Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблеми с аларма на мотор.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблеми с аларма на мотор.

    Преди известно време закупих мотор от Англия, Triumph Tiger 955i 2006 Г. Машината си дойде с комплект ключове, книжка и т.н. , но поради дългото време , в което не е палена, в акумулатора нямаше никакъв . Опитах се да го съживя няколко пъти, в крайна сметка си взех нов. Мотора работи и върви чудесно, навъртях доста километри, но се появи проблем, който прогресивно се задълбочава.
    Мотора е с аларма, datatool system 3, в последните модели се явява почти като фабрична добавка към мотора. Тъй като в началото алармата не даваше признаци на живот, извадих от нета как се игнорира , посредством замостване на буксата, мотора пали и върви. В последствие си сложих буксата, тъй като изтеглих инструкции за работа, и всичко си беше ОК. До тук добре, но в течение на времето, таблото и лампите по него започнаха да светват с известно закъснение, което прогресивно се увеличава. Вчера например висях 5 мин мин. на бензиностанция, безпомощно въртейки ключа и щракайки On/Off бутона, докато таблото благоволи да светне.
    Още като видях че мотора е с аларма, ми дойде наум, че това устройство, може да ме прекара единствено мен, а не потенциалните крадци, като по точно визирам имобилайзера. Мотора няма фабрично такъв, и за това си взех специална букса, тя е за аварийни случаи, слага се на мястото на алармата и игнорира действието и . Все едно я маха, без да се налага да се разкарва цялата инсталация по свързаването и.

    Изглежда така:

    http://www.triumphrat.net/attachment...n-dsc02990.jpg

    След ровене по форумите, установих че мнението за въпросната аларама, въпреки че е доста скъпа , са предимно от типа -"Искам да разкарам проклетото нещо от мотора си!", минавайки през фазите "Seek&search and destroy", и то в буквалния смисъл на думата:

    http://s155.photobucket.com/user/cam...N5392.jpg.html

    Ще опиша симптомите на това което се случва, и ако някой има някаква идея какво да направя, тъй като наоколо няма специалист по алармени системи на мотори, ще съм благодарен за съвет. В движение няма никакви проблеми. Това в случай, че алармата е виновна...

    Симптоми:
    За по сигурно, сложена е шунтиращата букса, но и без нея , с включена аларма, си е все същото.
    След подаване на контакт, светват фарове, стопове,всичко си работи, но контролните уреди по таблото не светват , помпата не сработва - симптоми на имобилайзер... понякога всичко е Ок, със завъртането на ключа, а понякога се налага с помоща на молитви , клетви, и многократно въртене на контактния ключ това да стане. Все още не ме е оставил на пътя, за сега...
    Възможности - реални или не:
    1.Слаб акомулатор - акомулатора е нов, Унибат, същият по спецификация за мотора. Когато всичко е ОК, върти и пали за секунда...
    2.Изключвател на страничната стойка - малко вероятно, мотора веднъж запалил, никога не е имало прекъсване по време на движение, макар че е карано по доста тежки терени.
    3.Червеното On/Off бутонче - не съм го гледал.
    4.Контактен ключ - капсулован и набутан на трудно достъпно място.
    5.Проблем по кабелите, хлабава букса, нарушена връзка. От това което се вижда без да разфасовам мотора, алармата е грамотно поставена, буксите ги проверих и напръсках.
    6.Бушон по самата инсталация на алармата, аз не видях никъде, но знам че има.
    7.Предпазен изключвател , за предотвратяване на опит за демонтаж на алармата - изолиран.
    8.+няколко по невероятни дреболи, които си мисля поради безпомощност.

    Материалите от форумите ги изчетох, теоретически, с поставянето на замостващата букса всичко трябва да е ОК... но не е.

    http://www.sonicsideshow.com/uploads...488/352664.jpg

    I have a Tiger 955i 2005 - It's been parked for a while - I now find I have no lights on the dashboard. The lights, indicators and horn work but nothing on the dash board. I have had the ignition switch apart and checked continuity from the switch to the fuse box - all seems fine. The battery is fully charged but still nothing on the dash-board and nothing on the starter button. I have checked as far as I can, the relays and the fuses - as many as I can find including the 30amp under the seat.

    Отговор:
    This may be a silly suggestion - but have you checked the kill switch? Alternatively, if you have a datatool this can often cause a similar problem.

    I'd suggest asking on tigertriple.com as well if still struggling.

    Човека е дърпал кабелите , и се оправило...

    , ама аз какво да дърпам ...
    Последно редактирано от go6o; 19-04-15, 09:00.

  • #2
    От: Проблеми с аларма на мотор.

    Ако беше по-близо, щях да те накарам да дойдеш и за нула време да ти се реши проблема(Неделчо щеше да ти шунтира АБСОЛЮТНО ГРАМОТНО И ПРОФЕСИОНАЛНО алармата).Ама така.......

    Коментар


    • #3
      От: Проблеми с аларма на мотор.

      Гошо, имаш ли някаква ел.схема на тоя мотор. Дай да видим.
      Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

      Коментар


      • #4
        От: Проблеми с аларма на мотор.

        Ще изровя, ама не знам какво би могло да бъде полезно. Чудя се дали за това което описвам не отговаря някое заспало реле... Другото , което си мисля, че съм имал подобни разправии, е изключвател, при паднал мотор, но не знам дали тоя мотор има, ще проверя.

        Коментар


        • #5
          От: Проблеми с аларма на мотор.

          Проблем във връзките между снопа на алармата и инсталацията на мотора. Другото е контактен ключ, ignition предпазител, кил суича или лош контакт в тази (запалителната) верига.

          ПП Утре ще пътърся ел. схема.
          A Lone Rider

          Коментар


          • #6
            От: Проблеми с аларма на мотор.

            Опростена схема на запалителната система:
            http://s289.photobucket.com/user/dec...uit-1.jpg.html
            Индикаторните лампи също се захранват от нея, проводник GR (Green/Red).
            Трябва да се проверят последователно елементите и да се намери точката след която няма захранване.
            A Lone Rider

            Коментар


            • #7
              От: Проблеми с аларма на мотор.

              Като гледам горната опростена схема (ако е вярна) през алармата се прекъсва захранването към компютъра, помпата и таблото. Явно по тази верига се случва нещо - може и да е от главното реле Ign Relay. Байпас куплунга е толкова прост, че не ми се вярва да е от него. Трябва просто да провериш къде се губи тока - преди или след това. Вземи си някъкв прост мултицет и следващия път като се прецака мери на първо краче на байпас куплунга имаш ли захранване - това ще ти покаже къде е проблемът - преди или след него. Ако няма търси във веригата към главното реле, а ако има - във веригата от алармения куплунг към компютъра, помпата и таблото. Не вярвам да е нещо сериозно като гледам тая схема - просто трябва да намериш къде се прекъсва веригата. Ако и с куплунга и алармата е едно и също, след като намериш проблема си я сложи обратно - явно е читава.

              Аз съм монтирал и две аларми на мотори, и при двете т.нар. функция имобилайзер съм я направил по-просто - прекъсва веригата на стоп/старт бутона. При фабричните е малко по-сериозно (видно от схемата горе), но пък там с един шунт на куплунга може да се открадне по-бързо. Алармата не е лошо нещо - няма да те спаси от това да ти натоварят мотора, но пък доста ще ги изпоти докато го запалят. Без нея паленето е елементарно бързо.
              LZ2NKM

              Коментар


              • #8
                От: Проблеми с аларма на мотор.

                Байпас куплунгът е прост ама никой не му е забранил да клеяса или да е лошо кримпнат и да контактува когато си иска. Полезно би било ако го разместиш и разръчкаш когато ти направи номер.

                п.п. мислех че само по леките коли има такива кретении. Явно и моторите страдат.

                Коментар


                • #9
                  От: Проблеми с аларма на мотор.

                  За добро или лошо, след като разфасовах мотора(силно казано, няма много какво да се сваля, за 10 мин. работа е) дърпах, оглеждах и местих кабели , пръскайки с контактен спрей, нещата се оправиха. Това е добре, лошото е че не знам кое е направило мизерията... Полезното е че разучих инсталацията, и как работи алармента система, винаги е полезно човек да знае. Външно всичко е абсолютно изрядно, добре нагласено, без цигании, всичко свети. Извода е , при купуване на нов мотор, особено стоял известно време, че подобни технически инспекции са си абсолютна необходимост.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблеми с аларма на мотор.

                    Алармите на моторите страдат от други работи,сложил съм стотици аларми ,доста от тях на мотори.Страдат тея дето се доверяват на неправилните хора които монтират неправилните аларми.Пиша от таблета и не виждам колегата от къде е ?
                    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                    Анатолий Пейчинов o8875о9815
                    https://dvrbg.com/

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблеми с аларма на мотор.

                      Благодаря на отзовалите се, убедих се лично, че особено при по съвременни технологии, малко отклонение от параметрите дава отражение на цялата система... Сега втора фаза е закупуване на кабели, и диагностична програма. TuneECU е нещо страхотно, от това което четох, можеш да си направиш чек на системата с телефона, без да се налага да влизаш в ролята на Ванга или Нострадамус. Става за доста мотори.

                      http://www.tuneecu.com/

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблеми с аларма на мотор.

                        ... с други думи скоро да очакваме тема "Проблем с ECU на мотор"
                        Шегувам се! Аз съм от тия дето не им дава мира сърбежа по отвертката. Досега два пъти съм си бриквал колата... и не спирам да опитвам за трети.
                        Успех и пиши като се сдобиеш с тая джаджа.
                        Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблеми с аларма на мотор.

                          Хаха, бе гледам ремапване и разни такива... та нищо чудно. Ама първо да видя колко е едно ECU, ей тъй.. за вски лучай, да не се сдобия с "тухлен" тигър. То си е интересно да ровиш...
                          п.п. Това за зимния период, сега само каране!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблеми с аларма на мотор.

                            Първоначално публикуван от go6o Преглед на мнение
                            3.Червеното On/Off бутонче - не съм го гледал.
                            4.Контактен ключ - капсулован и набутан на трудно достъпно място.
                            Не е лошо да си провериш клемореда "ignition switch".
                            В следствие на "обичайната употреба", пластините за запалването, от напрежението започват да нагарят и да правят по-слаб контакт, докато тези за фаровете са Ок и затова фаровете ти светят.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1999LegendIgnitionSwitch.jpg
Прегледи:1
Размер:151.3 КБ
ID:5654990

                            При теб употребата не е съвсем "обичайна", защото имаш монтирана аларма и имобилайзер т.е. имаш промяна в системата.

                            Можеш да разбереш дали проблемът е от там без да разглобяваш ключа, ако имаш възможност:
                            В момент когато проблемът е проявен, т.е. фаровете светят но таблото не, да си вдигнеш резервоара, да стигнеш до кабелите за контакта и да ги свържеш, ако тогава светне, значи проблемът е в клемореда.

                            Но дори да не светне, по-добре е да го провериш, защото тези проблеми рядко вървят сами и като решиш привидно проблема, да си остане тук слабата връзка и в един момент отново да ти направи проблем.

                            При мен се е получавало точно така.

                            Може да се разглоби контактния ключ, с малко повече усилия, прочетох, че трябва да се разпробие, защото е капсулован.

                            Не е лошо и "Червеното On/Off бутонче" да провериш, за да го елиминираш като потенциален проблем.

                            Да е причината в ECU-то ? Според мен вероятността клони към 0.

                            Проблемът е много дребен, много лесно решим, но много трудно откриваем.

                            ПС: Още публично порицание от мен за счетоводителя, маркетолога решил да слага имобилайзер на мотоциклет.
                            Алармата не е лошо нещо, като всяко, което би могло да забави апашите, но не трябва да има нищо общо с паленето.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблеми с аларма на мотор.

                              На мотора шоков датчик и предупредителен микровълнов са предостатъчни.Проблема идва с шоковия ,особенно ако е пиезо
                              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                              Анатолий Пейчинов o8875о9815
                              https://dvrbg.com/

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X