Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изнасяне на пчелите извън населените места

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Изнасяне на пчелите извън населените места

    Първоначално публикуван от plamen atanasov Преглед на мнение
    Защо се роптае за въвеждането на ред и правила . Никой не е казал , че ще унищожаваме пчеличките . Нямало да има кой да опрашва цветчета и дръвчета. Бизнес не се прави с 5 кошера , и в населено място . Трябва да има изисквания ,и то доста по строги .
    В повечето случаи изобщо не иде реч за бизнес, точно като с всичко останали домашни гадинки, отглеждани на село. С 10 кошера дори да извадиш достатъчно, за да се изхранваш ми се вижда малко вероятно.

    От въвеждането на правила има смисъл, когато се налага спазването им. То в това ни е целия проблем. А има ли чернокраки (пък и не само) в района, каквото и да захванеш, ако не го пазиш постоянно, рано или късно ще пострадаш.

    Преди няколко дни гледах някакво филмче по NG или дискавъри, за детенце аутист, но което купили 2 пилета, в нещо като американско ранчо (разбирай, друг няма на поне няколко стотин метра наоколо). С 300 зора и мъки няколко месеца им били разрешили да задържат 2-те пилета, заради състоянието на детенцето и благотворното им влияние за развитието му.

    Просто трябва да има правила и да се пазват от всички, вместо всеки да роптае срещу другия. Който иска "свобода" - има си начин - изнася се на землянка в дедовия горски имот, и кеф му кошери, кеф му кучета, кеф му крокодили, стига да си ги държи при него.
    Последно редактирано от sparkybg; 04-06-15, 22:55.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      От: Изнасяне на пчелите извън населените места

      Имат ли икономически ефект пчелите?

      "The findings show that in 2010, the value of directly pollinated crops was $16.35 billion, while the value of indirectly dependent crops was $12.65 billion.
      More specifically, honeybees pollinated $12.4 billion worth of directly dependent crops and $6.8 billion worth of indirectly dependent crops in 2010."

      Източник:
      http://www.news.cornell.edu/stories/...us-farm-income

      Коментар


      • #18
        От: Изнасяне на пчелите извън населените места

        Я пчеларите да кажат, колко от тях живеят там където са им кошерите?
        Аз съм пчелар занимаващ се основно с това и смея да твърдя, че пчелите нямат място в населените места.
        Nissan Terrano 2 2.4i

        Коментар


        • #19
          От: Изнасяне на пчелите извън населените места

          Първоначално публикуван от petrov_m Преглед на мнение
          Я пчеларите да кажат, колко от тях живеят там където са им кошерите?
          Аз съм пчелар занимаващ се основно с това и смея да твърдя, че пчелите нямат място в населените места.
          Всеки уикенд сме на село, където са и пчелите, а пък постоянно там си живеят тъста и тъщата (тъщата ако я жилнат се подува доста, тъста е леко алергичен, но минава само с алергозан на хапчета).
          Миналата година кошерите ми бяха на 20 метра от къщата, и по едно време нещо бяха освирепели (било е пак ейтака около май-юни месец, нямам рапица около мене), или от някакви пръскания, но по-скоро защото в този период нямаше паша. Агресивността при пчелите я правим главно ние хората, сами сме си виновни.
          Тази година ги преместих на около 70-80 метра от къщата (просто се сдобих с едно много по-подходящо място за тях), към момента пък изобщо не можеш да разбереш, че има кошери наоколо.
          Вярно, идват по някоя и друга пчела да пийнат водица от чешмата пред къщи, обаче няма никакъв проблем.
          Имам 20 кошера, освен това сме крайна къща, и да - водят се кошерите в населеното място, но на практика са си почти извън селото. Около нас в радиус на поне 300-400 метра няма комшии и досега сме нямали проблем с пчелите, дано и занапред да е така.
          Принципно, нямам нищо против да изнеса кошерите извън населеното място, но при тази ситуация по-скоро бих си оставил разрешения минимум в населено място, или ако не, по-скоро бих се отказал от това невероятно хоби.
          Нека първо държавата (хе-хе) да канализира нещата с кражбите и прочие, и тогава да изисква такива неща от нас пчеларите!
          И като взехте да давате примери с кучета и прочие - ами за сравнение моите близо милион пчели досега не са нападнали никой, докато виж, комшийските кучета редовно се разкарват свободно в махалата (домашни кучета са, обаче явно не ги връзва) и са се "спускали" на не един или двама човека, включително и на мене.
          Друго, двама съседи близко до мене гледат крави - ами смърди, та се не трае, единия е особено нагъл и изхвърля тора директно на ливадата пред нас (общинско място), и т.н.
          Не искам да остана неразбран, не твърдя яростно, че пчелите трябва да са В населените места, но на този етап не виждам как ще са извън, главно заради кражбите.
          Давате примери с разни западни държави, което е супернеуместно в случая, там с кражбите как са? Никак, даже не си и помислят за това, защото манталитета им е такъв, пък ние все гледаме тарикатлъка и лесното - оттам идва и главния проблем.
          Освен това пчелите също са животни, нали така, и по смисъла на земеделските закони, след като на кравите, овцете и прочие трябва да им се осигурят еди колко си декара паша (трябва да ги декларираш), защо да не трябва и на пчелите така?
          Въобще, на мнение съм, че преди да се пристъпи към такава сериозна стъпка, трябва много много много въпроси да се изяснят законово, и тогава вече може да говорим.
          Към този момент, ако трябва кошерите до един да се изнесат извън населеното място - сбогом българско пчеларство, а това ли искаме всъщност? Или може би наистина се цели да се затрие и този поминък, както много други? От цялата работа ще намажат крупните пчелари, а такива като нас с по 10-20-30 кошера ще гризнат дръвцето.
          Естествено, не мисля, че е правилно в населеното място (разбирайте не накрая на селото, а вътре в сърцето на селото примерно) да има няколко големи пчелина с по 200-300 кошера (в съседното село е горе-долу така), но не виждам проблем в населеното място да е разрешено примерно до 20-30 кошера.
          Естествено, ако започнат оплаквания от съседи и прочие (недай си боже алергични), пчеларя веднага трябва да вземе мерки, а не да се ослушва.

          П.П. Пропуснах да вметна, в цялото ни село (което е малко над 100 човека) има не повече от около 200 кошера общо, разпределени в може би 7-8 пчелина по цялата площ на селото, като повечето са така по края на селото, което е добре разбира се.
          Последно редактирано от HD; 05-06-15, 08:14.
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #20
            От: Изнасяне на пчелите извън населените места

            Коле, намирам за нормално да има правила и да се спазват. Тогава има общество, и тогава това общество е силно. Какви конкретно да са правилата го решава същото това общество, дето после ще ги спазва. Тогава и ще можеш да си изнесеш кошерите в гората, където им е мястото, без да се притесняваш че утре няма да ги завариш.

            Когато всеки си прави каквото иска и не се съобразява с никой, сме това, което сме в момента. Харесва ли ти? Щото на мен не.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              От: Изнасяне на пчелите извън населените места

              Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
              Естествено, ако започнат оплаквания от съседи и прочие (недай си боже алергични), пчеларя веднага трябва да вземе мерки, а не да се ослушва.
              Именно за това говорим. Ама колко ще вземат мерки и няма да се ослушват? Ония с кравите взимат ли мерки?
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #22
                От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                Първоначално публикуван от Кольо
                И ти намираш това за нормално?
                Шта разлиубя кат приятел, така да знаеш...
                Нормално е. Законът трябва да е еднакъв за всички. Дори когато не е справедлив.
                Тоя дето може да си позволи ем да спазва закона, ем да го нарушава е Христос - там има един разказ за блудницата и камъните.
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #23
                  От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                  Аз ще подам предложение да се изнесат яслите, детските градини и училищата ИЗВЪН населените места - ти знаеш ли какво е откъм спалнята да ти реват бебета, откъм хола да викат тийнейджъри, а пък по улицата ти сутрин и вечер да не може да се мине от колите на родителите на децата от двете детски градини!

                  Му-ха-ха-ха!!!
                  помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                  Коментар


                  • #24
                    От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                    Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
                    Аз ще подам предложение да се изнесат яслите, детските градини и училищата ИЗВЪН населените места - ти знаеш ли какво е откъм спалнята да ти реват бебета, откъм хола да викат тийнейджъри, а пък по улицата ти сутрин и вечер да не може да се мине от колите на родителите на децата от двете детски градини!

                    Му-ха-ха-ха!!!
                    Представи си знам. Но ти май приказваш наизуст
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #25
                      От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                      Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
                      Аз ще подам предложение да се изнесат яслите, детските градини и училищата ИЗВЪН населените места - ти знаеш ли какво е откъм спалнята да ти реват бебета, откъм хола да викат тийнейджъри, а пък по улицата ти сутрин и вечер да не може да се мине от колите на родителите на децата от двете детски градини!
                      Ако това е твоя казус, явно е назрял момента да хващаш гората.

                      То и мен ме влече, ама не заради детската градина под прозореца на спалнята ми или детската площадка от другата страна, а заради половината село, събрано в един вход, което не може да постигне съгласие за елементарни неща, а правилата ги спазва на който както му изнасят и моментално спира да ги спазва, ако не му изнасят. За осраните градинки и тротоари изобщо няма смисъл да отваряме приказка, както и за съседа, пъскащ дръгливото си псе да се разхожда само, и гледащ го така, че от апартамента му мирише на умрели лебеди.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                        Добре ясно е че някои хора имат някакъв проблем с пчелите. Въпреки че аз не виждам нещо особено, през една къща от нас се гледат 60-70 кошера не съм чул за някакваи проблеми. Но да се направи системата така: ако някой от съседите ти възразява че имаш повече от 10(20) кошера, той да подава оплакване и тогава да ветеринарите или там отговорните лица да решат дали ще трябва да се местиш и т.н.
                        А не всяка година да обикаляш по 1 дон по разни канцеларии. Малко ли са другите бумащини ами и това... Не стига че за пчеларството няма държава ами и още затруднения се създават.
                        Кольо Динев

                        Коментар


                        • #27
                          От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                          Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                          ...Не стига че за пчеларството няма държава...
                          То за нещо друго има ли?
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            То за нещо друго има ли?
                            То проблема е, че се сещаме че има/няма държава когато е засегнат личния ни интерес. Иначе гледаме да минаваме метър.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #29
                              От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Такаа, малко челен опит. Бавария. Села. В дворовете вътре в селото гледат САМО цветя. Всичко останало, включително компири и домате е извън населеното място.
                              Много ми е кеф да чета мнения от типа ЕЖК за порядките в Байерн
                              Дали да не се разходя утре до съседното село и да щракна една снимка на свинефермата в центъра на селото.

                              Между другото снимка няма да свърши работа, защото някой ще каже че това не може да е свинеферма. Трябва да има и звук, че да се чуе квиченето на свинките. По миризмата също не може да се ориентира човек,защото няма такава.


                              А виж - домати не мога снимам, нито вътре,нито извън селото, просто защото в Байерн домати не могат да виреят, освен в оранжерия.
                              Но щом казвате че не могат да се гледат - ще предупредя шефа че е застрашен от глоби, щото той явно не знае и се мъчи да гледа два корена домати в двора на фирмата и ги гъне с найлони.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Изнасяне на пчелите извън населените места

                                Не е като да не сме били там ама щом казваш. Викаш в дворовете тва картофи, лук, пипер и кво ли не се гледа? И две три лехи магданоз?
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X