Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Панорамна фотография /"събиране" на кадри

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Панорамна фотография /"събиране" на кадри

    Поздрав колеги, нямам никакъв опит в софтуерното обработване на панорами. Пускам тази тема с надеждата да обменим и обсъдим различните методи, критика и хитрини. Из темите за фотография често виждам обработвани панорамни снимки, но подробности по обработката липсват. Общо взето ще се радвам за споделен опит при "сглобяването" множество кадри в един.
    Успешен ден
    Land Rover Discovery I 1996 2,0 MPI - SOLD
    Димитър Димов +ЧЧ7784854894

  • #2
    От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

    Първоначално публикуван от dimow Преглед на мнение
    Поздрав колеги, нямам никакъв опит в софтуерното обработване на панорами. Пускам тази тема с надеждата да обменим и обсъдим различните методи, критика и хитрини. Из темите за фотография често виждам обработвани панорамни снимки, но подробности по обработката липсват. Общо взето ще се радвам за споделен опит при "сглобяването" множество кадри в един.
    Успешен ден
    Ами в смисъл какво по-точно те интересува при обработването на панорами?
    Според мен основната обработка след като слееш кадрите и ги кропнеш да махнеш излишното си е ...като на обикновен кадър!
    Какво по-специално имаш предвид...?
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

    Коментар


    • #3
      От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

      Ами на първо четене ето един урок:

      http://itschool.bg/tutorials/article/1833/
      Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

      Коментар


      • #4
        От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

        Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
        Ами в смисъл какво по-точно те интересува при обработването на панорами?
        Според мен основната обработка след като слееш кадрите и ги кропнеш да махнеш излишното си е ...като на обикновен кадър!
        Какво по-специално имаш предвид...?
        Предположих, че ще стане ясно като казах: нямам никакъв опит.
        Нищо де, наистина никога не съм притежавал софт за обработка, каквато и да е, ползвам единствено Пикаса и то само и единствено за да преоразмерявам или кропвам някоя снимчица. Като цяло не обичам пипането по снимките, ако е свестна добре ако не, снимане докато стане.
        Фотошоп нямам и предполага, че само заради няколко панорамни снимки няма и да си купя. Мисля имам Лайтрум на единия компютър, но ми дойде много бавна и тежка ( може би компа е скапан) и съм я занемарил.
        Та идеята ми е по-скоро за някоя пробвана или лека програмка, предлагаща задоволително качество и обработките да не изискват часове наред.
        Като цяло един 10-18 ми се върти тука, ама понякога може да се сглоби и нещо интересно.
        Благодаря

        п.п. В краен случай ще си взема мобилен телефон с опция за снимане на панорами, те така и така с копче "шедьовър"
        Последно редактирано от dimow; 17-04-15, 17:13. Причина: п.п.
        Land Rover Discovery I 1996 2,0 MPI - SOLD
        Димитър Димов +ЧЧ7784854894

        Коментар


        • #5
          От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

          Лека и безплатна - GIMP.

          http://en.wikipedia.org/wiki/GIMP

          П.П. Това е за обработка на снимките. За сглобяване на панорама, ако си с Канон, има Фотостич в диска с програмите.
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #6
            От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

            Ей това е класиката за "събиране" на панорами. Има доста по-логичен интерфейс от стакинга на фотошоп и в общи линии трябва много да си омазал снимането, за да се издъни.
            http://www.ptgui.com/
            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

            Коментар


            • #7
              От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

              Поздрав, да се отчета какво научих и къде сгреших.
              Пробвах ФотоСтич от диска с "оригинални "програми, работи добре, но изисква доста практика при заснемането. Претенциозна е към осветеността и контраста, всъщност не коригира цветовете, даде ми доста и неприятни "следи" на местата на сливане. Доста от дефектите са коригират ръчно и резултата е приличен. Програмата идва безплатно( включена в цената на камерата) и като такава е ........задоволителна.
              Днес пробвах и демо версията на ПТгуи и съм очарован в най-прекия смисъл. При същия изходен материал( свестни снимки от ръка с доста голяма разлика в контраста) сливането и напасването е много добро, въпреки разликите в ъгъла на заснемане. Цветово много добре балансирано и прелято, почти естествен контраст. Единствен минус за сега е цената. Ще направя още малко материал и след като поиграя с програмите ще пусна и някоя снимка.
              Благодаря
              Land Rover Discovery I 1996 2,0 MPI - SOLD
              Димитър Димов +ЧЧ7784854894

              Коментар


              • #8
                От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

                В Замунда я има безплатна.
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #9
                  От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

                  Много приятно работи едно програмче на МалкияМек.
                  ICE се казва. За съжеление не успях да го подкарам на XP, но на 7 върви отлично.
                  Много лека и много бърза програмка. На пук на основната политика на компнията е безплатно.
                  Аз не вярвам в чудеса!
                  Разчитам на тях!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

                    dimow, в какъв режим на фотоапарата (P, A, S, M) правиш снимките за панорама? Само когато снимам за панорами минавам на М (за магьосници).
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • #11
                      От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

                      Магьосник не съм!!! Ама снимам на М доста често. За панорамите се убедих ( по трудния начин), че са единствено възможни ако изолирам до колкото е възможно софтуера. Направих само няколко серии с материал и го пуснах през различните програми. Никога не съм се сблъсквал с изискванията за обработка и сливане и трябваше да пробвам кое и до колко може да се самокоригира. На "Р" ( режим Полека) стана страшно мазало, опитах да снимам равномерно осветен градски пейзаж, но Р-то не ме разбираше добре.
                      Land Rover Discovery I 1996 2,0 MPI - SOLD
                      Димитър Димов +ЧЧ7784854894

                      Коментар


                      • #12
                        От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

                        Аз използвам "Hugin". Долната снимка е събрана с нея от около 40 кадъра. Една от основните за мен причини да я използвам е, че е и на български.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:panorama.jpg
Прегледи:1
Размер:206.1 КБ
ID:5655107
                        Ако искаш да разсмееш Господ - разкажи му плановете си.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

                          Пууу...Викторе ...много е хубава братле...
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

                            Глигана истински ли е!?
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Панорамна фотография /"събиране" на кадри

                              Поздрав, ето вчера направих нов материал, сглобявано е със Стич-а, абсолютно никаква друга обработка.
                              Като за изходен материал е съвсем прилично (според моите критерии за момента) събрано е от 9 кадъра.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:oaklay new big lake 3.jpg
Прегледи:1
Размер:150.2 КБ
ID:5656392

                              п.п. Някъква идея: защо ми дава оттенъци на синьото в небето? Снимах със 100% магически настройки, възможно ли е да съм оставил "нещо" на софтуера?

                              п.п2 Сега виждам, че оттенъците са почти невидими след качването тук, на оригинала има оттенък като вертикални "черти" горе високо в синьото.
                              Land Rover Discovery I 1996 2,0 MPI - SOLD
                              Димитър Димов +ЧЧ7784854894

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X