Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

    Поредната сутрин, далеч от дома , се очертаваше да е по-приятна от обикновено. Душ, заредени електронни джаджи, привеждане на някакъв ред в багажа без тъпчене и слънчево време. Към всичко това добавихме и обилна закуска на шведска маса, нямаше хора, хотела бе профилиран в друга насока, и нахранени до пръсване , поемаме на север. Целта за деня – два емблематични прохода в Алпите – Гавия и Стелвио, и още доста знайни и незнайни, а каране до където ни завари вечерта, с надежда да е в Доломитите. През засукани пътища, избягвайки магистралите, стигаме до Бергамо от там около езерото Изео ( приятно и красиво място) хващаме за Ponte di Legno. Пътя е хубав, на едно място е толкова сгъчкан с тунели , направо не му завиждам на някой с ГПС, ако търси отбивка , а такива имаше – след 1 км подземие примерно, на 30 м след това кръстовище и пак тунел, всяко тамагочи би се объркало с ориентацията.
    Ponte di Legno е красиво малко градче, сгушено в долина между планински масиви.





    Седнахме в едно кафене да починем , позяпахме наоколо и поехем към прохода Гавия, който започваше от тук. Кодовото му название според италианските означения е SS300. Пътя е тесен, еднолентов, започва с изкачване в гора, има и един тунел, пресича билото и се спуска на север към Бормио, пресичайки националния парк Стелвио. Теоретически трябва да е забранен за по-големи МПС та от мотори, но тук там се разминахме с кемпери, а на спускане срещнахме цяла колона ретро военна техника, вероятно поход на фенове. Настилката на места не е много добра, но определено си заслужава да се мине.









    Никой да не ми пипа консервата!

    В Бормио спряхме на една пейка, а усещането бе , все едно сме на мотосъбор. Имам чувството че докато почивахме, минаха хиляди мотори, жителите на града предполагам са свикнали с това, все пак тук бе отправната точка за може би най-титулувания проход в Алпите - Стелвио. Докато се чудех на този панаир, си дадох сметка , че всъщност не знам кой ден сме, но има голяма вероятност да е събота или неделя, което обясняваше това многолюдие – хората така си прекарваха уикенда, което е логично с природните дадености наоколо. Впечатляваща гледка бе спускащ се колоездач, който профуча поне с 60 км/ч , и взе завой на центъра, сред цялата тая гмеж , само вдигайки ръка като за поздрав. Със сигурност има сериозна застраховка.
    По пътя изобилието от мотористи си остана впечатляващо, а гледките – уникални. На най-високата част (2757м) има заведения , и от там се открива гледката към северното спускане, познато на всички от снимките, швейцарската граница е на 200 м. Странно е усещането , пътя е изграден преди почти 200 години, а изглежда сякаш е правен от съвременен дизайнер, и то много добър.























    Не се бавихме горе, тъй като бяха започнали да се струпват облаци, по пътя надолу заваля леко дъжд. Разминахме се даже и с автобус – малък, но – автобус... Имаше и коли, предимно супер спортни , и определено мога да кажа, че звука на 12 цилиндрово Ферари е завладяващ. Като любител на карането, мога само да съжалявам, че нямаме подобни пътища в България, пътя до язовир Калин в Рила например, при желание от държавата би могъл да се превърне в чудесна атракция, а сега е офроад участък , със затихнали функции...
    На разклона долу хванахме за Мерано, шосето се вие в равнина, отляво и отдясно са изцяло овощни градини, повечето – ябълки, а след това свихме към Болцано. Самият град някак си ми прилича на Сигишоара в Румъния – природа, разположение. Решихме да спим там, вече бе станало сравнително късно, разделихме се да търсим хотел , но цена под 100 евро нямаше, има и къмпинг, също скъп. Интересното е, че почти всички са немско говорящи, надписите първо са на немски, а после на италиански. В центъра спрях пак за хотел – имаше една единствена свободна стая – за 5 човека, но трябвало да платим всичките легла – 200 евро – странна логика, офертите от преди вече започваха да ми се струват приемливи. От там ме упътиха към хостел наблизо. Влизам и се насочвам към рецепцията, до мен две млади дами с огромни раници, отстъпих им място кавалерски и зачаках чинно. Взеха си те стая, и с моя немско-италиански поисках същото. Но...
    - Найн, това беше последната свободна.
    Опитах се да запазя самообладание, макар че си представях вече как ги натъпквам ония двете в раниците им и им тегля по един шут. Трудно е да бъдеш джентълмен в днешно време, мнозина вече се отказаха...
    Излязох , обясних ситуацията кратко на Емил , качих се на мотора и потеглих, явно ще търсим къмпинг. Спряхме да видим ГПС са, в нещо като гето, поне аз не видях по светлозелени наоколо. Най-близкия в нашата посока бе на около 30 км, в Чиуса, това е подхода за Доломитие. Има и магистрала успоредно на пътя, но тя е на пилони. Асфалта бе с много интересен кафяво-червеникав цвят, по пътя спирах на още едно място за хотел, без успех, и в крайна сметка попаднахме на търсения къмпинг „Gasthof Gamp”. Приятно и подредено по немски място , с добра локация и условия. Студено-учтив персонал, интернета бе със същите изисквания като преди – срещу лични данни и код, плаща се на час, имаше и магазин със сносни цени. Ние си взехме бира.





    Разпънахме почти по тъмно, хапнахме, взехме си още бира. Май не можахме да я изпием цялата, хвана ни много бързо , завряхме се в палатките и приключихме този ден доволни.

    Коментар


    • #47
      От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

      Събудих се сравнително рано, времето отново се очертаваше да е разкошно, намерих полупразна бутилка бира, но се въздържах , и отидох за кафе. Взех няколко закуски и хлебчета, както и едни странни питки, за които ще спомена по късно. На общия фон на скъпотията в региона, цените в къмпинга бяха прилични, на горната тераса имаше и басейн, с малък смешен робот, който пълзеше по дъното и го почистваше. Емил вече бе станал, и отиде за нова порция кафе, докато аз започнах да си опаковам нещата. Наоколо имаше предимно кемпери, а до нас палатка с размерите на панелен хол, пред нея седнал мъж, с безизразна физиономия, дъвчеше яйце, без да помръдва, загледан в отсрещния хълм. Погледнах и аз – нищо особено – два-три замъка на върха, църкви, стръмни зелени ливади с поливна система и някакви старинни къщи.







      Според Емил, съм нямал идея на къде ще ходим, но плана вече бе в главата ми, след кратък поглед върху картата – поемаме на изток! Все пак, това са приказните Доломити...
      Асфалта отново бе със същия особен цвят – много добра настилка и страхотно сцепление, първият чекпойнт – Selva di Val Gardena. В далечината се показа скален зъбер , от характерните за Доломитите образувания – нещо като Аризона, но по-мащабно, по-зелено, и по-планинско, предвещавайки какво ни очаква като гледка за напред. След населеното място пътя се разклонява, като фактически описва кръг около масива на връх Piz Boe, и на където и да хванете няма да сгрешите. Не следях кои точно пасове минаваме, ще спомена тези които ме впечатлиха и запомних.
      Първият , и изключително красив е Пасо Села. От него се откриват страхотни гледки наоколо, в далечината се виждат Мармоладите ( сладко име...) , за съжаление бе и най-мръсен. От колездачите, поради естеството на заниманията им, очаквах само да задръстват проходите, но не и да ги замърсяват с хиляди опаковки с надписи енерджи-нам кво си... Температура на въздуха 25 градуса, слънце и красота.





















      Харесах си едно готино кабрио с надпис Триумф и се лепнах на него да го снимам. Млада изискана дама учтиво ми се извини , и ме помоли да се дръпна малко за нещо . След снощната случка, кавалерството ми бе доста накърнено, но все пак се подместих, тя влезе в колата , взе нещо от жабката, отдръпна се и каза – „Заповядайте!”. Простих и.
      Спуснахме се от прохода, и хванахме в ляво , за Пасо Пордой. Ако за предишния мога да кажа че е най-красивият според мен, за този твърдя че е най-добрият за каране, не само возене. Сравнително широк, с хубави виражи и добра видимост, усетих се че добавих поне 1000 оборота на двигателя към стандартното ми реене по завоите. На превала има хотели, в далечината се вижда и лифт станция, най-вероятно има ски писти наоколо.





      След Араба, в посока Кортина д’Ампецо, спряхме до реката на един каменен мост да хапнем. Извадихме остатъците от храна , и моите две „питки” от сутринта. Според надписа , който разчетох, трябваше да са прясно изпечени коледни такива, но може би се е отнасяло за предишната коледа. Това нещо, с формата на фризби, и както се оказа в последствие – със същия вкус, нямаше отхапване. Емил изтърва неговото , предполагам от удивление, докато ме гледаше как упорито се мъча да сдъвча парче, а то падна на камъка и се счупи. Не камъка, питката се счупи, макар че звука бе като от трошене на порцелан. Дали пък не ядяхме някой традиционен местен сувенир с формата на хляб се зачудих чак...
      Отново на моторите, продължаваме към Пасо Фалзарего . Тъкмо започнахме изкачването и попаднахме на колопоход, тур някакъв. Влачим си се на първа, в колона от мотори, понеже имаше полицейска кола , която караше отпред , и не ни пускаха, но по едно време спряхме, то си бе изтезание. Изчакахме половин час и пак тръгнахме , но застигнахме същите малко преди върха и отбивката за Пасо Валпарола. Невероятно стълпотворение от колелета и мотори. На едно място, тъкмо бях спрял, усещам мощен удар , обръщам се и гледам Емил със странна физиономия и облещени очи. Нямах време да го питам какво става, че щях да падна, и продължих на горе, превала бе близо. Спирам там , и го питам какво му става, а той – „Ами не видя ли , мамка му , %€*(()€%$, ...<*€%№@§, щях да загина... ще го убия тоя... „ и т.н. Понеже не говореше свързано, ще пресъздам филма в който бе влязъл.
      Спира той в края на шосето ( отдясно е пропаст, в ляво скали) , и тъкмо да потегли, един с колело изпищял че го бута, и за да го предпази се накланя на дясно, ама там няма на какво да стъпи, и едва удържайки мотора с кански рев и странна маневра ми изкъртва левия куфар. Следва идейно и детайлно обяснение , какво е мислил да причини на злополучния педалмайстор. Вократце описано ,гледката би била неприятна , включва велосипедист с неестествено извити крайници , удушен с рамата на колелото, каплите изкривени във формата на сомбреро и за капак едно хубаво домино на цялата велосипедна колона на долу по баира... Нещо като Шипка, в италианска обстановка.
      Викам му – Дай ми някакъв инструмент да си оправя куфара, и изпуши една цигара да се успокоиш.
      Оправям си аз нещата, по едно време се връща и ми вика:
      -Няма да повярваш, от там идва друг един колопоход... Опитах се да ги броя, ей тъй за майтап, през 10-20 души, ама като видях един с фанелка 10085 се отказах...
      Не казах нищо, но се улових че прекалено силно стегнах болта на стойката. Хубавото от цялата работа е, че седмица след това прочетох, че за малко сме се разминали с Тур дьо Франс...





      Времето напредваше, изпънати и зализани като манекени полицаи бяха блокирали кръстовището на прохода, и нямаше какво да правим освен да чакаме , и да променяме планираното в движение. Всъщност плана – един и същ – караме докато ни писне.
      След час висене, полицейската кола поема бавно надолу, а стотици мотори бавно след нея. Ако я нямаше , гледките от остров Ман щяха да бледнеят, имайки се впредвид колко изнервени мотористи чакаха и терена към Кортина д’Ампецо.







      Града е известен ски-курорт, и е красиво място, спряхме да починем там малко и поехме през многото ххх_Cadore на изток, като на Lozzo di Cadore, в началото на поредния пас, спряхме да пием кафе в малко крайпътно заведение.



      Масата се клатеше , и докато се чудех как да я стабилизирам , възрастният собственик, усмихнат дядка, който ни сервира, каза да подпъхна някое евро под крака. Брех... и опит за хумор даже доживях в тия немскоговорящи райони. Не подпъхнах нищо, но пък сметката бе такава, че пак излязох от прилична сума. До нас седнаха някаква група, питаха Емил от къде сме , и изненадано промълвиха:
      - Бългериа !!! Фар , фар а уей ... ( почти като в Star Wars).
      Всъщност , едва ли имаха реална идея, колко сме далеч, и то в почти всичко.
      Все още имахме шанс да стигнем до Словения, за това не се бавихме много. Пътя си остана атрактивен, гледките също, макар че върховете не бяха толкова високи, за сметка на това имаше много дървета.



      По едно време се изсипа грандиозен порой, изпроводени от капките дъжд влязохме в голям тунел, а когато излязохме, от другата страна грееше слънце... Минахме Толмецо, а на Чиусафорте хванахме криминална отбивка, през невзрачен мост над реката, която трябваше да ни изведе в Словения. Изключително приятно бях изненадан от този път – грандиозна природа, кара се в тесен каньон, после следва изкачване през странни тунели ( в Черна гора, на спускане от Дурмитор към Плужине има такива), без осветление, със завои в тях и води до Stella Nevea – според мен е курорт някакъв.













      Oт там се спуска покрай езеро, след което е отбивката за Предил, някогашният граничен пункт. Свечеряваше се , и тръгнахме към Бовец, малко хубаво градче, има къмпинг в самото начало до кръговото, както и много стаи под наем. Езика вече – разбираем, цените нормални, и на човек му става едно такова спокойно...
      Разхвърляхме багажа, отидохме до центъра за храна и напитки, взехме каквото успяхме, направихме си хубава гала вечеря и положихме морни тела за заслужен сън.

      Коментар


      • #48
        От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

        Идеално четиво, докато чакам новия сезон.

        Коментар


        • #49
          От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

          Събуждам се от приятен, донякъде... , хлад, и изпълзявам достолепно от палатката, почешвайки се неориентирано. Група германци ( така ги определих) си миеха зъбите под строй, точно срещу мен , там бяха и баните, и за да не се изложа, метнах хавлията и пристъпих тежко. Разучавайки системата, установих, че топлата вода се пуска с монети, и се върнах да си ровя в джобовете. Пускам си аз душа, насапунисвам се с удоволствие тананикайки си, и изведнъж водата рязко става по-хладна с около 30-40 градуса , което ме принуди да се лепна на стената на душ кабината , която е метър на метър. В тази неизгодна позиция, с пълзене по стената, се добрах до останалите монети, заврени в късите ми панталони на закачалката, че нямам навик да ходя с портфейл на баня, и треперейки в неестествена поза, пускам еврото в касичката. Това оправи нещата точно за 1 минута, но вече бях подготвен. Та така - „Топлофикация”, не са толкова лоши исках да кажа...
          Опаковахме с бързо, вече по рефлекс си събирахме нещата, и влязохме в града да закусим, в малка пекарна. Обилна закуска, на цената на кафе и кроасан малко по на запад показа, че изтока си има предимства. Не близкия обаче, а нашия си.
          Цел първа – връх Мангарт – имах неуспешен опит да стигна до него, и нямаше как да го пропусна. Отбивката се намира преди границата и прохода Предил, след хубав мост.







          Изкачването е атрактивно, в една гора по-нагоре изникна момиче с касов апарат, и спряхме от уважение, което ни струваше по 5 евро на каска - билети за посещение на резерват или екологична зона. Евала все пак, защото установих че тия пари , по тия места отиват точно за опазване, почистване и подръжка . Отново баир и фиби, среден наклон 15%, тук-там рехави бетонни предпазни колчета, между които можеше да мине автобус, и то странично, бонус – неосветени тесни тунели със завои. С други думи казано – кеф!





          От приложената снимка може да се види за какво става въпрос, шосето прави голям кръг, това е и най-високопланинската настилка в Словения, точно до границата. На първата площадка спряхме , имаше надпис, че е забранено да се ходи по нагоре. След задълбочен анализ , решихме единодушно, че това вероятно не се отнася за нас, и отидохме с моторите до крайната точка, макар че пътя бе преграден с камъни, а между другото имахме съмишленици, някои с коли. Върха се пада от източната страна, представлява огромна каменна пирамида, мащаба реално няма как да се пресъздаде. Естествено реших, че ще се катеря натам, естествено Емил ме обяви за луд, и отиде да снима урвите. Нищо неестествено, с други думи.



          Понеже върха си бе наистина голям, се примирявам и решавам да е компромисен вариант – избирам третия от дясно на ляво брат на Мангарт, и тръгвам смело. Пътьом установявам колко са измамни мащабите в планината, поради липса на реален обект за сравнение. На всичкото отгоре и стръмно. Катеря си и бера душа, но не се предавам. Разгеле - видя му се края , но стъпвайки горе , паднах в нокдаун, броейки наум. На 5 бях на колене, на 8 вече си правех първото селфи – егото е голяма сила... Продължаваме напреТ!









          Въпреки зума, не различих Емил в тълпата...

          Снимах панорамите, отпочинах си. Пушейки реших твърдо, че от аналогови, трябва да мина на електронни цигари, ако имам намерение да издевателствам над тялото си по подобен начин. Докато слизах, покрай мен профуча, тичайки, спортен тип жена, подскачайки от туфа на туфа.



          Не познахте – последвах я . Обаче само с поглед. Хич нямах намерение да се пребия по тия чукари, и то пеша.







          Лек разбор на една маса с панорама до шосето, и поемаме надолу. Тук си направих тест за колко време кипва спирачната течност – карах с угасен мотор по инерция, снимайки клип с едната ръка – педала на крачната спирачка потъна на деветия километър, което е чудесно постижение.



          Запалих , и започнах да спускам нормално, чаках доста Емил, забавил се заради някаква кола, която заемала целия път и не можело да се изпреварва.



          Минахме безлюдната граница , до Таравизио нищо интересно, освен че един тир щеше да ме претрепе – пуска десен мигач, тръгвам да го изпреварвам, но оня свива на ляво, за да се изнесе, и ме изкара почти на поляната, разминах се на сантиметри. В Словения спряхме на бензиностанция да си купим винетки, предишния път бях забравил че имат, важат за магистралите. Имат нещо като автоматични тол-пунктове. Лепи се вляво, аз я сложих на предпазителя за ръкохватката, камерата я снима и бариерата се вдига. Понякога не, както би добавил Емил, но , това е една друга история...
          Втора цел – Бледското езеро. На Лесце хващаме отбивката, личи си, че навлизаме в комерс-зона, сериозен трафик и автобуси. Карайки все направо, стигнахме до края на асфалта, който обаче е до езерото, след това започва парк. Спираме пред нещо като капанче, до един билборд на фестивал– съдейки по солистката – заслужавало си е, и се разхвърляме , времето бе горещо.



          После сядаме на едни вип шезлонги на първия ред, с по един сандвич в ръка и кафе ( а може и бира да е било...). Пред нас лодки , срещу 12 евро возят до острова, под нас плуват лебеди , патици и бозайници от различен пол и държави. Това не остава незабелязано от мен и предлагам да се изкъпем. Нищо неестествено – Емил си остана там, аз отидох да плувам...









          Оставих си дрехите на брега на езерото и нагазих бистрата вода. След контрастния душ сутринта не ме впечатли температурата, и се хвърлих смело. Няма как да пресъздам усещането, което те обзема, плувайки между водни лилии, лебеди, и ята риби. Още с цамбуравнето бях взел решение да ида с плуване до острова. Оказа се, че и тук има проблем с мащабите, защото ми отне доста време, после го мерих в нета – половин километър е, но пък бе готино.



          Снимка от нета. Има доста...

          Акостирах между лодките на прочутото стълбище , и легнах на кея, чувствах се фантастично. После се разходих между тълпите туристи до горе, стараейки се да не се набивам на очи, но май не се получи. Както и да е, позяпах, и поех на обратно. Докато плувах заваля дъжд, но от облак, едновременно грееше и слънце. И да искам няма как да опиша какво усещах, отпуснат по гръб във водата, гледайки небето и красивите планини наоколо, прекалено комплексно, лично и непредаваемо с думи е...
          Облякохме се, отпочинали и доволни, и поехме пак на път.
          Трета цел – Любляна. При самото навлизане, града не ме впечатли особено – стандартните соц.дивотии като панелки и други грозотии, трафик, не особено чисто. В центъра обаче нещата са други – модерна инфраструктура и сгради, а старата част пък вече си е разкошна. Бяхме седнали в едно кафене, и всеки подред имаше възможност да се разходи и да разгледа – приятно място, заслужава си да му се отдели много повече време.













          Заради тая снимка, разхвърлях група японци, явно незнаещи карате, или пък мислейки ме за черна нинджа. Не знам какво е ценното на това подобие на шахта, но се намира в самия център, и се радва на голям интерес.







          Под угрозата на задаващия се потоп не се бавихме много и тръгнахме. След омотаване докато намерим пътя, се загубихме на един светофар, чаках малко на магистралата, но първите капки дъжд ме подканиха да тръгна, а и реално не знаех Емил на къде е хванал, и дали въобще ще мине по моя път, с неговия ГПС... А той се заблеял, защото си оставил наколенките на топ-касата, до като бяхме в кафето, ама се сетил за тях доста пресечки след това, което го натоварило и психически, освен финансово.
          Явно се е научил да кара и без тези пособия, защото го видях да се задава в далечината, докато го чаках на една бензиностанция. От тук насетне гонехме за цел град Самобор, Хърватско. Почти по тъмно пристигнахме, идвал съм преди и знаех че има хубав и евтин хотел в центъра, направо спряхме там, прилично уморени. Той остана на паркинга , аз отидох да питам за стая. Естествено свободни места нямаше, всичко бе под контрол. Погледнах жално девойчето, и подсмърчайки, и обясних че тя ми е единствената надежда, владея ги езиците. Това си беше и истината всъщност. Порови тя в тетрадката, и каза, че след половин час ще се освободи стая. Застанах малко нащрек, но и казах че я взимам. Слизам долу при Емил и му обяснявам ситуацията, а той:
          -Че кой освобождава стая в 9 вечерта?
          Мълча си.
          -А дали... , а?
          Пак си мълча.
          -Мамка му...
          След половин час се качваме в спалнята, с ледено мълчание , и всеки си избира страна. Изкъпваме се и вече в по-добро настроение отиваме да разгледаме центъра. Града е разчупен и красив, хапнахме в нещо като заведение за бързо хранене и седнахме на площада , в едно от много заведения да пием бира.



          Докато си говорим, чуваме българска реч от съседната маса. Хората се оказаха от Варна. Колко е малък света...
          Обясниха ни, че всеки ден има тематична музикална вечер, вчера било латино парти, днес има черно парти, и ни питаха дали заради това сме тук, то рокерите си били падали по такива работи. Емил отговаря - „Разбира се!”, а аз пушейки допълвам – „От кога си мечтая за нещо черно...”.
          Баси, от две бири се напиваме и ни избива на простотия, ама то с това каране от сутрин до вечер...
          Прибрахме се някак си.

          Коментар


          • #50
            От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

            Ставам в 7, къпя се, и от скука слизам да закусвам ( закуска от 7 до 9). Малшанс , хотела е пълен със сънародници, а ние сме будно племе и почитатели на масата (особено чуждата) – в случая – шведска. Успявам в тълпата някак си да се докопам до парче хляб, яйца и шунка, както и да си налея почти едно кафе, че свърши, и сядам отвън на масата да пуша. Цъкам си по таблета, гледам , умувам. Ами то му се вижда края на това пътуване. Лошото освен това бе, че до нашенско пътя е предимно скучна магистрала, единствено май можехме да се разнообразим с едно минаване през Загреб, а и за да не се приберем изведнъж, да преспим в Ягодина, при Саша. Да свикнем с идеята че приключваме трипа, дето се казва, адаптация малко. Сервирам идеята на Емил, и между другото му споменавам , че трябва да иде да си сервира скоростно, ако не иска да остане гладен. Послуша ме, а аз си опаковах нещата.
            Не след дълго тръгнахме , на една от цитаделите се отклонихме и влязохме в столицата на Хърватско – Загреб. От към външно лустро изглежда по добре от словенската – личи си някак си плановата архитектура – широки булеварди и много зелени площи. Карахме докато не стигнахме в централната част, паркирането е проблемно, ние си намерихме място, което обаче се оказа на арменския консул.



            Това не ни притесни особено, след кратко обсъждане решихме че ни е задължен – какво да се прави – история, няма как да прави проблеми. Седнахме отсреща в градинка , пред масивна сграда, хотел „Амбасадор” ако не се лъжа. Тръгнах да се разхождам и поснимам, Емил си остана в кафето, беше адска жега. Хубави , реновирани сгради в стар стил, подредени паркове, видя ми се спокоен и красив град.













            Допихме си тоника и кафето и се отправихме към мястото с моторите. Арменският консул така и не се появи, а и да беше дошъл, щяхме да го препратим към арменския поп, по компетентност.
            Измъкнахме се от града и поехме по магистралата. Тая магистрала ми е болно място – много хубава, ама толкова скучна, че се чудя вече как да я шунтирам. По-логичен и нормален път за България просто няма. На всичкото отгоре слънцето взе да преиграва този ден , на таблата над пътя стартовата температура в началото бе 34 градуса, това преди обяд, в края, на границата – 38, като се виждаше на редуващите се екрани, че се покачва стабилно с по половин градус на няколко километра. Да скучаеш, карайки мотор, някак си не се връзва, но бе факт. За разнообразие подритвах тук-там Емил, показвахме си комбинация от пръсти, правехме летящи стартове , и всякакви трикове, включващи возене на задната седалка на мотора, каране с крака върху кормилото, странично сядане и подобни. Не помогна много. Спирахме тук-там под някоя рехава сянка по бензиностанциите, че се опекохме. На едно такова място , семейство с кола си забрави кучето до нас, добре че се върнаха, иначе Емил трябваше да го вози, аз си возех Пухър.
            Преминаването на границата се оказа изтезание – дълги колони коли, а не е тайна че бившите юго републики са в отношения, далеч от дефиницията „приятелски”. Магистралата в Сърбия е в по-лошо състояние, но това не е изненада за всеки който пътува в Европа посока – запад-изток – всичко се влошава прогресивно, върхът разбира се , го знаете къде е – в следващата страна, член на ЕС.
            Слизаме на отбивката за Ягодина, средно-малък град, пътя - блокиран от полиция. Заговорихме се, питам служителя какво става, каза ми че идват посланици, поне 8 се очакват, имало някакво събитие. Същите дивотии като при нас – да вземат и килими да им опънат , егаси. Минахме и отидохме пред търговския център, от където започна пътуването. Саша се позабави, но се възползвах докато дойде и дръпнах една бира, лежейки на моравата, Емил се лигавеше с някакъв сок. Карахме до селце, извън града, на вид си е точно като нашите, къщи, архитектура, дворове. Вкарахме моторите , взехме багажа и домакина ни показа къде ще нощуваме – обикновена стая, на първия етаж, с една спалня.
            Споглеждаме се, но не казваме нищо. Статистически и инсинуационно погледнато от последните дни, ако толкова често си лягахме с жените, колкото и заедно , щяхме да сме в графа „образцови мъже”. То бива , бива, ама па това ... нямам думи.
            Привеждаме се в цивилен вариант, и излизаме на разходка. Хапнахме сандвичи , продавачката се радваше на Емил повече от обичайното, но той не я отрази, което , в предвид създалата се ситуация, бе притеснително. От дума на дума се разбра, че събитието , заради което се бяха изсипали техни височества , всъщност е традиционно, нещо като панаир, с основен акцент международна кик-бокс среща Сърбия-Португалия. Веднага се почувствахме поканени, и Саша се принуди да ни заведе в близкото село Кончарево, където бе разпъната грандиозна сцена с подиум. Цялата област се бе изсипала, хора с автобуси от къде ли не. Там се видях с Марко и приятелката му Елена, беше в част от организацията. С него се познавах от една обиколка на Сърбия, готин тип. Оказа се, че при нашето тръгване в началото, той пътувал в Косово, и за това не можахме да се видим. По интересното е , че се върнал като пътник на друг мотор, неговия му го откраднали там. Успокоих го, че утре ще го повозя - лесно е да се майтапи човек на чужд гръб, ама човека търпеше. Попитахме , естествено, дали можем да се запишем да участваме в турнира, и без това бе международен, но не ни дадоха, за това само позирахме пред плакатите леко.







            Питах и за арменския консул, не се бил мяркал. С мъка си намерихме добро място в навалицата, нашият домакин не пестеше бирите, а шоуто бе на ниво – във всяко едно отношение. Националната телевизия снимаше, от горе летеше дрон, много добра организация. Останахме по до късно да се разотидат хората, а после заради трафика, Саша реши да ни вози през черни пътища, избягвайки задръстването, уж за по напряко. Последва нощен офроад с Фиат Пунто по ниви и гори, и закъсняхме сериозно за срещата с Марко и приятелката му в едно рок-барче. Пак бири, приказки, от компанията дори ми направиха комплимент, че говоря добре български – много мило...



            Някъде след полунощ се прибрахме да спим. За другия ден се разбра че Саша няма да е тук, тръгва рано за работа, майка му ще ни приготви закуска, а Марко ще дойде да ни вземе.

            Коментар


            • #51
              От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

              Страотно! Разказа кърти! ГоолЕм кеф!
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #52
                От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                Последен ден. Симпатичната бъбрива майка на Саша ни е приготвила обилна закуска, изцяло от продукти собствено производство – сирене, домати , краставици, наденица, хляб. Заприказваме се за неволите, много сходни с нашите, добре ли е в България, как е сега в ЕС, какво се случва. За съжаление не чува от нас нищо оптимистично, факта че скоро и Сърбия ще е член едва ли ще повлияе сериозно на живота и на село, освен че може би ще и се налага да вика поп докато колят прасето, за опело, или хирург – все пак ЕС си има изисквания...
                Марко бе дошъл със скутер, спестих си майтапите относно положението му, факт е че бе теглил кредит за мотора си , и не го бе изплатил още, неприятна история. Заведе ни в нещо като етно ресторант над града.



                Снимка от нета.

                Пихме кафе, говорихме си. Странно нещо е геополитиката и подобни сродни сложни думи , в цялата ситуация, а и от преди , не съм виждал нещо много различно в живеещите в съседни нам държави хора - мислене, действия, изказвания, но все още битуват мнения от типа – тия са такива, ония еди какви си – това е признак на много примитивно разсъждаване.
                Времето отново много топло - над 35 ц, взехме си довиждане и поехме към дома. В Зайчар спряхме да хапнем плескавици и пием кафе, взех си и цигари , марка „Монте Карло”, за спомен. Оказаха се некъф хорор , некъф хел, но ми звучаха тематично, та ги пуших близо цяла седмица след това. Границата я минахме бързо, напоследък явно се е изчерпала процедурата по заяждане, и скоро паркирахме пред офиса ми във Видин. Разхвърляхме багажа, и отидохме да пием бира.



                Снимката е без особена цел, но пък енергийната напитка бе с подходящо име. Емил се колебаеше дали да остава и ли да тръгва, в крайна сметка реши да си иде до Свищов. Посъветвах го да не тръгва по пътя около реката, аз съм го минавал преди години, едва ли се е променил. Не ме послуша. Изпратих го и седнах да си ровя и прехвърлям снимките. След час ми звъни:
                -Помниш ли Кол де Тюрини?
                - Ми помня – отговарям без да разбера на къде бие.
                - Той е за аматьори... и всички други засукани, знайни и незнайни... Няма такова нещо , като това тук , вЕрвай ми... два пъти ми пада чантата на резервоара.
                Хиля се аз, и се сещам как съм пълзял на втора, пробирайки по-малко кратери, и то с почти офроад мотор, а с един друг ми падна топ касата и огледалото като друснах. Но, това са други истории...
                Факт е че се е добрал до Свищов, да не го мисля.



                И така ... това е краят на историята : ) .

                ---------------------------------------------

                Епилог: Понеже съм правил разни забележки на други хора, че това е мотофорум, ще донапиша детайли. Време на пътуването – 12 дни. Километри – около 5000 км, за хора от Варна – бонус +1000.
                Мотори – Триумф Тигър ( Тайгър) 955, и Сузуки В-стром 1000. Разход вариращ между 5 и 6 л/100 км. Никакви проблеми с техниката. Отдавна пътувам, и излишни неща не съм влачил, всичко необходимо се събра в 3 куфара и малка чанта на резервоара. Носехме си консерви с готова храна, стигнаха за половината път, имайки в предвид цените на запад, струваше си да го правим. Бюджет – планиран 2000 лв, толкова се и оказа. Плащане – аз предимно с карта, Емил наблягаше на кеша. В общи линии това е, за детайли, ако го интересуват някой, да пита.
                Не искам да изпадам в многословни словоизлияния, но ще допълня няколко реда. Пътуването е нещо лично , и всеки има своето отношение към него , като очаквания, изисквания, ред, виждане и т.н. За всеки е различно. Постарал съм се в по-лека и шеговита форма да пресъздам трипа, макар че за мнозина ще остане неясно , чудно , как , защо и други подобни въпроси ще изникнат относно пътуването. Това е просто един поглед и пресъздаване на нещо минало и лично, не документиране. Приемете го за такова, и извлечете най-доброто за себе си. Возенето с мотор насам-натам отдавна не е нещо небивало , непознатите и нови неща, които могат да ни изненадат – също. Ще се радвам ако съм успял да доставя удоволствие на четящите, както и ще се радвам да чета техния поглед, за техни приключения. Наздраве на всички, и до нови срещи!

                Коментар


                • #53
                  От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                  Разкошен пътепис! Много, много благодаря, че го споделихте с нас.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #54
                    От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                    Хубава разходка и добре разказана. Винаги е добре накрая да се даде една разценка за сравнение, може някой от нас да го повторят.
                    Мотор и жена не се дават, мотора може да ти го счупят а на жената може да и хареса
                    0889 619 319

                    Коментар


                    • #55
                      От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                      Разкошен пътепис! Много, много благодаря, че го споделихте с нас.
                      +1
                      0887 246718

                      Коментар


                      • #56
                        От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                        Страхотна история, тенкю
                        The only thing moving after WWIII will be cockroaches and V-Strom 650.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                          Страхотно пресъздадено! Благодаря!

                          Желая още много подобни пътешествия.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                            Страхотно ! Мерси!

                            Още много такива пътеписи да изпишеш

                            Коментар


                            • #59
                              От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                              Супер! Много добре разказано! Смях се доста на места!
                              Надявам се и тази година да прдължиш с високият дух!

                              Коментар


                              • #60
                                От: Сен Тропе, или "До там и обратно..." - мото пътуване 2015

                                И аз така!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X