоначално публикуван от Schamane Преглед на мнение
                  Това лесна работа, ама онова със лагера и касетата за турбината дето го каза по-рано става 2 дена не мога да спя, да го мисля.
                  Нищо сложно,при мен се сцепи чугунената касетка на лагерите.Понеже за два сезона се скапаха маса лагери 6206,изработих нов стоманен корпус за лагери 6306,оста си беше брак и правих нова.След монтажа забравих за вентилатора.
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • #10
                    От: рециклиране на румънска сеялка

                    Днеска се занимавах със лагерите, доста си играх докато разглобя всичко. Касетата беше малко кофти и лагерите влизаха прекалено лесно май ще се наложи да се прави нова. Оста беше мале, мале.. там където лагеруват лагерите са 'драскали' със ъглошлайф, лагерите излязоха трудно, та се колебая за нова. Като гледам касетата ще трябва да се прави от ф120.
                    Мислех си старата касета да се престърже за 720мм лагер, но става много тънка стената, та така и тука се отвори една индия. Сега ако касетата е за 720мм, дупките отзад няма да паснат, това не е фатално но пак си е кофти момент. Накратко, мъгла е на хоризонта.
                    Последно редактирано от Schamane; 03-11-15, 18:14.

                    Коментар


                    • #11
                      От: рециклиране на румънска сеялка

                      Нищо сложно няма,правиш резби в новият корпус и завиваш болтовете от страната на вентилатора.
                      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                      Коментар


                      • #12
                        От: рециклиране на румънска сеялка

                        Касетата на турбината ще се прави нова, но остава малко назад. Продължавам със апаратите, първия модел е базов.
                        Касетата на лагерите, вътре има 2 лагера естествено, тук трябваше първия лагер да е във апарата, а втория накрая, но скоро разбрах че не мога да намеря толкова тесен лагер и се наложи и двата да са във касетата, не е проблем.


                        Напредвам със апаратите, има клапа за регулиране на вакума със 3 положения + 1 отворено, това е заради новата турбина и най-вече при слънчоглед. Забравих по-рано да кажа, че турбина е по-голяма, защото искам да сея със 1500 оборота и със толкова си настройвам сеялката, а не със газ до долу.



                        Последно редактирано от Schamane; 04-11-15, 17:27.

                        Коментар


                        • #13
                          От: рециклиране на румънска сеялка

                          Това нещо никога няма да започне да сее както трябва. Не пречи да развиваш инженерната си мисъл.
                          Toyota Avensis 1ad-ftv 2007
                          Toyota Rav4 2ad-ftv 2014 awd

                          Коментар


                          • #14
                            От: рециклиране на румънска сеялка

                            Сега така говориш, щото не съм ударил боята, но после ще искаш да ти я продам.

                            Коментар


                            • #15
                              От: рециклиране на румънска сеялка

                              Няма 1500об/мин на силоотвден вал на трактор,540 и 1000 са.Нормалните 540об/мин са си предостатъчни за тая сеялка,на 1000,няма да имаш здрав лагер по вентилатора.
                              Тия стоманени вакуум камери дето ги произвеждаш,няма да ги бъде,на десетият метър дисковете ще са заорали в камерите.Трябва да са разнородни метали за да се осъществи триене без последствия,затова и оригиналните са чугунени.Помисли за пластмасова вложка по която да се трие диска,инак си обречен на провал.
                              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X