Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

    Писането е по трудно от описаното, така че шанса да завърша това нещо скоро е минимален... Всъщност, дано го завърша.

    Мотопис 2015

    В главните роли – Емил от Варна и Аз, подържаща роля – Асен с БМВ то, и няколко други, за които ще спомена вероятно.

    Наближаваше времето на дълго планираното пътуване до Турция. Всичко уточнено, дори по хороскоп – маршрут - звездите се усмихват, финанси-звездите се усмихват, време-звездите се усмихват, реалност-звездите направо си умират от смях... Дори хванах предаването на ясновидката Дора по ТВ то, докато диктуваше ритуал против болести, лоша карма и безпаричие...
    Но, плановете вече не са като едно време. Не тръгнахме. Отложихме го с един месец, а температурите вече не позволяваха приятно пътуване по плануваната дестинация.
    Емил се предаде, и трябваше да взема нещата в свои ръце. За начало , понеже подозирах, че искаше да ходим в Турция, понеже му е по близо, погледнах картата и зачеркнах всичко вдясно от Видин, в посока Варна. „Е са ще види той ...” – мърморех си докато игнорирах цялото източно земно полукълбо , от географска дължина 22’50”.
    Така, вече ми бе по лесно, оставаше да си намеря крайна точка в западното. Нещо готино... Хем да звучи добре, хем да изглежда добре, хем докато ида до там, да има какво да видя, хем да не съм ходил, хем да мога да си позволя всичко това. Докато блуждаех насам-натам в гугъл мапса, погледа ми се спря на Сен Тропе. Хм... пътя до там включваше като че ли всичко – планини, ферибот , море, проходи, различен тип природа и най-вече бе в диаметрално противоположна на Варна посока. Ол инклузив. Пуснах едно рулерче да видя на колко км е по права линия, умножих по 1.5 , някъде около 5000 км дойдоха, и реших – отиваме в Сен Тропе!
    Вече имах цел и посока ,сервирах това на Емил , и го оставих да действа с детайлите, формалности не ме вълнуват. За статистиката плана, международно изглеждаше така – през Сърбия, Босна&Херцеговина, Хърватско, ферибот Сплит-Анкона до Италия, Сан Марино, Франция , Монако, пак Италия , поглеждаме към Швейцария от един проход, после Словения, Хърватско , Сърбия и сме си вкъщи. Пътя мааалко на зиг-заг. Това в рамките на 2 седмици макс, понеже, защото и т.н...

    28.06.2015 г.

    Бяхме се разбрали да се чакаме пред хотел във Видин, в 15 ч., нямаше изненади - Асен бе точен, Емил-не. „Звездите идват последни!” ми вика... Ти да видиш... изненада ме, не го знаех, тцтц . Температурата 36 ц, ние всички облечени в стил „Мен ин блек”+якета и ръкавици, красота. Разбра се, че само аз щях да пътувам с компания – бях вързал с ластик мечето Пухър на задната седалка. Тая снимка загатва достатъчно идеята.



    Облякохме КАТаджийските жилетки, заредихме на близката бензиностанция и се отправихме на път. Минахме границата набързо, и седнахме в Зайчар да хапнем, а и да се обадя на Саша – мой приятел от пътуванията по Сърбия , трябваше да спим при него. Не ми вдигна, а имахме среща в 18 ч. Проблема бе, че не се разбрахме по наше или тяхно време... Соломоновски реших да сме на мястото около 18:30 – или ще подраним половин час, или ще закъснеем, но е малко по поносимо като че ли. Пътя до Парачин е много хубав, с нов асфалт, стигнахме бързо, Саша ни чакаше на бензиностанцията, заведе ни в една хубава къща, и се настанихме. Бяха предвидили две стаи, с две спални... супер, ама ние бяхме трима мъже. Що все така ни върви, се чудех, гледайки самодоволната физономия на Емил, докато се барикадираше в едната стая, за нас остана другата. Явно не познаваше Асен, той винаги е подготвен за всичко – извади си шалтето, и си оформи един креват на пода невъзмутимо . Убеден съм ,че той бе по добре подготвен от мен, за цялото ми пътуване, макар че идваше с нас до тук просто да се повози и да ни изпрати....
    Изкъпахме се и излязохме да се разходим. Парачин е среден по размер град, и на мен основно ми бе известен с това, че тук е изхода от магистралата и пътя към нашата граница.

    Домакините - в ляво, спътниците - в дясно.





    Друго което съм запомнил е китайския ресторант “Hong Hui”, намиращ се срещу площада, не съм го посещавал, предпочетох да ям бюрек тогава, но мисля да се отбия някой път.



    Обиколихме центъра, и отново основната разлика която откривах между нашите градове и тия в тая посока бяха хората – многолюдно и шарено – някаква традиция си е да си се разхождат вечер по мегдана, Видин по това време например изглежда запустял – освен общинското куче Мечо и компания, няма много движение из централната част на града. Прибрахме се , бяха дошли гости от мотоклуб „RW”, и заседнахме на бира и ракия.



    Приятна компания, приятни хора, и невероятни домакини. И те бяха попътували доста, често минават и през България, надявам се да се виждаме често и за в бъдеще. Останахме до късно на масата, и после поразмекнати от алкохолните комбинаци и лакомствата на масата се отправихме към леглата.

  • #2
    От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

    и само това ли
    Нека силата да бъде с нас!
    Suzuki Grand Vitara
    +34 642 91 4154

    Коментар


    • #3
      От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

      И аз искам още. Пътешествието, вероятно, е било много вълнуващо.
      WR 250 F, KLX 450 R

      Нито съм вреден,
      нито излишен.

      Коментар


      • #4
        От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

        И аз очаквам продължението.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #5
          От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

          Много добре започна всичко. Продължавайте в същия дух!
          Иво (таксито) Андреев
          0988 91 80 50
          Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

          Коментар


          • #6
            От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

            29.06.2015 г.
            Наспах се чудесно, предполагам и Емил, за Асен не съм сигурен. Закусихме обилно, домакините ни бяха взели бюреци, почти изядох един – толкова блажно нещо сутрин си е изпитание да го погълнеш. Дъвчех бавно и насила, пиейки йогурт след всяка хапка. Саша ми обясни , че добрия бюрек се познавал с капките мазнина, които се стичат по устата ти докато го ядеш. Тоя определено бе добър , но се надявам да не ми е личало по описания начин.
            Потегляме в параден строй към Ягодина, там щяхме да се разделим, града е близо, 20 тина км северно. Пред един търговски център спряхме да се сбогуваме – същинската част на пътуването започваше. Асен за вкъщи, ние – за Сараево. За разлика от предишния ден, времето бе мрачно, а облаците подозрително се събираха в западна посока, предугадили на къде ще тръгнем. За всеки случай се привеждаме в дъждовен формат, както се оказа после – не напразно.



            Избраният път до Крагуевац е тесен и хубав, макар да е малко омотан, особено влизането в града. Заредихме бензин, и после се отправихме отново на запад. Времето ... абе тук-там дъжд. След Ужице си имаме пит-стоп отпреди на една бензиностанция, и пак спряхме, да поседнем на същата маса на която бяхме и преди година, пак с моторите, пак на път.



            Спомени... хубаво е след време да се върнеш на места , които си посетил. Тогава някак си ти светва лампичката колко бързо минава всъщност времето, и изникват много въпроси в главата и сърцето, а лошото е че няма отговори, или не ти харесват всъщност.
            От тук натам пътя ставаше по интересен, вие се в планински терен, около нещо средно между река и язовир, с много заведения и места за отдих. Подминаваме кръстовището за Черна гора през Златибор, и скоро се озоваваме в парка Мокра Гора, която оправда името си. Там се намира Дървения град на Е.Кустурица, селото се казва Мечавник, аз все си го минавах транзитно, ама тоя път пуснах десен мигач и се качихме до горе да го видим. Паркирахме моторите, не се плаща, и в тролски вид се отправихме към входа, грейна и слънце. Таксата е 1 евро ако не се лъжа, атракциона представлява нещо като вилно селище, на хубаво панорамно място в планината , дървени къщи с ралична форма, и малки, тук там павирани улички, с атрактивни имена. Прилагам снимков материал.

















            Границата е близо, от сръбската страна минаваме бързо, на Б&Х обаче проблем. Подавам аз лична карта, а оня ме поглежда намръщено и вика:
            -Не е достатъчно!
            Вадя талон . Тц, пак не става. Зелена карта . Пак не... Порових за задграничния паспорт и му го връчих триумфално с победоносна усмивка, но...
            -Нестава! Няма никаква прилика !!!
            Дали от дъждобрана който ме запарваше , не знам, но ме изби пот. Викам му, с един тон по високо от нормалното ми мърморене:
            -Е каква прилика повече бе , аз ако заприличам на снимката от паспорта си...
            -Не ти бе, той... – и ми посочи мечето вързано с ластик на задната седалка. Погледнах изненадано Пухър , който си седеше невъзмутимо, и въздъхнах с облекчение. И това доживях, митничарски хумор...
            Разделихме се с духовития с усмивка и пожелание за приятен път, и след по цигара стартирахме за Сараево. Разкошна природа и добра настилка, на Вишеград спряхме да снимаме моста над Дрина и Камен град, който, няма да се сетите, та да ви кажа, че е на Е.Кустурица... Саша ми беше казал за него. То самата история на създателя си е странна - босненец, мусюлманин, приел християнството, сега живеещ в чужбина, космополитен тип. Дървен град в Сърбия, Камен град – в Босна. За това го обичат и мразят сходен брой хора в бивша Югославия, в тия региони противоречията са залегнали зад всеки камък, завой и личност. Там е роден и един нобелов лауреат, открийте сами кой е той  , а може и за историята на моста да погледнете.





            На заден план Камен град.



            Тръгваме едновременно със започващия отново дъжд, Емил си монтира и камерата, той е по технологичен тип, аз се хванах още в началото че ме мързи да снимам, въпреки че носех два апарата, нещо егоистичния подход при пътуванията ми взе да се надделява.

            https://www.youtube.com/watch?v=GZqIkVWykzg

            Тунелите са повече от 50, неосветени, прокопани в скала , маршрута е атрактивен , красиво е и приятно за каране, а някъде към средата , издебнахме временното примирие небе-земя, и хапнахме по една консерва. Ако не се лъжа на това място ми бяха писали акт преди години, 20 евро . Евро=км превишена скорост...









            Застудя осезаемо, пуснах си и подгрева на ръкохватките, а на 15 тина км от Сараево спряхме, че вече бяхме мокри и премръзнали. От устата ни излизаше пара при дишане, което значеше че температурата е едноцифрена. Ей за това ги обичам тия пътувания с мотор, предлагат толкова много
            Набелязания хотел бе в старата част на града, още в началото, до сами центъра. Преди години спахме там за смешни пари, сега се оказа че е станал звезден... поне с осем звезди, съдейки по осемкратно увеличената цена за нощувка. Изнесох лекция на Емил , за особеностите на града, под кротко валящия дъжд, обясних му защо има толкова много гробища наоколо, и как разкошното панорамно разположение на града е било ползвано по време на войната – от накацалите по хълмовете къщи снайперисти са си отстрелвали хора, като за разнообразие е ползван минометен и артилерийски обстрел срещу жителите. Следите си стоят по сградите още. Срамна страница в историята наистина. Тръгнах да обикалям за хотели, има на всеки метър, най-евтиния бе 82 еу за двойна стая. До осем звездния имаше пансион, там намерихме стая за половината пари.
            Вкарваме моторите в паркинга, и почваме да разопаковаме. Изведнъж се чува гръм, ние не трепваме... Втори , много по силен, и всичко се озарява в кърваво червено. Емил нервно и рязко поглежда нагоре, аз бавно , стараейки се да изглеждам незаинтересовано, също. Заря...
            -Мамка му, много тематично ми идва тая стрелба – изпъшква Емил.
            Изкъпани , в добро настроение, поемаме на нощна разходка. Обменихме местни пари - конвертабилна марка - курса е 1:1 с бг лева - навремето е фиксиран към германската марка, така че от към цени все едно си си в нас, не се налага да смяташ.















            Държавните разходи - на показ. Иска ми се да видя това табло и в нас, на сградата на министерския съвет...



            Спомен за ужаса на войната.





            Писал съм и преди, пак ще се повторя. Сараево е град , който трябва да се посети. Не е далеч, а всъщото време предлага много и различно усещане. Старата централна част е изпъстрена с тесни калдаръмени улички, кафенета и дюкяни, и е с ориенталски облик, новата е с европейски вид, между двете даже за символика има разделителна линия с надпис. Хора от всякакъв калибър и вид щъкат, всякакви модни и религиозни тенденци се преплитат. Докато крачим по чаршията, Емил ме пита що всички пият кафе. Особеност някаква местна му викам, знам ли аз...
            Обиколихме качествено и дойде момента да се насладим на местната скара – кебабчета(чебапчичи), завити в нещо като пита, нарязан лук , подправки. Сядаме усмихнати , поръчваме, и какво е всичко това без „Сараевско пиво”, предчуствах нирвана направо.
            Поръчвам аз , но...
            -Няма бира ! – казва сервитьорката намръщено и със строг поглед.
            -Моля ??? – добре, че се държах за облегалката на стола, да не подскоча.
            -Рамазан е, не може алкохол.
            -WTF? – ми ние не сме от сектата, дай ни бира ...
            -Не.
            И така , за първи път в живота си ядох кебабчета с фанта портокал, и се питах екзистенциално, на къде върви тоя свят, и то в 21 век, Европа, планета Земя, Млечен път и т.н...
            Сдъвкахме набързо иначе вкусната вечеря, забравихме да оставим бакшиш, сега като се сетя, добре че благоволихме и да платим. С нервна крачка повеждам Емил към близкия магазин, да видя и там ли е рамазан, и с облекчение установявам че витрината с бира не е заключена. Докато не ме е спрял някой грабвам едно „Сараевско” и го тропвам на касата победоносно. След това блаженно усмихнат, си отварям кенчето насред центъра, и отпивам шумно, оглеждайки се триумфално наоколо. Пиещите кафе се правят , че не ме виждат и не реагират, а на мен ми е все тая.
            Не бях изпил още бирата, и през прозореца на едно заведение виждам две девойки се награбили на бара, интимно, така да се каже... Това в старата част. Викам му на Емил:
            -Ела бе, ела да видиш !
            Не пожела. Твърдеше че алкохолно-културния шок ми е дошъл в повече... Едва ли ми се е сторило, не вярвам да е от бирата, може би нещо се натрових с местните кебапчета, знам ли.
            Преди да влезем в хотела спрях и направих малко панорамно видео, с музикален съпровод от местната джамия, след което се качих и позиционирах хоризонтално в леглото, съблюдавайки посоката изток-запад за по-добър сън.

            https://www.youtube.com/watch?v=8viJ...ature=youtu.be
            Последно редактирано от go6o; 11-08-15, 15:17.

            Коментар


            • #7
              От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

              Тук става интересно , чакай да се абонирам
              На нас клиренс ни трябва , не скорост

              Коментар


              • #8
                От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                Супер .... чакам продължението с нетърпение!
                0887 246718

                Коментар


                • #9
                  От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                  С нетърпение чакам продължението!
                  0осем9осем7шест0осем7едно
                  Миро

                  Коментар


                  • #10
                    От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                    Да се поосвободя малко и ще дращя пак, а това е от Емил:

                    Най-далечната точка от едно вълшебно пътуване...

                    https://www.youtube.com/watch?v=gMjWW0vpANo

                    Коментар


                    • #11
                      От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                      30.06.2015 г.
                      Идеята за този ден бе да доразгледаме Сараево, и през Мостар да стигнем Сплит в Хърватско, от където да хванем ферибота за Анкона в Италия. Излязохме към 8 часа, още нямаше хора по улиците, времето се очертаваше да е хубаво. Взехме си закуски от близката пекарна и отново се поразходихме. На светло нещата се виждат по друг начин, но впечатлението че града е хубав си остана. Дупките от куршуми явно са оставени да напомнят какво се е случило, защото се виждаха и по знакови сгради, за които е ясно че не е проблем да се ремонтират.

























                      Вдясно е новата част, традициите и кафе зоната са отдругата страна.





                      Забързани хора по улиците отиващи на работа, и все още не отворили кафенета – това се набиваше на очи, иначе тишина и спокойствие. Вече се виждаше и панорамното разположение на къщите наоколо – улиците са стръмни и предполагам че е изпитание да се движиш по тях зимно време. Намерихме работещо малко капанче, и си поръчахме традиционното местно кафе, сервирано в медни съдинки.













                      Емил се помота наоколо за сувенири, предлагат се всякакви чудесии от кована мед, и се впечатли че повечето са с военна тематика , и правени с части от военната продукция. На центъра двама старчоци се бяха счепкали в люта битка на шахматното поле, нарисувано на плочките. Тая игра и на маса си е сложна, ама по тоя начин се добавя друг поглед, плюс доза физическа активност. Ако напълнят и фигурете малко с метал, направо фитнес... Представям си израза „Скапан съм, след три партии шах, не мога да си стоя на краката...”.



                      Потеглихме по график около 9 часа, булеварда прекосяващ центъра е дълъг 7-8 километра, по средата върви трамвай, а светофарите са си на работен режим „зелена светлина”, нямахме проблеми с придвижването към периферията.











                      Заредихме бензин, а Емил в опита си да стегне чантата на резевара скъса единия колан, и от тук натам ритуала му по зареждането се усложни още. Не се качихме на магистралата, която и без това е къса, а поехме по паралелния път на югозапад, макар че стана по скоро случайно – понякога пътя те избира, а не ти него.
                      Малко след излизането от града , тъкмо се позасилих , и ми светна нещо от стълба край пътя... светкавицата на камера за скорост. Надявам се Емил , който караше зад мен, да се е усмихвал, защото съм убеден, че той ще излезе на фотографията, ще видим, евентуално при следващото ни посещение в тая страна. Б&X си е планинска държава, терена е нещо като нашите Родопи, разположени на по голяма територия, готино е да караш мотор при такива обстоятелства. На Кониц спряхме в едно заведение до моста, за второ сутрешно кафе, и да поснимаме.







                      Оказа се че няма ток, та почивката стана по дълга, там опитах за първи път протеиновите вафли , които ми бе донесъл Емил. Хапването на подобни неща е с идея, че при дългодневни карания и натоварване, нямаме много време за ядене, и така поне подържаме енергиен баланс, уж. Проблема е, че тая субстанция не става много за консумация, поне според вкусовите ми рецептори. Изядох почти 2/3, останалото просто не можах да го погълна, дори с кафе и швепс. За бира не си и направих устата. Веднъж само да стъпя в Хърватско...
                      Следвайки река Неретва , напредваме към Мостар. Всичко по маршрута ми напомня пътя към Подгорица в Черна гора – много сходна природа, хубав път, каньони, тунели. Стария град с моста го откриваме по табели , и паркираме до едни кофи за боклук в 40 градусовата жега. Подозрителната натура на Емил се проявява , и той остава да пази моторите, аз тръгвам с фотоапарат и бърза крачка , да търся прословутия мост, макар че за момента повече ме интересуваше къде да намеря някаква сянка. Мястото е готино, останах приятно изненадан, но типично туристическо – сергийки , шарения, каменни сгради , туристи на килограм , всякакви цветове и раси, и размахващи се селфи-стикове наляво-надясно.











                      Поразбутах тълпата на моста, избрах си една японка ( по-технологична раса са),и и връчих апарата , японски е, няма какво да и обяснявам как се снима, показвайки с пръст себе си. Разбра ме от половин движение на фалангата, и ме щракна 3 пъти, от различни ъгли . Имаше скачачи, но са платени – мятат се от моста срещу съответна сума. Не ми се видя да заработват много, иначе и аз щях да остана да изкарам някоя КМ допълнително, в тая жега ми идеше да скоча с дрехите.
                      Заварих Емил на поста си, каза ми че не било напразно, двама клошарско настроени индивида обикаляли наоколо, но според мен е било заради кофите.



                      Седнах на едни каменни стълби наблизо, и се зарових в таблета, да видя, аджеба, как се стига до Сплит. Оказа се елементарно – по пътя... що се занимавам с глупости си рекох и си запалих цигара. Реално от тук натам нямаше план да гледаме нещо, трябваше просто да стигнем навреме за ферибота. А времето напредваше...
                      Хванахме от втория път посоката за Босненското крайбрежие ( 10 тина км си имат морска ивица...) , и малко след това свихме за Читлук, по уникални серпентини, които ни изведоха на едно равно плато с постна растителност.
                      Емил:
                      -Сигурен ли си, че пътя е от тук?
                      Аз:
                      -Не...
                      Той , примирено:
                      -Аха...
                      Продължаваме към Меджугорие, кво да му обяснявам за моите възгледи – важно е да имаш посока и да я следваш, и за живота важи, не може само по утъпканото да вървиш. На главната улица пием пак кафе и швепс, баси жегата. Магистралата бе на близо, предчуствах го...
                      Взех си ножче за бръснене и минерална вода с остатъците от конвертабилната валута, и по нещо като път потеглихме на юг. Тук на черните пътища им викат бели, камъните са им в повече, и цвета е друг. Наченките на магистрала скоро изникнаха, качихме се на безлюдна цитадела и попаднахме на кабинка с конуси затварящи платното. Обиколих будката и открих един човек на сянка , питам го, повече с очи – „За Хърватско, това ли е???” , нещо не ми се вярваше, магистрала без нито една кола по нея не се среща често.Отговара „Ахъ” ми даде кураж да се метна на мотора, но не и да попитам дали е пусната в експлоатация, щяхме да си проверим това лично. Да караш по безлюден път не е нещо кой знае какво преживяване, но по магистрала ... изникват ти едни такива неприятни мисли. Караме си и изведнъж изниква пункт за плащане. Интересна комбинация – празна платена магистрала от няколко километра. Моето лично обяснение, че е заради особеностите на нововъзникналите граници, които оставят част от Хърватско, разделено от Босненска територия, защото след това бе граничния пункт. Явно ще бъде продължена до Дубровник и надолу, а Босненци ще си събират таксите.
                      Минахме границата бързо, вече се появиха и коли, и вдигнахме скоростта . Хърватските магистрали са чудесни , за сметка на това ужасно скучни, поне по тия които съм минавал, че не съм фен на тоя вид каране – нито дупка да друснеш нещо, нито завой някакъв засукан, или нещо отстрани да те грабне – караш и дремеш, а в нашия случай и се пържиш. Отбихме се при табелата за Сплит, заредихме отново, през няколко централни булеварда , хубав и уреден град, и ориентирайки се по табелите с корабчета, тръгнахме да търсим от къде да хванем ферибота. Странно, но се намира точно срещу центъра, явно морската им гара си е стара, дефакто минаваш през най-натоварените участъци на града, за да стигнеш до фери то. С мотор не е кой знае какъв проблем, но с кола... или каравана/кемпер ... бус... брррр.
                      Паркираме полулегално в зоната , и тръгвам да разуча каква е процедурата, поради големите ми лингвистични заложби, Емил отново остава на пост, тоя път идеята е да не ни пипат моторите , но не крадци, а властите...





                      Морската гара е лабиринт. Езика го знам, и пак ми бе трудно – питах, четях, въртях се, и накрая намерих необходимата фирма, ферибота бе италиански , тръгваше след час. Прокашлях се на касата и поисках два билета за две персони с два мотора(2х2х2 – това е формулата...).
                      -80 еу за човек, искате ли каюта?
                      -Може – дадох го малко по-тежко аз.
                      -280 еу.
                      -А?
                      Отронвам тежка въздишка, но вътрешно, иначе не трепвам, ще се спи на пода, ясно е.
                      – Не, размислих, не искам каюта.
                      -Запазено място?
                      -Аааа... ми , не! – не се и направих че мисля.
                      -Документи , на вас и на МПС тата...
                      Логично. Стартирах рязко към паркираните мотори, часовника тиктакаше. Споменах ли, че тая каса се намираше в най-отдалечената точка от мястото ни на спиране, която можеше да съществува, в рамките на пристанището? Изпотен, взимам от Емил документациите и хуквам обратно. Един италианец преди мен се пазареше нещо и допълнително ми покачи адреналина. Подадох документите, оная почна да пише нещо, номерата сигурно, и ми връчи билетите , казвайки че има промоция, полага ни се и закуска. Гледам какво е написала, да не е объркала нещо, че ми даде по три различни хартии на човек, и забелязвам че Емил пътува със „Сузуки”, а аз съм със ‘Мото” - явно не можа да приеме че карам нещо , което е озаглавено като известна марка дамско бельо...
                      Май само ние не се бяхме качили, с лек бърнаут паркираме в мото-отсека и оставяме моторите на централна стойка, имаше и доста други, но завързани за обезопасителния парапет. Пробрахме си необходимите неща, викам на Емо небрежно, ей така, между другото – „Вземи си и шалтето...”. Послуша ме. Корабчето си бе прилично голямо, на 4 тия етаж си харесахме нещо като киносалон, и небрежно си хвърляме дрехите на едни кресла до прозореца. Вътре сме! Отплавахме по график, разглеждайки Сплит от панорамната тераса на върха, не ни стигна време тоя път... За утеха си отворихме по една консерва, да хапнем на фона за разкошния залез, а Емил отиде да купи бира. След малко се връща посърнал – 4.5 еу , 330 мл кенче... разбирам го. Не пихме бира.
                      Рамазана продължаваше...













                      Пожелавам на всеки да се наслади на морски изгрев и залез, това е част от красотата в живота на човек...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                        Страхотен стил на разказване имаш ..... увлекателно, но кратко .... благодаря!
                        0887 246718

                        Коментар


                        • #13
                          От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                          Кратко... . Чета си драсканиците, и само аз и спътника ми донякъде,знаем ,колко неща пропускам, усетени и натрупани , докато пътувахме, но те са си индивидуални. Някак си изглежда като препускане по някаква посока с неясна цел... Няма как за съжаление да пресъздам атмосферата, емоцията , мириса на разцъфнали цветя , окосена трева, море, плажно масло, скъпи парфюми, горещия асфалт,маранята или мразовития въздух , жаждата, глад, удоволствието от глътка студена бира, барабаненето на дъждовни капки по каската , работата на двигателя , баланса , хиляди още детайли и т.н. и т.н. ,съпътстващи преживяването. Знам че не го ли направя сега, макар кратко и не пълно, няма да го направя никога - времето и грижите не чакат. Дано някога успея да съм по свободен, утехата е че се чете от колеги, които са наясно от личен опит за какво говоря понякога, макар и завоалирано.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                            Пълен кеф, четох версията на Емо, сега и твоята, евала, пътувам си с вас виртуално...
                            The only thing moving after WWIII will be cockroaches and V-Strom 650.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015



                              Ферибота дълго време се движеше около бреговете на Хърватко, в района има много острови, така че останах на паулбата загледан в страхотните гледки , докато слънцето се скри. Странно, но когато минахме покрай Марина, в далечината на пътя познах къщата, в която бях спал на времето, при едно пътуване с Фори, преди мноого години(8 , ако не се лъжа, описано е), във вихъра на спийд туризма който практикувахме-познах я по двойната голяма синя гаражна врата, и ми стана носталгично-приятно. Над Сплит се струпваха облаци, тоя път се измъкнахме от дъжда на косъм.
                              Не знаехме колко ще пътуваме по море, и кога пристигаме – изненадващо , а? Не мисля...
                              Прибрах се салона, Емил ме предупреди че заради климатиците, щяло да е студено през ноща, което ми се стори странно, все пак те са за комфорт. Поразгледах какво съм снимал до тук, в общи линии – оскъдно, нещо наистина напоследък се улавям, че чудесата на които се наслаждавам, си остават за лична консумация , макар , както е видно, да се опитвам да ги споделям с повече хора. Между другото , бях твърдо решен още преди тръгване, да не се занимавам с писане, колегата щеше да го стори, ред му е – просто в ония моменти исках свобода и спокойствие. Нямаше много хора, малки групи чуждоговорящи се мотаеха наоколо, места свободни много. Надух си шалтето пред смаяния поглед на Емил , постлах го на пода между седалките, сложих си бонето и легнах да спя , той се разположи на седалката, стеснителен е.
                              Събудих се от зверски студ. Лежейки на пода и виждайки през илюминатора пълната луна , на фона на леки облачета и равномерен бучащ шум, усетих как ми се изправя косата, още сънен , не знаех къде се намирам, но определено логиката подсказваше че няма как да се озова подобно място.Или поне до вчера...а днес вече бе утре. Как само звучи  . С тоя подход за пътуване, времето се сля някак си. Персонала на кораба явно е карал замразени бързоразвалящи се стоки преди, нямам обяснение за подържане на такъв мраз, в обитавани от хора помещения. Облечен с яке и мото дрехи да умирам от студ, не ми се е случвало скоро... е, от преди ден всъщност, но там метеорологичните условия бяха такива. Излязох навън да се стопля – дори на ветровитата паулба в открито море бе по топло. Обиколих призрачния кораб, никъде не се виждаше суша, часа – 4 ри... прецених че имаме поне още два часа, и се върнах в хладилното помещение. Емил го нямаше на седалката, открих го два реда зад мен, постлал си на пода и сладко похъркващ – сигурен съм че е установил , това което си е ясно всъщност – практикуването на йога в полусънено състояния върху неподходящи мебели е неоправдано, особено на път. Свит на кълбо, и завит с дъждобрана , потънах отново в дрямка.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X