Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сондаж за отводняване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Сондаж за отводняване

    Колегата говори за 30 до 50 кубика вода седмично, което си е сериозно количество.
    Your conscience is all you can take to your grave.

    Коментар


    • #17
      От: Сондаж за отводняване

      Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
      Колегата говори за 30 до 50 кубика вода седмично, което си е сериозно количество.
      Най-елементарната помпа,от порядъка на 70лв,която ползвам и аз има дебит 9000л на час,така че тези 30-50 кубика на седмица са дребна работа за нея с маркуч 1цол.
      Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
      Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
      Враца

      Коментар


      • #18
        От: Сондаж за отводняване

        В щатите масово къщите имат помпа която събира излишна вода от дренажни тръби и я праща другаде.

        Коментар


        • #19
          От: Сондаж за отводняване

          Разбирам.
          И в Италия масово се ползват такива системи с помпа и няма никакви проблеми.
          Проблемът на колегата, ако съм разбрал правилно, е къде да я прати тази вода.
          Казва, че няма канализация на пътя, нито канавка...
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #20
            От: Сондаж за отводняване

            Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
            Колегата говори за 30 до 50 кубика вода седмично, което си е сериозно количество.
            Според сондьорските разбирания 50 кубика за седмица е смешно малко количество. Там се говори за 10 кубика на час за "средна работа". Според физичните закони има няколко възможни развития на нещата:
            1. Най-неблагоприятния за мен вариант е да изкарам вода, която да е с налягане, по-голямо от височината на водния стълб. Тогава ще постигна обратния ефект и ще се налея още. Този вариант е малко вероятен, но практиката познава такива случаи.
            2. Вода няма. При този случай имам шанс ако има подземна кухина или слой, който може да попива. Започвам да се моля да не се напълни и да прелее.
            3. Намирам вода, която си тече по пътя по гравитационен принцип. Наливам в нея и всичката вода си продължава към дерето.
            При всички случаи трябва да не допускам вътре да се изливат мръсотии, които могат да повлияят на пропускливостта на почвата.

            Няма вариант при който изливам вода по пътя. Който не го разбира да приеме, че религията не ми го позволява.

            Двамата геолози, които идваха да гледат терена бяха обнадеждени, че може да стане такова отводняване, дори ми цитираха примери.
            Търся сондьор, който си разбира от работата и след като изчете темата да дойде и да пробие една сонда.
            Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
            Най-добрите ми спомени са предстоящите!

            Коментар


            • #21
              От: Сондаж за отводняване

              Първоначално публикуван от genadi.tsvetkov Преглед на мнение
              А не може ли да я събираш в една яма и оттам с помпа за мръсна вода с поплавък да я изпратиш накъдето искаш.Аз лично така съм си решил подобен проблем.
              За 3-4 дни да спре тока и имаме хранилище за ядрени отпадъци в мазето.

              Коментар


              • #22
                От: Сондаж за отводняване

                Преди десетина години от пукнатина в бетона в мазето ми започна да тече вода . Течеше някъде на около метър височина на средата на едната стена . В сухо време сълзеше по малко но в дъждовно дебита си ставаше сериозен . Мислех да реша проблема по най простия начин като изкопая една малка шахта в единя ъгъл и да пусна една помпа с поплавък и в канала . Обадих се на един приятел специалист човека погледна и каза че най добрия начин е външно хидроизолиране на основите . Това е много работа а и е технологично трудно изпълнимо и скъпо защото трябва да се копае на ръка няма как да вкарам техника в двора . Другия вариант който ми каза е да направя сондаж наблизо водата имала склонност да отива към него . Проблема го реши майка ми едно лято маза върху пукнатината мрежа и теракол смесен с водно стъкло сигурно измаза поне десетина пласта и въпреки че не вярвах нещо да стане водата спря явно си намери път на друго място и сега мазето ми е сухо .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #23
                  От: Сондаж за отводняване

                  Да приемем, че работим по първоначалната идея със сондаж. Какво ще се случи - идва някой сондьор и прави сондаж до водоносен пласт. Технологията трябва да е същата като при сондаж за водоснабдяване. Вместо да вадим вода от този сондаж, ние оставяме проблемните води да попиват в него. Приемаме, че всичко е наред и задачата е изпълнена. Обаче възникват няколко въпроса. Например как изглежда канализацията наоколо? Дали не е септични ями, които попиват в проблемния пясъчен слой? Тогава какво ще спре замърсените фекални води да влязат в по-долния пласт. Апропо, да не би някой комшия да се водоснабдява със сондаж? Мисли с какво ще си мие лицето човека. И като ще правиш сондаж за вода, защо да не го използваш по предназначение. Аз съм сондьор, интереса ми е да сондирам, но не всичко е пари. Да помислим. Единия вариант е да пуснем водата в мазето и там да я смучем с помпа и да я разкарваме някъде. Не ми харесва, постоянно ще имаме най-малко една мокра стена.Другия вариант е да опасваме къщата с дренажи и пак да разкарваме водата нанякъде. Което е трябвало да се предвиди и проектира първоначално. Ама нали геологията се гледа когато стане беля... А говорим за пясъче няколко сантиметра на дълбочина около метър. Ми да го изкопаем около къщата и на негово място да трамбоваме плътна мазна глина. Би трябвало да се получи водонепроницаемо петно около основите, а водата да си заобикаля и да ходи надолу по пътя си. Не знам дали ще стане, не съм специалист, но звучи логично. Да чуем още мнения. Не продавай!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Сондаж за отводняване

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    За 3-4 дни да спре тока и имаме хранилище за ядрени отпадъци в мазето.
                    Имах предвид яма извън къщата,а помпата работи и с малко генераторче-650вата.
                    Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                    Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                    Враца

                    Коментар


                    • #25
                      От: Сондаж за отводняване

                      Извинявай, колега, но това с генераторчето не го приемам.

                      Относно фекалийните води:
                      Да, така ще стане. Ще се процедят през плитката почва и ще попаднат там. Там е работата, че в планинско село с водопровод от планината има кладенци само за декорация на дворовете. Не открих човек със сонда в селото за да почерпя информация кой му я е правил и колко са дълбали. Освен това, по наклона към дерето под моя имот има само една редица имоти, които няма как да премина.
                      Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                      Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Сондаж за отводняване

                        Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                        Другия вариант е да опасваме къщата с дренажи и пак да разкарваме водата нанякъде. Което е трябвало да се предвиди и проектира първоначално. Ми да го изкопаем около къщата и на негово място да трамбоваме плътна мазна глина. Би трябвало да се получи водонепроницаемо петно около основите, а водата да си заобикаля и да ходи надолу по пътя си. Не знам дали ще стане,
                        В това мнение виждам най много логика. Разбира се може да пробваш и друг вариант - взимаш 2бр. цистерни по 30 кубика и ги пълниш с излишната вода, след това я използваш за поливане или пък ако парцела позволява голям басейн. Филтрираш си водата, и хем си се къпеш, хем си поливаш градинката. В жегата тя ще се изпарява значително от по голяма площ. Разбира се надявам се това не са фекални води дето те притесняват, но дори и да има нещо пясъчния слой в който са, естествено ще ги филтрира.
                        Каквото и да правиш без дренаж няма да стане. Ако парите не те притесняват направи драстичен номер на невярващите комшии. Уговори се с кмета и пусни една тръба по средата на улицата и изкарай водата под техните имоти, щом имаш естествен наклон към дерето. Може да поискат дори да се включат и те в тръбата, щото не мисля че водата свършва до твоя имот само.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Сондаж за отводняване

                          Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                          ... говорим за пясъче няколко сантиметра на дълбочина около метър. Ми да го изкопаем около къщата и на негово място да трамбоваме плътна мазна глина. Би трябвало да се получи водонепроницаемо петно около основите, а водата да си заобикаля и да ходи надолу по пътя си. Не знам дали ще стане, не съм специалист, но звучи логично.
                          Ако нещо помогне при така наредената картинка, това ще е.

                          Ясно е че подпочвените води са на ниво над мазето и все ще се филтрират по малко ама няма да е право във водоносния пласт.

                          А колко е наклонен теренът?

                          Коментар


                          • #28
                            От: Сондаж за отводняване

                            Плътната мазна глинеста иловица, има навика да отваря пукнатини, колкото да си завреш цялата ръка.
                            На дълбочина и уплътнена обаче, вероятно би помогнало.
                            Но ако се копае около къщата, заслужава си и една външна хидроизолация.

                            Ще оскъпи несъмнено, но и ще реши проблема.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X