Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моят походен хляб

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Моят походен хляб

    Искам да споделя с вас какъв хляб нося когато съм на 5-6-7 дневен поход в гората. Става дума за движение пеша с раница на гърба и максимално(по възможност) избягване на населени места.

    Та за хляба: естествено говорим за сухар или по скоро за смлян сухар-галета( не я харесвам тая дума).
    Приготвям си го сам от хляб " Добруджа". Моите "домашни любимци" са добили вредния навик да не ядат леко твърд (2-3 дни) хляб и за това ползвам него. Слагам го в тава и го пека във фурната на 150`С при леко отворена врата докато придобие златисто-кафяв цвят от двете страни. После го оставям хубавичко да изстине и го смилам с една "машинка" която купих от Югославия в началото на 90-те г. на миналия век.
    После разфасовам в малки пликчета със самозапечатващ се цип (не му знам точното име) , надписвам, датирам и съхранявам на сухо и хладно.
    При правилно приготвяне и съхранение трайността е около 2 г.
    Предимства са: възможност за консумация в движение, лекота, голяма трайност, малък обем, висока хранителна стойност, оползотворяване на налична суровина и други за които не се сещам в момента.

    Качвам няколко снимки от вчерашната партида 7 филийки опаковани в 2 пликчетаНатиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG0227A.jpg
Прегледи:1
Размер:85.9 КБ
ID:6101032Трите в тавата и машинката която ще ги смели Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG0229A.jpg
Прегледи:1
Размер:79.4 КБ
ID:6101033 Четирите им сестри вече с найлонова дрешка Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG0231A.jpg
Прегледи:1
Размер:75.4 КБ
ID:6101034Разфасовка на 3 и 4 филии и домашното ало за сравнение.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG0223A.jpg
Прегледи:1
Размер:75.1 КБ
ID:6101035
    Възможни са всякакви вариации и импровизации по темата.

    П.П. Пускам я тук тая тема защото мисля, че е по скоро за тук от колкото за хранително-вкусовия.
    Последно редактирано от siem; 08-10-15, 19:29. Причина: П.П.
    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

  • #2
    От: Моят походен хляб

    Това е продукцията от тази зима. Възлиза на 70 филийки, което приравнено е три хляба и половина по 830 гр.
    Използван е само стар (залежал в нас) хляб. Правен е с цел като тръгна на поход да метна едно-две пакетче в раницата, а не за запасяване.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG0374A.jpg
Прегледи:1
Размер:89.5 КБ
ID:5713613
    Теглото е около 1 кг. на око. Може да стигне за 10-15 дни и без друга храна. Няма да е приятно, но няма да умреш от глад.
    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

    Коментар


    • #3
      От: Моят походен хляб

      СУПЕР!
      За меленето, мисля, че може и от ония мелачки за орехи...
      Благодаря за споделянето!
      Ще се възползвам от добрата идея.
      Публикувайте отговор

      Коментар


      • #4
        От: Моят походен хляб

        Мног добро решение.Това в комбинация с разтворима супа в походното канче прави пребиваването в дивото доста комфортен.

        Коментар


        • #5
          От: Моят походен хляб

          И аз така правя, но месцето в тези супи е малко странно. Започнал съм на вилата една сушилня със студен въздух и като ми остане време да я довърша, първо ще пробвам да изсуша някаква мръвка нарязана на ситно и без никакви подправки.
          Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

          Коментар


          • #6
            От: Моят походен хляб

            Сухарите ги правя лятно време, използвам енергията от Създателя. Смлени, в шишета от безалкохолни или натрошени, в подходяща опаковка според случая. Манджата е готова, стига да има гореща вода и някаква мазнина - свинска мас, олио, настъргана сланина. Оттам нататък подправки и заигравки - всичко е въпрос на вкус и възможности.
            siem, на онова място дето питаш за месото има и спецтема за гозбата със сухари, има добри идеи там.

            Коментар


            • #7
              От: Моят походен хляб

              Ще погледна. Благодаря!
              Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

              Коментар


              • #8
                От: Моят походен хляб

                Ето я и новата машинка за смилане.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG0736A.jpg
Прегледи:1
Размер:102.1 КБ
ID:5739186Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG0737A.jpg
Прегледи:1
Размер:90.2 КБ
ID:5739187Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG0738A.jpg
Прегледи:1
Размер:92.0 КБ
ID:5739188

                Италианска старо производство. Пригодена е именно за тази цел. Подариха ми я близки, които присъстваха при направата на една партида.
                Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                Коментар


                • #9
                  От: Моят походен хляб

                  А кое налага изсушения хляб да се смила? По-малкия обем може би?
                  Ако аз си правех такива неща-щях да оставя филийките цели. Пак стават за ядене в движение, а мястото което ще заемат не е много повече.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Моят походен хляб

                    Далеч не е задължително да се смила, но за мен е по добре по няколко причини.
                    Наистина заема поне двойно по малко място в раницата като е смлян. Гризането на препечени филийки (поне за мен) на 2-3тия ден престава да е приятно(имам някаква кофти пародонтоза, а и зъбите ми не са в блестящо състояние).
                    Винаги имам подръка галета когато жената се сети в 59-тата секунда, че трябва нещо да панира например.
                    Когато е смлян и пакетиран в пликчета със цип или бутилки 0.5 л. от кола успявам да го задържа за големи периоди от време сух и не-нападнат от разни гадинки.
                    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Моят походен хляб

                      И за мен консумацията на смлян е по-лесна и приятна. Да не говорим, че така е много по-лесно да не загубиш нито една троха. А при опаковането на цял или смлян пък - не може да става никакво сравнение даже.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Моят походен хляб

                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                        ...
                        Ако аз си правех такива неща...
                        За много години!
                        Прочетох в една тема, че си познал чувството на "горския" глад? Когато имаш време, приготви си 2-3 хляба както ни съветва колегата. Пробвай варианти на опаковка, съхранение и консумация, разбира се. Намери си обаче едно пластмасово шише половинка от Присан, напълни го догоре, затвори хубаво и го мятай в колата. И като огладнееш другия път, сещаш се за тая тема и викаш "Господ здраве да ви праща".

                        П.п. "Горски", щото е някакси по-еко, да речем. Тия дни пак разбрахме, че гладът може да е всякакъв, даже и магистрален.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Моят походен хляб

                          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                          ...Намери си обаче едно пластмасово шише половинка от Присан, напълни го догоре, затвори хубаво и го мятай в колата... Тия дни пак разбрахме, че гладът може да е всякакъв, даже и магистрален.
                          По идея на Г-н Йорданов (странно как очевидни неща могат съвсем да ти избягат от погледа) направих и една порция за колата. До сега не бях ползвал подобна опаковка.
                          Събира 10 филии с натъпкване.

                          Предполагаема замяна с ново на 28.02 2020 г.
                          Прикачени файлове
                          Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Моят походен хляб

                            Преди няколко години правих едноседмична обиколка из България със стария Балкан 250.
                            За из път си бях взел един пакет ливански хляб - с който правят дюнерите.
                            След няколко дена поизсъхна и се натроши, но нито вкисна, нито мухляса, а беше яка жега.
                            Мен теглото не ме притеснява, но за пешаците - като изсъхне, олеква осезаемо.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Моят походен хляб

                              За смилане изпозвам обикновен чопър /както му вика жената "кълцарка" любимия и уред /. Става за секунди.

                              Използвам смляното за риболов. Държа го в бутилки от литър и половина.
                              Ако можеш да помогнеш на един човек , направи го и веднага го хвърли в морето.
                              freelander 1,8 2001g.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X