Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

    След като заради студентски ангажименти на сина ми се провали отдавна планирано, че и с направени резервации семейно пътуване до Черна гора, вдъхновено от Форума, разбира се , решихме да спретнем кратка екскурзийка до някоя "местна, изтъркана дестинация", която обаче не сме посещавали. А такива колкото щеш и то под носа ти. Що да не е Ситовският надпис и близкият до него, определян с най-различни вариации като "скален масив, мегалитен светилищен комплекс, тракийска крепост" и т.п., изписван като Щуд / Штут / Щут-град и нямащ нищо общо с родината на "Мерцедесите" ? Тъй като изглеждаше срамно близо, действахме на принципа на онази "планинарска песен":
    Разбрахме се "в осем",
    Събрахме се в десет,
    По обед потеглихме
    Къ-ъ-ъ-ъм Витоша-а-а-а...
    Бодро към 11,30 ч. ентусиазмът ни беше пресечен от образувалото се още преди надлеза на "Ал. Малинов" и "Околомръсното" канско задръстване. Успяхме да се престроим в крайно лява лента, да обърнем и да хванем пътя Бистрица-Железница-Белчин-Самоков-Долна баня-Костенец- и т.н. И добре сме направили, ако се съди по публикациите в медиите и оплаквания на познати, тръгнали по обед за Пловдив и пристигнали там към 19 ч.
    По пътя, убедени, че не бързаме за никъде и "времето е наше" се отбихме и до Костенския водопад, щото установихме, че и там не сме ходили.
    Егати разочарованието:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:vodopad006.JPG
Прегледи:1
Размер:91.1 КБ
ID:6088132

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:vodopad008.JPG
Прегледи:1
Размер:163.7 КБ
ID:6088133

    Тоя дяда Вазов у ред ли е бил, га е писал туй :

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:vazov1018.jpg
Прегледи:1
Размер:159.0 КБ
ID:6088134

    Гледам из интернета, снимки разни, една-единствена гора-долу би оправдала Вазовия ентусиазъм:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:vodopad-1_1123596023.jpg
Прегледи:1
Размер:139.5 КБ
ID:6088135

    Ама по кое време на годината е било това ?
    Всичко издребнява и се смалява в тая криза, мани-мани, и водопадите и гумите на джиповете:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bigwheeler011.JPG
Прегледи:1
Размер:140.9 КБ
ID:6088136

    Около Пазарджик се оказа, че кипи от пътни ремонти и опитите ни да подхванем някакъв път за Лилково или Ситово все водеха до затворени пътища, вече стана към 16 ч., затова решихме да посетим още една ама "много изтъркана и банална дестинация"... Пловдив
    Пловдив... хм... на кой ли би му скимнало да прави тема за "пътешествия и/или разходки" там, а всъщност в града си има материал за цял раздел пътеписи и съм сигурен, че много българи, втръснало им да го посещават по работа или транзитно, не подозират какви забележителности крие (а и с всеки ден се разкриват там). Дали заради празничния ден и съответното изнасяне и на пловдивчани нанякъде (... в задръстванията ) установих, неща които за едно четридесет години посещения поне по два пъти годишно не съм си и представял: в Стария град можеш да влезнеш безплатно (бря ?) с кола, че и да паркираш (стига, бе ?!), пълно е с хотелчета (много хубави и със съвсем прилични цени), в които даже ти вкарват колата в двора (оказва се, че зад всяка от тези големи къщи има огромни градини, с езерца, шадраванчета, птички чуруликат и нищо от шума на големия град не се чува). Има старини и неща за разглеждане с години. Аз например за пръв път открих Кръглата кула и Хисар капия Густо, майна, Филибето, бича айляк на тепето:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:panor054.jpg
Прегледи:1
Размер:54.1 КБ
ID:6088137

    Зад стоящите с години ламарини (най-накрая ги махнаха) са били разкопките на стария Форум (не ФорумЪт, а римския):

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:073.JPG
Прегледи:1
Размер:139.7 КБ
ID:6088138

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:071.JPG
Прегледи:1
Размер:117.8 КБ
ID:6088139

    Пък ако може някой пловдивчанин да каже какво е имало отгоре тука и какви са тия железобетонни "артефакти", крепели нещо премахнато, за да се разкрият старините ?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:065.JPG
Прегледи:1
Размер:136.1 КБ
ID:6088142
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:066.JPG
Прегледи:1
Размер:141.5 КБ
ID:6088141

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:067.JPG
Прегледи:1
Размер:138.4 КБ
ID:6088140

    От сватби не можахме да проникнем в ресторант "Пълдин", окепазено още по бай Тошово време и понастоящем от известния Гергов дервишово теке, построено над... пещера и тракийско светилище, в която са били оформени култовите им зали, където са се въртяли като изоглавени Веднъж съм влизал, ама сеЙменството не беше. Нищо, ще има и друг път... много пъти
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

  • #2
    От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

    На следващия ден пак по схемата "разбрахме се ... в 10... по обед потеглихме..." се запътихме към основната цел - Ситовския надпис и Щут... както там, ама не Щутгарт, Германия, де.

    Има много и доста объркващи информации из интернета конкретно за Щутград. Иначе Ситовският надпис е много лесен за откриване, както си пише в многото източници - след разклона за село Лилково се продължава към Ситово и се дебне за табелата:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tabela-082.JPG
Прегледи:1
Размер:129.0 КБ
ID:5657740

    Пътеката към надписа е доста стръмна, но пък разстоянието е съвсем малко:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:091.JPG
Прегледи:1
Размер:113.0 КБ
ID:5657741

    Самият надпис:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nadpisitself090.JPG
Прегледи:1
Размер:145.8 КБ
ID:5657742

    Или са снемали отпечатък или нарочно са го оградили, за да можеш да го различиш.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nadpisitself091.JPG
Прегледи:1
Размер:154.9 КБ
ID:5657743

    Скалите са много интересни, сякаш са иззидани от правоъгълни елементи и плочи. Цялото село Ситово е построено с такъв готов строителен материал:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nadpis096.JPG
Прегледи:1
Размер:115.9 КБ
ID:5657744
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #3
      От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

      В селото...

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:village104.JPG
Прегледи:1
Размер:124.0 КБ
ID:5657745

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:village102.JPG
Прегледи:1
Размер:135.5 КБ
ID:5657746

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:village101.JPG
Прегледи:1
Размер:123.8 КБ
ID:5657747

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:village100.JPG
Прегледи:1
Размер:82.8 КБ
ID:5657748

      ...започна обърквацията. Във всички пътеписи пише: "оставете си колата на центъра на с.Ситово и продължете пеша нагоре..." или "подминете селото, стигате до едни селскостопански сгради, оставяте си там колата и се изкачвате пеша..." И така, спряхме на центъра (площадчето, покрито с каменни плочи), предварително бях демонтирал всякакви стойки за GPS, прибрал и изключил камерата (много ме е яд, щото "пооффроудствахме" малко и щяха да станат интересни клипчета) и наивно попитахме двама местни как се стига до Щутград... като ни изгледаха недоумяващо, почнахме вариации и като казахме "Штуда-града", онези много сериозно заявиха: "По-добре отидете на Аязмото ! Щото мечката рано се е събудила тази година ! Без майтап !!! Да не ходим с пушките да ви търсим, то че бъде късно де !" Мечка... да, много била страшна и там живеела, точно на Штуда-града й била "къщата". Предупредени, че продължаваме на свой риск, показаха ни някакъв път, да се катерим нагоре..., който ни ни се видя далече и взехме пак колата. Падна едно яко катерене по тесен, покрит с камъни път, който ни доведе до... никъде. Едвам обърнахме, спуснахме се надолу до въпросните "селскостопански постройки" попитахме един друг човек, пасящ крави, как се стига до Щуда-града. Той ни даде по-подробни указания. На въпроса за "Мечката ? " се размя и каза: "Те са две. Едната е на баира при Щудград, другата на отсрешния баир с надписа. Ама им е още рано и нямат малки. Затова не са опасни !"
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

        Щутград поне на мене ми хареса много. Но ние стигнахме до него не от Ситово, а от Брезовица (малко помашко селце, сега се води махала на Лилково).
        Ако още не сте се отказали, ето това, което съм писала преди време:
        http://beautybg.info/%D0%9D%D0%B5%D0...80%D0%B0%D0%B4

        Коментар


        • #5
          От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

          Хванахме другия път, песъчлива почва, ама с дълбоки коловози от дърварски камиони, както се оказа. Ето ги двете места - жълтата точка е надписът, а жълтата "кафица" или "кабарче" е началото на скалния комплекс:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Studgrad_GPS.jpg
Прегледи:1
Размер:148.2 КБ
ID:5657749

          Минали сме оттук:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Studgrad_road-1.jpg
Прегледи:1
Размер:172.4 КБ
ID:5657750

          Но с кола стигнахме до този затънал бус:



          който се оказа на дървари, бодро заубеждавали ни да не обръщаме, щото ние сме щели да минем. Не знаеха нищо за никакъв Щутград, но пък бяха виждали мечката , за която ни успокоиха, че "бяга от хора, бе, не е стръвница някаква".

          Ориентир, както ни казаха в селото, е "поляната с боклуците" От нея вдясно надолу започва пътека, спускаща се към Щутград.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bunishte106.JPG
Прегледи:1
Размер:158.8 КБ
ID:5657751

          По пътя има маркировка "червени парцалчета" или червени точки, пръскани със спрей от туристи, но заблуждават, че са някакви "горски марки". А пътеката има стара черно-бяла туристическа маркировка, която води към комплекса.
          Вляво от "поляната с боклуците" има тракийско светилище, "похристиянчено" от съвременници (пък и доколко е автентично, може да се спори):

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tracian110.JPG
Прегледи:1
Размер:211.7 КБ
ID:5657752

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tracian113.JPG
Прегледи:1
Размер:120.0 КБ
ID:5657753
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #6
            От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

            Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
            Щутград поне на мене ми хареса много. Но ние стигнахме до него не от Ситово, а от Брезовица (малко помашко селце, сега се води махала на Лилково).
            А в Ситово какви са ? Защото помня като малък ме водеше майка ми (минен инженер) някъде из Родопите, вече не помня къде, беше ме взела в командировка със себе си, да видя сонди, да влезна в рудник и питаме на някаква автобусна спирка жените, ще дойде ли "ПАЗ-чето" (такива бяха, 4х4 автобусите) , онези викат "А-а-а-а, току-що мина, ние от него слезнахме, следващия е чак надвечер !" Майка ми отсече "Ще чакаме тогава !" а онези "Ама, булка, то чак довечера, бре ?". Тя: "Е, па когато дойде - тогава". След 15 минути ПАЗ-чето дойде. Като седнахме вътре, тя ми прошепна: "Помакини са. Помаците винаги лъжат. Просто ей-така си лъжат. Като те посъветват нещо, прави точно обратното !" Та тая история с мечката ?
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #7
              От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

              Има хубави снимки из интернета, ние не бяхме оборудвани, освен с телефони и камерката от колата, но никакви снимки и клипове не могат да пресъздадат наистина "спиращата дъха гледка" както се описва из мрежата:

              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                А в Ситово какви са ? Защото помня като малък ме водеше майка ми (минен инженер) някъде из Родопите, вече не помня къде, беше ме взела в командировка със себе си, да видя сонди, да влезна в рудник и питаме на някаква автобусна спирка жените, ще дойде ли "ПАЗ-чето" (такива бяха, 4х4 автобусите) , онези викат "А-а-а-а, току-що мина, ние от него слезнахме, следващия е чак надвечер !" Майка ми отсече "Ще чакаме тогава !" а онези "Ама, булка, то чак довечера, бре ?". Тя: "Е, па когато дойде - тогава". След 15 минути ПАЗ-чето дойде. Като седнахме вътре, тя ми прошепна: "Помакини са. Помаците винаги лъжат. Просто ей-така си лъжат. Като те посъветват нещо, прави точно обратното !" Та тая история с мечката ?
                За Ситово не знам, но гледам, че има черква. В Лилково са християни, а в Брезовица - помаци. Такъв явно беше и възрастния мъж, който ни упъти как да стигнем до Щутград, но беше много симпатичен и начетен.

                Коментар


                • #9
                  От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

                  Моето определение би било: "скали, ефектни като белоградчишките, но не заоблени като тях, а ръбати и сякаш зидани от човек". Има и два градежа с човешки произход - един по пътя и един на върха на едната от скалите.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:00131.JPG
Прегледи:1
Размер:153.0 КБ
ID:5657755

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:00124.JPG
Прегледи:1
Размер:153.2 КБ
ID:5657756

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:00126.JPG
Прегледи:1
Размер:148.5 КБ
ID:5657757
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:00128.JPG
Прегледи:1
Размер:140.1 КБ
ID:5657758

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:panorama127.jpg
Прегледи:1
Размер:49.5 КБ
ID:5657759

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:studgrad-otdolu-083.JPG
Прегледи:1
Размер:103.6 КБ
ID:5657760












                  И изглед отдолу:

                  Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 03-05-15, 15:06.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #10
                    От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

                    Има проблем със снимките - не се виждат...

                    Коментар


                    • #11
                      От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

                      На отиване бяхме впечатлени от нещо като "Колорадски каньон", на връщане се опитахме от две-три места да го снимаме, ама местата ли не уцелихме, какво стана, но пак на снимките Ждрелото на Първенецката (що не ПървенеШката ?) река не си личи в цялата си величественост:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:canyon147.JPG
Прегледи:1
Размер:109.3 КБ
ID:5657761

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:canyon145.JPG
Прегледи:1
Размер:176.5 КБ
ID:5657762

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:canyon144.JPG
Прегледи:1
Размер:168.5 КБ
ID:5657763
                      Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 03-05-15, 15:07.
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #12
                        От: ЩуДгРад, ЩуТгРад, ШтутгРад, но не и Щутгарт

                        Опитах се да направя клипче на Първенецкия "каньон", пак със злощастната автомобилна камерка, но се смрачи, заваля и гледам, че почти нищо не е станало:

                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X