Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Белите са по-умни от негрите?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Белите са по-умни от негрите?

    Това ми се стори доста любопитно и е напълно по темата. Затова си позволявам да го добавя тук, въпреки че е на английски.

    Поздрави!

    http://www.iht.com/articles/2007/12/.../ednisbett.php
    Искам България чиста!

    Коментар


    • До: Белите са по-умни от негрите?

      По въпроса има едно "просторно размишление" наречено Гатака (Филм) който не го е гледал, не е лошо да му хвърли едно око, приемането че хората са различни (по-добри - по-лоши/ по-умни - по-глупави, а не по-красиви) по генетичен признак е разгледано във филма в частните му случаи когато теорията не е Вярна, затова и не мисля че има какво повече да го мъдрим, а че хората са различни е Вярно, всички сме различни и еднакви, някой тича по-бързо, друг мисли повече, трети рисува страхотно - съдба, някой пък не блестим с нишо НО затова не трябва да виним само Гените, а трябва да погледнем в по-широк аспект, на семеиство, среда, възпитание и какво ли още не - ако щете и Късмет защото за Реализацията на даденият индивид Късмета играе Огромна Роля - вЕрвайте ми

      Коментар


      • До: Белите са по-умни от негрите?

        Във връзка с "All brains are the same color"

        Мда, "битието определя съзнанието", а както излиза и коефициента на интелигентност. По-горе някой го казваше и това, че условията на средата на живеене са най-важни. Само че не географските. А останалите условия пък именно се изграждат от живеещите там... и става малко объркано. Типичен пример са Палестина и Израел. Едно и също място, а хората много различни...

        Коментар


        • До: Белите са по-умни от негрите?

          Сега остава последната дреболия. Да сравним ролята на вчерашният институт "образование" с милион години генетична регулация. И да видим чия роля превалира.
          С шимпанзетата сме еднакви 99,98%. Между последния идиот от Курило и Нобеловият лауреат очевидно разликите са много-много по-малки. Живеем както живеем, а мутагенни фактори се явяват броени молекули чужда химия, или също толкова случайно улучили ни бързи частици. Видимо за съществени, или даже ключови изменения са необходими изчезващо малки изменения. Продължавам да не разбирам какво ви дава основание да твърдите че те не са се случили. Чисто статистически, основанията за такова твърдение са околонулеви.

          Коментар


          • До: Белите са по-умни от негрите?

            И остана сега най-последната дреболия - как да покажем, че нас са ни улучили бързите частици и сме поумнели, а ония - не. Или обратното - тях са ги улучили и те са затъпели, а ние сме си както си требе.
            Никой не е отричал, че малките и случайностни изменения могат да водят до големи различия, особено в голям времеви период. То и самата еволюция си бачка така. Но тези неща са доста индивидуални, чисто статистически, дето казваш. Чак пък расови... Или, викаш, то се е случило таман като са се разделили хората на бели и черни ? Какви ли са околонулевите шансове пък за това ?...
            А институт "образование" си има, откакто има и хора. И на какво основание по-старото трябва да е по-решаващо и с по-голяма тежест, в настоящия контекст ?
            Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

            Коментар


            • До: Белите са по-умни от негрите?

              Проста работа. Единствено факторът "достъпност на образованието" ми се вижда крайно недостатъчен за обясняване на толкова масови и строго повтарящи се различия. Негрите и арабите вече много поколения живеят в среда с напълно достъпно образование. Резултат няма. Не повече отколкто за цирковите животни.
              Вижте, опитвате се да сравнявате несравними по мащабите и значението си фактори. Очевидно разделението се е случило достатъчно отдавна. Преди още времето когато едните не са открили и колелото, а другите са имали вече принципно неразбираеми от първите технологии. Така че да успяват да ги откриват и хм. Поробват.

              Коментар


              • До: Белите са по-умни от негрите?

                Стига с тези араби, бе! Те са доказано в бялата раса с двата крака. Щом според теб и те са тъпи, значи и при нас ги има в изобилие. Обаче в една паралелна тема и сам призна, че "навремето" и те са били много напред с материала, даже доста по-напред от нас. Само дето това "навремето" е таман днес сутринта в еволюционен план. Нещо много са ти бурни генетичните флуктуации...

                Понеже някой спомена евреите и палестинците в Израел, ако говорим за семити, те са не първи братовчеди, ами направо братя.

                Коментар


                • До: Белите са по-умни от негрите?

                  Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение

                  Понеже някой спомена евреите и палестинците в Израел, ако говорим за семити, те са не първи братовчеди, ами направо братя.
                  Аз бе, аз ги споменах - много са ми интересни! Имам и допълнителен стимул за интереса, първото име ми е Лука, еврейско и библейско, но май не съм от тях...

                  Коментар


                  • До: Белите са по-умни от негрите?

                    Добре, бели са. Само че по графикът, 600 години след нас са нахълтали в своето средновековие. И вече без всякакво за това основание - в религиозна идиотия. Значи вече нещо не е в ред. И за капак не виждам никакви ресурсни възможности да стигнат до ренесансът си. А когато настъпи - до поне донякъде значителен научен и технологичен бум.
                    А негрите въпреки всичко са по-назад и от тия.
                    А при нас както обикновенно около 3% от раждащите се могат да мислят. Както средно по планетата. Докато траеше Студената война - те и решаваха и управляваха. Сега ставаме като третия свят. Който мисли е враг. А управлението е работа на други механизми. Те обаче изключват мисленето.

                    Коментар


                    • До: Белите са по-умни от негрите?

                      Къв Ренесанс, кво Средновековие тепърва?! Историята и общественото развитие не е по някакъв график, през който всеки минава. Каква религиозна дивотия те гони? Всичко е политика и режим. Ако знаеш най-стриктните и строги мюсюлмани какво правят като докопат бутилка уиски...

                      Това, че през Студената война тук са уравлявали мислещите и можещите е поредният ти опит за романтизиране на миналото, ама не хваща декиш. И кой бяха тези титани на мисълта? Тодор Живков, Станко Тодоров, Пенчо Кубадински и Цола Драгойчева ли? Ха, ха, ха! Или може би визираш Хрушчов и Брежнев? А, не били те, ами кукловодите им... Добре, успокоих се. Все едно не помним кои бяха министри и кои директори на големите държавни предприятия...

                      Коментар


                      • До: Белите са по-умни от негрите?

                        Айде да спрем митингите от 90-та и да почваме да мислим.
                        Какво става в момента с ислямските цивилизации? Да, и спри да говориш за нации, народи и квото още там. Във всички диалекти на арабския "народ" значи "обществото на мюсулманите". Единственият признак е религията. Та не е трудно да се види аналогията с историята на християнските цивилизации. Иначе ще ти трябват много усилия за правене на друг модел. Който най-вероятно няма и да работи.
                        Аз помня тия дейци за които говориш съвсем наживо. Не смятам за смислено намесването на тая история в оная.

                        Коментар


                        • До: Белите са по-умни от негрите?

                          Аз на митинги не съм ходил. Тогава имах уроци за учене.

                          Какво ислямско общество измисли пък сега? Арабите си се джафкат по между си като източните не обичат западните и обратно, а всички заедно мразят либийците. Персийците смятат, че арабите са цигани, а бангладешците и пакистанците - съвсем. Всички тези вкупом не поддържат тясни връзки с най-голямата ислямска страна - Индонезия. За двете основни течения и за едната сюрия секти няма даже да говорим. Отделно остават и негрите, приели Исляма. Сметам дека си онагледих тезата, че това са преди всичко нации и народи и чак след това някакви мюсюлмани.

                          А, да - коя точно от долните думи за нация и народ означава това което казваш и другите за какво са?

                          ألاسمالشعب ككل; أمة شعب; قوم; شعب; دولة; عشيرة; عشائر
                          ألاسمأُبَاشَة ; آل ; أُمَّة ; أُنَاس ; إِنْس ; إِنْسانِيَّة ; الجِنْسُ البَشَرِيّ ; بَرِيَّة ; بَشَر ; ذِمَار ; رَهْط ; سِبْط ; شَعْب ; عائِلَة ; عِبادُ ( اللَّه ) ; عَشِيرَة ; فِرْقَة ; فَرِيق ; فَصِيلَة ; قَوْم ; ناس ; وَرَى الفعلعَمَرَ ; عَمَّرَ

                          Като ги помниш тези дейци наживо, направо не знам как ги елитаризираш и митологизираш.

                          Коментар


                          • До: Белите са по-умни от негрите?

                            Все гледам да се откача от тая тема и все не става. Интересна ми е, значи.

                            Защо с арабите, на които Европа поне 2-3 века е дишала праха, се е получило така? Не знам, но ми е любопитно.

                            В хубавата книга "Кръстоносните погледи през погледа на арабите" на ливанския (работещ във Франция) журналист Амин Маалуф има интересни размисли, свързани с "арабския проблем". (У нас тя излезе от издателство "Меридиани" през 2001 г.)

                            В епилога на книгата има догадки по въпроса защо арабите, които все пак имат сериозни военни успехи против кръстоносците, доникъде не са стигнали.

                            Ето парченца от този епилог:

                            ... Арабите страдат още преди кръстоносните походи от известни "недъзи".
                            ...

                            Народът на Пророка изгубва още през ІХ век контрола върху съдбата си. На практика всичките му аправници са чужденци.
                            ...

                            ... истинските владетели и дори главните герои на борбата срещу франджите - Зинки, Нуреддин, Кутуз, Байбарс, Калаун - са турци. Ал-Афдал е арменец. Ширкух, Саладин, ал-Адел, ал-Камел са кюрди...
                            ...

                            Втори "недъг" на арабите, свързан с първия, е неспособността им да изграждат стабилни институции.
                            ...

                            Липсата на стабилни и общопризнати институции естествено има своето отражение върху свободите...
                            ...

                            И тъй нататък, и авторът стига до изводи за положението в наши дни. Интересно е.

                            Тук доста се отдалечавам от темата и ще взема да спра. Но работата далеч не допира само до раса и е много загадъчна и вълнуваща. Разбира се, че няма да я изясним тук. Но има много за мислене и за разговор, който си струва да продължи.

                            (Самият аз охотно бих споделил и други неща, които ме озадачават по тази линия, но това ще е някой друг път.)

                            Поздрави!
                            Искам България чиста!

                            Коментар


                            • До: Белите са по-умни от негрите?

                              Рано е да се каже. Природата има последната дума.
                              “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
                              Б.Франклин

                              Коментар


                              • До: Белите са по-умни от негрите?

                                Ех момчета защитаващи черната раса, да ви скочат и а вас 4 негра с пищови като си излизате от возилото посред бял ден щото било хубаво и ви поискат ключовете "любезно", па да видим каква песен ще запеете за хармонията с природата... Но, Бог да ви пази никога да не ви се случва, че никога да не ме разберете- щото то с думи не може да се предаде - та да можете да си останете философски настроени по темата - човечни и разумни - като бели хора.
                                На мен ми се случи март 2008, та от тогава не бях влизал в този любим сайт - зает бях с преоценяване на житейските си стойности .
                                Хайде със здраве!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X