Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

    Здравейте !

    Днес след като ми протече радиаторчето за отоплението на купето и след като изкарах количество боклуци от него, се замислих дали сега ще отоплява купето с максималния си капацитет ( ако приемем, че досега боклуците са пречели ). Та от тук произтича и основният ми въпрос - как е правилното/оптималното съединяване на изпарителя с охладителната система ? В момента е свързан с тетки към маркучите за парното, съответно - на входа на парното е едната тетка - перпендикулярният изход е към входа на изпарителя, изходът на изпарителя е с тетка на изхода на парното (един вид Успоредно свързване, както го наричат по форумите). Въпросът е така изпарителят няма ли да загрява по-бързо, за сметка на купето и радиатора, защото ми се стори че радиатора изисква някакво налягане за да циркулира водата ( поради малките си размери, предполагам). Ако изпарителят го захраня последователно ( без тетките ) от изхода на радиатора към входа на изпарителя и после от изхода на изпарителя към двигателя - водата няма да има избор и ще се движи последователно и смятам, че купето ще се отоплява осезаемо повече и по-бързо.
    Другият ми въпрос е относно нагревателите за антифриза, които са на 12В с подгревни свещи. Предполагам, че ако се сложи един такъв, преди входа на изпарителя, нещата също ще се променят в положителна насока, относно по-бързото постигане на работна температура в гадно студените дни.
    Става въпрос за Сузуки Витара 1.6 16V G16B, с обикновена газова уредба, добре промит двигател, нов антифриз, нов термостат, нова капачка на радиатора.
    Кажете какво мислите по въпросите, защото конкретни отговори не намерих никъде, дори и тук ?

  • #2
    От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

    Изпарителят аз съм го връзал след радиаторчето на парното. Топлината е по-ценна за парното. Антифирза като ти е над 20-30 градуса и циркулира изпарителят ще си работи безпроблемно. Моята Витара е само на газ. До -5 градуса си пали без проблем. Обаче за по-ниски температури паля една нафтова печка (webasto thermo top) колкото да подгрее антифриза малко (за 2-3 минути) и после си паля без проблем. Така съм палил на -17 градуса. Същата печка я ползвам за по-бързо подгряване на мотора като е голям студ на вън. Само че за разлика от подгревните свещи (дето са по 100-тина вата едната) печката е 5 киловата.

    Ако искаш да подгряваш изпарителят - чувал съм за такива с монтирани свещи вътре в тях. Фабрични от някакви коли които фабрично са си само на газ. Май за някакво Рено ставаше дума. Ма може и да са само легенди . Може да помислиш за такъв вариант и да преработиш някакъв изпарител за тая работа.

    Коментар


    • #3
      От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

      Дали изпарителят да се свързва последователно или паралелно на парното е стара религиозна война която се води и в този Форум. Ако парното на конкретната машина се управлява с кранче избор все едно няма и тогава изпарителят се свързва паралелно.

      Кое от двете е по-добро зависи от съотношението на съпротивлението на радиаторчето и на изпарителя по отношение на течащата вода и тук има варианти според изпарителя и според колата. А на повечето коли няма и значение, защото резултатът и по двата начина е задоволителен.

      Нагревателите на антифриза са хубаво нещо ако не ти свърши токът. Имай предвид че всяка от свещите харчи едни добри 20 ампера, а генераторът на празен ход може да няма 3 или 4 по 20А излишни. Иначе можеш да ги завинтиш направо на изпарителя.

      Коментар


      • #4
        От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

        Уж гледах, защото бях чел че някои коли имат такива кранчета, а на витарата не видях такива. Ще свържа изпарителя след радиаторчето, да видя разликите, че навсякъде го хвалят много отоплението на витарата (аз нямам и къде да направя сравнението де). А относно нагревателя, питам защото в интернет има такива, втора употреба, за по 20-25лв ( блок и свещи) - както с 3, така и с 4 свещи. Предполагам, че при запален студен двигател и работещ на около 1500 оборота, и работа на нагревателя около 5 минути, всичко ще е в норми. Само не знам какво реле или колко релета ще издържат на това натоварване. А не ми се разваля изпарителя, при положение, че има готови решения .

        Коментар


        • #5
          От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

          Може да е в норми, а може и не. Зависи колко ампера е алтернаторът и колко от тях харчи двигателят за себе си. При колите които имат такива фабрично, управлението им е доста сложно и се пускат различен брой свещи в зависимост от наличния ток.

          За релето - общото решение на въпроса е реле за подгревни свещи от дизелов автомобил, има такива употребявани и също не са скъпи. Обичайните реленца за по 3лв на които пише 30А могат да управляват по една такава свещ.

          Имай предвид и че кабелите и клемите за 60-80 ампера също не са проста работа и дават различни възможности да стане беля.

          Коментар


          • #6
            От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

            Последователното или паралелното връзване си имат предимства и недостатъци,както ти е казал ясен ако имаш врътка на парното която спира притока към радиатора е ясно че ще е паралелно,с паралелното при палене от студено изпарителя може на теория да достигне по бързо 30 градуса и да обърне на газ,при последователно пък при загрял автомобил,температурата на изпарителя ще е гарантирано максималната която можеш да постигнеш,при мен по обд температурата е 82 градуса на двигателя и 79-80 на изпарителя защото е последователно,също ако изпарителя е високо също е желателно да е последователно.
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • #7
              От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

              Кранче,кранче,но на леките коли почти всички са трипътни и последователно свързване все още е възможно. А който не е страдал с тройници,той ги защитава...аз съм страдал.
              Калин Владов,09РСПБЗН

              Коментар


              • #8
                От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

                Имам малко време да ги обмисля нещата, защото ще я сглобявам след ден - два. Каква беля може да стане, ако примерно нагревателя не се използва повече от 5 минути, използвани са достатъчно дебели кабели, достатъчни релета, ключета. Най-много някое реле да се стопи, но все пак докато се установи дали е добре работеща системата ще се следи постоянно. Мога да експериментирам с 1,2,3 свещи да чуя как работи колата и какъв е ефекта. Някакви поражения по алтернаторът мога ли да нанеса ?

                Коментар


                • #9
                  От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

                  Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                  Кранче,кранче,но на леките коли почти всички са трипътни и последователно свързване все още е възможно. А който не е страдал с тройници,той ги защитава...аз съм страдал.
                  Казах аз че е религиозна война.

                  Аз съм наблюдавал страдания и от двете схеми. Общото е че антифризът все е бил кафяв на цвят. С розов или син нещата работят.

                  Първоначално публикуван от Spouk Преглед на мнение
                  Мога да експериментирам с 1,2,3 свещи да чуя как работи колата и какъв е ефекта. Някакви поражения по алтернаторът мога ли да нанеса ?
                  Нищо му няма на алтернатора, той от товар не се бои (ако е наред де). Акумулаторът може да пострада, защото какъвто ток не стигне от него ще се взема.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

                    Днес окончателно сглобихме системата. Струва ми се, че в момента топлият въздух е по-топъл от преди, както казват някой съфорумници " запарва на ръката ". За това колко бързо загрява, не мога да направя разлика, защото днес беше топло във Варна. Отказах се от отоплението на антифриза, защото намерих нагреватели с вход и изход за маркучи с фи18 и фи20, а на Витарата са фи14 и трябваше да се правят преходници, а не намерих готови. Обаче друго ми направи впечатление - охладителната система глътна антифриза от разширителното казанче (държа го около половината пълно) и не можах да си обясня как стана този номер, предвид капачката на радиатора.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

                      Обезвъздушила се е. Капачките позволяват това.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

                        От доста време си свързвам изпарителите на кръга, който отива в инжекцията. За конкретната Витара - малките маркучлета, които въртят вода през автоматичния смукач, до дроселната клапа. Не пречи на никого, парното си бачка с пълна сила, а капацитета на водата е съвсем достатъчен. Ако антифриза ти не е някое дърво, до -15 пали без проблем и няма нужда от каквото и да било подгряване. И ако газовата е настроена правилно де. На по-ниско просто не съм пробвал с тоя мотор, не знам.
                        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

                          Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                          От доста време си свързвам изпарителите на кръга, който отива в инжекцията. За конкретната Витара - малките маркучлета, които въртят вода през автоматичния смукач, до дроселната клапа. Не пречи на никого, парното си бачка с пълна сила, а капацитета на водата е съвсем достатъчен. Ако антифриза ти не е някое дърво, до -15 пали без проблем и няма нужда от каквото и да било подгряване. И ако газовата е настроена правилно де. На по-ниско просто не съм пробвал с тоя мотор, не знам.
                          И моята в момента 1.6 16 V е така, но ме притеснява сечението на тези маркучи. Писал съм в други теми и категорично за Витара и Гранд Витара БЕЗ тройници иначе няма парно. Аз когато ги монтирам освен, че ги връзвам последователно слагам изпарителя на мястото на филтъра с активен въглен . С червен антифриз на -40 сутрин пали без проблем на газ.
                          0886/706147 Тунинг на Vitara & Grand Vitara

                          Коментар


                          • #14
                            От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

                            А пък като видя на маркучите на дросела вързан изпарителя се изприщвам. Обикновено тогава газовия клапан е вързан със свински опашки за тръбичките за спирачките,тръбата до отзад е покрай гърнето,а бушона на газовата е на +а на бобината...
                            Калин Владов,09РСПБЗН

                            Коментар


                            • #15
                              От: Правилно свързване на изпарителя и подгряване на антифриза

                              Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                              А пък като видя на маркучите на дросела вързан изпарителя се изприщвам. Обикновено тогава газовия клапан е вързан със свински опашки за тръбичките за спирачките,тръбата до отзад е покрай гърнето,а бушона на газовата е на +а на бобината...
                              Е те на това ми се казва обосновка Ако не ти е трудно, обясни с няколко думи какъв е проблема да се свърже изпарителя към кръга на автоматичния смукач?

                              Плюса на газовата го вързвам на изхода на релето на бензиновата помпа. Клапан, вързан с миша опашка още не съм виждал, но да речем, че няма да ме изненада много.
                              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X