Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се създава карта на позната местност

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се създава карта на позната местност

    Здравейте, любител съм на туризма и риболова, искам да си съставя карта на терен, примерно карта на местността на язовира на който ходя за риба. С цел упътване на други рибари които не са ходили по този язовир. А ако някой знае как се съставя карта на непозната местност, може да сподели, няма да е излишно.

  • #2
    От: Как се създава карта на позната местност

    Първоначално публикуван от рибар_69 Преглед на мнение
    Здравейте, любител съм на туризма и риболова, искам да си съставя карта на терен, примерно карта на местността на язовира на който ходя за риба. С цел упътване на други рибари които не са ходили по този язовир. А ако някой знае как се съставя карта на непозната местност, може да сподели, няма да е излишно.
    Ако правилно съм разбрал ЦЪК и ЦЪК
    LZ1ZAH

    Коментар


    • #3
      От: Как се създава карта на позната местност

      Първоначално публикуван от Zahari007 Преглед на мнение
      Ако правилно съм разбрал ЦЪК и ЦЪК
      Искам картата да е на чертеж, при лист хартия, не на компютърът.

      Коментар


      • #4
        От: Как се създава карта на позната местност

        Най-грубо вземаш оправна точка, и на всяко по-характерно място поставяш репер. Такива са дерета, самотни дървета, скали, кръстопът, чешма, и т.н.
        Това съчетано с грубо очертаване на контурите на язовира, в повечето случаи би трябвало да свърши работа.

        А и не е нужно да е грубо очертаването. В гугъл карти може да си намериш съответния язовир, да го принтираш(в повечето случаи А3 е достатъчен за да се виждат подробностите), и да доначертаеш с химикал или молив пътя който не се вижда на картата.
        Или да начертаеш пътя по който искаш да ги преведеш. Като на характерните места може да сложиш и указания със стелка: Чешма, цистерна, плаж...

        Иначе картографията е сериозно занимание, като знанията как да се направи точна карта са трупани столетия.
        В сравнение с Колумб и Магелан сме благословени, че имаме сателитни снимки, и е грехота да не ги ползваме.
        Последно редактирано от ISG; 24-02-15, 09:15.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: Как се създава карта на позната местност

          Мерси за съвета

          Коментар


          • #6
            От: Как се създава карта на позната местност

            Според мен, най добре ще е като принтирам изображението на язовира, и после начертая характерните местности които се намират покрай язовира, те са разположени до самият язовир и си имат местни рибарски имена, като "Крапешкият мост", "Любчов паметник", "Пикливата чешма", "Конски дол", и т.н. А ето на кой язовир ходя за риба http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%...2%D0%B8%D1%80)

            Коментар


            • #7
              От: Как се създава карта на позната местност

              Видях темата още от създването и, но честно казано не знаех как да отговоря на такъв въпрос. То ако трябва да съм честен и сега не знам. Освен с риболов не знам с какво друго се занимаваш, но понеже в този форум повечето хора са или джипкаджии или мотористи, повечето от които сами се мъчат да си оправят повредите, ще се опитам да направя следното сравнение. Да питаш как да създам карта ей така от нищото е все едно аз да попитам: "как да си разглобя двигателя и да му сменя буталата", като към въпроса добавя и питане "двигателят отпред ли е или отзад" и "а това дали може да стане с клещи или ще ми трябват и други инструменти".
              Не случайно хората които се занимават със създаване на карти учат по 5-6 години, все пак и това си е наука. И за да можеш да направиш карта ти трябва да знаеш значението и приложението на редица термини.
              Да започнем от най-лесния - мащаба. Знаеш ли какво е определнието за мащаб и как да пренесеш КОРЕКТНО някакъв обект мащабно върху хартията (софтуера). Почти съм сигурен, че ще кажеш ДА, но вярвай ми, в действителност отговора би следвало да бъде НЕ.
              Не се сърди, не искам да те обидя. Не всеки човек трябва да разбира от всичко, със сигурнист си по-голем специялист от мен в много неща. Но по начина, по който питаш за картирането и изчертаването на карта стигам до извода, че това не е твоята сила.
              Но няма проблем, за такива ситуции е създадена Гугъл Земя. Ако имаш ГПС отиди на терена запиши си кооординатите на местата които познаваш. Прехвърли си точките върху ГЗ, разпечатай и си готов. Ако нямаш ГПС разпечатваш, разглеждаш досбре за да се ориентираш, отиваш на терена заставаш на някой ръкав на язовира или характерна чупка, знаейки как се казва мятото за риболов го нанасяш, после слдващото и така (това Кольо вече ти го предложи като опция). После си ги нанасяш в ГЗ на око според разпечатаното копие и пак си го принтираш. Е ако нещо се вижда бледо може да повториш отгоре с цветни моливи или перманентен маркер, но все пак не се мъчи да създаваш карта от нищото. Не, че е невъзможно, но много трудно ще постигеш.
              Успех

              Коментар


              • #8
                От: Как се създава карта на позната местност

                Това което искам да направя е просто схематична карта, а не професионална, далече съм от професионалните картографи, пък и не ми трябва перфектна карта. GPS са скъпи пък и не си заслужава да го купувам.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X