Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Центриране на джанта....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Центриране на джанта....

    Аз ЗАЗ-ката я бях дал като пример по-горе, обаче имам някакъв смътен спомен, че имаше някакво допълнително центиране... Дали не опираше барабана в ръб на джантата?
    Иначе съм съгласен с Вени освен в частта за предаване усилията... При джантата основното усилие се предава не чрез усукване на болтове или чрез централната сглобка, а чрез силата на триене на джантата към главината...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #17
      От: Центриране на джанта....

      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
      Това за ситроена и джантите му е ясно, че ме опровергава. Не знам каква е причината за такова решение. И кое го е наложило, и как се избягват неудобствата от него.
      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      Вени, зазка или фв костенурка не си ли виждал
      Пък Порше не е идиот
      Пак казвам, не знам какво е наложило техните решения.
      Ако няма някакъв начин за избягване на гореспоменатите неудобства, лично за мен това е конструктивно неправилно.

      Коментар


      • #18
        От: Центриране на джанта....

        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
        Пак казвам, не знам какво е наложило техните решения.
        Ако няма някакъв начин за избягване на гореспоменатите неудобства, лично за мен това е конструктивно неправилно.
        Мисълта ми беше че не са сал френците с изчанчени решения. Аре украинците остави, ама Ф. Порше?
        Явно има нещо, което изпускаме. Ако помня правилно на космича също нямаше нищо централно за центриране.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #19
          От: Центриране на джанта....

          Тоя въпрос съм го задавал на преподавателите ми по машинни елементи и в техникума, и в института.
          Никой не ми даде обоснован отговор, и примерите ми бяха посочени като неправилно конструирани.
          Толкова са ме научили, толкова знам.

          Макар че си имах още една торба с гадни въпросчета, на които те нямаха отговори, а аз ги имах, не смятам, че съм имал слаби преподаватели.

          Коментар


          • #20
            От: Центриране на джанта....

            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
            Иначе съм съгласен с Вени освен в частта за предаване усилията... При джантата основното усилие се предава не чрез усукване на болтове или чрез централната сглобка, а чрез силата на триене на джантата към главината...
            Аз има предвид не усукване, а огъване на болт(шпилка) конзолно натоварен.

            Нека да помолим Стоян Дифендъра, като прясно завършил инженер, да сметне площта на контакта между джантата и главината, като знае момента на затягане на един болт (гайка) да сметне силата на притискане между главината и джантата.

            Ако някой има свалена джанта без централен отвор, моля да премери размерите на контактното петно, и да каже от каква кола е тая джанта, също и с колко болта е. Ще видим с какъв момент препоръчва производителя да се стяга и с една бакалска сметка ще видим дали ти е верна теорията.

            Коментар


            • #21
              От: Центриране на джанта....

              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
              Никой не ми даде обоснован отговор.
              Стига де, "щото така" е ок някъде до към края на детската градина
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #22
                От: Центриране на джанта....

                На Киите ми централните отвори са с 2мм по - голям радиус от главината. Имало е някога пластмасови втулки, ама някога!
                Проблеми нямам с вибрации или нещо друго.

                Коментар


                • #23
                  От: Центриране на джанта....

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  Аз има предвид не усукване, а огъване на болт(шпилка) конзолно натоварен....
                  Да, прав си, че ще го огъва... Но пак основното усилие ще се поема от силите на триене между джанта и главина, а не от болтовете, като целта на болта е само да осигури достатъчното притискане...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Центриране на джанта....

                    Колкото по малко е контактното петно толкова силата на притискане е по голяма.Колелото се държи от силата на триене между джантата и главината.Централния отвор е за удобство.Технологично подобрение.
                    Навремето машините за баланс въобще не работеха по централен отвор ,а по отверстията.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Центриране на джанта....

                      Силата на триене е равна на коефициента на триене, умножен по силата, действаща по нормала към контактната повърхнина. Размера на контактната повърхнина не участва при определянето на силата на триене.
                      Механика 1.
                      Така че силата на триене в случай на джанта без централен отвор зависи само и единствено от силата, с която тази джанта се притиска към главината, респ. от момента, с който са затегнати болтовете, и техния брой.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Центриране на джанта....

                        Нещо ме намесихте и мен...
                        Сузукито е с "точен" централен отвор уплътнен с пластмасова капакча. Заз-а ми, който е в гаража знаете как е...

                        Масово центриращи са болтовете /гайките/ и техните конусни или сферични повърхнини. Трябва да се стягат "на кръст" и равномерно. Централният отвор за мен има спомагателна функция при монтажа особено за автомобили с болтове, а не с шпилки на главините.

                        Чрез стягане на болтовете се гарантира сила на триене между джантата и диска/барабана, която вече си върши нейната си работа.
                        о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                        Коментар


                        • #27
                          От: Центриране на джанта....

                          я кажи каква сила на триене има между две стоманени повърхности, съединени с болт М12х1,25, стегнат с 100 Nm?
                          Пренебрегваме еластичните деформации в болта - за по-просто.
                          Последно редактирано от Veni1; 23-05-15, 14:41.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Центриране на джанта....

                            VW Caravelle T3 , оригиналните джанти са без оформен централен отвор , часта която ляга към главините и барабаните е релефна , има издадени кръгове около отворите на болтовете. Монтирал съм ляти джанти от Мерцедес , че са с по-голям централен отвор , и си карам без проблеми , но и при тях контактната площ е намалена като на места е отнет материала.
                            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                            Коментар


                            • #29
                              От: Центриране на джанта....

                              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                              Пренебрегваме еластичните деформации в болта - за по-просто.
                              То така хич не става по-просто.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Центриране на джанта....

                                Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                                VW Caravelle T3 , оригиналните джанти са без оформен централен отвор , часта която ляга към главините и барабаните е релефна , има издадени кръгове около отворите на болтовете. Монтирал съм ляти джанти от Мерцедес , че са с по-голям централен отвор , и си карам без проблеми , но и при тях контактната площ е намалена като на места е отнет материала.
                                , сиреч силата на триене не зависи от площта.

                                Вени, не ми се смята ей така за спорта. Днес ми е сефте почивен ден за този месец :O
                                о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X