Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

    Здравейте колеги,

    понеже повече от половината ми кошери са ДБ, другите ЛР, смятам да минавам изцяло на ЛР.
    Мислех да продавам ДБ кошерите и да си купя нови ЛР, но дърводелеца, с който работя ме увери, че лесно ще ми преправи ДБ на ЛР, като например скъси ДБ плодника със 7 см, тези сантиметри ще ги добави отдолу към магазина и ще стане пак ЛР корпус.
    Принципно това упражнение мислех да го правя аз първоначално, обаче нито имам машини за целта (примерно ръчен циркуляр), нито условия, затова и после бях решил да ги продавам.
    Съответно ДБ плодниковите рамки ще ги скъсявам, но ще ми останат много магазинни рамки - почти всички ДБ кошери в момента са ми с по 2 магазина с изградени рамки.

    Отскоро съм се навил, защо пък да не пробвам с 1-2 Фарар кошера, нали се състоят от магазини и магазинни рамки.
    Четох доста, като цяло малко сложна ми се струва тази технология, но предполагам се свиква.
    Пише, че са подходящи точно за райони със силна късна паша, какъвто е и моя район.

    Случайно има ли някой около Нова Загора или Ямбол и регионите наоколо, който има и Фарар, да каже струва ли си да се пробвам, или да преправям и втория магазин на ЛР, магазинните рамки да им топя восъка, а рамките освен пак да продавам ... (хим не ми се занимава с продажби, че си е занимавка).

    Ходих миналата седмица на една пчеларска лекция ("Един пчелар - 400 кошера"), Валери Йорданов я води, той е от Плевен, и каза, че има доста Фарар кошери, с изцяло мрежесто дъно, и много добре вървяли и зимували ...

    Ако питате мен, хич не ми се занимава с експерименти, но просто ще имам много магазинни рамки излишни ...

    П.П. Пропуснах да допълня - принципно идеята да мина изцяло на ЛР се пръкна поради две неща - ЛР са по-подходящи и по-ефективни за моя район, и второ - исках да работя с еднакви рамки, а не като сега с 3 вида
    Във фейсбук колеги ми дават идеи да пробвам с Фарар, или ако не - да си ползвам магазините върху ЛР плодници. Така е, варианти много, но май май ако си оставям магазини, то ще е за проба с Фарар, така или иначе всички ЛР са ми на по 3 корпуса, а с 4 вече не е много удобно за работа ...
    Последно редактирано от HD; 30-01-15, 22:55.
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

  • #2
    От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

    Хаха, май си поостанал без работа и почваш да мислиш за щуротии? Точно за район с късна силна паша най-добре е с ДБ 12, но това е една друга тема. У форумите като цяло мнението за Фарара е че е подходящ за по-леки паши и НЕсурови зими. А да, и ако пчеларят е от прекрасния пол. Чисто и просто веднъж завинаги се ориентирай към центрофужене само на 1/2 ДБ пити. Плодникът отдолу дали стандартен ДБ, дали 1 или 2 ЛР корпуса или 2 ДБ магазина /фарар/ за няколко години ще си покаже кое е оптимум...И твойта лъскава центрофуга я правиш на радиална на ток и забравяш за човек на въртока... Па ако толко искаш да продаваш, април месец дай обява в пчеларския форум за магазините комплект с питите, ама после ще съжаляваш. Не знам дали знаеш, в момента никой не продава ВО, всички чакаt Плевен. А напролет магазинните пити си мисля че може да струват и над 3 лъва...

    Коментар


    • #3
      От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

      Ако решите да продавате пити, пишете едно ЛС, моля.
      Кольо Динев

      Коментар


      • #4
        От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

        Чак пити едва ли ще продавам, т.е. ако реша да продавам магазинните рамки, ще е БЕЗ восъка, колегата Йорданов е споменал причините по-горе.
        Даже сега ме е яд, че есента продадох 10 кг восък ...
        Hristo Draganov
        http://htftp.domainbg.com/HD/

        И аз искам България чиста ! ! !

        Коментар


        • #5
          От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

          Напротив, тръгнеш ли да продаваш стари празни рамки, не знам дали някой ще ти даде 20 ст./бр, нови несковани са по 35 ст. при производител. Ако продадеш готови изградени пити, цената на восъка е вътре, но продаваш и изработеното от пчелите, нали така? Ако ги прекараш през топилката, айде твоя труд няма да го мислим, ще получиш восък, трудът на пчелите отива в небитието, а рамките може би за разпалки. И пак ти казвам - за медодобив по-добро от чисти ДБ магазинни пити няма.

          Коментар


          • #6
            От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

            Да кажа за основите, според мен тази година ще има проблем, миналата нямаше восък и тази година основите ще са кът.
            Аз взех един кашон преди месец, сега не се търсят и има, но пролета не е сигурно.
            Затова, който може нека се запаси от сега.

            Да се купуват стари рамки е супер глупост.
            Аз от мойте кошери старите рамки ги хвърлям, по ми е удобно да сложа нова отколкото да чистя стара.
            "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

            Коментар


            • #7
              От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

              Освен изброените от вас неща по-горе, не е за пренебрегване и факта, че хич, ама хич не ми се занимава с продажби, занимавка си е, досадно ми е даже
              А какво ще кажете, ако сменя страничните летви от магазинни с ЛР такива? Идеята ми е да ползвам вече изградените магазинни пити, да не ги връщам много назад пчеличките?
              Под изграденото ще добавя восъчна основа да я изградят и нея ...
              Май май полека лека се отказвам от Фарара, все повече клоня към идеята да ползвам еднакви рамки, т.е. само ЛР, но още се двоумя
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #8
                От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

                А как ще сложиш изградената основа в новата рамка, или по-точно как ще смениш телта, не знам дали ме разбра?
                Кольо Динев

                Коментар


                • #9
                  От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

                  Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                  А как ще сложиш изградената основа в новата рамка, или по-точно как ще смениш телта, не знам дали ме разбра?
                  Псолютно те разбрах
                  Идеята е да ползвам горната летва + изградената магазинна пита + телта й, като сменя само страничните летви, долната летва съответно ще отиде по-надолу, също ще трябва да удължа телта надолу съответно, т.е. изградената пита няма да се премества никъде, а към нея ще добавям.
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

                    Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                    Псолютно те разбрах
                    Идеята е да ползвам горната летва + изградената магазинна пита + телта й, като сменя само страничните летви, долната летва съответно ще отиде по-надолу, също ще трябва да удължа телта надолу съответно, т.е. изградената пита няма да се премества никъде, а към нея ще добавям.
                    Не се занимавай с глупости!
                    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

                      Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                      Не се занимавай с глупости!
                      Ако трябва да съм честен, и на мен хич не ми се занимава с глупости от този род ...
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

                        Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                        Псолютно те разбрах
                        Идеята е да ползвам горната летва + изградената магазинна пита + телта й, като сменя само страничните летви, долната летва съответно ще отиде по-надолу, също ще трябва да удължа телта надолу съответно, т.е. изградената пита няма да се премества никъде, а към нея ще добавям.
                        Никакъв шанс според мен за успех, ще се разкъса питата...
                        Кольо Динев

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

                          Питите ги сменям на две, максимум три години.
                          "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

                            Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                            Питите ги сменям на две, максимум три години.

                            Ми моите са на около три години най-старите, сега ще сменям оттях, отделно има и деформирани рамки и пити ...
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кошер ФАРАР - що е то, и има ли то почва у нас?

                              Хаха HD, гледах едни стари снимки и хоп-едни щуротии по твойта част. Преди години, едни отводки ДБ, ама не ми се ровеше в плодниците, пък и от любов към спорта... Магазинни и ЛР пити пълни с мед съм ги удължавал отдолу, направо върху кошера, с предварително подготвени инструмент и заготовки и после ги подавам БЕЗ ВО на отводката. Търтеевия градеж съм го махал, снимките са правени при зазимяването.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1020284.jpg
Прегледи:1
Размер:285.3 КБ
ID:5642357

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1020287.jpg
Прегледи:1
Размер:235.1 КБ
ID:5642358

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1020295.jpg
Прегледи:1
Размер:214.3 КБ
ID:5642359

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X