Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2015

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Медоносна 2015

    Доволно е, особенно ако е чиста. Аз преди 2 седмици вадих, но при мене не може да се извади чиста, понеже цъфтят много треви и храсти по това време. Аз извадих от 4 кошера около 35кг, като останаха по 2-3 рамки във кошер с неузрял мед за следващото вадене. Липата е в цъфтежа си и се надявам да е добър добива от нея. Наблюдавам пчеличките и се вижда че носят.

    Коментар


    • #17
      От: Медоносна 2015

      До сега такава светла акация не сме вадили. Бяха наслагали на някои места и по-тъмен мед, но преобладаваше чиста акация.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11412152_1150765028273489_128407677798488983_n.jpg
Прегледи:1
Размер:67.6 КБ
ID:5665666
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      0878 23 58 34- Радо

      Коментар


      • #18
        От: Медоносна 2015

        Отводките ми вече са с излюпени и работещи майки. Липата е в пълната си сила и другата седмица най-вероятно ще се вади мед. Обаче много горещо и пчелите стоят по кошерите след обяд и на поилките ходят. То и липата не отделя нектар в жегата. Чудя се сега кое е по-удачно за направа на кошери, 25 или 35мм стена на кошера. Като започвах бях със стар кошер. Купих си нов но 25мм и дърводелеца ми каза че били по добри. Пролетта като напече и пчелата по-рано излизала. Виждам че има такава закономерност и се развива по-бързо, но сега в горещините виждам че 35мм-вите кошери дават по-добър добив, а и по-малко пчели се събират на брада пред кошера. Понеже аз си ги правя вече кошерите и до сега съм ги правил на 35мм, но при нас материала е съп и е трудно да се намери. Има сега тънки дъски, които стават за кошер 25мм. Какви са вашите наблюдения? Да правя ли такива кошери или да си остана на по-дебелите?

        Коментар


        • #19
          От: Медоносна 2015

          Извадих около 250 кг акация, кошерите не бяха готови и няколко дни валядъжд.
          "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

          Коментар


          • #20
            От: Медоносна 2015

            По - добре ги направи с изцяло мрежести дъна.
            Nissan Terrano 2 2.4i

            Коментар


            • #21
              От: Медоносна 2015

              Мрежести дъна, всички прелки отворени, празен магазин под капака, наръч бурени или клонак вързани отгоре на капака, това е спасението. Колкото по-дебели стените на кошера, толкова по-добре през лятото. Има значение и за трайността на сандъка. По БДС за ДБ е 33 мм. Първите ми бяха 4 см и единият май още е в експлоатация, значи е доста над 40годишен... За тънките стени и ранното пролетно излизане е вярно. Само че по ранното развитие мненията и практиките са противоречиви, всичко зависи от района и темата е безкрайна общо взето.

              Коментар


              • #22
                От: Медоносна 2015

                В момента има моще два свободни дървени кошера, но като ги напълня, и като ми потрябват нови ще купя стиропорени. Пълен комплект с 1 магазин излиза около 140 лева, двойно повече от 30 мм дървен, но качествата спрямо дървените са...
                Кольо Динев

                Коментар


                • #23
                  От: Медоносна 2015

                  Преди 2 години видях колега си направил кошери от фибран. Шпакловани отвътре за да бе ги изгризват пчелите. Обаче входовете пак изгризани. Слага дървена летвичка, но пак по малко има изгризано. Мислех си и аз да си правя такива. Смятах че ще ми трябва фибран за около 20лв.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Медоносна 2015

                    Няма да стане.
                    1. Фибрана не е паропропусклив. Трябва да е стиропор.
                    2. Такъв стиропор никъде не намирам. Този на кошерите е с плътност около 150 кг/м3, а този масовият за строителството е 15-20кг/м3
                    Фибрана е подходящ материал за изработка на нуклеуси, тъй като в повечето случаи те не презимуват. А и няма да ги вдигаш и разнасяш. Магазин от фибран на първото махане от плодника и ще се е разпаднал.
                    Кольо Динев

                    Коментар


                    • #25
                      От: Медоносна 2015

                      Вчера и днес вадихме мед- манов. Бяха понапълнили добре, не мога да се оплача. При вас как е?
                      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                      0878 23 58 34- Радо

                      Коментар


                      • #26
                        От: Медоносна 2015

                        След кориандъра, събраха около магазинче от бодил, а слънчогледа категорично не пусна и капчица нектар. Добре тръгна, зле завършва 2015.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Медоносна 2015

                          Аз съм доволен, от кошер имам около 25кг мед до сега, а имам още едно вадене тази седмица. Като се има предвид че около мене няма много паша съм пре доволен. Липа не съм вадил, само акация и букет.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Медоносна 2015

                            При мен е зле, акацията горе долу я хванах, но ливадната е слабо, около 10 кг от кошер.
                            Другата седмица ще свалям магазините, празни са и ще почна да подхранвам, ще слагам и варостопа.
                            "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                            Коментар


                            • #29
                              От: Медоносна 2015

                              Тази година и аз съм доволен, по 37 кг. от кошер средно. Тази седмица ще бръкана и във плодниците и след това почвам да подхранвам.
                              Nissan Terrano 2 2.4i

                              Коментар


                              • #30
                                От: Медоносна 2015

                                При мене е около 25кг и съм пре доволен предвид разположението ми. Плодниците ми ще имат по 2-3 пити пълни с мед излишни и мисля тази събота или неделя да ги извадя. Подхранване правя само на отводките, но си мисля че нямам нужда от голямо подхранване. Преди 3 дена сложих тимол, казаха ми че бил безвреден и можело да се слага и по време на медосбора. Така че съм си с магазините още и чак края на септември ще ги махам. Не искам да складирам пити с мед, понеже опита ми до сега е бил че на пролет съм затрупан с мед и се чудя какво да го правя. Така поне ще си го дам на на пролет разтворен и ефекта сигурно ще е по-добър. И на восък от разпечатка е добра годината, сега още едно претопяване за да отделя умрелите пчели и оси, че влизат във восъкотопилката някоя друга и умират.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X