Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да отсека (окастря) орех?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Как да отсека (окастря) орех?

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    А-бе Тропчо, нямаш ли и някоя круша в тоя двор, дето и тя ти пречи, а-ма от тези дивите, дето плодовете им са с размер и форма на джанки. Наемам се с цялата хамалогия по всички останали срещу една такава круша.
    Сериозен съм!
    Те това вече е твърдо , имах едно време няколко талпи африканска круша , така и викаха , иначе си има някакво шантаво име , като желязо е , толко плътно , че триците трудно горят. Бухалка ли ще си правиш?
    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

    Коментар


    • #47
      От: Как да отсека (окастря) орех?

      И за пушене на мезета по домашно му става.

      Коментар


      • #48
        От: Как да отсека (окастря) орех?

        Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
        Начи, лов и пушки ме вълнуват умерено от преди да има туба
        Модели, на които само приклада дига цената с 15 000е, Бенели няма със сигурност. Берета е възможно и да има, но произведените и годишно бройки са колкото на някоя австрийска манифактура от Ферлах. И със сигурност не се прават в "завод" и с фрези.
        На тази приклада знаеш ли колко струва ?
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #49
          От: Как да отсека (окастря) орех?

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          Казах, че е КАТО такъв принтер. Преди 20 години такива принтери нямаше. А нЕкоЙ хора в БГ станаха милионери и си накупиха яхти и къщи по Римини и Сан Ремо, докато вие тука разсъждавате, как се мокрело само за фурнир. И за дървояди, както тука по детскоградински се дървят някой люде - не ми слагай думи в устата. Дървояди не пипат орех, защото има йод в него. И не пипат череша, противно на твоите възгледи (сигурно си гледал наядена от дървояди елша и си мислил, че е череша). И нашите георични прадеди (че и сръбските такива) не са правили букови или дъбови, а черешови топчета не защото черешата е меко и лесно за дълбаене дърво.
          По ред на номерата , дървояда не папа само най-тъмната част от ореха , другото го яде , ако искаш пращам снимки или дърво с мезе. Черешата я папат още докато дървото е живо , като е на материал го папат във всички посоки и цветове , снимка или дърво с мезе , след две седмици може и с плодове. Направили са го от череша , защото бука и дъба много лесно се разцепват , затова на трупите слагат едни скоби и ги поливат с вода докато им дойде време за бичене. От всички изброени , черешата е най-мека , най-лесно загнива , най-вкусна за дървоядите , както и плодовете и са вкусни и бързо загниват.
          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

          Коментар


          • #50
            От: Как да отсека (окастря) орех?

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            ... черешови топчета не защото черешата е меко и лесно за дълбаене дърво.
            За черешата си мисля, че не си прав. Яде я всичко що пълзи и шава. Имам нарязани такива от много години и станаха развъдник на някакви "големи мравки с крила", дето като почистя сутрин, вечер като се прибера има една шепа стърготини. И за черешовите топчета съм се чудил много...здрав само един сектор в средата, който е около 1/3 от диаметъра, ама...колко годишна трябва да е тази череша, че да даде материал...?

            Коментар


            • #51
              От: Как да отсека (окастря) орех?

              Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
              Те това вече е твърдо , имах едно време няколко талпи африканска круша , така и викаха , иначе си има някакво шантаво име , като желязо е , толко плътно , че триците трудно горят. Бухалка ли ще си правиш?
              Тази африканската - не знам, но нашенската не е особено твърда. По механични параметри е много сходна с орех - плътна, фина и крехка. Много добре се резбова, няма друг такъв нежен розов цвят (черешата леко жълтее) и „мраморен" фладър. Добре сушена (разбирай естествено и дълго) има склонност към деформации, колкото пластмаса - там измятане, съсъхване и под. - без преувеличение.

              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              Казах, че е КАТО такъв принтер. Преди 20 години такива принтери нямаше. А нЕкоЙ хора в БГ станаха милионери и си накупиха яхти и къщи по Римини и Сан Ремо, докато вие тука разсъждавате, как се мокрело само за фурнир. И за дървояди, както тука по детскоградински се дървят някой люде - не ми слагай думи в устата. Дървояди не пипат орех, защото има йод в него. И не пипат череша, противно на твоите възгледи (сигурно си гледал наядена от дървояди елша и си мислил, че е череша). И нашите георични прадеди (че и сръбските такива) не са правили букови или дъбови, а черешови топчета не защото черешата е меко и лесно за дълбаене дърво.
              Черешата е врътяна, сукана и жилава - това я прави „приложима в артилерията". Букът и особено дъбът са много по-твърди, но и „цепки" - особено букът.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #52
                От: Как да отсека (окастря) орех?

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Черешата е врътяна, сукана и жилава - това я прави „приложима в артилерията". Букът и особено дъбът са много по-твърди, но и „цепки" - особено букът.
                Нещо такова излиза. По-мека била, но по-жилава.

                A measure of the hardness of wood, produced by a variation on the Brinell hardness test. The test measures the force required to push a steel ball with a diameter of 11.28 millimeters (0.444 inches) into the wood to a depth of half the ball’s diameter (the diameter was chosen to produce a circle with an area of 100 square millimeters). In Janka's original test, the results were expressed in units of pressure, but when the ASTM standardized the test (tentative issue in 1922, standard first formally adopted in 1927), it called for results in units of force.

                Сommon name Scientific name side hardness,
                kilonewtons pounds-forcе

                oak, swamp white Quercus bicolor 7.2 1620
                oak, white Quercus alba 6.0 1360
                walnut, black Juglans nigra 4.5 1010
                cherry, black Prunus serotina 4.2 950

                Feature Cherry Maple Oak
                Color Red Off white or cream Red or White
                Density Moderate Dense Very dense
                Pliability Very Pliable Less pliable Stiff

                Ъ! Таблиците не излизат Разформатираха се
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #53
                  От: Как да отсека (окастря) орех?

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  А ся де, дай да са разберем - противоречи ли тоя линк на нещо, дето съм казал, или те вълнува информиран ли съм и кви скъпи пушки прай Берета?

                  Коментар


                  • #54
                    От: Как да отсека (окастря) орех?

                    Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
                    А ся де, дай да са разберем - противоречи ли тоя линк на нещо, дето съм казал, или те вълнува информиран ли съм и кви скъпи пушки прай Берета?
                    Казвам кой кОпуваше (нищо чудно и още да пазарува) български заготовки за приклади, направени от цигани на обикновени банциги от орехови корени. Берета и Бенели бяха фирмите, ходил съм с нашенскиЙот бизнесмен там, щото той никакъв чужд език не знаеше. И италиЕнци идваха тука и наши моми *баха и шаблони носиха и как се реже орех бай Мангау учиха. Знам и какви цени плащаха - от 50 марки, тогава евро нямаше, бяха по 50 000 лири = 50 DM, до 3 000 DM за парче дърво, дето бизнесменът замеряше с такива циганите, вдигайки им скандали, за да не им плати Като ги изгонеше, бързо се разшетваше и събираше нахвърляните парчета, грижливо ги забърсваше с парцалче и викаше: "това е 300 марки, а това.... ех, това е три хиляди"
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #55
                      От: Как да отсека (окастря) орех?

                      Да споделя какво се случва с казуса по "нормалния начин"
                      Обаждам се в ЕВН на 0700...нещоси. Обяснявам положението. Понеже се отплеснахте в друга посока, да припомня за тези, дето са забравили за какво иде реч:
                      - Добър ден.
                      - Добър ден, разговаряте с.... как мога да Ви помогна?
                      - Имам един стар орех в двора, в с. Розовец. Надвиснал е доста над улицата и кабелите между два стълба са вплетени в короната.
                      - Ммммдааааам?- прозвучава изключително заинтересовано отсреща.
                      - Страхувам се, че при някоя буря, кабелите ще се скъсат и ще стане беля. Какъв е редът, по който можете да пратите екип, за да окастри част от короната на дървото?
                      - Кое село казахте? Кой ви е кеца?- аз, обаче не съм вчерашен и знам какво е КЕЦ.
                      - Ро-зо-вец. Наблизо са Брезово и Раковски, не знам къде имате КЕЦ.- кратка пауза.
                      - Даааам, такааааам.... Да! В Раковски ви е КЕЦ-а. Ми, значи, трябва да си пуснете молба в Раковски за спиране на електрозахранването. Трябва да кажете за колко време, наш екип ще дойде на място, за да спре тока и, след като си свършите работата, ще пуснат електрозахранването наново.
                      - Амаааа, аз нямам необходимата техника, нито се наемам аз да го кастря тоя орех, защото ще скъсам жиците. Това си е работа за специализиран екип.
                      - Е, тук не знам! Казвам какъв е редът. Ние можем да спрем тока. Има някаква такса, но ще Ви обяснят в Раковски.
                      - Някакъв телефон в Раковски можете ли да ми дадете?
                      - Ми, телефонът е един- този на който се обаждате. Няма отделен телефон, трябва да отидете на място.
                      - И какво да разбирам? Нямате екип за прочистване на клони и ми казвате, че трябва аз да си търся такъв?
                      - Еми да. Орехът си е във Вашия двор. Ако беше на улицата, щеше да е друго.
                      - Добре де, като скъса жиците и остави половината село без ток, кво прайм?
                      - Е, тогава вече е авария. Тогава се праща група за отстраняване на повредата, това е друго.
                      - Аха!- трябват ми 5 секунди да осмисля чутото- А, ако се хвана да го кастря сам и скъсам жиците по невнимание?
                      - Е, тогава ще трябва да заплатите ремонта на трасето, но Ви съветвам първо да извикате екип за спиране на тока, иначе пораженията могат да са големи...
                      Тук някъде спирам да слушам, пожелавам "Лек ден", стоя една минута като ошамарен. За повече нямам време, тегля ѝ на каката една майна наум (не че, тя е виновна) и си продължавам работата.
                      Та, така...
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Как да отсека (окастря) орех?

                        Лелееее..
                        Щях да купувам имот в Розовец..
                        И орех имаше в имота.

                        Добре, че не стана работата.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Как да отсека (окастря) орех?

                          Е, не се отчайвай де. Следва продължение "по ненормалния начин". В момента го играя, като свърша, ще докладвам. А и, едва ли ситуацията е такава само в Розовец. Това си е, изглежда, принципна схема. Мястото е хубаво, не се отказвай толкова лесно.
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Как да отсека (окастря) орех?

                            Е защо не пита каката какво прави техния кабел в твоя двор? Или той не просто преминава, а захранва къщата?

                            Коментар


                            • #59
                              От: Как да отсека (окастря) орех?

                              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                              Е, не се отчайвай де. Следва продължение "по ненормалния начин". В момента го играя, като свърша, ще докладвам. А и, едва ли ситуацията е такава само в Розовец. Това си е, изглежда, принципна схема. Мястото е хубаво, не се отказвай толкова лесно.
                              А, това моето беше отдавна.
                              Знам, че е хубаво мястото - имам отличен приятел с къща там, заради който се загледах към Розовец, Зелениково, Бабек.
                              Не стана.
                              Диаметрално противоположно съм - високо в Родопите. И не съжалявам, де.

                              Успех в борбата с дървароелектриците!

                              Коментар


                              • #60
                                От: Как да отсека (окастря) орех?

                                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                                Да споделя какво се случва с казуса по "нормалния начин"
                                Обаждам се в ЕВН на 0700...нещоси. Обяснявам положението. Понеже се отплеснахте в друга посока, да припомня за тези, дето са забравили за какво иде реч:
                                - Добър ден.
                                - Добър ден, разговаряте с.... как мога да Ви помогна?
                                - Имам един стар орех в двора, в с. Розовец. Надвиснал е доста над улицата и кабелите между два стълба са вплетени в короната.
                                - Ммммдааааам?- прозвучава изключително заинтересовано отсреща.
                                - Страхувам се, че при някоя буря, кабелите ще се скъсат и ще стане беля. Какъв е редът, по който можете да пратите екип, за да окастри част от короната на дървото?
                                - Кое село казахте? Кой ви е кеца?- аз, обаче не съм вчерашен и знам какво е КЕЦ.
                                - Ро-зо-вец. Наблизо са Брезово и Раковски, не знам къде имате КЕЦ.- кратка пауза.
                                - Даааам, такааааам.... Да! В Раковски ви е КЕЦ-а. Ми, значи, трябва да си пуснете молба в Раковски за спиране на електрозахранването. Трябва да кажете за колко време, наш екип ще дойде на място, за да спре тока и, след като си свършите работата, ще пуснат електрозахранването наново.
                                - Амаааа, аз нямам необходимата техника, нито се наемам аз да го кастря тоя орех, защото ще скъсам жиците. Това си е работа за специализиран екип.
                                - Е, тук не знам! Казвам какъв е редът. Ние можем да спрем тока. Има някаква такса, но ще Ви обяснят в Раковски.
                                - Някакъв телефон в Раковски можете ли да ми дадете?
                                - Ми, телефонът е един- този на който се обаждате. Няма отделен телефон, трябва да отидете на място.
                                - И какво да разбирам? Нямате екип за прочистване на клони и ми казвате, че трябва аз да си търся такъв?
                                - Еми да. Орехът си е във Вашия двор. Ако беше на улицата, щеше да е друго.
                                - Добре де, като скъса жиците и остави половината село без ток, кво прайм?
                                - Е, тогава вече е авария. Тогава се праща група за отстраняване на повредата, това е друго.
                                - Аха!- трябват ми 5 секунди да осмисля чутото- А, ако се хвана да го кастря сам и скъсам жиците по невнимание?
                                - Е, тогава ще трябва да заплатите ремонта на трасето, но Ви съветвам първо да извикате екип за спиране на тока, иначе пораженията могат да са големи...
                                Тук някъде спирам да слушам, пожелавам "Лек ден", стоя една минута като ошамарен. За повече нямам време, тегля ѝ на каката една майна наум (не че, тя е виновна) и си продължавам работата.
                                Та, така...
                                Венци,миналото лято след пуснати две жалби до евн че, ще пада стълб върху къщата,най-после стълба падна, върху къщата,събори улука,строши керемиди,летви под тях и сума ти поразии,обаждам се да спрат тока,спират го,вали дъжд,утихна тъкмо се качвам да разплета кабелите върху покрива ми, и пускат тока,добре че съм подготвен професионално с режачката в ръце,тоя път аз спрях тока на селото,така го спрях, че се чудеха къде са кабелите и стълба извлякох с джипа, и го скрих и до днес.На другия ден дойдоха да слагат нов,накарах ги да го преместят с 3 метра настрани че ми пречеше.Снимка в БТВ новините имаше с двете жалби,дойдоха от евн преди репортерите,и описаха щетите.Та извода е да чакаш да падне ореха или да ми се обадиш ,офертата ми е валидна.
                                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                                https://dvrbg.com/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X