Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лезия на бял дроб...проследяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лезия на бял дроб...проследяване

    През Ноември при иследване със скенер, случайно ми откриха лезия на белия дроб - 5мм. в епикризата ми при изписването пишеше да се проследи(изключвам това че лежах в хирургия, и не ми казаха за находката) Преди седмица направих снимка, поради липса на направления за специалист, там ми казаха че нямам лезия, не се виждала.
    Въпросът ми е, възможно ли е на ренген да не се види подобна лезия, която би трябвало и да е нараснала за това време?
    Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

  • #2
    От: Лезия на бял дроб...проследяване

    По-скоро няма да се види на рентген такова дребно нещо в белия дроб. Не и ако не знаеш специално да се вглеждаш на определеното място в рентгенограмата, не и при обичайната експозиция.

    Това мнение следва от принципа на действие, не съм лекар.

    Коментар


    • #3
      От: Лезия на бял дроб...проследяване

      Лезията открита със скенер (компютърен томограф, КТ) може да не се вижда на стандартна рентгенова снимка. Проследяването трябва да се направи отново с КТ и да се сравнят двата образа. Не е задължително лезията да е нарастнала, може да е изчезнала, особено като не се знае нейния произход. Може това да е разширение на бронха (бронхиектазия) или да е нещо друго, което да няма пряко отношение към вашето настоящо здравословно състояние. Или пък... Консултирайте се с пулмолог.

      Коментар


      • #4
        От: Лезия на бял дроб...проследяване

        Направи си скенер с контраст. Срезовете трябва да обхващат долна шийна област, гръдния кош и горен етаж на корема. След като го направиш-при гръден хирург на консултация. Това е световният стандарт при такава находка. Полага ти се и по каса, без цената на контраста, която варира в различните болници между 70 и 150 лева.

        Коментар


        • #5
          От: Лезия на бял дроб...проследяване

          Благодаря за отговорите!
          Малко уточнения, имам доказана от три години поликистоза и ехинококоза(вече източена, и с отрицателни резултати ) на черния дроб, две кисти на панкреаса, постъпих в хирургия заради тях бях с болки и тежест в стомашната област и корема. Направиха ми КТ с контраст, през ноември 2014г. е не беше на РЕТ-СТ,
          имам и КТ, през 2013, не се видя тази нова находка.
          Аз никога не съм пушила, но от две години се закашлям,губя тембъра на гласът си, имам и болки които не мога да уточня от какво точно се получават, и които нарушават качеството ми на живот.
          Но за нов скенер трябва или да постъпя отново в болница което е трудно, или да чакам до октомври за направление при специалист..... Това е нашата прекрасна здравна система в полза на пациентите и на лекарите съсипва ги.

          Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

          Коментар


          • #6
            От: Лезия на бял дроб...проследяване

            Здрасти Доби!
            По принцип 5мм находка е трудно да се види на конвекционална рентгенова снимка, а и често се пропуска и на скенер.Това че никога не си пушила , не значи че не можеш да имаш подобно заболяване. Първите 5 години , преди всяка биопсия питах пациентите дали пушат и по колко пушат. Мога да кажа , че статистиката ми е 50% пушачи. Знам че не съвпада с общоприетото мнение , но...
            За проследяване - само скенер, при положение , че имаш първоначален скенер с контраст и няма нищо друго - лимфни възли в медиастинума и т.н. не е необходимо скенера да е с контраст.
            Ако има запазени тънки срезове - около 1 мм , могат да се направят специални реконструкции за белодробен паренхим - MIP с презастъпване на всеки срез, което улеснява много детектирането на такива малки лезии. Ако си правила скенера в Св Марина , има някакъв шанс да са запазили и тънки срезове, но по принцип не се архивират такива данни защото са доста обемисти. Може да провериш.

            Поздрави!
            Прочетох си поста и ми прозвуча страшно. Споко , неспецифични белодробни находки се срещат доста често, включително при хора които нямат неопластични заболявания и в същност в 99% наистина са случайни находки без никакво значение. Проследяват се и ако не нарастват всичко е ок. Ако нарастват се биопсират и ако недай си боже се окаже нещо малигнено , шансовете при толкова малък тумор са изцяло на твоя страна. Има и един куп други заболявания- не неопластични , които се проявават с фокални промени в белите дробове - примерно саркоидоза. Споко , просто трябва да направиш няколко изследвания.
            Последно редактирано от kikimora; 05-09-15, 11:01.

            Коментар


            • #7
              От: Лезия на бял дроб...проследяване

              Привет на всички прочели и отговорили! И Благодаря,
              Налага се да започна темата отново, като този път ще обобщя всички симптоми и проблеми които имам.
              Преди се чудех как може човек да не взема навременни мерки за собственото си здраве, но когато сега и аз постъпвам така,отговора е че все не намирам време и ред за себе си.....
              Но Болката в един момент те кара да се сетиш че си още жив и нужен, трябва да вземеш мерки.
              Накратко, имам множествена поли кистоза на черен дроб, като една от кистите която е като множествена е залепнала за жлъчката, поне аз така си го обяснявам, също имам две сляти и една отделна киста на главата на панкреаса, и бъбреците, находка от 5 мм. на белия дроб(още съм жива) всичко това не е следено от ноември 2014 година. имам си и стари заболявания и съпътстващи такива, от ЕТН-то.
              Проблемът е от 2011 г. не мога да излекувам някакво заболяване на устата и езика, което кара езика да пари боли, устата и гърлото да пресъхват и все едно че имам голяма буца. Пия си редовно антидепресантите, съдоразширяващите, и всичко предписано ми от специалистите....
              Но някъде нещо не е наред, от месец и повече кистите явно притискат органите ми и имам много силни болки, в областа на двете подребрия, като от ляво болката е опасваща и прорязваща, гади ми се, и имам чувството че ще припадна(това вече ми се е случвало, няколко пъти) пия обезболяващи, нош-па, бусколизини, и др. ефекта е минимален. опитвам се да внимавам с какво се храня, но забелязах че ако пазя диета за кистите, тя пречи на езика и устата,(млечните продукти, и белият хляб)
              Ще съм безкрайно благодарна ако ми дадете насока към кой специалист да се обърна, предполагам гастроентеролог в София...... и ако е възможно да е преглед с продължение, в смисъл освен прегледа да мога да направя нужните иследвания по Зр. каса....моята лекарка все няма направления,(каза да чакам април) и вече три седмици си ходя куцайки със наколенка от изкълчване на коляното.
              Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

              Коментар


              • #8
                От: Лезия на бял дроб...проследяване

                Устата и гърлото като нищо са заради приключенията, през които мина напоследък (пик до колкото ми е известно и не само напоследък). За съжаление антидепресантите едва ли ще те излекуват. Само подтискат. Това от личен опит. Не че съм пил кой-знае какво, но като те друснят няколко "приключения" за пръв път в живота, докато приема че може да се изпитва физическа болка в резултат от психическа такава бях полуизкрейзил и обиколих де що има лекар за какво ли не.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Лезия на бял дроб...проследяване

                  Първоначално публикуван от Доби Преглед на мнение
                  ... кой специалист да се обърна, предполагам гастроентеролог в София...
                  Д-р Кацаров, София, ВМА, с предварително записване, чака се доста. Сега е шеф, вероятно не приема често.

                  Д-р Апостол Георгиев, Пловдив, болница Медлайн, 0888 442 317 записване на час, препоръчвам го от личен опит.
                  LZ1AIV

                  Коментар


                  • #10
                    От: Лезия на бял дроб...проследяване

                    Здравейте!
                    Нямам време да чакам, а и нямам възможност да отида до Пловдив, днес болките са много силни, утре ще ми пратят направление за гастроентеролог, проблема не е да отида на платен преглед, ще го направя....
                    Проблемът е след прегледа да ми бъде оказана адекватна помощ и направени нужните иследвания и манипулации..
                    Ако не ме успокои от болкоуспокоителните, Пирогов ми е решението.
                    Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Лезия на бял дроб...проследяване

                      И така, лежа си в къщи, пия си обезболяващите, и очаквам какво ще се случи: отидох при Д-р Костов, гастроентеролог, в болница Европа, много съм доволна от първия преглед, болките понамаляха, като начало той е сигурен че проблемът е от панкреасните кисти, иска да ми бъде направена биопсия, после вливания, но все още не се знае....сега ще си погладувам и почивам, интересното е че ме боли в момента не точно около жлъчката а горе гръдната кост, и лявото подребрие опасващо до гърба. И все пак се чудя дали това е начинът за лечение на тези кисти, четох че ако пораснат много трябва да се отстрани главата на панкреаса(защото кистите са там). Знам че това е един от най деликатните органи в човешкото тяло, и трябва много точно и прецизно да се проведе лечението, било то консервативно или оперативно....
                      Също така четох за нови методи като радиохирургията....но няма много описания и обяснения къде и при какви случаи се използват.
                      Пожелавам си бог да ме пази, и да попадна на най добрите умове и ръце в областа.
                      Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X