Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Центрофуга

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Центрофуга

    Имам хордиална 4 рамкова центрофуга. Вчера си купих материал и започнах да правя радиален кош. Ще събира 12 маказини рамки. Не съм ползвал никога такова чудо и даже не съм виждал наживо. Притеснява ме че меда ще се изплисква по съседната пита. Другото нещо е че от едната страна ми минава коша на много близо до стената, то и стария така му минаваха ъгълчетата. Самата ос е леко изместена. Ще я пробвам следващото вадене, но кажете си мнението.

  • #2
    От: Центрофуга

    Моята е 8 малки пити и основният проблем ми е, че рамките упират в меда на дъното понякога, имай го в предвид.
    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

    Коментар


    • #3
      От: Центрофуга

      Ами моята сега също е за 8р хордиално, но до сега не са опирали рамките в меда. Дъното е като конус и събира доста. Задържал съм в центрофугата мед след затваряне на крана, заради прелипълване на цедката, обръщане на рамките, извъртяване и още 8 рамки напълно изцедени. Като отворих крана напълних повече от половин тенекия. А и постоянно наблюдавам какво става вътре. Притеснява ме единствено дали няма да се изплисква меда по съседните рамки. За сега инвестицията ми е от 40лв за хромникелова тел 4мм. Заварявам с телоподаващо с хромникелова тел. Гледах такъв кош да се продава за 350лв нов и си мисля че не си заслужават парите. Но за 40лв съм слконен да пробвам. До 10-тина дни ще имам резултати.

      Коментар


      • #4
        От: Центрофуга

        Защо е изместена оста? Най-важното е да има добър баланс, иначе - яко подскачане. Преди да я направиш, помисли за електрификацията и за лагеруването също. Все пак 12 пити тежат повече от 8. Пусни и някоя снимка.

        Коментар


        • #5
          От: Центрофуга

          Днеска завърших коша. Нагласих оста да е в средата с разпробиване на нова дупка на горната греда. Тежестта не мисля че ще е голямпроблем. Отгоре си влиза на шлиц във вала, а отдолу ляга върху съчма. Сравнително леко се върти. Пробата ще е след 1-2 седмици. Само не ми е ясно на едната страна ли се върти или се обръща посоката на въртене? Другото е дали да не направя касетъчни клетки за рамките, както е при хордиалния кош?

          Коментар


          • #6
            От: Центрофуга

            Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
            Днеска завърших коша. Нагласих оста да е в средата с разпробиване на нова дупка на горната греда. Тежестта не мисля че ще е голямпроблем. Отгоре си влиза на шлиц във вала, а отдолу ляга върху съчма. Сравнително леко се върти. Пробата ще е след 1-2 седмици. Само не ми е ясно на едната страна ли се върти или се обръща посоката на въртене? Другото е дали да не направя касетъчни клетки за рамките, както е при хордиалния кош?
            Върти се и на двете страни.
            Тази земя, по която тъпча сега,
            тази земя, която пролетен вятър пробужда,
            тази земя – не е моя земя,
            тази земя, простете, е чужда.

            Коментар


            • #7
              От: Центрофуга

              И аз така предполагах. Сега е слънчогледа в силата си. Липа не мога да кажа че извадих, по-скоро оставените незапечатани пити от акацията ги бяха запечатали и това беше. Слънчогледа е далеко и не се надявам на висок добив. Колкото дадат все ще съм доволен.

              Коментар


              • #8
                От: Центрофуга

                Здравейте. Казват, че между рамката и оста не трябва да има по-малко от 8 - 10 см, защото долната част на питите трудно се изпръсква. Споделете дали е вярно и колко е диаметъра на центрофугата ви? Поздрави.

                Коментар


                • #9
                  От: Центрофуга

                  Центрофугата ми е 60см диаметър на казана, коша стана с диаметър 57см. От оста до долната летвичка на рамките ми остават 10-11см. Четох че трябват 10см и мисля че се вместих в това. Гледам такъв кош се продава за 300лв нов, а на мене ми излезе за 4олв.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Центрофуга

                    Дай снимки да видим какво си сътворил.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Центрофуга

                      Първоначално публикуван от ruleggr Преглед на мнение
                      Здравейте. Казват, че между рамката и оста не трябва да има по-малко от 8 - 10 см, защото долната част на питите трудно се изпръсква. Споделете дали е вярно и колко е диаметъра на центрофугата ви? Поздрави.
                      Не е вярно. Проверено е лично с фабрична центрофуга с разстояние 4-5см и магазинни рамки. В пчеларския форум има доста снимки по въпроса.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Центрофуга

                        Какво стана с опита ?
                        Тази земя, по която тъпча сега,
                        тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                        тази земя – не е моя земя,
                        тази земя, простете, е чужда.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X