Страница 3 от 4 ПървиПърви 1 2 3 4 ПоследенПоследен
Резултати 41 до 60 от 68

Тема: Турция 2015

Място
    Габрово
    Публикации
    609
    Точки (при гласуване)
    12

По подразбиране От: Турция 2015

Цитат Мнение на Ilarioncho Преглед на публикациите
    Границата - Истанбул плащаш кеш. В Истанбул спираш преди моста. От дясно има една 3 етажна (мисля) сграда. Има паркинг пред нея. Там продават тия карти. Купуваш си една и караш. Чекирането с карта става по-бързо и поне на мен ми се стори, че има малка отстъпка от обявените цени (може и да ми се е сторило, нали). Сега като се замисля, би трябвало да има и около границата откъде да се купи тая карта. Най-добре питай.
    Нямаше ли на 1-те бензиностанции след границата ел.карти? Че в кеш циганина доста послъгва!
    още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

Място
    София
    Публикации
    1,403
    Точки (при гласуване)
    26

Ама сега гледам, че Ники и Силвия карат с някакви стикери вместо карти. Явно е сменена схемата с картите

ВладиЧ е онлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Пазарджик
    Публикации
    2,062
    Точки (при гласуване)
    19

Има ги все още и двете. Картата е OGS система, а стикера е HGS система. Планирало се в бъдеще стикера да се махне и всички да минат на карти OGS, но за сега важат и двете. Стикера пък който се ползва и в момента заменил по-старата система KGS, която давала много грешки.
    Така че и карта да се вземете, и стикер все важи, стига да ви стигнат парите да не минете някъде транзит, щото глобата била 11 кратна на стйността, която дължите за неплатеното преминаване. Това изрових от интернета. Картата е малко по-скъпа от стикера 40 срещу 35 лири за стикера (минимална сума), но май картата може да се дозарежда, а стикера не. Картата я водят "транспондер".
    Последно редактиран от ВладиЧ ; 29-04-15 в 18:27
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

Място
    София
    Публикации
    143
    Точки (при гласуване)
    11

Привет,
    от моя скромен опит за Турция от миналата година (с кола) е, че вече се лепят стикери на предното стъкло с идея че по този начин се подобрява преминаването най- вече през мостовете. В "чипа" се въвежда определена сума пари и при всяко преминаване през контролен пункт си взима съответната стойност, като на дисплей на пункта показва и каква сума остава.

Тъй като при мен доста често системата не сработваше, колеги от Турция ми казаха да не се притеснявам, стига да имам пари в "чипа", тъй като системата все още имаше много грешки и проблеми с комуникацията с чипа и ако има пари те по номера на колата автоматично си ги приспадат от сметката..... Малко е стресиращо, като не те хване, тъй като започват да свирят едни сирени и да светят червени лампи при преминаване, но според колегите, ако в сметката има пари.... няма проблеми.

Не знам как е за мотори, тъй като номера им е отзад, но пък вече може и да са оправили и системата

Поздрави и Успех!

Място
    Разград
    Публикации
    56
    Точки (при гласуване)
    12

Има камери които снимат отпред,и други които са така разположени,че снимат и задния номер.На всяка клетка за преминаване са монтирани по четири камери.

Място
    София
    Публикации
    662
    Точки (при гласуване)
    13

Преди няколко години не пречеше да си минаваш с мотора покрай бариерата, без да плащаш, въпреки камерите. Сирените си виеха де. Ама то веднъж се настъпва мотиката
    Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

Място
    Бургас
    Публикации
    290
    Точки (при гласуване)
    11

Прясно инфо за HGS системата. Върнах се от петдневно пътуване в комшиите преди ден. Имах да минавам около 70 км. по магистрала около района на Измир, щото не ми се набутваше в градския трафик и не исках да еспериментирам. Стикери се продават на самата граница. В случая М.Търново. Щом там има, значи ги има и на останалите. Цена 35 турски лири. Продават се и на гишета в началото на всяка магистрала. За колко километра важат обаче не знам. Надявам се да използвам стикера още няколко пъти. Щото магистралите не са ми приоритет. То там всички първокласни, а и доста второкласни пътища са като магистрали. При всички случаи много по добри от нашите "магистрали".
    BMW R1200GS LC EXCLUSIVE, Triumph Tiger 800 XRx, Honda Transalp 600
    LAND ROVER Discovery II V 8 - 4.0, BMW 530 xDrive
    Не е достатъчно да си знаеш цената, трябва да се отчита и търсенето.

Място
    Пазарджик
    Публикации
    2,062
    Точки (при гласуване)
    19

Ето тук в този руски сайт има тарифите и друга важна информация за таксите, и магистралите в Турция, пък и в други държави. Всеки може да си сметне, каква сума му е необходима за преминаването през различните магистрали и дали ще му стигне минималната сума за стикер 35 лири, от която 5 лири струва самият стикер. Магистралата Одрин - Истанбул е 7,25 лири за МПС категория 1, а само за минаването през мост над Босфора в посока от Европа към Азия пак за категория 1 (мотори, коли, пикапи и малки бусове) таксата е 4,25 лири. http://autotraveler.ru/turkey/
    Последно редактиран от ВладиЧ ; 08-05-15 в 07:21
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

s_s1 е офлайн
    Светослав Генчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |
    Място
    с. Стража до гр. Търговище
    Публикации
    8,231
    Точки (при гласуване)
    29

Цитат Мнение на ВладиЧ Преглед на публикациите
    Има ги все още и двете. Картата е OGS система, а стикера е HGS система. Планирало се в бъдеще стикера да се махне и всички да минат на карти OGS, но за сега важат и двете. Стикера пък който се ползва и в момента заменил по-старата система KGS, която давала много грешки.
    Така че и карта да се вземете, и стикер все важи, стига да ви стигнат парите да не минете някъде транзит, щото глобата била 11 кратна на стйността, която дължите за неплатеното преминаване. Това изрових от интернета. Картата е малко по-скъпа от стикера 40 срещу 35 лири за стикера (минимална сума), но май картата може да се дозарежда, а стикера не. Картата я водят "транспондер".
    Не е точно така. Сега системата е само със стикер HGS, старите KGS карти важат, но като се изчерпи сумата се заменят с HGS. И новите HGS, които се лепят на вътрешното огледало за обратно виждане и трябва да не са затъмнени от челния прозорец /това за автовобилите/ като мине 1 лято и се опекат от слънцето спират да отчитат, но после системата автоматично си сваля пари от сметката на HGS, ако има депозит естествено. При преминаване и вой на сирени, ако има полицаи те спират автомобила, правят проверка в сайта по номера на МПС и Ви пускат, ако има депозит.
    Сега се обмисля модернизирани, или смяна с нова система, но пак старите карти и HGS ще важат до изчерпване на депозита.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

"Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

Място
    София
    Публикации
    1,215
    Точки (при гласуване)
    13

Минаха неусетно три години от големите амбиции за обиколка на цяла Турция, през които обиколих само Мраморно море! И ето изненада - другата седмица съм свободен и мисля да пробвам най-сетне двете морета и Арарат! Лошото е, че имам 8-9 дни на разположение и това при 5400км прогнозен преход прави по 600км на ден минимум - демек ще е търчане основно, но по-добре от нищо, че нито аз нито Хондата ставаме по-млади! Дали ще ми стигнат силите също не е ясно, но знам със сигурност, че е по-вероятно тази машина да ми вземе здравето отколкото аз нейното! Не вярвам някой да успее да се присъедини в последния момент, но може да има и други луди... Тръгвам в събота от София и ще търся хотели в тези прогнозни градове - Ayvalik, Side (след Анталия), Gaziantep, Van, Rize, Kastamonu, Sile. Арарат ще си го гледам от пътя, за офроуд просто няма да има време!
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

Място
    Варна
    Публикации
    447
    Точки (при гласуване)
    13

На добър път!
    Ще чакам с интерес, че и на мен сякаш ще ми се освободят едни 9-10-11 дни след средата на септември. Та също си мисля за нещо такова стегнато и набързо - черноморското крайбрежие, Немрут, Каменния път, Арарат, евентуално за малко в Грузия...
    SUZUKI V-STROM 1000
    TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
    о889 525 о74 - Владо

Място
    Пазарджик
    Публикации
    2,062
    Точки (при гласуване)
    19

Така, както си го дал маршрута колега, най-напред ще караш по крайбрежието на Средиземно море, после по край самата граница със Сирия, после отиваш, около езерото Ван и Арарат, където са кюрдски райони... Надявам се да нямаш никакви премреждия и нежелани срещи, и контакти със официалните власти, (пък, и с неофициалните) по всичките тези места.
    Обиколката е интересна и тъкмо ще научим съвсем актуална информация, точно, какво става там. Освен това сезонът вече е започнал, така че по средиземноморското крайбрежие чак до Анталия ще има повече трафик полиция, та ще трябва да внимаваш със скоростта, и да си отваряш очите. А по другите места пък, ще има повече армия и жандармерия.
    Последно редактиран от ВладиЧ ; 21-06-18 в 08:20
    Златомир Попов - Forry

Място
    Плевен/София
    Публикации
    3,518
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    16

Успех, колега!
    Имам бивш колега в Диарбекир, говори английски, много свестно момче. Ако нещо се наложи - може да се разчита. Имай го като вариант.
    Бъдете живи и здрави!

Място
    София
    Публикации
    1,215
    Точки (при гласуване)
    13

Благодаря колеги! Дано всичко мине безаварийно! Сега си купих лири, но като гледам курса /0,37лв/ май няма да ми стигнат по 200 на ден?! Миналата година ме оправяха по 150 лири дневно - хотел, обяд, вечеря и някоя такса.
    Honda XL600LM, 1987

Място
    София
    Публикации
    1,215
    Точки (при гласуване)
    13

Е няма да е днес! В тоя дъжд не ми се тръгва на дълъг път, пък и чак сега разбрах, че утре има избори в Турция - мисля да ги пропусна! Ако се разбера с фамилията да ми отпуснат цяла самостоятелна отпуска мога да тръгна в понеделник и да не бързам толкова.
    Honda XL600LM, 1987

Място
    София
    Публикации
    1,215
    Точки (при гласуване)
    13

Готово! Тръгнах миналия понеделник и се прибрах късно снощи, за седем дни навъртях 5340 км и видях много красоти. Маршрута беше почти без изменения - София-Ayvalik-Side-Gaziantep-Van-Rize-Cide-София, трафика беше ужасен на места, но мотора не може да бъде спрян по никакъв начин! Излезна ми средно по стотина лева на ден храната, хотела и бензина. Хондата се представи блестящо и освен, че поставяше на място разните местни рацери, даде стабилен разход 3.5/100 при доста динамично каране и разнообразни условия: от над 40 градуса на сянка към Диарбекир, до пороите около Черно море. Арарат ми взе акъла и само там си позволих цял час почивка, да седя и да го зяпам безмълвно - в Киргизия също бях по големи планини, но тази е просто огромна в сравнение с околните. Планините около Анталия също са много интересни и красиво начупени - има идеално копие на Пирин над Денизли, мислех да го снимам и да питам един банскалия "това Конче къде е"?! За съжаление нашето море ме посрещна с проливни дъждове и там не беше голям кеф, искам само да отбележа участъка след Синоп до Амасра - много красиво, но екстремно и в дъжда направо опасно с този тесен безумен път и летящи насреща камиони! Последните три дни си ме валя на почивки и това ме накара да съкратя пътуването с един ден и да взема последните 1054 км на един път, което за мен си е персонален рекорд. За тази седмица не срещнах нито едно не-турско МПС и не видях турчин да говори някакъв чужд език, за сметка на това всеки един задминат от мен почваше да ме гони докато ме мине той и след това се успокояваше и пак го минавах - може би има нещо в Корана, че ако те мине някой на магаре трябва да го догониш на всяка цена за да отидеш в Рая? В Чанаккале ме подгони една пирамида както си беше с дограмата за монтаж, стигна до 130 преди да се убеди, че няма да ме стигне - през това време се виждаше как летят разни парчета и хартии от каросерията! Това което направи това пътуване, с тези средно 760 км/ ден, възможно, бе пълното неспазване на ЗДП особено в населените места където всички летят в пакет със 100! Като цяло е голяма свободия и ще ми трябва време пак да се върна към "цивилизованите" рестрикции!
    Honda XL600LM, 1987

s_s1 е офлайн
    Светослав Генчев
    Място
    Публикации
    8,231
    Точки (при гласуване)
    29

Благодаря за споделеното.
    Може ли да дадете трака и ако има някоя и друга снимка.
    35/100 с каква средна скорост?
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

"Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

Място
    Плевен/София
    Публикации
    3,518
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    16

Стискам ти ръка, колега!
    Аферим!

Бъдете живи и здрави!

Място
    София
    Публикации
    1,215
    Точки (при гласуване)
    13

Трак нямам, а за средната скорост излиза към 80: 760 км за по 9-10 часа на ден. Ето някои снимки:
    Троя естествено:
    Име:  DSC_1155.jpg
Прегледи: 152
Размер:  475.7 КбИме:  DSC_1159.jpg
Размер:  777.3 Кб
    Айвалик
    Име:  DSC_1162.jpg
Прегледи: 150
Размер:  335.3 Кб
    Малко почивка
    Име:  DSC_1164.jpg
Размер:  638.0 Кб
    Каньон преди Анталия
    Име:  DSC_1165.jpg
Прегледи: 151
Размер:  633.2 Кб
    Сиде
    Име:  DSC_1169.jpg
Прегледи: 149
Размер:  328.3 Кб
    Между Анталия и Адана
    Име:  DSC_1173.jpg
Размер:  538.6 КбИме:  DSC_1174.jpg
Размер:  511.1 Кб
    Газиантеп
    Име:  DSC_1177.jpg
Размер:  323.9 Кб
    Една от основните цели на пътуването за приобщаване към най-будните българи
    Име:  DSC_1180.jpg
Размер:  441.2 КбИме:  DSC_1181.jpg
Прегледи: 149
Размер:  477.1 Кб
    Ван
    Име:  DSC_1185.jpg
Размер:  285.9 Кб
    Вулканът срещу Арарат
    Име:  DSC_1190.jpg
Прегледи: 146
Размер:  467.3 Кб
    Иранската граница
    Име:  DSC_1191.jpg
Прегледи: 147
Размер:  458.9 Кб
    Голям и Малък Арарат
    Име:  DSC_1192.jpg
Размер:  479.7 Кб
    Медитация под върха
    Име:  DSC_1196.jpg
Прегледи: 148
Размер:  549.3 Кб
    Черно море
    Име:  DSC_1197.jpg
Прегледи: 147
Размер:  445.4 Кб
    Джиде
    Име:  DSC_1198.jpg
Размер:  368.0 Кб
    Единствената сушинка за проверка на нивото на маслото
    Име:  DSC_1199.jpg
Размер:  399.9 Кб
    Време е да се прибирам вече
    Име:  DSC_1200.jpg
Размер:  286.4 Кб
    Honda XL600LM, 1987

s_s1 е офлайн
    Светослав Генчев
    Място
    Публикации
    8,231
    Точки (при гласуване)
    29

Благодаря за споделената разходка.

Страница 3 от 4 ПървиПърви 1 2 3 4 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Garmin City Navigator Europe NT/NTU - последна версия 2019.20/2019.30
    От gadev във форум Векторни карти
    Отговори: 1519
    Последно мнение: 13-05-19, 20:27
  2. RFC BALKANS 2015
    От Teodora Veleva във форум RFC Balkans
    Отговори: 371
    Последно мнение: 07-01-16, 13:11
  3. Монголия 2015
    От ramar във форум Проекти, планове и подготовка за пътувания