Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Джордан Дрог котви

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Джордан Дрог котви

    Ако ще продължавате на запад след Панама, сериозно се замислете за едно такова от линка по-долу. Ако допрете до сърфиране на гола мачта, ще ме разберете какво имам в предвид.

    Аз предпочитам да дърпам носа вместо да бутам гъ.а- ползвам геноата или джиб/стаксел/кливер отпред и свалям грота. За да ми стои предното платно, шкота минава през блок закачен докрай настрани- странична утка /cleat/ на средата на борда върши идеална работа. От тук нататък е само "сур по баира", попътния е гаден като не можеш да си лашнеш гика на 90 градуса от централната ос.
    Измислете и preventer за гика, който да се оправлява от свободна лебедка от кокпита.

    Това долното може и сами да си го ушиете-

    http://www.jordanseriesdrogue.com
    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

  • #2
    От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

    Ник, давай с английските термини. Предполагам в Латинска Америка не са чували много как се лашка гика

    Коментар


    • #3
      От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

      Давам, ама нали все се мъча да го карам и на български, че да ме разбира и аудиторията /не, че "лашка гика" е разбираемо за повечето от аудиторията/. Мамка му и занаят, пълен е със засукани думички.

      На ти го на чист български- Да си лашнеш гика е да отпуснеш шкота /let the boom out/ така, че на попътен вятър /boat on a run/ гика ти почти да опре във вантите /the boom to be as close as possible to the shrouds/. Е, трябва да се внимава да не си потрошил банелите /battens/ или да не си пробиеш грота с краспиците /not to poke the main sail with the spreaders/.

      Ааа, отивам да си сипя едно голямо с лед, егати полиглотските идиотизми!
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • #4
        От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

        Боже, това ли било краспци .. сега разбирам за какво беше истерията на предната регата

        Коментар


        • #5
          От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

          Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
          Давам, ама нали все се мъча да го карам и на български, че да ме разбира и аудиторията /не, че "лашка гика" е разбираемо за повечето от аудиторията/. Мамка му и занаят, пълен е със засукани думички.

          На ти го на чист български- Да си лашнеш гика е да отпуснеш шкота /let the boom out/ така, че на попътен вятър /boat on a run/ гика ти почти да опре във вантите /the boom to be as close as possible to the shrouds/. Е, трябва да се внимава да не си потрошил банелите /battens/ или да не си пробиеш грота с краспиците /not to poke the main sail with the spreaders/.

          Ааа, отивам да си сипя едно голямо с лед, егати полиглотските идиотизми!
          Този твой кoментар дойде точно навреме! Всеки път като плаваме on a run wing-on-wing отваряме гика максимално, така че се опира в шраудсите и грота (мейна) се обляга яко на тях и the battens доста се прегъват. Връзваме гика с jibe preventer и опъваме джиба от противоположната страна, възможно най-отпуснат. За съжаление на катамаран май това е единственият начин.... За сега сме нямали счупен батън или скъсано платно или шрауд, но се питахме каква е вероятността това да се случи, ако продължаваме така и какви са алтернативите? ( А платното в това положение изобщо не докосва spreader)

          А тази джаджа Jordan Series Drogue звучи много яко. Би било супер да се сдобием с една...Ще проучим повече по въпроса, мерси за идеята и инфото!

          А какво мислиш за sea anchor?

          Коментар


          • #6
            От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

            Брат му ма и той мисли като мене.

            Морската котва е парашут,отваря изведньж и кьрти лебедки и клитове при удьра за разлика от Джонсьна който постепенно почва да дьрпа колкото повече вьже с парашутчета пускаш.
            Над 80% от морските котви се режат след ползването им,толкова си изморен и това толкова дьрпа,че няма вадене и след едно определено време му теглиш ножа,и 5 метра зад теб да е пак тегли на 100%.
            Джонсьна колко повече вадиш то толкова по-лесно става защото на половин вьже си извадил и половината котвички и тегли на половина.

            И най-доброто за теб защото няма смисьл да даваш 3 бона - парашута на морската котва трябва да се направи яко или се кьса и не става за нищо,или работи на 100 % или за нищо не става.Сьщевременно парашутчетата на Джонсьна няма как всичките да ти избягат или да се скьсат,10% да ги няма то пак имаш 90$ спирачка.И едно е да шиеш 5 метра чаршаф и сьвсем друго 50 броя по една педя.


            А кьсото е - заеби Морски котви разни,Джонсьн и си го правиш сам пьк после черпиш.
            TOYOTA SEQUOIA ‘11
            W140 S420 '99

            Коментар


            • #7
              От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

              Привентьр се слага перманентно на гика с неговата дьлжина - вьже от края на гика до началото му,в края който е до мачтата врьзваш една метална халка или шегел и кьм него с карабина вече си врьзваш привентьра,по тоя начин винаги можеш да си сотигнеш привентьра без да се мяташ в края на гика си.

              На катамаран няма как да избягаш от гика у вантите,слагаш по-малко платно за дьлги плавания и си пазиш голямото за нормално време.От тук до Хавай е само рьн,слагам старо платно с една идея по-малко като не е задьлжително да е от катамаран пьк нека си лежи на вантите.
              На краспиците сло сложи обувки да пазят платното от острите им крайща,а на самото платно заший от сега 2 слоя дакрон,вьзглавница един вид,да не ти пробиват грота.
              TOYOTA SEQUOIA ‘11
              W140 S420 '99

              Коментар


              • #8
                От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

                С тия ванти събрани назад, и цели банели, и с тия 5000 и кусур морски мили на попътен, ще си направите грота на дреп. Ако имате 2 жлеба на ролрифа, слагаш 2 генои, по една на всеки борд и се возиш без грот. Двете се рифоват заедно. Като заблъскат шкваловете, бързото рифоване... Ако нямате 2 жлеба на ролрифа, двете предни шкаторини /bolt ropes/ се зашиват заедно и нанизваш само едната на ролрифа /абе, това май го обсъждахме наскоро тук някъде/.Чукни си на Гугъл за джонсон дроуг и ще намериш предимствата /то и брат ми ги е обяснил де/. В ютюб има клипче точно как се прави. Елементарно и супер ефикасно.
                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                Коментар


                • #9
                  От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

                  Имаме само две платна - джиб и грот- и двете са много дебели и много стари и с хиляда кръпки, но планът е да правим прехода 5000 мили само с тях.... Нямаме резервни платна, а само материал за кръпки.... Но смятаме да пракосяваме океана чак догодина Април месец и до тогава може и да се сдобием с ново платно или да си променим идеите....

                  А за този Джордан Дрог- колко струва и кой е най-евтиият вариант? Кой е линка в ютюб?

                  Коментар


                  • #10
                    От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

                    https://m.youtube.com/watch?v=L23MdzCbx2Y

                    Идея нямам колко струва. Прави се базирано на колко ти е тежка лодката и на какво разстояние са двете точки на връзване за лодката. Може да се купи готов /$1500 да речем/, ама аз все си мисля, че за много по малко ще си набавите материалите и ще си го ушиете вие.

                    От Панама на запад всичко става много по-скъпо за купуване и по-бавно за изпращане.

                    Ако аз трябва да в карам- сдвоени 2 генои, грота на 2ри риф за да не ми мъчи банелите, или направо грота долу като духне 20 възла. Не си бутам лодката, ами си я тегля. Във Фиджи преди няколко години се наслушах на истории с потрошено управление. Не си мъчете кормилната система.
                    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                    Коментар


                    • #11
                      От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

                      Аз за това казвам по-мальк грот от нормална лодка без тоя огромния грьб и кьси банели да не ги криви краспика и това е.Вече колко пари е грот и кьде и какви има е друг вьпрос,аз с 2 платна на ония ширини не трьгвам,тоя карамаран само на джиб не движи та плаване на майната си без резервно платно ми се вижда рисковано.

                      Идеята с двете генои си е най-добрата естествено пьк и на катамарана са му малки та няма да е кой знае какви пари / еле като не ги плащам аз сьвсем без пари е /.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

                        Браточката /Дандо/ цяла зима, какво да прави в дъждовната Ирландия сам си ши Джордан котвичките. Мисля, че вече са готови. Ще го сръчкам да влезе и да обясни тънкостите. Така и така ще чакате цял месец паспорти, пък сте и двама, що да не се справите сами. Забравих малкия папатак Значи сте трима...

                        Коментар


                        • #13
                          От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

                          Джордан серия дрогс си уших през зимата от септември до април някъде. Ще кача снимки. Ползвах стар грот за дакрон, 14 мм. въже и ленти, приятел ми уши лентинтите за дакрона, но самите конусчита си заших на ръка, голяма играчка беше...ма нема кво толкова да се прави зиме тука. Вие сте трима - ще се организирате по добре от мен, а и имате хубава шевна машина, би трябвало да ги ушиете по бързо от мен. Купувайте хубаво въже и здрави УВ защитени ленти защото цялата е играчка не си заслужава ако почнат да се разпадат след 2-3 години. За вашия размер ще трябва 18 мм. въже или по дебело даже + 110 или 120 конусчета. От стар, счупен, карбонов, рибарски прът си направете кухи игли за плетене на (braided)въже(витото вуже е по евтино, но казват, че се разплитало като ги ползваш), от стара, неръждаема проволка вземете една струна/тел и я ползвайте като заплитате лентите на конусчетата във вужето(показал съм го на снимките от близо).
                          Значи мойта дрога си я направих от 2 въжета по 50 метра всяко(leather -25 конусчета и tail - 75 конусчета), включително гашите + няколко конусчета за резерва.
                          1. Заплетох гаши само от едната страна на въжетата и ги отрязах по дълги.
                          2. Отстрани на транеца монтирах 6 мм. стоманени планки под гънелите(rubbin strackes/gunnels). 60 см. дълги със по 4 неръждаеми 10мм. болтове. Отвътре 10 мм. марийн шпертплат + шаиби за гайките. Използвах Marine flex от Англиа, техните военни го ползвали така, че трябва да е добро нещо. За планките ще закача 8 мм. шегели и три метрова, неръждаема, 5мм. проволка- мост(bridle/bridge), прекарана презгумен шланг за да и предаде змиевидна форма и да убива резките дръпванета, а също за да държа моста постоянно хванат за ппланките а другия край за кърмовия релинг или за ахтерщага без да има опаснот да падне надолу и да се заплетев руля или на майна си раина някъде на ветровия автопилот, ако е меко въже ттябва да го хвана добре на няколко места за ради вятъра- да не го завре някъде... и готов да закача лидера ако се налижи да хвърля конусчитата.
                          3. Заплетох конусчетата на въжетата и тогава заплетох гашите от другата страна. Заплетох въжени шегели за връзките между bridge,leader,tail.5 кг. верига накрая за тежест.
                          4. Ще ги държа в рундук в задния край на кокпита, под румпела.
                          Дрогата я ползват когато тунджата те удари изотзадзе а ти искаш да поддържаш същия курс. трудно е да се приберат сащо защото конусчетата минавайки през лебедката се заплитат, късат.... но с въже което е вътре в конусчетата, свързано само за веригата на края и водещо до кокпита можеш да ги изтеглиш лесно защото на това въже няма да има конусчета.
                          Имам непроверена идея- от топа на мачтата въже директно за веригата накрая и да ги дърпаш с малката дупка към теб. Би трябвало да е лесно и безопасно за мачтата защото ще ги дърпаш с тесния край към теб. Това ще го проверя това лято и ще писна как е ... вудео в ютуб...


                          Плаващата котва, когато борята те прасне през носа и трябва останеш на дрейф- връзваш задраво румпела,въже хванато за носова и кърмова утки с вузел помежду утките и пак прекарано през надупчен,дебелостенен гумен шланг за да убива дърпанията,възела трябва да води въжето на плаващата котва така че когато хвърлиш котвата лодката да посреща вълните 15ина градъса на борд . С въже от към задната страна на котвата, водещо към винч в кокпита можеш да я прибереш, докато маневрирате на платна или с двигателя(топли, сухи ръкавици и няма да отрежеш въжето).
                          Дано да не ги ползваме... ма квото доде такова.
                          Слонче.
                          Дандо.

                          Коментар


                          • #14
                            От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

                            ето и снимки на котвичките:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:118.3 КБ
ID:5661034
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:128.2 КБ
ID:5661035
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:1
Размер:120.3 КБ
ID:5661036
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.jpg
Прегледи:1
Размер:101.5 КБ
ID:5661037
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:1
Размер:119.3 КБ
ID:5661038
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6.jpg
Прегледи:1
Размер:112.9 КБ
ID:5661039
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7.jpg
Прегледи:1
Размер:112.2 КБ
ID:5661040
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9.jpg
Прегледи:1
Размер:96.7 КБ
ID:5661041
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10.jpg
Прегледи:1
Размер:82.8 КБ
ID:5661042

                            Коментар


                            • #15
                              От: AIS катамаран Фата Морганa- МarineTraffic

                              2 какво се пада?
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X