Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Въртене" на гуми- смяна на местата.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Въртене" на гуми- смяна на местата.

    Не че търсих особено усърдно, но по заглавията на темите не намерих такова нещо.
    На Ладичката, преди повече от 20 години, имаше дори схема за смяна на местата на гумите, с цел равномерното им износване. В схемата беше включена и резервната гума... вероятно сте я виждали.
    Таааа, от няколко години гумаджиите ме къпят, на 10 000 км. да им карам колата, да "завъртят" местата на гумите, щото иначе, видиш ли....
    Колко да им вярвам? Ъ-ъ-ъ-ъ, да, карам повече от 10 000 на сезон.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

  • #2
    От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

    Те кво казват отвъд голямата вода.

    http://us.coopertire.com/Tire-Safety...-Rotation.aspx

    Ноо, зависи с какви гуми си - има и леви и десни и те са по-трудни
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

      Да речем, че съм с пълноразмерна резервна гума, нямам проблеми по окачването, нямам надпис OUTSIDE/ INSIDE, не съм с BMV... упс!!!
      Щях да кажа, да не говорим за "частни случаи", ама сега като се замисля колко са изключенията, не знам кой е "общия случай". Та, кво викаш, да ходя на гумаджията, а?
      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

      Коментар


      • #4
        От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

        Тукашните гумаджии вече не препоръчват това въртене. На практика като завъртиш гумите, понеже те се въртят между предни-задни, в един момент ще се окажеш с по-лошите гуми на задните колела. А точно това е желателно да се избягва - пукането на задна гума при висока скорост е по-опасно отколкото пукане на предна, понеже губиш маневреност. В този смисъл единствената ротация която се препоръчва е нови гуми винаги да са на задните колела.
        Последно редактирано от Asteri; 02-09-15, 20:52. Причина: греяно вино ми меша мислите

        Коментар


        • #5
          От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

          Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
          Тукашните гумаджии вече не препоръчват това въртене. На практика като завъртиш гумите, понеже те се въртят между предни-задни, в един момент ще се окажеш с по-лошите гуми на задните колела. А точно това е желателно да се избягва - пукането на задна гума при висока скорост е по-опасно отколкото пукане на предна, понеже губиш маневреност. В този смисъл единствената ротация която се препоръчва е нови гуми винаги да са на задните колела.
          Тук вече ми обърка плетката. Я, поясни как задните гуми са по важни от предните и за какъв вид предаване става дума? Задно, предно, 4х4?
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #6
            От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

            Аз не разбрах точно въпроса.
            Питаш дали да ги въртиш или да не ги въртиш или питаш да ти дадем схема как да ги въртиш? Във втория случай трябва да упоменеш колко гуми имаш 4-5-6?

            Логиката от поста на Астери също не я хванах...
            о 88 з 417 оо 4 - Стоян

            Коментар


            • #7
              От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

              Ся че се износват неравномерно е ясно. Колко неравномерно зависи от 1001 неща. А дали да ги въртиш, ми то и това не е безплатно та не знам
              Сигурно е гот и сега година с нови гуми да си.
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #8
                От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                Конкретно:
                КИА Карнавал (около 2100 кг. празна), предно предаване, Мишелин Латитюд Кросс 225/70/16 103Н (дано съм копирал само надписа, а не линка). Резервната отдавна съм я извадил от сметките... Та, ДА ВЪРТЯ ЛИ ГУМИТЕ ? В случая с тези гуми имам и OUTSIDE/INSIDE.
                Също ме интересува ситуацията при Соренто 2006 г., Соренто 2015 г., Мазда5 2011г... автомобилите се ползуват предимно на шосе.
                Има ли принципно положение или необходимостта да въртиш гумите е за всяка кола, марка и размер гуми, ситуацията в Близкия Изток и запасите от вода в щерната ми?
                Последно редактирано от Тропчо; 02-09-15, 23:55. Причина: Преписах линка и го изтрих
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • #9
                  От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                  На моите коли всеки сезон въртя гумите по схемата предни-задни и им водя отчет на километрите в лаптопа. Резервните гуми досега не съм ги пускал в обръщение, пък и са доста стари.
                  Твоите гуми са асиметрични и могат да се въртят и ляво-дясно, но не знам дали има смисъл.
                  HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                  Коментар


                  • #10
                    От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                    Въртенето при всяка смяна на сезонните гуми е ясно. Ако в сезона карам 17-20 000 км., трябва ли на 10 000 да ги въртя, с цел равномерно износване, безопасност и прочее?
                    Май не мога да обяснявам като хората.
                    Последно редактирано от Тропчо; 02-09-15, 23:57. Причина: Стилистика
                    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                    Коментар


                    • #11
                      От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                      Я, поясни как задните гуми са по важни от предните и за какъв вид предаване става дума? Задно, предно, 4х4?
                      Като сменят гуми, тук професионалните гумаджии пращат новата гума на задните колела. Не зависи от предно, задно. Когато пукнеш предна гума, на практика се получава ефект на спирачка, автомобилът бута, но спуканата гума му пречи да се движи както напред, така и настрани. Т.е. ти въртиш кормилото, но автомобилът е по-труден за придвижване която и да е посока.
                      Когато обаче пукнеш задна гума, всяко завъртане на кормилото има "увеличен" ефект. Заради спуканата гума се получава едно задържане в задната част, докато носът на автомобила търси да се "измъкне" от това задържане и много лесно влизаш в едно движение на зиг-заг. Просто тогава носът на автомобила става максимално поврътлив, докато задницата става трудноподвижна заради пукнатата гума. Когато това се случи при висока скорост или мокър/хлъзгав път, на практика имаш по-малко контрол над това накъде ще кривне предницата на автомобила.

                      Коментар


                      • #12
                        От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                        Има някаква логика. Чисто механично бих могъл да си изсмуча от пръстите доста фактори, които правят по- опасно пукането на предна гума при висока скорост. В интерес на истината съм пукал само задна, с около 110 км/ч. и удържането на колата в пътя не беше лесно. Става дума за гръмната гума, не за постепенно спадаща. Тогава си виках "добре че не беше предната"... Ако някой има опит, да казва. Само че, темата беше за друго. Да завъртам ли гумите на 10к километра, ако в сезона карам 17к, примерно?
                        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                        Коментар


                        • #13
                          От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                          Върти си ги както са ти казали гумаджийте,и не се втилясвай.А това,че е по-добре да караш с износени предни,но читави задни-даже няма и да го коментирам!!
                          088пет722пет99
                          http://www.hydropompi.com/

                          Коментар


                          • #14
                            От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                            Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                            Като сменят гуми, тук професионалните гумаджии пращат новата гума на задните колела. Не зависи от предно, задно. Когато пукнеш предна гума, на практика се получава ефект на спирачка, автомобилът бута, но спуканата гума му пречи да се движи както напред, така и настрани. Т.е. ти въртиш кормилото, но автомобилът е по-труден за придвижване която и да е посока. ...
                            И поради тази причина автомобилът ще направи "претърколване през рамо" откъм страната на спуканата предна гума.
                            Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                            Коментар


                            • #15
                              От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                              Смисълът на ротацията е единствено да удължи живота на 2 от гумите ти - ако предните ти се износват по-бързо, като ги прехвърлиш на задни, ще изкарат няколко месеца повече и толкоз. Колко ще усетиш разликата финансово? Хич. Ако все пак си мераклия, препоръчва се въртенето да се прави на 9-10хил км или на 6 месеца, което дойде първо. При 4х4 стандартни гуми се въртят на Х --> местата си разменят предна лява и задна дясна, също задна лява и предна дясна. При тези с outside/inside обозначения си остават от същата страна, само сменят предна-задна, т.е. предна дясна се разменя със задна дясна, а предна лява се разменя със задна лява.

                              За безопасност не го виждам като полза - при ротация в един момент ще имаш 4 максимално износени гуми, което на мен поне не ми носи никакъв душевен комфорт.

                              Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                              И поради тази причина автомобилът ще направи "претърколване през рамо" откъм страната на спуканата предна гума.
                              това на кино ли си го виждал ?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X