Страница 1 от 14 1 2 3 4 5 11 ... ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 278

Тема: Правилните въжета - LANEX и TENDON

icerunner е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

По подразбиране Правилните въжета - LANEX и TENDON

В тази тема ще представя първокласните въжета на чешкия производител LANEX и алпийските въжета TENDON

Lanex е производител на синтетични въжета с история от 1949г. През последните три десетилетия индустрията в Чехия има изключителен прогрес и днес е LANEX е водещ производител на въжета за алпинизъм, яхти и индустриален достъп в Европа и света. В каталога на фирмата има стотици статични, динамични и специални въжета и предлага най-богатия избор, изключително качество и параметри и не на последно място много добри цени.

Правилното въже е една от най-често разискваните теми от инвентара и оборудването на всеки добре подготвен джип, затова и се надявам темата да е полезна за OFFRoad-Bulgaria.

Естествено цените на всички продукти за колеги ще са възможно най-добрите, като ограничени количества въжета ще се продадат на доставните цени.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

По подразбиране От: Правилните въжета - LANEX и TENDON

Цитат Мнение на upi Преглед на публикациите
    Ами представи ги де Чакаме ...
    Ще, ще.... но всичко по реда си. За да е полезно нека да почна с малко уводни думи за това що е въже и има ли то почва у нас....
    И така.... Съвременните въжета използвани за алпинизъм, въжен достъп и спасяване и много други дейности имат относително еднотипна конструкция. Сърцевина състояща се от няколко десетки хиляди тънки нишки, усукани в успоредни един на друг снопове и защитна обвивка оплетена около сърцевината на въжето.

Въпреки това има детайли в контрукцията на въжето, които сериозно променят характеристиките на въжето - освен съотношението на масата на сърцевината и бронята, важно значение има самата "плетка" на бронята, а при най-новите въжета се появяват и междинни слоеве свързващи влакната на сърцевина и броня, което силно подобрява качествата на въжето. На тези детайли ще обърна специално внимание при представянето на конкретни въжета с такива характеристики.

Почти всички въжета са изработени от синтетични полиамидни влакна - Nylon. Те са много леки, здрави и еластични. Еластичните свойства на въжетата зависят главно от материала от който са направени. Голямата еластичност на динамичните въжета се определя от молекулния строеж на полиамида от който се изработват, а не от структурата на въжето, както е било в миналото. За някои специални приложения се използват и въжета направени от Polyester, Kevlar, Dyneema, Aramid и др.

Двата основни типа въжета са статични и динамични. Разликата се състои в това, че при натоварване динамичните въжета се разтягат, като по този начин поемат енергията на падането и предпазват падащия от травми причинени от удара при опъването на въжето. При поемане на удара въжето се разтяга до 30-40 % и до 40-60 % преди скъсване. Съвременните катерачни въжета отговарят на изискванията и дори често ги превъзхождат. Различните фирми производители предлагат единични въжета с диаметър от 9 до 11 mm и тегло от 50 до 80 g/m които издържат 10-20 падания с фактор 2, като обикновено максималната сила действаща на човека е м/у 7 и 9 кN. Освен единичните въжета съществуват и така наречените двойни (полу-въжета), и въжета близнаци, при които осигуряваянето винаги става с две въжета. Те са с диаметър обиквенно 7-9 mm.

При спасителни дейности, изтегляне на товари, евакуация или достъп с въжета се използват полу-статични въжета, като при тях не се очаква да има динамичен удар (падане), а само статично натоварване. Предимството им се състои в това, че при натоварване те не променят дължината си, което улеснява работата с тях. Освен това при продължително статично натоварване динамичното въже се разтяга необратимо и се поврежда. За основно въже тип А се използват 9 - 13 милиметрови въжета с минимална издръжливост 22 kN (2200 kg.). Може да се използва и 9-10 mm. въже тип В, което трябва да издържа минимум 1800 kg. При работно натоварване въжето не трябва да увеличава дължината си с повече от 5 %. И статичните и динамичните въжета се подлагат на много други тестове за издръжливост на триене, за приплъзването на оплетката спрямо съцевината на въжето, импрегнация срещу намокряне и др. официални тестове, както и такива на фирмите производители.

Въжета с диаметър 6-8 mm. се използват като помощни за направата на импровизирани обвръзки, обединяване на опорни точки, самоусигoровки, полиспасти, извличане на товари и др. Здравината им е от 700 до 1500 kg. От тях се правят така наречените "прусеци"- къси помощни въженца (около 4-6 m.). Още по-тънки въжета (2-5 мм) също се изполват като помощни въжета, но само за неотговорни натоварвания.

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

Статични (полустатични) въжета TENDON Static - изключителна здравина, износоустойчивост и удобство при работа. Диаметри от 9 до 13 мм и издържливост от 23 до 42 kN (2300 - 4200 kg).

TENDON Rope Static 10.0 mm
    Якост на опън: 31 kN (3100 kg)
    Тегло: 69 г/м
    Цена 2.92 лв/м
    Цвят: червен, син, бял
    Леко, здраво универсално въже, еталон за работа на височина и труден достъп. Отличен избор за всякакви приложения - полиспасти, изтегляния, спасяване, евакуация и др.

НАЛИЧНО!
    Отстъпка 10% от цената за всички членове на OFFRoad-Bulgaria.com
    ПРЕДЛОЖЕНИЕ: 10 м - 25 лв., 50 м - 120 лв., 100м - 220 лв. до изчерпване на наличните количества

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TENDON Rope Static 9.0 mm
    Якост на опън: 23 kN (2300 kg)
    Тегло: 50 г/м
    Цена 2.49 лв/м
    Компактно, леко, здраво въже на цена като от кварталаната железария, но със съвсем друго качество...

С ПОРЪЧКА.
    ПРЕДЛОЖИНИЕ: 100 м за 195 лв. при поръчка до края на м. Юни!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TENDON Rope Static 9 А
    Якост на опън: 30 kN (3000 kg)
    Тегло: 61 г/м
    Цена 2.71 лв/м
    Цвят: бял

Уникално въже, което със своята конструкция и технология на производство е най-здравото 9 мм найлоново въже и единственото 9 мм въже сертифицирано като работно въже тип А (при повечето въжета минималния диаметър за покриване на този стандарт е 10 мм)

С ПОРЪЧКА.
    ПРЕДЛОЖИНИЕ: 100 м за 218 лв. при поръчка до края на м. Юни!

TENDON Rope Static 12.0 mm
    Якост на опън: 42 kN (4200 kg)
    Тегло: 92 г/м
    Цена 4.24 лв/м
    Изключително здраво въже, проектирано да дава максимална сигурност при сложни спасителни системи, тролей и др. И достатъчно здраво за да извади всеки джип от калта

С ПОРЪЧКА.
    ПРЕДЛОЖИНИЕ: 100 м за 330 лв. при поръчка до края на м. Юни!
    Последно редактиран от icerunner ; 11-06-15 в 00:33

Публикации
    1,189
    Точки (при гласуване)
    11

динамици нещо?

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на _kalata_ Преглед на публикациите
    динамици нещо?
    Има и то какви...
    уникални разработки имат чехите и с някои от тях разбиват стари кучета като Mammut, Beal и Edelrid

Ще пиша подробно за динамичните въжета, но накратко някои от екстрите - SBS (single braid construction) е технология в която оплетката не е от два успоредни снопа, а от един и това я прави много по-устойчива на триене. 4-слойна конструкция на въжетата от elite серията - двойна броня със специален междинен слой от преплетени нишки, който не позволява никакво приплъзване на бронята спрямо сърцевината, дори при разкъсване на на оплетката - това повишава многократно сигурността на въжето. Complete shield - пълна импрегнация и на сърцевината и на бронята на въжето.... и още има.
    Ако те интересува нещо конкретно - питай. Имам едно супер въже Master 9.4 , 60 м, двойна импрегнация, сила на удара 7 kN, 0мм приплъзване на бронята за под 250 лв.
    Последно редактиран от icerunner ; 11-06-15 в 01:09

Място
    София
    Публикации
    15,994
    Точки (при гласуване)
    35

Нещо товарни сапани ? Може ли от стандартните въжета да си отрежа парчета и да ги ползвам на крана вместо стоманени ?
    Последно редактиран от sek.1 ; 11-06-15 в 06:20
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

s_s1 е офлайн
    Светослав Генчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |
    Място
    с. Стража до гр. Търговище
    Публикации
    8,262
    Точки (при гласуване)
    29

Много благодаря за полезната тема. Научих интересни неща за начина на правене на въжетата. Имам и 1 въпрос: Карам АТВ и винаги нося въже, което е с 2 метални куки от краищата и се саморазплита от към куките. Пристягам го със свински опашки. Но се износват, а и често ги губя. Струва 5-7 лв. от битака или кауфланд. Какво въже да си купя за теглене на АТВ при повреда и за извличане примерно от дере? АТВ-то тежи по-малко от 200 кг. Какви приспособления да му сложа за бързо и сигурно закачане и лесно откачане?
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

"Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

Венци- малкия е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    4,724
    Точки (при гласуване)
    44

А курс за боравене с тия въжета?
    Аварийно-спасителни действия, правилна употреба, поддръжка ?

Публикации
    1,189
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на icerunner Преглед на публикациите
    ...
    Ако те интересува нещо конкретно - питай. ...
    За момента само добавям неща в уиш-листа . Иначе съм планирал най-накрая да се обзаведа със собствена катерачна екипировка, но не е ясно кога ще стане това .

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на sek.1 Преглед на публикациите
    Нещо товарни сапани ? Може ли от стандартните въжета да си отрежа парчета и да ги ползвам на крана вместо стоманени ?
    Не знам, не съм специалист по крановете, но не мисля, че това е стандартно решение. Имай предвид, че за разлика от сапаните, където се маркира работно натоварване, то при тези въжета се дава реалната (гарантирана) издържливост. Има едно специално въже за спускане на товари, много меко и приятно за работа, 15 мм полиестер издържа над 6 тона.... ще го представя по-късно.

Цитат Мнение на s_s1 Преглед на публикациите
    Много благодаря за полезната тема. Научих интересни неща за начина на правене на въжетата. Имам и 1 въпрос: Карам АТВ и винаги нося въже, което е с 2 метални куки от краищата и се саморазплита от към куките. Пристягам го със свински опашки. Но се износват, а и често ги губя. Струва 5-7 лв. от битака или кауфланд. Какво въже да си купя за теглене на АТВ при повреда и за извличане примерно от дере? АТВ-то тежи по-малко от 200 кг. Какви приспособления да му сложа за бързо и сигурно закачане и лесно откачане?
    Благодаря за оценката. Ще се старая в тази тема да има много информация за работа и техника с въжета, а не само продукти.
    По отношение на АТВ-то - мога да ти предлоца да вземеш едно късо (до 10 м) 10 мм въже (като тов най-горе, червеното, 25 лв.) което да използваш за дърпане на АТВ-то с друго МПС. То е найлоново, и макар да не се разтяга като динамично въже много добре ще поема резките удари от тегленето. Такова въже, но малко по-дебело (12-13 мм) е отлично за теглене на автомобил по път и служи десетки пъти по-дълго от най-хубавите продавани по бензиностанциите.... (ДА НЕ СЕ БЪРКА С ВЪЖЕ ЗА ДИНАМИЧНО ИЗТЕГЛЯНЕ НА ЗАТЪНАЛ ДЖИП - ТАМ Е ДРУГА БИРА!!!)
    Освен това въже, ако се заиграваш по дерета мога да ти препоръчам да вземеш и едно по-дълго (и тънко) въже с което да правиш полиспасти и др системи за изтегляне, с които можеш да вадиш АТВ-то по бързо от ел. лебедка. Има едно супер здраво 6 мм въже от ARAMID, издържащо 1700 кг при тегло от 22 г/м (наполвина на толкова здраво стандартно въже). Отлично е за целта, само дето е малко скъпо - 4-5 лв/м. Може да вземеш и обикновено, 7-8 мм за тази цел, което ще е много по-евтино.
    За бързо откачане и закачане, ако е за АТВ а не за джип, спокойно може да използваш алпийски карабинери като тези:

Цитат Мнение на Венци- малкия Преглед на публикациите
    А курс за боравене с тия въжета?
    Аварийно-спасителни действия, правилна употреба, поддръжка ?
    Само мераклии ми дай...

Публикации
    1,189
    Точки (при гласуване)
    11

хах.. ама тези и железарий ли правят? Хмм... от сайта им останах с впечетлението, че се занимават с "пластмасарии"... в този дух на мисли - имат ли някакви интересни протриващи у-ва?

Място
    София
    Публикации
    15,994
    Точки (при гласуване)
    35

Не знам, не съм специалист по крановете, но не мисля, че това е стандартно решение. Имай предвид, че за разлика от сапаните, където се маркира работно натоварване, то при тези въжета се дава реалната (гарантирана) издържливост. Има едно специално въже за спускане на товари, много меко и приятно за работа, 15 мм полиестер издържа над 6 тона.... ще го представя по-късно.
    При мен си мисля че проблема ще дойде че няма как да предпазя въжето от замърсяване с масло и други промишлени мърсотии характерни в машитостроенето . Те принципно не влияят по никакъв начин на стоманените сапани даже им е добре защото ги предпазват от ръждясване . Лошото е че с течение на времето даже и на нов сапан има стърчащи стоманени нишки и жална ти майка ако работиш без дебели ръкавици . Полимерните въжета и сапани нямат този недостатък .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на _kalata_ Преглед на публикациите
    хах.. ама тези и железарий ли правят? Хмм... от сайта им останах с впечетлението, че се занимават с "пластмасарии"... в този дух на мисли - имат ли някакви интересни протриващи у-ва?
    Не правят железарии - купуват ги от Kong. Затова са и много добри. Относно протриващото - предлагат автоматичен осигурител десандьор LORY, който брандират и други производители със свои имена - най известен е като Eddy на Edelrid.

mmtrance е офлайн
    Филип Михайлов
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    София
    Публикации
    2,008
    Точки (при гласуване)
    15

Здравейте, имам следното питане. Трябва ми въже за нормална употреба, в смисъл теглене на кола по път, вадене на някой комшия зимата от неразчистения паркинг и т.н. Не става въпрос за окопал се до вратите 2 тона джип в калта, но все пак да издържи някой легнал по корем паркетник в снега. И другото изискване към въжето е да не е съвсем статично, тоест да не се получава удар при тръгване все едно съм със стоманено въже или колан, но не ми трябва и динамично което се разтяга с още 30-40% от дължината си. Знам, че удара зависи и от уменията на водача, но не всеки ги има, та предпочитам ако някой ме закачи да ме извади от преспата - да няма удари надявам се обясних правилно каква е идеята. Следващия въпрос е, дали да бъде едно въже примерно 8-9м дължина и при нужда да се връзва от две, или да си взема 2 въжета по 4-5м.
    И на края цена ако може
    Благодаря.
    I'm not Lost, I'm Discovering !

088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на mmtrance Преглед на публикациите
    Здравейте, имам следното питане. Трябва ми въже за нормална употреба, в смисъл теглене на кола по път, вадене на някой комшия зимата от неразчистения паркинг и т.н. Не става въпрос за окопал се до вратите 2 тона джип в калта, но все пак да издържи някой легнал по корем паркетник в снега. И другото изискване към въжето е да не е съвсем статично, тоест да не се получава удар при тръгване все едно съм със стоманено въже или колан, но не ми трябва и динамично което се разтяга с още 30-40% от дължината си. Знам, че удара зависи и от уменията на водача, но не всеки ги има, та предпочитам ако някой ме закачи да ме извади от преспата - да няма удари надявам се обясних правилно каква е идеята. Следващия въпрос е, дали да бъде едно въже примерно 8-9м дължина и при нужда да се връзва от две, или да си взема 2 въжета по 4-5м.
    И на края цена ако може
    Благодаря.
    За 25 лв. мога да ти дам 10 м x 10 мм полустатично въже Tendon което издържа 3100 кг , и ще ги издържи наистина. Има го на първата снимка червеното въже. Единично ще поема спокойно по-резки подръпвания с лека кола. Ако ти е дълго може да го слагаш двойно (5 м) и тогава и джип ще изтеглиш без притеснения (не, че ще се скъса и да е единично). Все пак това е решение за гардски условия, ако искаш по die hard решение може да вземеш 12 мм, което издържа 4200 кг, но цената е 4.24 лв/м. С 10 % отстъпка ще ти стъпи на 38 лв за 10 м. Първото го имам налично, за второто трябва да се чака.

mmtrance е офлайн
    Филип Михайлов
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    София
    Публикации
    2,008
    Точки (при гласуване)
    15

Дебело 25-30мм динамично си имам, за това кажи как и от къде мога да си взема това за 25лв. Аз съм от Овча купел и работя в Люлин.

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

Ако ти трябва фактура ми пусни данни на ЛС. Мога да ти го пусна със Спиди или Еконт или да се чуем по телефона и да се уговорим нещо в движение да ти го дам лично, тъкмо ще ти покажа 2-3 възела, ако искаш.

mmtrance е офлайн
    Филип Михайлов
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    София
    Публикации
    2,008
    Точки (при гласуване)
    15

Понеже се сдобих с въпросното въже, та сега започват едни въпроси относно възлите...
    Като за начало правилно ли съм изпълнил двойно тъкаческия възел, и той ли е най- добрия вариант за съединяване на две въжета.

Също така коя от двете осмици е по- правилна и по- здрава, при положение, че искам да ползвам въжето от две.
    Прикачени картинки Прикачени картинки      
    Последно редактиран от mmtrance ; 16-06-15 в 17:45

s_s1 е офлайн
    Светослав Генчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |
    Място
    с. Стража до гр. Търговище
    Публикации
    8,262
    Точки (при гласуване)
    29

...По отношение на АТВ-то - мога да ти предлоца да вземеш едно късо (до 10 м) 10 мм въже (като тов най-горе, червеното, 25 лв.) което да използваш за дърпане на АТВ-то с друго МПС. То е найлоново, и макар да не се разтяга като динамично въже много добре ще поема резките удари от тегленето. Такова въже, но малко по-дебело (12-13 мм) е отлично за теглене на автомобил по път и служи десетки пъти по-дълго от най-хубавите продавани по бензиностанциите.... (ДА НЕ СЕ БЪРКА С ВЪЖЕ ЗА ДИНАМИЧНО ИЗТЕГЛЯНЕ НА ЗАТЪНАЛ ДЖИП - ТАМ Е ДРУГА БИРА!!!)Освен това въже, ако се заиграваш по дерета мога да ти препоръчам да вземеш и едно по-дълго (и тънко) въже с което да правиш полиспасти и др системи за изтегляне, с които можеш да вадиш АТВ-то по бързо от ел. лебедка. Има едно супер здраво 6 мм въже от ARAMID, издържащо 1700 кг при тегло от 22 г/м (наполвина на толкова здраво стандартно въже). Отлично е за целта, само дето е малко скъпо - 4-5 лв/м. Може да вземеш и обикновено, 7-8 мм за тази цел, което ще е много по-евтино. За бързо откачане и закачане, ако е за АТВ а не за джип, спокойно може да използваш алпийски карабинери като тези:Само мераклии ми дай...
    На практика за теглене с малка скорост по криви горски пътеки 10 м. е много дълго, а за извличане от дерета в 50% от случаите стига. Ако е 15 м. ще покрие поне 90% от случаите, а не се случва често да вадим машина от дере. Сега въжето, което ползвам тежи 0,55 кг с куките и е дълго около 4,5 м. Ако ползвам 1 по-тънко въже 10 м и го сгъвам на 2 /двата карабинера закачам за задния бар на дърпащата машина, а въжето минава през предния бар на дърпаната машина/ ще има ли проблем с износване на въжето по средата?
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

"Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

Публикации
    1,189
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на mmtrance Преглед на публикациите
    Понеже се сдобих с въпросното въже, та сега започват едни въпроси относно възлите...
    Като за начало правилно ли съм изпълнил двойно тъкаческия възел, и той ли е най- добрия вариант за съединяване на две въжета.

Също така коя от двете осмици е по- правилна и по- здрава, при положение, че искам да ползвам въжето от две.

На единичната ти осмица ми се струва, че намотката на левото въже/край трява да минава "под" този на десния ( това за горната врътка ), но може и да греша де ( отдавна не съм връзвал ). Това така или иначе влияе основно не развързването.

За съединяването - зависи какви въжета и с каква цел съединяваш. Аз лично предпочитам прав ( рифов ) с евентуално "доосигуряване" на свободните краища.

p.s. Ето едно файлче за възлите от катерачна гледна точка http://dox.bg/files/dw?a=4a487173a8
    Последно редактиран от _kalata_ ; 17-06-15 в 21:34

Страница 1 от 14 1 2 3 4 5 11 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. СТОМАНЕНИ ВЪЖЕТА
    От Симеон във форум Наука и образование
    Отговори: 41
    Последно мнение: 31-10-10, 07:25
  2. Правилните свещи за 4.0 AMC242
    От PAJERO-PININFARINA във форум JEEP
    Отговори: 27
    Последно мнение: 17-07-09, 10:21
  3. Кои са "правилните" GPS за проследяване на краден
    От Volk във форум Радиовръзка, комуникация, компютри, електроника, софтуер, GSM
    Отговори: 6
    Последно мнение: 20-03-06, 11:12

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •  
"); } else { document.write(""); } } // ]]>