Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изнасяне на пчелите извън населените места

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Изнасяне на пчелите извън населените места

    Никой не може да ти каже какво може да си гледаш,и какво не може да гледаш в двора, освен хазяина ти, ако си под наем.

    По принцип е малко трудно да се гледат зеленчуци, защото въпреки че климата е мек, вечер температурите са доста по ниски, и се образува слана.
    Тук от познатия по нашите земи зарзават виреят единствено картофи и корнишони. Възрастни хора са ми разправяли, че за първи път са опитали домати през 50те години - когато са дошли първите гастарбайтери - от Италия.

    Ако искаш да си гледаш домати и пипер - трябва да се оборудваш с оранжерийка.
    А през оградата като гледаш е малко трудно да разбереш какво се гледа вътре - цветя или пипер.

    Байерн ,въпреки наличието на Ауди, БМВ, МАН, Сименс, Грундиг и още знайни и незнайни технологични гиганти си е една силно развита селскостопанска провинция. Толкова развита, че като почнат да ръсят с тоя естествен тор се овонява всичко. Единствено в Швейцария е по зле с миризмата на говна. От личен опит - на втората година тази воня спира да ти прави впечатление.

    Село от чист вид представлява образувание от 5-10-20,рядко 50 къщи, където живеят собствениците на земята наоколо - селски стопани. Следващото село е на 2-3-5км, където са се групирали да живеят следващите земевладелци. Собствениците си гледат сами земята, най много с помощта на фамилията. Единствено когато има кампания,за която е необходим много ръчен труд - пристигат за по 10-20 дни поляци.
    Наличие на 20 декара земя гарантира на собственика доход колкото една прилична бачкаторска заплата. 200 декара вече носят доход като на тежък лекар или инженер. Ако притежаваш повече - вече си много голяма работа. И съответно ти се скъсва гъза от бачкане Вариант за даване под аренда съществува, но се практикува ако наследника се е изучил много и е станал даскал, адвокат или банкер. Но пред варианта цял живот да лепиш предно стъкло на БМВ на поточната линия, или да си гледаш земята - земеделието е доста по добра алтернатива.
    Животните се гледат в непосредствена близост до къщата на собственика. Някак си не върви да им направи кошара насред гората, едно че трябва да пусне ток и вода до там, друго че трябва да се разкарва като изоглавен по 5-6 пъти на ден до там
    Най често се гледат крави, по рядко прасета и сърни, още по рядко овци или кози. Има и екзотики - аз съм виждал на няколко места някакви южноамерикански животни с дълги вратове от рода на ламите.
    Пчели също се гледат . И кокошки се гледат за лична употреба също, и зайци също.
    Но примерно, ако не се занимаваш с добив картофи - няма да си спретнеш две лехи за лична употреба, защото идва по трудоемко да ги гледаш,отколкото да си ги купиш



    Населените места с около 2 000 жители са градчета. Пречупено през призмата на нашенски наблюдател - това му изглежда отвсякъде като село - но не е. По тукашните стандарти си е чист град.

    Поради постоянното трайно прииждане на народ в Байерн, селата които описах по горе на някои места са се трансформирали. В околностите на големите градове, и покрай големите пътища са построени много нови къщи , и са се превърнали практически в спални. Примерно има 20 фамилии селяни, и още 200 фамилии, притежаващи само къщи. И няма сила на света която да задължи селянина да не гледа крави, Той гледа, баща му е гледал, дядо му е гледал, и и най вероятно и прадядовците му също. Байерн е страна на традициите, силно пасторална и консервативна. Единствено в големите градове ситуацията е друга, но те не са толкова много. Само Мюнхен -1,5 милиона и Нюрнберг - 0,5 милиона могат да минат по нашите представи за големи градове. Другите градове с население над 100 000 души са Аугсбург, Ландсхут и Инголщат.

    Още една разлика - тук двор се казва на двор на селската къща (където живее селски стопанин) и обикновено е голям няколко декара. Обикновената къща има градина - голяма е около стотина- двестабквадрата и има райграс и цветя.

    Села в чист вид могат да се видят само по малките пътища, там където обикновено турист би карал само ако има конкретна причина.

    А, и най голямата разлика - за разлика от България думата селянин тук не е обидна. А терминът "голям селянин" се ползва за похвала.
    Последно редактирано от wert; 06-06-15, 01:03.

    Коментар


    • #32
      От: Изнасяне на пчелите извън населените места

      Щях да напиша същото като по-горе, просто нямаше да е от личен опит и затова се сдържах.
      Кольо Динев

      Коментар


      • #33
        От: Изнасяне на пчелите извън населените места

        Първоначално публикуван от wert Преглед на мнение
        Обикновената къща има градина - голяма е около стотина- двестабквадрата и има райграс и цветя.
        Е аз какво различно казах?
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #34
          От: Изнасяне на пчелите извън населените места

          Не, просто прозвуча все едно е абсолютно забранено гледането на прасета и саденето на компири в къщи, и затова изясних как стоят нещата.
          У нас битува някакво разбиране, че в Германия съществуват някакви много сложни и тежки правила, и едва ли не абсолютно всяко действие е регулирано от тежки нормативни актове и забрани.
          Да, правила има, но те са изключително прости, идеята им е да гарантират спазването на обичайните състояния и да улесняват живота на хората.
          Разликата между българин и германец е,че единият е необходимо да знае всички норми и методите за тяхното неспазване, докато другият знае само това което го касае пряко, и ако се сблуска с нова ситуация пита съответната институция. Докато нашенеца цени единствено мнението на тарикат,който е наясно как да се прецакат правилата.
          П.С. Сега видях че съм пропуснал Регенсбург и Вюрцбург в списъка на градовете с малко над 100 000 жители, не че има голямо значение, просто всичко да е точно.

          Коментар


          • #35
            От: Изнасяне на пчелите извън населените места

            Интересното е, че в Германия е популярно да си гледаш пчели на балкона в града.
            Който не вярва, да ходи да провери:
            https://www.google.com/search?q=Bien...utf-8&oe=utf-8
            "Junge Großstädter entdecken ein altes Hobby wieder: das Imkern. Sie stellen auf ihren Dachterrassen Beuten auf. 500 Großstadtimker gibt es derzeit allein in Berlin."
            Превод:




            Младите граждани откриват едно старо хоби отново: пчеларството. Те поставят на своите покривни тераси на примамки. Само в Берлин има 500 градски пчелари.



            И аз се замислям за някой друг кошер в центъра на София. Не толкова за да стана крупен производител на мед, колкото заради идеята, че пчелите са полезни. И сега в двора ми летят пчели. Което ме навежда на мисълта, че имам съседи, които имат кошери.

            П.П. Колкото до 2-те лехи картофи в малък немски двор 100 кв. с райграс: При цена от по-малко от 1 евро за кило картофи и цена на труда около 100-200 евро за 8 часов работен ден, един обикновен германец (те са големи сметкаджии) ще предпочете да си ги вземе от магазина, вместо да се изгърби от кОпане и плевене за 10-на кила картоф и да си съсипе и без това малкото зеленинка зад къщата, където си играят децата му.
            А не като майка ми да ме издебне и да засади 2 х 2 метра лук и картофи, на място, което съм почистил от къпинак и в момента използвам за барбекю.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150510_142932_.jpg
Прегледи:1
Размер:316.5 КБ
ID:5665227
            Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

            Коментар


            • #36
              От: Изнасяне на пчелите извън населените места

              Всичкото хубаво, аз не мога да схвана защо продължаваме да обсъждаме Дойчланд, ясно е, че ние като тях няма да сме никога - все едно сравняваме совалка и каруца със счупени колела, на която впрегнатия кон е леко поумрял.
              Да се ******** в патриота, навремето през 2002 г бях в Захсен за 6 месеца, защо не си останах там, сега вече е почти невъзможно откъм личен план ...
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #37
                От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                Хубуу де! Защо, след като в Дойчланд е разрешено, с Булгаристан трябва да е забранено... Не разбирам...
                Немските пчели като опрашват някой цвят казват "бите-данке", а нашите - не?
                Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                Коментар


                • #38
                  От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                  Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                  Хубуу де! Защо, след като в Дойчланд е разрешено, с Булгаристан трябва да е забранено... Не разбирам...
                  Немските пчели като опрашват някой цвят казват "бите-данке", а нашите - не?
                  Щото както разбра немците гледат основно цветя, а не прасе и две кокошки.
                  Защото
                  Първоначално публикуван от wert Преглед на мнение
                  Но примерно, ако не се занимаваш с добив картофи - няма да си спретнеш две лехи за лична употреба, защото идва по трудоемко да ги гледаш,отколкото да си ги купиш.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #39
                    От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                    Ако сте забелязали - всички закони и наредби, касаещи някакъв печеливш бизнес, който може да се прави и на едро, са направени така, че по възможност да изхвърлят малките от съответния бизнес и да останат само големите играчи. Примери - в изобилие. Да не би и в пчеларството вече да се готви промишлено отглеждане, та се почва с наредбите? Забелязвам вече такива индикации по пчеларските форуми.
                    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X