Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

    Здравейте, навремето снимах доста диапозитиви и си ги пазя. Доста от тях още са запазени, чудя се как да ги прехвърля в цифров вид. Сигурно със софтуерна обработка и по-избелелите ще оживеят, но не знам къде и как се прави това. Същото предполагам важи и за старите хартиени снимки, ама да речем, че там някакъв скенер ще свърши работа. Въпроса ми е как да се справя с диапозитивите, докато не са избелели безвъзвратно?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

  • #2
    От: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

    Със скенер за диапозитиви или приставка за скенер.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #3
      Re: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

      Със хубав скенер + приставка за диапозитиви. Доколкото помня скенера трябва да има лампа и отгоре.

      Коментар


      • #4
        От: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

        Обади се тук: http://www.phototreyman.com/contact_us.php
        ;-)
        Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
        нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

        Коментар


        • #5
          От: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

          Не ми се влиза в спор, но братя Трейман ценово отдавна не са от нашата галактика. Зависи доколко на питащия му се занимава със самостоятелно дигитализиране, но при наличието на 12-15 Мп ДСЛР и достатъчно свободно време, може да постигне резултати, които напълно ще задоволяват изискванията за "домашна" употреба.
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #6
            От: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

            И аз съм на мнението на Коко най-добре домашно с дслр. Евтините скенери за диапозитиви и негативи не струват.
            When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

            Коментар


            • #7
              От: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

              Благодаря за напътствията. Фотоапарат не мисля да купувам, компактния ми Олимпус напълно ме устройва. Нямам и познати с професионален апарат, не знам и как да се справя с диапозитивите с такъв апарат. По-скоро варианта със скенера и приставката ми харесва. Скенера е машинка с многостранно приложение и ще ми върши и много друга работа в офиса. Въпроса е да избера правилната машина и тук отново ще ми трябва съвет от професионалисти с опит. При един нотариус видях как скенера "поглъща" хартиения документ и на екрана на компютъра се появява текстов файл, готов за редактиране. Много полезно приложение на един скенер. Мога да си дигитализирам целия хартиен архив, така че помагайте.
              Последно редактирано от ag ro; 09-08-15, 22:13.
              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

              Коментар


              • #8
                От: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

                Хартиени снимки може да сканираш с каквото имаш. За филм/диапозитиви има два вида скенери, едните са тип обикновен (форма на книга ) само дето имат и поставка за филмче. Аз си взех такъв от Epson V370 (снима и документи ако нямаш друг ), най-евтиния вариянт и съм доволен. Примерно долната снимка е сканиран негатив с него, оригинално снимана с пластмасово апаратче за еднократна употреба. При сканиране имаш избор на размер, аз ги сканирах в средна хубост, 2800х1200, и са съвсем прилични (идентични са с това което излиза на хартия от този негатив ). Със скенера върви и някакъв софтуер за оправяне на надраскан или избледнял филм, но не съм ги ползвал.
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CNV00026.jpg
Прегледи:1
Размер:159.9 КБ
ID:5675163
                Втория вариянт скенер за филм е само за филми/диапозитиви, по-малки са и са със нещо като стойка. За тях съм чувал че се появяват отблясъци и т.н. негативни мнения.
                Последно редактирано от Asteri; 10-08-15, 00:03.

                Коментар


                • #9
                  От: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

                  Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
                  И аз съм на мнението на Коко най-добре домашно с дслр. Евтините скенери за диапозитиви и негативи не струват.
                  Как се прави това ? Имам скенер НР с приставка за диапозитиви / негативи (едно време като ти проявят филмчето, нали ти го връщаха навито в една кутийка) с опция да обръща негативи в "позитиви", но нещо много бавно ги сканира и хич не ме кефи качеството. Ако "дслр" значи това - синът ми има такова. Какво се прави - опъваш лентата или слагаш диапозитива пред обектива и щракаш ?
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #10
                    От: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

                    Ами аз опнах един екран в хола, спожих статива с цифровия апарат, нагласих стойката за диапроектора и докато си припомняхме минали преживявания си ги дигитализирах диапозитивите. Над 10 000 броя.
                    Филмите от ВиЕичЕс камерата минаха през компа с някаква спец.платка,ама беше отдавна, та не помня каква точно. Някакъв "видео кепчър". Каквото и да значи това.
                    Снимки на хартиен носител не е проблем да се преснимат с какъв да е дслр.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      опъваш лентата или слагаш диапозитива пред обектива и щракаш ?
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8035857290_cf061e8752_c.jpg
Прегледи:1
Размер:60.4 КБ
ID:5675375
                      Опъваш лентата с подръчни средства. Отпред слагаш камерата на статив - да не мърда, и нагасяш на самоснимачка, за да не буташ. Ако имаш макро-обектив е най-добре. На гърба на филма/диапозитива слагаш един бял лист и зад него трябва да имаш някакъв източник на светлина, може и върху компютърен екран.
                      Ако е филм-негатив, след снимането трябва с фотошоп да обърнеш цветовете, обаче е играчка...

                      Скенера, слагаш ги вътре, затваряш капака и си готов.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Epson-Perfection-V330-Photo-tran-adapter.jpg
Прегледи:1
Размер:54.5 КБ
ID:5675384

                      Коментар


                      • #12
                        От: Диапозитиви и снимки на хартия - как се дигитализират

                        Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                        Опъваш лентата с подръчни средства. Отпред слагаш камерата на статив - да не мърда, и нагасяш на самоснимачка, за да не буташ. Ако имаш макро-обектив е най-добре. На гърба на филма/диапозитива слагаш един бял лист и зад него трябва да имаш някакъв източник на светлина, може и върху компютърен екран.


                        Ако е филм-негатив, след снимането трябва с фотошоп да обърнеш цветовете, обаче е играчка...
                        Благодаря, така май ще стане по-бързо. Защото навремето се отказах да кеся и да местя в скенерчето кадър по кадър лентата. Имам доста стари филми за дигитализиране. Снимките са налепени в албуми и не върви да се опитвам да ги отлепям за сканиране, може да се повредят, а филмите (негативите) си седят в кутийки.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X