Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

    На 25години съм от Бяла слатина, в двора си имаме кладенец от много години най-вероятно 30 може и повече да са, миналата година му правихме ремонт така да се каже, не беше с пръстени до горе, а и нямаше как да пускаме готови та се отливаше на място с калъп по 1м и се вдигаше кофража на горе. Чистихо го отдолу мен ме не е имало бях във Франция през това време, имало е много вода. Сега си купих един хидрофор 4000л/ч, че имаме две къщи и една отделна помпа за поливане на градината. Днес я сложих тя е няква китайска райдър с дебит 210л.минута.
    Обаче след 12 мин изтегли всичката вода от кладенеца някаде 2м воден стълб и диаметър 1м, смукатела е на 10см от дъното, и се притеснявам че има малък дебит защото и хидрофора искам да слагам. Като свърши водата светнах с едно огледало има 4 /извора, подмула/незнам точно как се нарича но не пълнят бързо, въстановява същото ниво при огасена помпа за горе долу същото време за което е свършила. И от 7-8месеца не е черпено вода от него, може ли на това да се дължи слабият дебит, и какво може да се пробва за да се повиши дебита. Дълбочината му е 7м до водата и около 2м воден стълб. Че по нашия край питах един геранджия и му викам да копаем на долу още метър той вика че в този случай може и да спре изобщо и да се пълни, вика божа работа.

  • #2
    От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

    Водата от къде постъпва в кладенеца сега? Само от дъното или някъде през пръстените? Изпомпвай го няколко пъти и пак засечи времето за което се пълни, за да видиш дали има подобрение.

    Коментар


    • #3
      От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

      Tо хубаво сте отливали бетон , ама на първите 2 метра оставихте ли достатъчно отвори за водата.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #4
        От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

        иска точене да се разработи дай боже,колкото повече работи един кладенец толкова по добър дебит

        Коментар


        • #5
          От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

          Да не би водния цикъл да е минал по швата улица. Там където минаха Райкомерс, изкопаха над 6 метра надолу и водата на хората избяга на дълбоко... Може да трябва да копнеш още метър надолу ако е така.

          Коментар


          • #6
            От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

            Влизаш в кладенеца с един бензинов перфоратор и от 7-мия до 9-тия метър правиш всичко на решето. След това точиш по-често и съответно чистиш по-често защото заедно с водата се трупа и пясък на дъното. Може да минеш и с багети, за да провериш дали кладенеца е на самата жила или е встрани от нея.
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #7
              От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

              Не знам на какво място ти е кладенеца, но за 12 мин. 2,5 кубика вода не мисля че е малко... И за толкова минути щом възстановява същото количество, мисля че е ОК. Теб какво количество би те задоволило?

              Коментар


              • #8
                От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

                Първоначално публикуван от Stany Преглед на мнение
                Не знам на какво място ти е кладенеца, но за 12 мин. 2,5 кубика вода не мисля че е малко... И за толкова минути щом възстановява същото количество, мисля че е ОК. Теб какво количество би те задоволило?
                ...Или 5кубикa нa чaс
                Aз не се сещaм зa рaзход в нормaлно домaкинство което дa нaдвиши дебитa.
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • #9
                  От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

                  Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                  ...Или 5кубикa нa чaс
                  Aз не се сещaм зa рaзход в нормaлно домaкинство което дa нaдвиши дебитa.
                  Поливането на градината!
                  Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                  Из "Златния телец"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

                    Aко е до декaр сa му нужни 5-10куб нa седмицa aко не вaли.
                    Sent from my Nokia s fenerche

                    Коментар


                    • #11
                      От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

                      Aко е до декaр сa му нужни 5-10куб нa седмицa aко не вaли, и не отглеждa ориз.
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • #12
                        От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

                        Първоначално публикуван от largo_tt Преглед на мнение
                        На 25години съм от Бяла слатина, в двора си имаме кладенец от много години най-вероятно 30 може и повече да са, миналата година му правихме ремонт така да се каже, не беше с пръстени до горе, а и нямаше как да пускаме готови та се отливаше на място с калъп по 1м и се вдигаше кофража на горе. Чистихо го отдолу мен ме не е имало бях във Франция през това време, имало е много вода. Сега си купих един хидрофор 4000л/ч, че имаме две къщи и една отделна помпа за поливане на градината. Днес я сложих тя е няква китайска райдър с дебит 210л.минута.
                        Обаче след 12 мин изтегли всичката вода от кладенеца някаде 2м воден стълб и диаметър 1м, смукатела е на 10см от дъното, и се притеснявам че има малък дебит защото и хидрофора искам да слагам. Като свърши водата светнах с едно огледало има 4 /извора, подмула/незнам точно как се нарича но не пълнят бързо, въстановява същото ниво при огасена помпа за горе долу същото време за което е свършила. И от 7-8месеца не е черпено вода от него, може ли на това да се дължи слабият дебит, и какво може да се пробва за да се повиши дебита. Дълбочината му е 7м до водата и около 2м воден стълб. Че по нашия край питах един геранджия и му викам да копаем на долу още метър той вика че в този случай може и да спре изобщо и да се пълни, вика божа работа.
                        Кладенецът ти е с добри параметри. Т.н. дебит на кладенеца е между 0.5 и 1.0 л/с. Това означава, че ако инсталираш помпа с дебит 0.5 л/с ще работи постоянно, без понижението на водното ниво да достига до смукателя на помпата, това са 50 м3 на денонощие. За сравнение средностатистическото градско семейство трудно надвишава 15-20 м3 на месец.
                        Хирофорът ти е 1.1 л/с (95 м3 на денонощие) а поливната помпа - 3.5 л/с. И двете ще изпомпват водата до някакво ниво (както вече каза на 10 см от дъното)за сравнително кратко време и ще трябва да спират. Като се има предвид, че хидрофорът е за домашни нужди, едва ли ще работи повече от 2-3 минути на час и такова ползване практически няма да понижава нивото с повече от 10 - 15 см.
                        За поливането ще трябва да си осигуриш резервоар или да вземеш много по-малка помпа(0.5 л/с която пак ще ти свърши същата работа).

                        Наистина има вероятност да се "загуби водата" при удълбочаване на кладенеца. Зависи от конкретната ситуация но обикновенно плитките подземни води "стоят" върху глинест слой, който не допуска инфилтрацията им надолу. Ако го пробиеш - водата ще заминава надолу. Зависи разбира се и от скалите отдолу.
                        Доколкото разбирам - ти искаш да пуснеш градинската си помпа и да я спреш, когато ти решиш (най-вероятно пак на 10 -15 минута), а не да търчиш да я спираш на 10-тата минута. Мисля, че няма да стане.
                        Или по-малка помпа или резервоар. То за тая помпа ще ти трябва и 5 кубика резервоар.
                        До тук "сметките" са приблизителни. Сложи помпата на хидрофора и ако можеш я пусни без хидрофор. Ако успе да работи повече от 2 часа преди да снижи водата до смукателя (на 10 см от дъното) - "приблизителните" сметки дотук стават точни.
                        Последно редактирано от bogilloff; 23-04-15, 19:39.
                        ОФБ ДБ X22SE
                        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

                          От два дни не е свършвал водата, поливам вече всеки ден, може би като не бях черпил вода от 6месеца дано да се оправи. А долу в дъното има циментови дъговидни блокчета някаде 1м водата минава през фугите им, и чак на горе и зидан.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

                            Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                            Влизаш в кладенеца с един бензинов перфоратор и от 7-мия до 9-тия метър правиш всичко на решето. След това точиш по-често и съответно чистиш по-често защото заедно с водата се трупа и пясък на дъното. Може да минеш и с багети, за да провериш дали кладенеца е на самата жила или е встрани от нея.
                            Газовете, които издишваме са по-тежки от газовете които вдишваме. А газовете от машината са по-тежки от всички до тук. Газовете, които издишваме и газовете от машината са много много отровни. Въглеродния диоксид е като мехлем в сравнение с въглеродния оксид, който образува трайно съединение с хемоглобина и прави кръвта безполезна. Човек се отравя безвъзвратно и умира от кислороден глад на клетките в жестоки мъки. За това са достатъчни 5-7 вдишвания. Най-много пострадали от това има в три професии - пожарникари, миньори и бунарджии!

                            Такова нещо не трябва да се прави никога!!! Не само с бензинов инструмент! Един запъхтян човек прави газовата среда в тоя кладенец отровна за не повече от 10 минути, може и по-малко.

                            Ако надувате въздух в ямата НЯМА да има никакъв ефект, защото въздуха, който надувате е по-лек от наличните смеси и той изплува най-отгоре и излиза на повърхността. Единствения начин е да смучете от водната повърхност. По този начин изтегляте тежките газове и през отвора отгоре навлиза свеж въздух.

                            "Кой, аз ли бе?" или "Аз само за малко" са много лоши съветници.
                            Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                            Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Малък дебит на кладенец - нужда от съвет

                              Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
                              Газовете, които издишваме са по-тежки от газовете които вдишваме. А газовете от машината са по-тежки от всички до тук. Газовете, които издишваме и газовете от машината са много много отровни. Въглеродния диоксид е като мехлем в сравнение с въглеродния оксид, който образува трайно съединение с хемоглобина и прави кръвта безполезна. Човек се отравя безвъзвратно и умира от кислороден глад на клетките в жестоки мъки. За това са достатъчни 5-7 вдишвания. Най-много пострадали от това има в три професии - пожарникари, миньори и бунарджии!

                              Такова нещо не трябва да се прави никога!!! Не само с бензинов инструмент! Един запъхтян човек прави газовата среда в тоя кладенец отровна за не повече от 10 минути, може и по-малко.

                              Ако надувате въздух в ямата НЯМА да има никакъв ефект, защото въздуха, който надувате е по-лек от наличните смеси и той изплува най-отгоре и излиза на повърхността. Единствения начин е да смучете от водната повърхност. По този начин изтегляте тежките газове и през отвора отгоре навлиза свеж въздух.

                              "Кой, аз ли бе?" или "Аз само за малко" са много лоши съветници.
                              Може ли да се използва тръба за "кумин" за да елиминира проблема с тежките газове: непрекъсната тръба спусната почти до повърхността на водата и изведена 2-3 метра над ръба на кладенеца? Не че не може и с принудително засмукване, но ако има по-лесен/прост вариант за проветрение при почистване....
                              Toyota Land Cruiser BJ70 1985
                              Lexus LS430

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X