Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правилна поддръжка на въжетата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Правилна поддръжка на въжетата

    Срязване с флекс не може да мине като фабричен дефект и съответно няма гаранция.
    The Flat Earth Society has members all around the globe.

    Коментар


    • #32
      От: Правилна поддръжка на въжетата

      Виве - ходили сме на състезания, гледали сме и сме си направили изводите за себе си. Бил съм и от трите страни. Някои вече не ходим, въпрос на личен избор, но нека не изместваме темата, че ще стане като миналият път
      На въжето разчитам когато съм в кал до ***, в центъра на средата на нищото и няма някой в радиус от N километра, който да помогне. Демек - по-важно ми е на мен, отколкото на състезателя, на който не му зяе семейство на главата
      Ако има някаква поддръжка, с която мога да обгрижа моето 7 годишно желязно въже - ще се радвам да чуя. Досега единственото смислено е да ми дадат адрес на магазин и цена на ново
      Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

      Коментар


      • #33
        От: Правилна поддръжка на въжетата

        Първоначално публикуван от Вива (Liebherr4eto) Преглед на мнение
        Срязване с флекс не може да мине като фабричен дефект и съответно няма гаранция.
        Бива ли да споделиш богатия си състезателен опит вместо да спамиш? Аз гаранция на въжета за лебедка не съм чул някой да дава или да търси.
        Стоманено на джип не съм виждал да се къса, па дори и да и поръждавяло. Виж, синтетика, колкото искаш. И да му баеш, в един момент се претрива и се къса (таман 3 пъти ми се е случвало), особено при състезателна употреба, защото тогава няма време за глезотии.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #34
          От: Правилна поддръжка на въжетата

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Бива ли да споделиш богатия си състезателен опит вместо да спамиш?
          Чаво ... до колкото имам спомени от поне 5 поредни събора Вива е участвала винаги в дамския траял. Със собствена машина Винаги. Тя си я поддържа оправя и ко се сетиш. Дори нафта и налива.
          Отделно, че почти няма състезание дето да не съм я мярнал.
          Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

          Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

          Коментар


          • #35
            От: Правилна поддръжка на въжетата

            Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
            Чаво ... до колкото имам спомени от поне 5 поредни събора Вива е участвала винаги в дамския траял. Със собствена машина Винаги. Тя си я поддържа оправя и ко се сетиш. Дори нафта и налива.
            Отделно, че почти няма състезание дето да не съм я мярнал.
            Ами супер де! Да сподели опит как е дърпала лебедки с омазано стоманено въже.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #36
              От: Правилна поддръжка на въжетата

              Не съм дърпала щото бях шофьор. И не съм закъсвала.
              The Flat Earth Society has members all around the globe.

              Коментар


              • #37
                От: Правилна поддръжка на въжетата

                Не че някога ще омажа въжето на лебедката но, независимо дали на открито или не въжето на подемният, транспортният и т.н. механизъм трябва да е смазано. Няма производител на каквато и да е такава техника който би допуснал да се използва необмазано въже, дори някои си имат "ойлери" , особено изложените на лоши атмосферни влияния, силно замърсена и агресивна среда. Това за стоманени. Моето си е бая поръждясало и не бих го омазал защото наистина се ползва инцидентно а и като ивнестиция в ново е пренебрежимо малко, така че като предаде богу дух-ново.
                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                Коментар


                • #38
                  От: Правилна поддръжка на въжетата

                  Всъщност аз съм дърпал лебедки с омазано въже.

                  По-лесно се оплитат навивките в барабана. После по-лесно се разплитат. Въжето по-трудно пуска нишки.
                  И няма проблеми с боклуците. Даже подозирам че задържа по-малко кал като е мазно.

                  Разбира се, на състезания не съм ходил и е малко вероятно да отида.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Правилна поддръжка на въжетата

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Стоманено на джип не съм виждал да се къса, па дори и да и поръждавяло.
                    Аз имам три скъсвания. Едното въже беше "неправилно"-с 6 снопчета, и коноп в средата. Много бързо се прокъса, и започна да пуска мустаци.
                    Едното беше оригиналното на лебедката, ама и то доста старо, и поръждясало, макар и не много. Скъса се защото се завря между ролката и страницата на блока за полиспаст.
                    А третото, най-прясното-9,5 мм със 7 снопчета, "точно каквото трябва да е за лебедка" според думите на продавача от Валимар, се скъса на мястото на пречупване от предишно неправилно навиване.
                    Та не е невъзможно да се скъса стоманено въже де...

                    Относно поддръжката-то си зависи колко очакваш да живее въжето, и колко е важно да е сигурно, че няма да се скъса когато го натовариш. Ако въжето се използва за лифтове, асансьори, кранове-без смазка е лудост, че много животи зависят от него.
                    При нас най-много да се върнем назад по склона, ама какво пък толкоз?..
                    Та за лебедка-грижата която свършва най-много работа е тази да се следи въжето да се дери правилно, и да не се пречупва. Масла, греси-да, ще удължат живота на въжето, но в нашия случай няма нужда от такова удължаване, много преди да умре от ръждясване-въжето ще умре от неправилен режим на работа. От който смазването няма да го спаси.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #40
                      От: Правилна поддръжка на въжетата

                      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                      ... в нашия случай няма нужда от такова удължаване, много преди да умре от ръждясване-въжето ще умре от неправилен режим на работа. От който смазването няма да го спаси.
                      Ами не позна. Една от ролите на смазката е именно да пречи на кривото редене, пречупванията и смачкванията.

                      Между другото, впечатляващо е колко смазка поема едно сухо желязно въже. За проба му излях около 600мл трансмисионно масло преди да спре да поема и започне да капе - въжето е 9.5мм 30м

                      Коментар


                      • #41
                        От: Правилна поддръжка на въжетата

                        Да, може и да помогне и въжето да се хлъзне, и да се намести, ама в болшинството от случаи пречупванията стават заради охлабено при размотаването въже, и необирането му при започване на дърпането. И както си е като "разплетена кошница" върху барабана-на някои места въжето застава дори напреки на другите навивки, и от силата на впиване се пречупва.
                        Ако преди началото на дърпането въжето се развие до положение "стегнато", и се опъва от човек докато излишната част от него се навие-тогава няма нужда от никаква смазка за се намества въжето както трябва, и да не се получават пречупвания.

                        Смело твърдя, че въже което не е пречупвано ще изкара много дълго, без никакво смазване.
                        Е, смазаното със сигурност ще изкара повече, но въпросът е заслужава ли си неудобството от работата с мазно въже, в сравнение с увеличението на ресурса му.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #42
                          От: Правилна поддръжка на въжетата

                          Брей как се развила темата!

                          Въжето трябвало да е смазано. Най-добре било с ВД40 (което даже не е смазка), ама ставало и с 600мл трансмисионно. Новите въжета идват фабрично обмазани, но някак много фино и смазката е по-особена. Прилича все едно е капсуловано с восък. Как да се повтори това покритие след време обаче не ми е ясно.

                          За момента моя си лебедка нямам, но от години ходя по гората и ми се е налагало да опъвам доста. Въжета покрай мен са се късали 2 пъти (стоманени). И двата пъти на място където са били премачкани (логично, нали?).
                          По отношение на работата - досега с омаслено не съм работил. Най-лесно винаги ми е било с въже, което е подредено отлично и не е прищипвано. Някъв ад е, ако е станал "възел". Не знам омаслено въже дали би предотвратило такива дефекти...
                          о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                          Коментар


                          • #43
                            От: Правилна поддръжка на въжетата

                            Що около пусто мазане все се върти, и то все едно, че се клепа с катран

                            16-03-12, 20:00 #6
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • #44
                              От: Правилна поддръжка на въжетата

                              Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
                              Брей как се развила темата!

                              ..
                              Че как се е развила,има ли нещо по различно от останалите теми? Всеки има право да изрази мнение без значение дали е "чул","видял","пипнал","ползвал" или работил. Логично и изказванията зависят от "камбанарията" .
                              (вероятно има някой дребни разлики между хоби,полупрофесионална и професионална техника)

                              Коментар


                              • #45
                                От: Правилна поддръжка на въжетата

                                Щото не се спомена за друг вид поддръжка на стоманените въжета.

                                А който ми разправя, че нямало проблем да се работи с мазно въже-значи толкова и е опъвал лебедки...
                                Теорията е много хубаво нещо, от нея започва всичко, и тя е началото на всички начала, но както много пъти съм казвал:
                                "На теория-не би трябвало да има разлика между теория и практика. Реално-разликата е много голяма"...

                                И понеже темата е с практическа насоченост-мисля, че опита от практиката има повече тежест от теорията.
                                Има ли желание-има и начин!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X