Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Центриране на джанта....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Центриране на джанта....

    Голяма тема ,6 страници спам/ясно е никой от тук не може да бъде по умен от примерно група от 50 инженера проектирали и изпитали дадена джанта в продължение на дълго време и мноооого км. и създали такава с централен отвор и гайки-явно има защо,дали заради подсигуряване на по тежките автомобили или просто за улеснение.Винаги има критерий които не са известни на масовия потребител и които,ако не се спазят патиш яко!То веднъж ще се случи да се счупят шпилките(Да не дава господ!) поради по големия товар без централен отвор,дори при относително ниска скорост,ама няма да можете след това да разкажете тук как са били прави инженерите на дадената марка.Тъй че винаги едно наум.Лично аз съм видял какво става на автомобил пред мен при изхвърчане на задна лява гума с 60км/ч и коли в двете платна!Не знам дали е било от неразвити гайки или друго но е факт!Грозна гледка!!!
    Mercedes-Benz GL 500

    Коментар


    • От: Центриране на джанта....

      Точният централен отвор с какво би помогнал при движение в завой ?
      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

      Коментар


      • От: Центриране на джанта....

        На мен два пъти ми е хвърчала задна гума-заради развиване на гайките. Последния път на състезанието в Кърджали, по асфалт, докато се прибирахме към града след финала. Скоростта беше там някъде-може би малко над 60. Еми-нищо лошо не стана, просто джипа се наклони наляво, а гумата се търкаля съвсем малко, и падна. Изминах повече разстояние докато успея да спра. Ма си вървях по права линия, сако дето оставих черта по асфалта.

        На големите камиони гайките не са конусни. Там се центри по централния отвор, ама както казах-той не е толкова за центроване на джантата, колкото да се носи товара. Болтовете са почти винаги по 10, М22х1,5, високоякостни, гайките в повечето случаи са с "лагерче"-да има по-малко съпротивление при затягане, самото затягане е зверско, с тръба 2 метра не може да се охлаби гайката, та се налага да ползваме редуктор.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • От: Центриране на джанта....

          Аз лично също не бих си сложил джанта, различен от оригиналния р-р при наличие на избор! Обача с ЦО 100мм предлагането е никакво и съответно цените (затова и зачовърках въпроса). Виждам, че като разумен вариант се коментира втулки, което лично аз мисля да приложа...
          В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

          Коментар


          • От: Центриране на джанта....

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение

            На големите камиони гайките не са конусни.
            Те това не е вЕрно.
            Какво ще черпиш ако ти покажа конусни?
            0осем9осем7шест0осем7едно
            Миро

            Коментар


            • От: Центриране на джанта....

              Първоначално публикуван от bochkata Преглед на мнение
              Те това не е вЕрно.
              Какво ще черпиш ако ти покажа конусни?
              По-старите версии са с конусни,но масово се използват еврогайки,Колю е обяснил точно какво представляват.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • От: Центриране на джанта....

                Първоначално публикуван от madness75 Преглед на мнение
                То веднъж ще се случи да се счупят шпилките(Да не дава господ!) поради по големия товар без централен отвор
                Това точно е добре известно че не може да се случи при нормално стегнати гайки, и от вида, предвиден за съответната джанта. Шпилките са натоварени на опън, не на срязване, а джантата се крепи към главината заради триене. 99% от всички съединения с болтове/гайки/шпилки работят по същия начин. Когато детайл е натоварен на срязване, обикновено се нарича щифт и изобщо няма стягане спрамо детайла, който го товари на срязване.

                Ако пък се случи шпилките да са натоварени на срязване, никакъв централен отвор няма да те спаси - това значи калпави, от различен тип, или сериозно хлабави гайки, като крайния резултат е гуми, изпреварващи автомобила, със или без централен отвор.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Центриране на джанта....

                  Понеже имах проблем с това, да вдигнем позабравената тема.

                  Първо, малко сметки:

                  Формулата за центробежна сила N в нютони, за маса m в килограми, за обороти в секунда и за разстояние до центъра r в метри е:

                  F=((2*Pi*обороти)^2)*r*m, което опростяваме като F=k*oboroti^2*r*m.

                  За обороти в минута (за по-удобно), с достатъчно добро приближение k=0.011.

                  За моя случай (джанта 16-ка, гуми 31-ци, тегло с гумата около 25 кила (оптимистично, по-скоро е 30), при скорост 140км/ч:

                  1. Обиколката е Pi*d*0,0254 = 2.47 метра, оборотите при 140км/ч = 140000 метра/(60минути*2.47метра)=945 оборота.
                  2. По горната формула за 1мм отклонение от центъра F=0.011*945^2*0.001*25=246 нютона или 25 килограма. Тоест при 1мм отклонение от центъра и скорост 140км/ч едни 25 килограма се мандахерцат единствено с цел да правят вибрации, разбиват карета, лагери и квото още могат.
                  3. За да пресметнем тия 25 килограма като балансна тежест на 16 цолова джанта обръщаме формулата спрямо масата, тоест m=F/(0.011*RPM^2*r)=245нютона/(0.011*945об/мин^2*8инча*0.0254)=0.123kg=123 грама. Тоест гумата се държи така, сякаш е дебалансирана със 123 грама. И ако елиминираме скоростта и от двете формули ще видим че тия 123 грама не зависята от нея. Просто влиянието им доста намалява при по-нискоа скорост. При 70км/ч ще е 4 пъти по-малко например. Или за колело с 16 инчова джанта, тежащо 25кг, имаме по 123 грама дебаланс за всеки милиметър отклонение от центъра, или 12 грама за всяка десета от милиметъра отклонение от центъра.

                  Всеки да си преценява много ли е, малко ли е.

                  И при по-лека и малка гума нещата не стават по-добре, а по-зле - тя е по-малка, но влиянието на дебаланса е пропорционално на оборотите на квадрат, а по-малката гума при същата скорост се движи с по-високи обороти, отделно тежестите за компенсиране се слагат на по-малък радиус от центъра и за същия ефект трябва да са по-големи, а отделно такива гуми се слагат на автомобили, чието окачване е много по-чувствително към дебаланс.

                  Сега, на фона на 31-ца, тежаща 25 кила, 12 грама надали ще се усетят осезаемо, ама 25 вече се усещат, а това са само 2 десети отклонение. При 4 десети вече стават 50 грама, които вече съвсем осезаемо се усещат при висока скорост. То на добра гума целия баланс е толкова.

                  Дали централния отвор с нещо държи джантата - при нормално състояние на шпилки/болтове/гайки и нормално затегнати, категорично не е фактор. Сметката за усилието, нужно за да приплъзне джанта спрямо главината, стегната с 4,5 или 6 болта и 100+ нютонметра също е проста и с малко сметки состе лесно се стига до извода че при усилия върху джантата, способни да я приплъзнат по главината, точно приплъзването ще е най-малкия проблем, защото е твърде вероятно и возилото, и возещите се да са тотал щета. Но при недостегнати или неизправни болтове/гайки/шпилки (което хич не е изключение) базиране по централния отвор може да е само в плюс и в това отношение.

                  Сега и моя случай, конкретно:
                  - На терано 2(новото ми), с главини за джанти 100мм, сложени джанти 16x8 от Patrol Y61 с централен отвор 110мм с гайки без конус, а с удебелено стебло и шайба.
                  - На другото (старото ми) Терано е същото, но с 15 инчови джанти от Pajero с централен отвор 107 или 108мм и отново с дайки без конус.

                  Старото се кара така от поне 5-6 години, без центриращи рингове, и с нула проблеми. При новото обаче страдах от постоянни вибрации при скорости над 100км/ч, а понякога и на около 50-60км/ч. Съответно първи заподозрян - гуми. Купих ги скоро, вибрации си имаше още в началото, но се е случвало за едни 1000км да се поомачкат и при следващ баланс да ги няма. Съответно изчаках, балансирах, но не се оправи. Минах още пробег, балансирах още 2 пъти, но това не доведе до съществена промяна.

                  След мнение на доверен гумаджия че едната гума е крива (и действително беше, но пък на другото терано и по-биеща гума не ми е правила чак такива вибрации), реших че ще отиде за резервна (не ми се разправяше с рекламации) и купих още една нова. Ама вибрациите останаха. След още 2 баланса според гумаджията и новата беше крива (и наистина имаше биене, макар и не колкото другата).

                  Върнах ги гаранционно, купих други 2, от друг доставчик и.... макар вибрациите да понамаляха в първите 1000 километра, пак не се оправиха.

                  В отчаянието и разочарованието си от въпросния модел гуми, почти реших да ги продавам на безценица и да купя друг доказан модел, но все пак реших, макар и с откровен скептицизъм, да си направя рингове.

                  Чуденката - с каква точност. След 2 дена почесване където не ме сърби, реших че без проби няма да стане, направих ги точно 100мм вътрешен (точно, точно... +/- 2 стотни) и точно 110мм външен. Нанизаха се на главините (след почистване на същите) стегнато (набих ги с парче дРъво и чук), влизат стегнато и в джантите, тоест централния отвор и на главините и на джантите е доволно точен. Затова и излизат с шут на някои возила. Но излиза джантата, а ринговете си стоят на главините, при това стабилно, което ми беше и целта.

                  Направих профилактично още един баланс (и без друго двете сменени бяха на малко километри и си трябваше) и... вибрациите най-накрая никакви ги нямаше, дори и до 160км/ч, колкото е спецификацията на гумите. Това въпреки че на машината далеч не изглеждат идеални като форма.

                  Съответно и покрай процеса на сваляна/качване (свалих една гума и на старото да гледам) се установи:
                  - На старото ми терано с паджеровите джанти, на което никога не съм имал проблем - джантите са с отвор за гайките с еднакъв диаметър по цялата си дължина, а шийките на гайките влизат в тях с много малък луфт (нещо като десета). Самите гайки са много по-качествени и добре центрирани спрямо резбата на шпилките. Съответно се центрират достатъчно добре и само по 6-те си болта.
                  - На новото ми терано с патролските джанти - оказа се че отвора на джантите не е с еднакъв диаметър, а на дъното има нещо като 3мм част, в която отвора е по-тесен като за шпилките. Обаче на различните джанти тая част се беше попротъркала от сваляна и качване, а особено на едната явно е имало инцидент с хлабави гайки и тия отвори бяха яко протъркани. Отделно отвора, в който влизаше шиката на гайките изобщо не беше толкова точен спрямо тях, и отделно самите гайки никак не бяха от най-добре центрираните около резбата си. При навити и не-стенгати гайки имаше доволно халтелеене от поне 2-3 десети, а на въпросната джанта с инцидента може и милиметър да е било. Еми няма как да не тресе.

                  Таа, който както иска да го разбира, да се съгласява или да не се с горното, ама аз от тук нататък при джанта с по-голям централен отвор винаги ще си правя центриращи втулки, при това не пластмасови, а поне алуминиеви или като в случая - неръждавейка. При това изобщо без оглед на това с какви болтове са (дали конусни или не, като в случая). Конусите са хубаво нещо и наистина центират, но дали докарват нещата до под една десета от милиметъра не винаги е сигурно. А то - някоя и друга десета при центирането на главинта, още некоя и друга при центирането върху баланс машината, и току виж при "късмет" се съберат 2-3-4 десети да ти късат нервичките и да псуваш я гумаджия, я модел гуми, я доставчик или продавач.
                  Последно редактирано от sparkybg; 19-10-19, 01:47.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Центриране на джанта....

                    Как не те домързя да го напишеш!

                    Коментар


                    • От: Центриране на джанта....

                      Хубаво е на 7 страница да откриеш отново топлата вода. Лошото е че е по трудния начин.
                      Фиат Купе
                      Опел Фронтера В
                      Мицубиши Паджеро Пинин

                      Коментар


                      • От: Центриране на джанта....

                        Първоначално публикуван от novatech Преглед на мнение
                        Хубаво е на 7 страница да откриеш отново топлата вода. Лошото е че е по трудния начин.
                        И какво е истината?
                        Че заводски се центрира с болтове?
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • От: Центриране на джанта....

                          Първоначално публикуван от novatech Преглед на мнение
                          Хубаво е на 7 страница да откриеш отново топлата вода. Лошото е че е по трудния начин.
                          При 5-6 години безпроблемна експлоатация на джанти със същото закрепване, на същото возило и при същите скорости, даже и на по-рошави гуми, без центриращи втулки, логично е да предположиш че проблема не е в това, особено когато и двама гумаджии ти казват че гумата е крива и когато заради това ти признаят гаранцията на 2 от 5 гуми.

                          Дяволът е в детайлите, и в случая има наслагване на няколко фактора, все в моя вреда.

                          Все пак след сметките горе за 12 грама на десета отместване вече гледам малко по-иначе на тия неща.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Центриране на джанта....

                            Попрехвърлих литературният пост със сметките, но с него само си поутрепал време.

                            При почти всички автомобили централният отвор е важен, защото така са конструктивно, въпреки че сме виждали всякакви импровизирани ситуации.

                            В тази тема мисля, че би трябвало да коментираме жипките, които са с мааалко по-различно окачване от леките автомобили, като функционално целите отиват към бусово-камионски, което пък е предпоставка да сравняваме начина на центриране по-скоро с камиончетата отколкото с дрифтачките.

                            Относно биенето при неконусните гайки, както съм го написал и в темата за гумите, ако не са много точно в джантата, нещата стават зле, което пък е причината да пропускам във времето всички "изгодни" оферти за подобни джанти защото не щЪ да се занимавам с оправянето на проблеми (еле пък такива които сам съм си организирал), а предпочитам да съм с приятели или по горите, или по барчета и в кръчмите.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • От: Центриране на джанта....

                              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                              Попрехвърлих литературният пост със сметките, но с него само си поутрепал време.
                              Да съм утрепал, колко да съм утрепал - има си калкулатори из нета за тая работа. Сметките са за да добия представа каква неточност в центрирането до какво води. Тоест за реален поглед върху нещата. Защото 31-ца, дето да няма поне милиметър-два биене на протектора на машината за баланс, практически не съществува. Ама както се оказва биене с милиметър радиално на протектора и грешка в центроването със същия тоя милиметър водат до крайно различни неща, още повече че едното се балансира, другото не.

                              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                              В тази тема мисля, че би трябвало да коментираме жипките, които са с мааалко по-различно окачване от леките автомобили, като функционално целите отиват към бусово-камионски, което пък е предпоставка да сравняваме начина на центриране по-скоро с камиончетата отколкото с дрифтачките.

                              Относно биенето при неконусните гайки, както съм го написал и в темата за гумите, ако не са много точно в джантата, нещата стават зле, което пък е причината да пропускам във времето всички "изгодни" оферти за подобни джанти защото не щЪ да се занимавам с оправянето на проблеми (еле пък такива които сам съм си организирал), а предпочитам да съм с приятели или по горите, или по барчета и в кръчмите.
                              Какво толкова има за оправяне? В случая заплесията си е от мен.

                              Просто гайки без конус искат задължително центриране по централен отвор и толкоз. За тия с конус може и да не помогне, но и не пречи. Дори и гайките да са хубави, точни небиещи и влизащи достатъчнмо плътно в дупките. Сигурен съм че и на другата джипка имам някаква грешка в центрирането с десета-две. Просто е достатъчно малка за да не се усеща.

                              И коментирам именно джипка с 31 инчови гуми. За бусовете важи абсолютно съсщото - има и такива дето безгрижно вървят с тия скорости. Всичко в изправно състояние и с над 120-130 коня мотор се кара съвсем нормално със 130-140км/ч. без особен зор, освен изпълненията с 5 номера по-големи гуми от оригинала, ама при тях приоритетите са други. За всичко останало дето приоритетно се кара с до към 100, такъв проблем няма. То и при мен нямаше до тия скорости.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Центриране на джанта....

                                И преди в Темата споделих ,че ми е трудно да осмисля желанието да си създаваме проблеми.........чрез "иновативни" решения по ходовата част.
                                -Преди седмица познат ми докара колата (БМВ) за смяна на заден ляв лагер с обяснение , че разбитият лагер(вибрациите) му развил болтовете и като по чудо (останал само един болт на джантата) не се обърнал.
                                Смених лагера и "лъсна" причината за развиването (късането) на болтовете.
                                -Монтирали широки "валяци" (пустай гъзария) , естествено и алуминиеви фланци за "изхвърляне". Фланците правилно затегнати към главината,а джантата се затяга към фланците........, но болтовете опират челно в главината и остава незатегната джантата . От вибрациите следва късане...........и гуми "бягащи" край пътя.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X