Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Манастири

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Манастири

    171. (83) Шипченски манастир Рождество Христово

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_4031-##.jpg
Прегледи:1
Размер:67.8 КБ
ID:5457543

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_4032-##.jpg
Прегледи:1
Размер:98.1 КБ
ID:5457544

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_4023-##.jpg
Прегледи:1
Размер:402.3 КБ
ID:5457545


    В северо-западния край на град Шипка. Достатъчно известен за да обяснявам как се стига до там.


    172. (209) Шияковски манастир Св. Архангел Михаил

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG0396-##.jpg
Прегледи:1
Размер:498.5 КБ
ID:5457546

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG0386-##.jpg
Прегледи:1
Размер:538.1 КБ
ID:5457547

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG0395-##.jpg
Прегледи:1
Размер:81.5 КБ
ID:5457548

    На около 2.5км след като излезете от Костинброд в западна посока е разклона за Драговищица, която е в дясно. Пътят за манастира е в ляво по черен път проходим с лек автомобил.


    173. (210) Шумки манастир Св. Архангел Михаил

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6178-##.jpg
Прегледи:1
Размер:524.9 КБ
ID:5457549

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6180-##.jpg
Прегледи:1
Размер:499.8 КБ
ID:5457550

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6181-##.jpg
Прегледи:1
Размер:581.5 КБ
ID:5457551

    На около километър и нещо южно от Лопушня. Пътят е черен, но може да се стигне с лек автомобил.



    И така, уважаеми колеги. Свърши Малък Сечко (месец февруари), свърши и „първият сезон” на моите многосерийни писания. Споделих с вас тази информация за 173 православни манастира, които съм посетил с надеждата, че ако не е била полезна – то поне е била интересна за гледане. Малко остана до запролетяването и до началото на „втория сезон”. Очаквам с нетърпение да посетя и да ви покажа нови места и нови снимки. Според моите търсения, остават още около 100 (сто!) манастира или останки от манастири. Това си е едно сериозно предизвикателство, което аз съм готов да приема. Ще се постарая първо да посетя застрашените от разруха и изчезване места. На тях ( а и на нас ) не остава много време да просъществуват и да бъдат документирани, макар и по този „аматьорски” начин, но все пак запазени в спомените, които ще оставим на нашитe наследници.

    Коментар


    • От: Манастири

      Браво колега,поклон за положения от теб труд,сигурен съм че информацията ще бъде полезна за много хора!!!

      Коментар


      • От: Манастири

        Дино , ще питам за една местност на която и казват "Срупания манастир" да ли има някакви останки и ако има ще пиша тук да ги имаш в предвид!

        Коментар


        • От: Манастири

          Поздравления и от мен за труда.Мисля че има една книга за манастирите у нас,като на снимките са дадени и GPS координати на манастирите.

          Коментар


          • От: Манастири

            @pepihm
            Благодаря! За мен това не е труд, а по-скоро една приятност, не само моментна, но и с продължително последействие.

            @valsodar_rn
            Бъди добър да споделиш подробности. Ще ми бъде интересно. Аз знам за една местност с подобно име „Струпания камък” близо до Поибрене, където през средновековието са съществували доста твърдини.

            @v12345s
            Сещам се за една, вероятно тази, за която ти говориш. В нея има снимки на доста манастири, църкви и други религиозни обекти с приложени GPS координати. Авторът е възпитаник на Духовната Академия и „пътуващ фотограф” (ако мога да се изразя така за него). Ще се опитам да намеря точното заглавие и автор.

            Коментар


            • От: Манастири

              Първоначално публикуван от v12345s Преглед на мнение
              Поздравления и от мен за труда.Мисля че има една книга за манастирите у нас,като на снимките са дадени и GPS координати на манастирите.
              https://picasaweb.google.com/1061173...93557871527250

              Коментар


              • От: Манастири

                Да. Тази имах предвид.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG1805_A.jpg
Прегледи:1
Размер:367.9 КБ
ID:5457674

                Интересно, какво е добавено в новото издание.

                Коментар


                • От: Манастири

                  Първоначално публикуван от DinoZavrov Преглед на мнение
                  Да. Тази имах предвид.

                  [ATTACH=CONFIG]553463[/ATTACH]

                  Интересно, какво е добавено в новото издание.
                  За ново издание не знам,за тази от снимката ставаше въпрос.

                  Коментар


                  • От: Манастири

                    Днес реших, че доста съм се заседял и си спретнах една разходка на чист въздух.

                    174. Нови хан манастир Св. Петка (останки) N 42.58601 E 23.57552
                    Намира се на 2км югозападно от 13-тия километър на магистрала Тракия. Непосредствено преди моста има не маркирана отбивка към Нови хан. От там започва черен път, който при сухо време е проходим с висок автомобил, но по-добре е да се разходите.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG1839_small.jpg
Прегледи:1
Размер:154.6 КБ
ID:5461742


                    Останките се намират в местността Гарван камък.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG1834_small.jpg
Прегледи:1
Размер:333.0 КБ
ID:5461743

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG1835_small.jpg
Прегледи:1
Размер:333.2 КБ
ID:5461744

                    На няколко десетки метра от останките са:
                    Параклисът Св. Петка


                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG1827_small.jpg
Прегледи:1
Размер:300.8 КБ
ID:5461745


                    Големия Гарван камък


                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG1833_small.jpg
Прегледи:1
Размер:262.5 КБ
ID:5461746


                    Малкия Гарван камък

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG1832_small.jpg
Прегледи:1
Размер:156.6 КБ
ID:5461747


                    Съжалявам, че снимките изглеждат малко мрачни, но природата още не се е събудила и я няма пъстротата на гората наоколо.

                    Коментар


                    • От: Манастири

                      175. Караполци манастир Св Георги N 42,60209 E 23,70165
                      В югоизточния край на селото има асфалтирано игрище. От там тръгвате на юг-югоизток. Преминавате през покрит с дървени греди пешеходен мост (или брод ако сте с кола) следващият мост е каменен и след него ще трябва да решите пеша (препоръчвам) или савтомобил. След моста има около 200м изкачване по кални (през този сезон) коловози, които не са дълбоки и са преодолими с джип с кални гуми. Не се опитвайте да преминете с лек автомобил или паркетник, освен ако не сте последователи на Леополд фон Захер Мазох! Следващите около 2,5 км са почти хоризонтални и проходими дори с бебешка количка. Пак казвам: доставете си удоволствието да изминете маршрута пеша. Когато наближите целта си ще видите хранилка за дивеч и малко след това отбивка в ляво към масивна постройка, която е нещо като ловна хижа. Продължете още 50м и в дясно ще видите това, което търсите.

                      Ето и илюстрация на изписаното по-горе в реда по, който ще го видите.


                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7170_1.jpg
Прегледи:1
Размер:499.6 КБ
ID:5464561

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7136_2.jpg
Прегледи:1
Размер:115.2 КБ
ID:5464562

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7137_3.jpg
Прегледи:1
Размер:120.0 КБ
ID:5464563

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7138_4.jpg
Прегледи:1
Размер:509.9 КБ
ID:5464564

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7165_5.jpg
Прегледи:1
Размер:526.2 КБ
ID:5464565

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7144_6.jpg
Прегледи:1
Размер:145.1 КБ
ID:5464566

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7146_7.jpg
Прегледи:1
Размер:146.9 КБ
ID:5464567

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7152_8.jpg
Прегледи:1
Размер:604.3 КБ
ID:5464568

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7153_9.jpg
Прегледи:1
Размер:535.1 КБ
ID:5464569

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7155_10.jpg
Прегледи:1
Размер:552.2 КБ
ID:5464570

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7157_11.jpg
Прегледи:1
Размер:463.8 КБ
ID:5464571

                      Коментар


                      • От: Манастири

                        Първоначално публикуван от Валери Недялков Преглед на мнение
                        Файла го има. Порови се из темата и ще намериш и последната и по-стари версии. Линк към последната версия: http://www.offroad-bulgaria.com/atta...3&d=1357215749

                        Има я и тук: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=115818
                        ЗДРАВЕЙ!Влязох в последния линк и оттам отидох на БЪЛГАРИЯ-МАНАСТИРИ....Въпроса ми е как и кой файл да копирам и къде да го сложа в ГАРМИНА....GPS-a ми е nuvi 1300....БЛАГОДАРЯ Ти предварително!!!!

                        Коментар


                        • От: Манастири

                          Към колегата Валери....:След като разархивирам файла MANASTIRI.zip,кой от всичките файлове ще трябва да кача в моето устройство-GARMIN nuvi-1300...Прочетох цялата тема,но след като кача (копирам) файла manastiri.gpx в папката на GARMIN (GPX),и задам след това някой произволен манастир не открива НИЩО!!!Ще Ви бъда БЛАГОДАРЕН за съвета и помоща ВИ... :–)

                          Коментар


                          • От: Манастири

                            Здравей колега! Нямам Нуви,но мисля,че нещата трябва да са като при Орегоните. Ако поставиш .gpx файла в папка GPX би трябвало да търсиш в пътни точки. Можеш да поставиш .gpi файла в папка POI и тогава ще търсиш в подменю екстри. По-добре задай въпроса си и в този раздел:

                            http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=275
                            Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                            Коментар


                            • От: Манастири

                              БЛАГОДАРЯ Ти!Поставих .gpx файла в папка GPX,но ми излиза нищо...след това копирах .gpi файла в папка POI,там вече ми излизат,но.
                              Струва ми се че са твърде малко точките(манастирите),а не както си написал,че са вече 238....(или там колкото беше точната цифра)....Сега ще посетя и тази страница и ще прочета отново всичко което ме интересува.
                              БЛАГОДАРЯ още веднъж...

                              Коментар


                              • От: Манастири

                                Голямобеловски манастир Св Възнесение Господне (Беловска базилика)

                                Доста време мина, откакто направих последната си “манастирска” разходка. Днес не ми се отработваше 2 май и реших да посетя това интересно място, намиращо се на около 90 км от София.

                                Пътят до Белово е известен. Достигайки го, търсете отправната точка в юго-източния край на Белово с координати 420 12’31” N 24001’11,9” Е От там на юг започва черен път проходим с висок автомобил и след 6км сте пред базиликата с координати 420 10’44,6” N 23059’50,2”Е

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7482_small.jpg
Прегледи:1
Размер:125.5 КБ
ID:5482607Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7473_small.jpg
Прегледи:1
Размер:190.5 КБ
ID:5482608Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7475_small.jpg
Прегледи:1
Размер:206.6 КБ
ID:5482609Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7476_small.jpg
Прегледи:1
Размер:224.0 КБ
ID:5482610Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7478_small.jpg
Прегледи:1
Размер:168.4 КБ
ID:5482611

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X