Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Хващане" на вода и изграждане на чешма?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

    Колеги,искам да направя чешма в гората.Намерих вода на 5 метра дълбочина.Изкопах.Нивото на водата е на около 1 метър от дъното.За да стане чешма тръбата трябва да има наклон и на самотек водата да си тече.Обаче имам едни около два метра височина на излизане от "майката" на водата,които не мога да изкопая и остава високо и водата не тръгва:-).Има ли някаква физика на водата,която да използвам за да прехвърля тази височина.Съвети от рода на разбий височината са ясни.Дайте друго.

  • #2
    От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

    Аз си мислех за такава тема ДО двора ми на село идва една вода и отива в реката. Баща ми каза , че винаги тече.. Та и аз си мислех как да направя чешмичка. При мен обаче водата излиза от основата на малък склон /отгоре ми е двора и е на нивото на реката ..малко по високо и тече върху скала!
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

    Коментар


    • #3
      От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

      Пробвай с маркуч, все едно точиш гориво от резервоара... Изхода трябва да е под нивото на водата.
      Jeep KJ 3.7 V6 Ltd.

      Коментар


      • #4
        От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

        Мислих го този вариант,ама дебита на извора трябва да е по-голям от течащия от маркуча.Трудно се изчислява.

        Коментар


        • #5
          От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

          Това „хващане", иначе се казва каптиране. Каптират се извори, т. е. повърхностни, или някак вече излязли на повърхността води. В най-общи линии, каптажът е аналог на дренаж - източникът се разчиства и се редят камъни, чиято функция по същество е да филтрира механично водата. Непосредствено до каптажа, може да се направи резервоар.
          Това, което имаш/си направил, е кладенец и то доста дълбок (5 м). Той не подлежи на каптиране, напълно е възможно сам да си понижил нивото на водата и да си „изпортил" шанса за чешма.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

            Някаква проста системка като на тоалетно казанче би решила проблема с неизвестния дебит ...
            LR Disco II, Td5

            Коментар


            • #7
              От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

              Според мен най-простия вариант е принципа на скачените съдове.Това със-
              / Пробвай с маркуч, все едно точиш гориво от резервоара... Изхода трябва да е под нивото на водата./
              Ако си приготвиш накрайници с различни отвори за маркуча и започнеш да пробваш от най-малкия мисля,че за 3-4 дена все ще хванеш дебита на извора.
              Слагаш накрайника и ако тече 1 ден добре,после сменяш с по-голям до момента в който не спре после слагаш предишния и си готов.Отнема време ама ако не бързаш е вариант.
              Ако не ти се занимава с накрайници пробвай с водопроводно кранче слагаш го на края на маркуча и го развиваш на степени/варианта някой да вземе кранчето барабар с маркуча е голям/.


              Поздрави
              Последно редактирано от karata_z; 17-07-15, 09:42. Причина: допълване
              Suzuki Vitara 1,6 (8v)- къса,автомат !!!
              костeнурков спринт.... и в гората !!!!

              Коментар


              • #8
                От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                А какво пречи на изхода на маркуча или там каквото се ползва да има спирателен кран. Черпиш вода, пускаш крана.
                Последно редактирано от Sasho74; 17-07-15, 09:40. Причина: Тъп андроид
                Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

                Коментар


                • #9
                  От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                  Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                  Колеги,искам да направя чешма в гората.Намерих вода на 5 метра дълбочина.Изкопах.Нивото на водата е на около 1 метър от дъното.За да стане чешма тръбата трябва да има наклон и на самотек водата да си тече.Обаче имам едни около два метра височина на излизане от "майката" на водата,които не мога да изкопая и остава високо и водата не тръгва:-).Има ли някаква физика на водата,която да използвам за да прехвърля тази височина.Съвети от рода на разбий височината са ясни.Дайте друго.
                  Изключително просто и лесно за изпълнение. Ако приемем източника за кота "нула", трябва ти една ПВЦ тръба(или друго, затворена отдолу), с височина малко над разликата(според теб около 2 метра). С нещо правиш скачване на източника с тази тръба и черпиш от долния край, който е съобразен с динамичното ниво на извора и се пада по-ниско от кота "0". Ще имаш вода, докато пресъхне кайнака.
                  Последно редактирано от chrichri; 17-07-15, 09:49.

                  Коментар


                  • #10
                    От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                    Това последното не го разбрах.

                    Коментар


                    • #11
                      От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                      Първоначално публикуван от Балканджи Пламен Янков Преглед на мнение
                      Това последното не го разбрах.
                      Ами, не е в мен проблема. Има си инженерна база за разговор...вероятно не ти говори нищо динамично ниво. Това максималния воден стълб на източника и минималния при определени параметри на черпане в количество.

                      Коментар


                      • #12
                        От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                        Няма ли начин да заобиколиш тази височина. Дори с повечко тръби.
                        888131021

                        Коментар


                        • #13
                          От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                          Първоначално публикуван от GITS Преглед на мнение
                          Няма ли начин да заобиколиш тази височина. Дори с повечко тръби.
                          А нужно ли е?!

                          Коментар


                          • #14
                            От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                            А нужно ли е?!
                            Освен да го нарисуваш
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #15
                              От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                              Да де, ама едва ли инженерната база за разговор ще помогне с нещо човека да си реши проблема, а в последствие и други, изпратени от чичко Гугъл към тази тема.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X