Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подхранване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Подхранване

    На мене времето ми обърка планвете. Понеже все не ми оставаше време, не си сковах кошерите. По велик ден бях свободен, но не ми се бръмчеше с машините. Та в петък бях отпуска, заради лекциите в университета. След обяда се освободих и скроих 2 кошера, в събота ги досъбрах и боядисах. Единия ми кошер е за изместване в нов, но в неделя не беше хубаво времето. Сега тази седмица се надявам да имам малко свободно време и да го преместя, че е най-силния, а кошера не става и нямам магазин за него. Не знам акацията кога ще цъфне. Миналата година ми се роиха и този кошер е от тогава отводка, точно преди да цъфне акацията. Тази година мисля по-малко отводки да правя. Сега съм с 5 кошера, тенденцията ми е да ги заформя максимум 10. Просто аз няма да имам време, а и мястото ми е обработваемо и не искам да го затварям с кошери.

    Коментар


    • #17
      От: Подхранване

      По едно време нали беше намислил да ги возиш с шасито? Ако има наблизо поне една обилна паша, ще има смисъл от една платформичка за 15-20 сандъка... Стига да решиш въпросът с охраната...

      Коментар


      • #18
        От: Подхранване

        Да бях решил, но това е ако са ми на село. А на село за момента не мога да ги изместя, понеже нямам човек там. Отделно че работата така ме завъртя, че нямам свободно време. Събота и неделя не знам какво да свърша по-напред. Баща ми все говори че иска да се мести на село да живее и аз за това искам да си напълня едното място с кошери. Платформа мога да си сглобя сам, имам и едно място със близка акациева и слънчогледова паша там. Така че идеята ми беше да ги вадя за акацията, за липата да ги прибирам и за слънчогледа пак там. Сега пчелите са ми почети в града. Няма смисъл от повече семейства, защото няма достатъчно паша.

        Коментар


        • #19
          От: Подхранване

          За първи път ми се случва да се загуби майка на отводка. Беше хубава отводката с доста пило и мед си събраха. От последното отваряне преди 20-тина дни, за слагане на лентички, до сега подавах сироп, но забелязах че не го вземат така като другите. Майката си беше там, имаше пресни яйца. Днеска отворих да видя как са запасите, с идеята да извадя от силните семейства по една рамка с мед, да допълня отводките. Та като отворих и видях че няма прясно пило, два маточника видях прогризани. Очевидно са си заложили свещеви маточник и е излюпена майка и е унищожила останалите маточници. Другата седмица ще прегледам дали има майка. Може ли да оцелее тази отводка зимата, ако започне майката да снася и аз подхранвам със сироп за стимулиране на яйцеснасянето. До края на октомври ако е хубаво времето ще се излюпят ли достатъчно пчели?

          Коментар


          • #20
            От: Подхранване

            Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
            ... Може ли да оцелее тази отводка зимата, ако започне майката да снася и аз подхранвам със сироп за стимулиране на яйцеснасянето. До края на октомври ако е хубаво времето ще се излюпят ли достатъчно пчели?
            Мисия почти невъзможна.И да е излязла млада майка ,кога ще се оплоди(ако въобще се оплоди,защото по това време и търтеи няма),кога ще почне да снася?Голяма е вероятността да се отъртовчи.Според мен най-доброто решение е обединяване с друг кошер.Все пак става дума за отводка.

            Коментар


            • #21
              От: Подхранване

              Какво обединяване на две шепи пчели, при положение че всички са ми силни. Ще опитам да спася отводката ако има майка и да пробвам с подхранване за да се излюпят овече пчели.

              Коментар


              • #22
                От: Подхранване

                И аз съм на мнение за присъединяване към друго семейство. И да почне да снася, ще работи до късно, пчелите ще се мъчат да гледат пилото до последно... Как ще изкарат после зимата - Божа работа. Пък и студът при тебе идва рано. Абе сега като ги отвориш, ще огледаш как е наснесла и решаваш на място. Ако не е почнала, отговорът е ясен. Иначе може и да я съхраниш като резервна за напролет - в малко сандъче на 3-4-5 рамки или направо в магазини над някой кошер. Ти май и лежак имаше, може и там да я настаниш за двумайчино зимуване, имаш варианти ако ти хареса все пак.

                Дописвам си. Е като е с две шепи пчели, какво очакваш от това семейство? Нейно Величество ако ще задника си да разпори и да снася като луда, ще имаш ли достатъчно пчели да я хранят, да хранят пилото, да преработват и пренасят сиропа/храната, да топлят гнездото, да охраняват входа и най-накрая да вземат и да изтикат зимата, че напролет да тръгнат добре и за първата ти паша да са на линия?
                Последно редактирано от jordanov sv; 31-08-15, 17:29. Причина: дописване

                Коментар


                • #23
                  От: Подхранване

                  Точно в лежака е настанена тази отводка. Преди 20-тина дни реших да я преместя кън средата на кошера до преградата и явно тогава е станала белята. Тази събота ще мисля какво да правя. Не е вариант обединяване за мене. Другата ми отводка е през няколко кошера и не мися че ще останат там пчелите, а пило може да се каже че няма. Варианта е да извадя рамките и да затворя входа и пчелите да се ориентират към друг кошер.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Подхранване

                    Е анджак де, за обединяване не може да говорим, за това по-горе ти написах "присъединяване". Ако в лежака имаш друго семейство махаш преградата и затваряш входа. Но пък ако вече имаш пронесла майка, щом са до преградата може и да иззимуват добре... Летящите пчели от отводката не ги мисли, по-ценни са ти младите /нелетящите, кошерни/ пчели, ако има такива. Те са зимни и някои от тях ще оцелеят до пролетта. Пръскаш рамките отгоре с пулверизатора /вътре вода с малко ракийца за миризма или лавандулов спирт или нещо подобно/, пръскаш 2-3 пъти отгоре и на другата отводка и ги слагаш там. Старите ще се оправят.

                    Това горното само ако си сигурен че нямаш някое заболяване или свръхопаразитеност с акар.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Подхранване

                      Димич, каква я направи?

                      Коментар


                      • #26
                        От: Подхранване

                        Ситуацията е следната днеска. Взпросната отводка е с оплодена майка, на 2 рамки прясно и запечатано пило и още две с частично осеменяване. Пчелите покриват горе/долу три междурамия. От друга работа не ми оставаше време да направя преглед и да подхранвам, но очевидно има нектар. Не сзм смзкнал още магазините и гледам че има мед и нектар. В плодниците имам много мед и се чудя началото на октомври да смъкна магазините и да извадя по една-две рамки с мед. До сега около 5 години пчеларстване не ми се наложи веднъж да придавам пити с мед. Евентуално да сложа на въпросната отводка една рамка с мед още. Така че да ги изцентрофугирам и да прибера меда. С него на пролет подхранване.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Подхранване

                          Добре е. И добре си го намислил.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Подхранване

                            По случай,коледа черпих пчеличките по две лъжици мед.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Подхранване

                              И аз започнах с подхранването.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Подхранване

                                Първоначално публикуван от camozzi Преглед на мнение
                                И аз започнах с подхранването.
                                Аз не ги подхранвам,просто ги черпя за коледа.Правя го всяка година.
                                А на стефанов ден един кошер носеше прашец(преди 14г като поех щафетата имах 3 такива кошера и много им се радвах,но през втората половина на февруари умряха от глад,та такива от тогава ги храня редовно).Има приказка,че първото яице се снася на бъдни вечер.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X