Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Саниране на сгради - тема за информация.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Саниране на сгради - тема за информация.

    Здравейте. Както вече е известно, предстои саниране на сгради със средства от ЕС. Става въпрос за саниране без самоучастие, поради което темата става значително по-интересна. Предлагам тук да публикуваме полезна информация и да си задаваме въпроси и отговори по същество. Ще помоля да се опитаме да запазим темата като чисто информационна, без дълги дискусии, спорове и заяждания, за да бъде максимално информативна и полезна.


    За да стане възможно санирането, трябва да се създаде сдружение на етажната собственост със съгласието на минимум 2/3 от живущите. След изработването на необходимите документи (технически паспорт, обследване, проект) за да бъде одобрена сградата, всички 100% от живущите трябва да осигурят своето писмено съгласие за предоставяне на достъп на проектантите и строителите.
    Александър

  • #2
    От: Саниране на сгради - тема за информация.

    Предвид, че ми се струва „далавера" на лобито около Плевнелиев - не съм се интересувал особено. Но съм с впечатление, че не става въпрос за саниране, а за термоизолиране май.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Саниране на сгради - тема за информация.

      Методолог е МРРБ, затова на тяхната страница търсете актуална информация. "Далаверата" е за кметовете, но и тези съкооператори, които бързо е организират, ще ги огрее по едно безплатно саниране......... трябва да се бърза, защото ресурса е малко, не се знае кога ще има друг, а и 100% субсидия в следващите периоди няма да има
      ________________________________________________
      Subaru OUTBACK 2,5
      Hyundai TUCSON 2.0

      Коментар


      • #4
        От: Саниране на сгради - тема за информация.

        Правилно. Крадене ще има. Винаги е имало. Факт е именно това, че все пак ще стане нещо - да може и да не е съвсем както трябва, но е твърде вероятно ако нещата се направят както трябва - говоря организация и проектна документация - по-бързите пилета да намажат по някоя друга троха докато големите изяждат хляба. Санирането, до колкото ми е известно ще включва както термоизолация и подмяна на дограми, където това е необходимо, и намеси по сградните инсталации и конструкцията на сградите, там където се налага. Включително е възможно монтирането на ВЕИ.
        Александър

        Коментар


        • #5
          От: Саниране на сгради - тема за информация.

          Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
          ...Санирането, до колкото ми е известно ще включва както термоизолация и подмяна на дограми, където това е необходимо, и намеси по сградните инсталации и конструкцията на сградите, там където се налага. Включително е възможно монтирането на ВЕИ.
          Ха, това звучи сериозно. И веднага се замислям - СМР няма да се плащат от конкретните живущи, а евентуални (наложителни при такава процедура) разходи за наем примерно?
          Последно редактирано от davc; 26-01-15, 22:03.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            От: Саниране на сгради - тема за информация.

            Имаш предвид да се изнесат докато се извършват СМР ли? Вероятно си прав. А евентуални разходи за ток с години напред? Цените ще вървят само нагоре.
            Александър

            Коментар


            • #7
              От: Саниране на сгради - тема за информация.

              Нещо не разбрах - за какво съм прав?
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #8
                От: Саниране на сгради - тема за информация.

                За това, че в даден момент живущите ще трябва да освободят обитаваните от тях жилища за извършване на строително-монтажни работи.
                Александър

                Коментар


                • #9
                  От: Саниране на сгради - тема за информация.

                  Не разбрах, защото нищо не твърдя (за да съм прав, или не) - питам.
                  И да, при саниране това е неизбежно. Това, което знам е от „медиите" - че ще се прави термоизолация, където има (отделни жилища на сградите) - няма да се преправя.
                  Ако става въпрос за саниране, не само наем е неизбежен „съпътстващ" разход!
                  Представяш ли си само инсталациите - Ел, ВиК, ОиВ, евентуално охранителни, евентуално ТV и интернет. За панелна сграда „ревизия на конструкцията" означава изриване на всичко и подливане на камерите между панелите с високоякостен бетон (нещо, което си е по технологията, но масово въпросните камери са пълни с чували от цимент). В същите сгради ел. инсталацията минава по пода, положена върху панелите под замазката (и само така може да се прокарва нова). Ако (ако!) се подменя топлоинсталацията на топлофицирани сгради, то резонно (инак е безсмислено) следва тя да се направи с хоризонтални разводки - отново „всичко леш". И т. н. и т. н.
                  Разходите за докарване на тези жилища отново до обитаемост кратно (многократно) ще надхвърлят стойността на самото саниране, та и разните виртуални икономии за години напред. Години, които излизат извън жизнената перспектива за хората на „средна възраст" (такива са болшинството обитаващи комуналните сгради - адекватен обект на подобна процедура).
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Саниране на сгради - тема за информация.

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    ... Това, което знам е от „медиите" - че ще се прави термоизолация, където има (отделни жилища на сградите) - няма да се преправя. ...
                    От страницата на МРРБ

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sanirane.jpg
Прегледи:1
Размер:90.2 КБ
ID:5637511


                    Това "конструктивно укрепване на сградата" ми звучи като последващ задължителен основен ремонт на жилищата в нея ...

                    А дяволът е в детайлите и в частност какво ще пише в споразумението, което ще се сключва след одобряване на дадена сграда между Сдружението на собствениците, общината, Българската банка за развитие и държавата?
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Саниране на сгради - тема за информация.

                      Ще поживеем и ще видим. Винаги може да не се подпише договор - никой няма да ги кара насила. Конструктивно укрепване - ами може да се наложи, особено за някоя амортизирана панелка - например допълнителен стоманен скелет. Според мен ще може и частично - например само отвън изолация и дограми, щрангове, сградно ел. табло и да речем някой друг слънчев панел или колектори. За сега е това, ако прочета или разбера нещо по-съществено ще пиша.
                      Александър

                      Коментар


                      • #12
                        От: Саниране на сгради - тема за информация.

                        Вярно ли е, че се санират само панелни жилищни блокове с мин 36 апартамента?
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #13
                          От: Саниране на сгради - тема за информация.

                          Не мисля, че има такова ограничение.
                          Последно редактирано от axlastro; 27-01-15, 08:39.
                          Александър

                          Коментар


                          • #14
                            От: Саниране на сгради - тема за информация.

                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            Вярно ли е, че се санират само панелни жилищни блокове с мин 36 апартамента?
                            Почти.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1mrrb.jpg
Прегледи:1
Размер:33.8 КБ
ID:5637600
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Саниране на сгради - тема за информация.

                              Че у наше село май нЕма такива.
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X