Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на статив и глава (глави)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Избор на статив и глава (глави)

    Супер. Само където получих срок за доставка 3 месеца от Динафос. Да не говорим, че леко ме издразниха в настоятелността си да ми продадат наличното.
    Александър

    Коментар


    • #17
      От: Избор на статив и глава (глави)

      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
      Няма такова нещо като универсален статив!
      Два са добре, три по-добре.
      Ама си зависи от това дали е за любителски нужди или ще изкарваш пари с тях.
      С малки изключения това е валидно само ако ползваш много разнородна като размери и тегло техника, и/или прекалено специфична и взаимно изключваща се употреба (един познат - аматьор - миналата седмица си взе Манфрото разпъващо колоната до пет метра за да снима катедрали отвътре. Там заместител няма...)

      За всички останали случаи един единствен статив може да бъде съвършено близо до универсалното, и с него да се изкарват всякакъв вид пари. Проблемът е че ще е в едни ценови пояси в които професионалиста ще се загледа само и единствено ако работния му процес съвпада с този на напредналия аматьор.

      Отделно че най-наточените стативи най-често се купуват от напреднали аматьори понеже не знаят кога какво ще правят (и понеже им е хоби).

      Професионалистите по-често ще предпочетат да си вземат няколко по-специализирани за всяко приложение (и по-евтини), понеже просто си организират по-добре работния процес (и често е по-специфичен).
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #18
        От: Избор на статив и глава (глави)

        Ами да ви кажа, за момента съм се спрял на следната комбинация :

        Benro A2682T + глава B1 и допълнителна глава Manfrotto Xpro (трипозиционна).

        Въпросния статив ми хареса сравнително, но все още малко изпитвам съмнения, поради наличието на един друг интересен вариант - Manfrotto 190Xpro3, който е с 300 грама по-тежък, но доста по-стабилен + вграден нивелир +
        повече ме кефи. Той обаче не се сгъва много и заема повече място от Benro-то.

        Другата възможно и все още съществуваща опция е да взема 190Xpro3 + трипозиционната Xpro глава (3 кила общо) и да взема някоя по-лека ябълка за всекиденвно снимане (B1 или B2). Съществува и още една интересна опция - да се вземат два статива - един лек и компактен и един баш статив, защото цената на B1 главата отделно е почти колкото на статив + същата глава. Просто има нещо в Benro което ме дразни, не знам точно какво, но има и рискувам да ме дразни още дълго време ако си го купя...
        Александър

        Коментар


        • #19
          От: Избор на статив и глава (глави)

          Не бих си взел нещо, което ме дразни. Все пак фотографията би следвало да е удоволствие, не изпитание за нервите... Колкото до по-маловажните неща, статив от 3кг. аз поне не мога да нося. Първо като тегло и второ, с подобен размер трудно си представям къде и как ще го закача на раницата и как евентуално бих поседнал с нея... Но съм далеч от мисълта да давам съвети, за друг дали може...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #20
            От: Избор на статив и глава (глави)

            Да така е. 3 кг са си много. Заради това се отказах сякаш от тази иначе приятна комбинация.
            Александър

            Коментар


            • #21
              От: Избор на статив и глава (глави)

              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
              С малки изключения това е валидно само ако ползваш много разнородна като размери и тегло техника, и/или прекалено специфична и взаимно изключваща се употреба (един познат - аматьор - миналата седмица си взе Манфрото разпъващо колоната до пет метра за да снима катедрали отвътре. Там заместител няма...)

              За всички останали случаи един единствен статив може да бъде съвършено близо до универсалното, и с него да се изкарват всякакъв вид пари. Проблемът е че ще е в едни ценови пояси в които професионалиста ще се загледа само и единствено ако работния му процес съвпада с този на напредналия аматьор.

              Отделно че най-наточените стативи най-често се купуват от напреднали аматьори понеже не знаят кога какво ще правят (и понеже им е хоби).

              Професионалистите по-често ще предпочетат да си вземат няколко по-специализирани за всяко приложение (и по-евтини), понеже просто си организират по-добре работния процес (и често е по-специфичен).
              Така наречените "професионалисти" във фотографията са нещо като динозаврите... и да се намират тук, там, то е нещо временно и скоро ще изчезне... А няма и практичен смисъл, защото всеки, който е потребител на фотография го интересува качеството и доколко му отговаря на интереса полученото изображение, а не кой и как го е направил. В тази връзка се вижда как големите агенции се "освободиха" от фотографите на щат и вече работят с плащане за изображение, с т.н. "фри лансери"... Същият процес се вижда дори в България, ако някъде все още има фотографи на щат, те са или заварено положение или чакат съкращаване на бройката...

              Процесът е естествен, защото както се вижда във фотографията няма и не може да има такова разделение, има значение само кой какво може в определена област. И редовно някой "аматьор" се появява и "издухва" "светилата в бранша... И с по-добра техника и с умения и прочие... Между другото същото важи и за територии доскоро запазени само за "наемници" като да речем военните репортажи... Вече и там повечето са свободни играчи... По-евтино, по-качествено и без рискове..., за потребителя на снимките имам предвид ;-)

              Общо взето, "професионален фотограф" е нещо като "художник на щат"...

              И напълно споделям мнението на Goblin, аз поне "професионалист" с качествена техника от висок клас не съм виждал... Снима с каквото са му купили... не с каквото желае... За сметка на това знам някои "аматьори", които снимат с техника каквато рядко може да се разгледа и на проспект... обективи по поръчка и прочие...

              Ето пример: https://nppa.org/node/69374
              Последно редактирано от Венцислав Петров; 25-01-15, 12:15.
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #22
                От: Избор на статив и глава (глави)

                Ами то по принцип не трябва кой знае каква техника. Въпроса е, при доста ограничения избор в момента на нашия пазар, че съм решил да дам едни пари за нещо, което с правилната поддръжка няма да сменям.
                За момента се спрях на Benro A2680TB1 - 2,14 кг с разни допълнителни функции, които не мисля, че ми трябват (става на монопод). Не ми харесва това, че е доста тежък, въпреки че е много компактен.
                Другата ми опция е Manfrotto Befree + някоя по-читава глава (примерно Sirui или Manfrotto MG460). Достатъчно е висок, не става на монопод, лек е, удобен за работа. Главата с която идва е зле.
                Съществува вариант да си купя два статива - не знам обаче, дали това не е прекалено. Просто няма в момента нито един, който да е едновременно лек и компактен, пък ако ще да е 1000 лв. , е има - карбоновото befree, но според мен не си заслужава за това което предлага.

                Друг приятен вариант е Sirui N1004x, въпреки че е доста скъп. Пробвах го и единствено не ми хареса сравнително нестабилната централна колона. Всичко друго добре направено. За него някаква глава евентуално и толкова.
                Александър

                Коментар


                • #23
                  От: Избор на статив и глава (глави)

                  Два статива не е добра идея, освен ако нямаш точно предвид какво ще правиш. По-добре едно по-универсално решение, отколкото две специализирани... имам предвид, че така ще може за в бъдеще каквото ти хрумне да правиш, не да търсиш друг...

                  Избягвам да давам категорични съвети но точно това Манфрото по-добре пропусни, не ми се ще да влизам в детайли.
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #24
                    От: Избор на статив и глава (глави)

                    Ами универсално ще е. Току що направих разбор на мястото вкъщи и вече няма. Имам три статива за осветление, един бюти диш и разни чадъри и сега и статив...

                    Нещо са я закъсали с доставката и всичко е изчерпано. Иначе и аз се бях насочил към нещо карбоново и стабилно, не точно като твоето, но по-скоро като това, което сега съм тръгнал да взимам - C2690T B1. Разликата е, че се сгъва много компактно и няма нивелир на основата.
                    Александър

                    Коментар


                    • #25
                      От: Избор на статив и глава (глави)

                      Да разбирам те и ти съчувствам... и у нас нещо мястото се изчерпа... особено след последната фонова система барабар с осветление...

                      Нивелира на основата честно казано никога не съм го гледал. Едно че апарата си има вграден, второ има едни такива дребосъци за мястото на светкавицата, например ей това:
                      https://www.bviphotovideo.com/public...g&productid=86

                      които вършат същата работа...

                      Колкото до статива, държа да отбележа, че мен специално много ме интересува както максималната височина, така и минималната, а и възможността за обръщане на централната колона. Че иначе подобни лежерни пози стават трудни, а понякога съм мързелив... :-)

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_1200375.jpg
Прегледи:1
Размер:231.7 КБ
ID:5637262
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #26
                        От: Избор на статив и глава (глави)

                        И аз имам фонова система, забравих
                        Мене ме интересува нивeлира на основата, защото снимам интериори и чат-пат панорами и там не помага този номер. Друг въпрос е, че истината е в нивелиращите глави, които се слагат между основата и главата. Ти имал ли си проблеми с навлизане на пясък между краката на статива, че и аз може да взимам с врътки поради ограничения избор.
                        Последно редактирано от axlastro; 25-01-15, 21:03.
                        Александър

                        Коментар


                        • #27
                          От: Избор на статив и глава (глави)

                          Категорично не, но все пак държа да отбележа, че съм квалифициран потребител, работя както следва и си пазя техниката...

                          Но вероятно ако някой си постави за цел да вкара пясък ще успее. Във всеки случай врътките са по-доброто решение, макар и в началото да мислех обратното. В статията съм показал разглобен моя статив, нищо сложно няма, лесно се чисти, не че до момента много имаше какво... Във всеки случай поръчах си още в началото резервни тефлонови вложки, като си мислех че ще ми потрябват бързо, но до момента няма и следа от износване, а статива работи постоянно.

                          За панорамите не те разбирам? Как ще снимаш със нивелир на основата?
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #28
                            От: Избор на статив и глава (глави)

                            При панорамно движение остана въртене трябва да е перпендикулярна на хоризонта. Нивелирчето на обувката за светкавица ти решава проблема с единичен кадър но не и с поредица такива направени с ротация на камерата. Както и да е. Как пък си поръча тефлонови втулки - на мен ми отказаха какъвто и да е коментар за ппръчка и ми дадоха срокове за доставка 3 месеца.
                            Александър

                            Коментар


                            • #29
                              От: Избор на статив и глава (глави)

                              За да дойдат на добри цени стативите, карат се с контейнери (морски) затова и толкова време. Напоследък като се чу че цените ще се качват, гледам не само там, всичко се "омита" за нула време. Едва ли някой преди месец си е представял, че еврото ще пада по-бързо от рублата...

                              Колкото до панорамата, сега разбрах каква ти е идеята, но без да се натрапвам, държа да отбележа, че няма да стане както си я намислил... Панорама (качествено) може да стане само, ако оста на въртене съвпада с нодалната точка на съответният обектив. Затова са и панорамните глави. Аз съм избрал ето тази:

                              http://www.dynaphos.com/product.php?c=14&sc=193&id=1488

                              и съм много доволен. Между другото си я ползвам и не само по предназначение примерно и за макро снимки... За останалото ще съдействам, да не ги пишем тези подробности, ти първо вземи статив...
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #30
                                От: Избор на статив и глава (глави)

                                Да за нодалната точка знам. И на това ше му дойде времето.
                                Александър

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X