Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Хващане" на вода и изграждане на чешма?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150717_150230.jpg
Прегледи:1
Размер:45.0 КБ
ID:5671325

    Ако ситоацията е нещо подобно, по физичен път, без постоянен дебит няма как да стигне.
    Мисли в насока тръба от "майката" към чешмата под възвишението. Дори да не е права.
    888131021

    Коментар


    • #17
      От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

      Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
      Колеги,искам да направя чешма в гората.Намерих вода на 5 метра дълбочина.Изкопах.Нивото на водата е на около 1 метър от дъното.За да стане чешма тръбата трябва да има наклон и на самотек водата да си тече.Обаче имам едни около два метра височина на излизане от "майката" на водата,които не мога да изкопая и остава високо и водата не тръгва:-).Има ли някаква физика на водата,която да използвам за да прехвърля тази височина.Съвети от рода на разбий височината са ясни.Дайте друго.
      "Теоретични" решения, дюкери, скачени и разкачени съдове и други подобни много но на практика (в твоя случай, сигурно накрая искаш да запълниш всичко изкопано) не вършат работа. За да прекараш водата над височината (сигурно) ти трябва помпа (електрическа), което също не ти върши работа. Не искаш да копаеш височината .... Остават още три варианта:
      1. Да я заобиколиш (не знам доколко е икономически изгодно - може да изкопаеш повече отколкото ако пресечеш височината).
      2. Да пробиеш (хоризонтално сондиране) отвор за тръбата под височината.
      3. Да си изкопаеш нов кладенец след височината по посока на мястото на чешмата. Нищо чудно (ако е по-надолу, както предполагам) там водата да е на по-плитко.
      Последно редактирано от bogilloff; 17-07-15, 16:22.
      ОФБ ДБ X22SE
      Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

      Коментар


      • #18
        От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
        Ами, не е в мен проблема. Има си инженерна база за разговор...вероятно не ти говори нищо динамично ниво. Това максималния воден стълб на източника и минималния при определени параметри на черпане в количество.
        То и на тебе динамичното водно ниво толкова ти говори.
        ОФБ ДБ X22SE
        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

        Коментар


        • #19
          От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

          Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
          Мислих го този вариант,ама дебита на извора трябва да е по-голям от течащия от маркуча.Трудно се изчислява.
          Този въпрос се решава с обратно сифонче при разполагането на маркуча. Така ако водата в извора намалее, маркучът ще остане пълен.

          Коментар


          • #20
            От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Това „хващане", иначе се казва каптиране. Каптират се извори, т. е. повърхностни, или някак вече излязли на повърхността води. В най-общи линии, каптажът е аналог на дренаж - източникът се разчиства и се редят камъни, чиято функция по същество е да филтрира механично водата. Непосредствено до каптажа, може да се направи резервоар.
            Това, което имаш/си направил, е кладенец и то доста дълбок (5 м). Той не подлежи на каптиране, напълно е възможно сам да си понижил нивото на водата и да си „изпортил" шанса за чешма.
            Прав си за разликите между извор, дренаж и кладенец, в случая шахтов, но не си съвсем прав, че шахтов кладенец не може да се използва като каптаж (каптиран извор или дренаж). В определени ситуации е възможно и предполагам, че неговата е такава. Знам за десеттина шахтови кладенеца на ВиК Русе и Разград, дето са премахнали помпите и с отточна тръба под нивото на водата в кладенеца са ги преобразували в дренажи (вертикални). Икономисват ток за сметка на дебита.
            ОФБ ДБ X22SE
            Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

            Коментар


            • #21
              От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

              От инженерни бази не разбирам, но както се оказва, всичко зависи от дебита. Той пък зависи от сезона и так дале...
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • #22
                От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                ...Знам за десеттина шахтови кладенеца...
                Аз знам и повече. Но човекът, който пита (и по начина, по който пита), даже и някой да му го направи, надали ще е в състояние да го експлоатира (и особено поддържа).
                На него му трябва: „връзваме тръбата - шур водата"...
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #23
                  От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                  За сега на Ясен идеята сякаш ми допада.Има ли такива обратни сифони?И дали като веднъж спре при покачване на новото отново ще тръгне?Просто не знам какво представлява този сифон.

                  Коментар


                  • #24
                    От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                    Представлява просто начин на разполагане на тръбата и решава точно този въпрос - че като дойде вода пак ще заработи. Ще рисувам като остане време.

                    Коментар


                    • #25
                      От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                      За мен всякакъв вариант за сифони и т.н. е неприложим...
                      Дебита на изворите е непостоянен, и съответно всякакви проби и опити за нагаждане и предизвикване на сифонен ефект работят само докато не се промени дебита...
                      Според мен единствения работим вариант е водата да си върви нормално гравитачно, като да няма нито една точка от 'тръбния път', която да е по-висока от входното ниво...
                      При всеки друг случай рано или късно водата ще спре...
                      Като гледам старите майстори май също така са правили чешмите - на времето имахме лозе, където имаше много вода - на 0.5м избиваше сериозен дебит... И според дядовците в района, в самото наше лозе е хваната водата за стара чешма, която се намираше поне на 50м надолу по склона...
                      Просто чешмата е нещо, което стои и се ползва с десетилетия (или столетия в някои случаи), и затова явно са сметнали, че труда с копането си заслужава, като основния приоритет е непрекъсването на 'водоснабдяването'.....
                      Което пък е възможно единствено по естествен гравитачен път...
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #26
                        От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        Аз знам и повече. Но човекът, който пита (и по начина, по който пита), даже и някой да му го направи, надали ще е в състояние да го експлоатира (и особено поддържа).
                        На него му трябва: „връзваме тръбата - шур водата"...
                        И аз съм за - вързване на тръбата ...... . Всичките тия сифони, прави или обратни ... изравняване на дебити и други подобни изискват постоянна поддржка, която е невъзмжна след поставяне на тръбата и запълване на изкопите, каквато, предполагам, е първоначалната идея.
                        Всъщност не е ясно защо тия 2 метра не може да се прокопаят. И за височина ли става дума или длжина. След като се изкопае кладенец, дълбок 5 м, какъв е проблема с тия 2. Простото и сигурно решение изисква отточна тръба, права и със слаб наклон към мястото на чешмата. И устието и да е наоколо 50 см под нивото на водата в кладенеца. Всякакви други хитроумни решения няма да издържат във времето.
                        Ако все пак решението трябва да е "хитроумно", сигурното е - пазарска помпа със закопани напорен водопровод и захранващ кабел(и сервизен отвор в кладенеца).
                        Ако чешмата ще е във вилното място -ще има ток и ще стане, виждал съм и такива изпьлнения по вилните зони, ако ли не - остават другите две решения, за които вече написах. Всъщност, необходима е малко повече информациа за ситуацията, може дасе окаже, че пишем глупости заради липса на такава.
                        ОФБ ДБ X22SE
                        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                        Коментар


                        • #27
                          От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Представлява просто начин на разполагане на тръбата и решава точно този въпрос - че като дойде вода пак ще заработи. Ще рисувам като остане време.
                          Доколкото аз съм разбрал ситуацията от оскъдната иформациа, няма сифон, който да се е изпразнил поради свършване на водата и после да заработи сам, когато водата се появи. Освен ако не се прокопае траншея, която да позволи превръщането на сифона в гравитачен водопровод - права тръба с наклон към чешмата и устие под нивото на водата в кладенеца. Всъщност формата и разположението на трбата може да са най-разнообразни, стига нито една нейна точка да не е над нивото на водата, което означава копаене (или хоризонтално сондиране под "трудния" участък).
                          Последно редактирано от bogilloff; 19-07-15, 08:45.
                          ОФБ ДБ X22SE
                          Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                          Коментар


                          • #28
                            От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Ще рисувам като остане време.
                            То добре, ти ще го нарисуваш, но що ми се струва че първо питащия трябва да постне една схемичка на фактическото положение за да има върху какво да се разсъждава.

                            Коментар


                            • #29
                              От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                              Само идея , вместо чешма можете да сложите от старите вечни ръчни помпи за кладенец, така всеки при нужда ще изпомпва колкото му трябва вода, а и ще е атракция за много хора които не са и виждали такава помпа

                              Ето снимка как изглежда въпросната помпа, намерих я случайно в нета.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.jpg
Прегледи:1
Размер:141.7 КБ
ID:5671486

                              Коментар


                              • #30
                                От: "Хващане" на вода и изграждане на чешма?

                                И аз мислех да предложа да се ползва такава помпа ама като знам,че това ще го бъде ,докато мине първият берач на желязо.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X