Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Хващане" на вода и изграждане на чешма?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

    В браузъра не става ли?
    Ютуба го обработва вече половин час.Не знам защо.

    Коментар


    • #47
      От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

      Зaщото е колкото еднa серия нa индийски сериен филм, доколкото видях.
      Sent from my Nokia s fenerche

      Коментар


      • #48
        От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

        При мен отваря,това е вариянта и на всичкото отгоре и работи.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • #49
          От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

          Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
          Колеги,утре почвам да копам:-)Намерих багер с чук и започвам разбиване на пречещата скала.Ще отнеме време и средства,но е най-сигурното решение явно.
          Е, тенденцията е да имаш чешма...

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Стига бе! После ще има "изчезва ми водата през разбитото, как да я накарам да се събира"
          Няма да има такова после! Докато нещата са в рамките на кОпане (та с каквато и техника да било), всичко е точно - това, дето ти го предполагаш, би било реалност, ако се премине към гърмене.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #50
            От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

            Коментар


            • #51
              От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

              Копането му е майката....
              Скачени съдове и т.н. - то теорията е хубаво нещо, ама водата мъкне и боклуци...
              Какво по-добро място за утаяване отколкото сифоните?
              Тъкмо съм намислил възстановяване на горска чешма... Направена по правилата, ама след едни 30-40 години (според надписа за последното възстановяване) и тя се е позапушила.
              Та водата хукнала покрай и над чешмата, и в момента там е направено псевдо водосбиране - затисната с камък една тръба във вирчето, което се е образувало над чешмата...
              Да, сифоните работят, ама при идеални условия - филтрирана вода и възможност за поддръжка...
              А според мен при чешмата трябва да се търси 'дълголетие' и липса на обслужване...
              Т.е. - много внимание към каптажа (филтрирането на водата), достатъчно висок водосбор (достатъчно място за евентуални утайки), и липса на проблеми (например замръзване ако е над земята) с водоотвода...
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #52
                От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                Докато четох 3 страници с постове , останах с впечатление , че това "чушмътъ" е мноо сложна работа ....
                ...докато накрая видях клипа ! И си викам : Въййй , туй ли било скачени съдове ?! Че аз туй съм го правил стотици пъти без да знам как се казва .
                А сигурен съм че доста хора също са го правили - ако са закачили от времето на Тато.

                Само че тогава за експеримента не се използваха кухненски мивки , а следните 3 неща :

                1. Гумен маркуч
                2. Туба
                3. Резервоар на Газ 53 ( или на Зил "осмак" )

                Тестът е също еднопосочен : т.е. флуидът ( в случая : държавен бензин) преминава от резервоара в тубата .
                Между другото , от време на време дочувам , че нАучния експеримент продължава и в днешно време в Държавните Железници.

                ПС.... аааа и понеже колегата още в първият си пост пита дали има някаква физика . Има , разбира се ! Колкото е по- голям цолажа на маркуча , толкова по- бързо се пълни тубата . .. Останалото е елементарна аритметика за 6-ти клас : съставяне на уравнение от типа "Един басейн се пълни за Х часа от една тръба , а трябва да се изпразни за Y часа ..... " и т.н. и т.н.
                Последно редактирано от Vlado_Ts; 21-07-15, 09:14.
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • #53
                  От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                  Сега ако кажеш за какво беше всичкото това писане...!!!

                  Коментар


                  • #54
                    От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                    Я отново вижте постa слоу...
                    Изрично ви кaзaх че товa не рaботи.
                    Свикнaл съм във форумa или дa твърдя нещо или дa питaм.
                    Погледнете клипa и ми кaжете къде ще се събирa всичкaтa утaйкa и умрелите буболечки и червеи,лишеи, мъхове и тaк дaли. Първичното обезвъздушaвaне също ще е интересно. Проблемa с въздушния джоб след време съм нa 150% сигурен че ще го имa , незaвисимо от всички теории нa светa. Подържaм нaшия кaптaж и знaм зa кaкво иде реч.
                    Sent from my Nokia s fenerche

                    Коментар


                    • #55
                      От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                      Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                      Сега ако кажеш за какво беше всичкото това писане...!!!
                      Ами щото не разбрах за какво беше това видео със скачените съдове и какво доказва.

                      Замисли се за " тубата и маркуча" и може би сам ще си отговориш.

                      И един жокер : колко чешмеджии познавате , дето при изграждане на такова "грандиозно" хидросъоръжение ползват багери , чукове , евентуално бригади бомбаджии и т.н.?
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • #56
                        От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                        И един жокер : колко чешмеджии познавате , дето при изграждане на такова "грандиозно" хидросъоръжение ползват багери , чукове , евентуално бригади бомбаджии и т.н.?
                        Аз познавам един,който не би ползвал такава техника при това хидро съоръжение.Самия Аз.Бих пробвал първо с "маркуча зила и тубата",сифон или заобикаляне на височината и чак тогава ако не стане,така-
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0062.jpg
Прегледи:1
Размер:187.2 КБ
ID:5672808

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0069.jpg
Прегледи:1
Размер:237.6 КБ
ID:5672807

                        Но всичко зависи от мерака,зора и финансовите възможности.
                        Колкото до камъните отдавна не ги гърмим.Идват едни момчета пробиват дупки,сипват някаква химия вътре и на другия ден кАмАчЕто го изгребваме с багера като пЕсАк.Имал съм случай в който шилото на пневматичния чук за 2 часа става обло а скалата не е и помръднала.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0058.jpg
Прегледи:1
Размер:138.3 КБ
ID:5672809
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0060.jpg
Прегледи:1
Размер:158.7 КБ
ID:5672810
                        Така че,ако се окаже някой сиенит на височината ще е голям зор.Само ще се дадат едни пари......
                        Е те тоя камък голям зор ни даде -
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0048.jpg
Прегледи:1
Размер:216.4 КБ
ID:5672811

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0049.jpg
Прегледи:1
Размер:204.8 КБ
ID:5672812

                        "само" 2 метра е.Нищо работа като ги сравниш с 5км. изкоп,ама си до там.
                        Бих оставил разбиването като последен вариант.


                        Поздрави
                        Suzuki Vitara 1,6 (8v)- къса,автомат !!!
                        костeнурков спринт.... и в гората !!!!

                        Коментар


                        • #57
                          От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                          При 2 метра височина, скачените съдове ще работят дълго само при постоянен дебит, с времето в най-високата точка ще се натрупа въздух/газ и ще спре, отделно по-високите изисквания за филтриране. Евентуалните скачени съдове трябва да се експериментират за съответния поток, трябва да могат малки мехурчета да минават увлечени от потока(пътя надолу ще им е проблема).

                          Ще замръзва ли водата?
                          байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                          Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                          Суперспам - спама на суперите

                          Коментар


                          • #58
                            От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                            Колеги,чешмата отдавна е готова.
                            Имам друго питане.Ако имаме една ел.помпа и маркуч примерно 1/2 то според някакви формули след сто метра от маркуча няма да излиза никаква вода.Всичко това заради сечения,налягания,триения и т.н.Ако увеличим диаметъра на маркуча на колкото трябва ще излиза вода от маркуча.
                            Питането е следното:
                            Приемаме че имаме вода на самотек да кажем един цол.Може ли тази вода да я закарам на един или пък на два километра с тръба и постоянен наклон на самотек?Как играят тука горните сили?

                            Коментар


                            • #59
                              От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                              Да, можеш. Дебитът ще е функция на преходите в сечение и броя на колената, както и техния ъдъл и, разбира се-разликата във височините. Всяка помпа, включена в системата ще е в плюс.

                              Коментар


                              • #60
                                От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                                Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                                Колеги,чешмата отдавна е готова.
                                Имам друго питане.Ако имаме една ел.помпа и маркуч примерно 1/2 то според някакви формули след сто метра от маркуча няма да излиза никаква вода.Всичко това заради сечения,налягания,триения и т.н.Ако увеличим диаметъра на маркуча на колкото трябва ще излиза вода от маркуча.
                                Питането е следното:
                                Приемаме че имаме вода на самотек да кажем един цол.Може ли тази вода да я закарам на един или пък на два километра с тръба и постоянен наклон на самотек?Как играят тука горните сили?
                                Не знам какви са тези формули, ама на ранчото имам сондаж с потопяема помпа на 50 метра. Качва вода на още 15-20 нагоре и не усещам загуба на дебит. Маркуча е 1/2. Помпата е вибрационна Руска от 50-60лв.

                                Та, по питането - не виждам защо да не стане. Доста водохващания така са изградени.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X