Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

    Личният ми опит с топола вече е доста повече от десетилетие. За липата само казах, че има колеги които са напълно доволни, но при всички случаи мисля, ще иска добра импрегнация. Иначе за рамки наистина, сигурно е най-доброто. А забравих да спомена и шперплата. Сандвич от два листа шперплат с фибран/стиропор между тях е едно отлично решение - цена, здравина, изолация, тегло, лесно за изпълнение и т.н.

    Коментар


    • #32
      От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

      Ицо,дай някоя снимка да видим до къде си докарал пчелина.

      Коментар


      • #33
        От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

        Директен въпрос към майстор-пчеларите: става ли за пчелин районът около с. Оплетня? Намира се под Лакатник, близо до р.Искър, карстов терен, предимно диви цветя, липа, акация, селски плодни дървета - сливи, джанки, дюли, мушмули, черница и горско-плодни. Основни видове дървесна растителност: цер, липа, орех, ясен, келяв габър, дугласка, дрян, глог. На първо четене изглежда добре, но много кошери опустяха през последните години и вече никой не се занимава с пчеларство. Не, че останаха и млади хора де ...
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #34
          От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

          На първо четене и на мен ми изглежда добре. Обаче! Трябва да изясниш защо са опустяли кошерите през последните години? Да не е по причина АГ? Търси някой местен старец който вече не се занимава, той ще ти каже най-добре кое как. И остава най-важния въпрос - охраната.

          Коментар


          • #35
            От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

            И от мен питане като новобранец: оградил съм си пчелина в едно каренце на двора, а на около двайсет метра съм си натрупал стари корпуси от дядо ми. Корпусите са ЛР, а моите сс ДБ10 Един рой се беше настанил в старите и се е развил доста добре...
            Та,прехвърлих ги в нов кошер и по- малко (50см) го местя към мястото му на пчелина. Проблема е, че не мога всеки ден да ходя до там и ще правя тази операция цяло лято. Какво мислите някоя вечер или сутрин рано да го грабна и на местото му да го позиционирам?
            Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
            Mercedes w212 E350 4matic
            Ducati Monster 600
            O888795575

            Коментар


            • #36
              От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

              И до един метър може да го местиш. При повече и ако няма други кошери наблизо, пчелите ще налетят в твоите и като цяло няма да ги загубиш. Проблемът е, че пчелите на рояка са летящи и голяма част от тях могат да отидат при другите кошери... Особено пък ако в момента имаш добра паша. Ако ще го "грабваш и позиционираш", по-добре късно вечер го прави и слагай на прелката някакво сенце, тревички, клонки - т.е. лееко да затрудниш преминаването на пчелите. Сироп или вода в хранилката наливаш задължително и ако трябва му стръскай една-две пити млада пчела. Може и друго, ако мястото позволява и имаш подходящ кошер - да позиционираш рояка така че да налети в него и малко пчела от друго семейство.
              Иначе ти си интересен случай - дядо ти бил с ЛР, пък ти си караш с ДБ Ако беше питал у пчеларския, знаиш ли колко критики щеше да отнесеш, хаха... Какви са ти идеите за инвентара от дядото?

              Коментар


              • #37
                От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                Хаха още не сън набрал смелост за пчеларския форум, тук си ми е ОК.
                Случая ми е, че дори не знаех че дядо ми е бил на ЛР все си мислех за ДБ.... Домъкнал съм 5-6 стари сандъка, от които да излезнат 3 след постягане и бодисване. Още не мога да смогна до Тях, за това си купих 4 ДБ полистиролни. Сега тая отводка е в единия на ЛР рамки. В другите три са настанени семейства вече с пълни магазини ще има сефте на центрофугата. Днес дойдоха още 4 полистиролни- 2 дб10 и 2ЛР. Е те там ще вакарам част от инвертара на дядото. Рамки обтелни и такива с изградени основи има бол... та ще пробвам и от двете системи. Аз те първа започвам с "умните" въпроси. Както казах ...първа година пчеларстване.
                Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
                Mercedes w212 E350 4matic
                Ducati Monster 600
                O888795575

                Коментар


                • #38
                  От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                  Ааа, то за пчеларския само със смелост не става... Гьонсуратлък си трябва за там Майтапя се.
                  Не те бърка, ползвай всичко каквото си наследил. Пробвай различните размери и лека-полека ще видиш с кое ти е най-удобно и тогава уеднаквяваш. Зависи и центрофугата каква е, но моят съвет е за медодобив да ползваш само рамки с 1/2 ДБ размер. Всичко останало за плодниците и вариации всякакви има.
                  Тоя рояк сега дето е на ЛР рамка - ако е в ДБ корпус и ако гради силно, може да пусне далаци надолу. Или му слагай една проста скара отдолу да не гради или го прехвърляй в ЛР корпус. Може и така както е да му даваш ДБ рамки за градеж, но става мазало понякога - не ги изграждат добре, далаци пускат...
                  Последно редактирано от jordanov sv; 22-06-16, 15:47.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                    Демек... над двата ЛР корпуса, качвам 1/2 ДБ магазин.

                    Мерси, съвети всякакви поемам.
                    Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
                    Mercedes w212 E350 4matic
                    Ducati Monster 600
                    O888795575

                    Коментар


                    • #40
                      От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                      И още нещо - ако ползваш стар инвентар, в смисъл употребяван - хубаво е да му знаеш историята. Специално за сандъците и изградените рамки - умирали ли са пчели на тях и ако да - от какво. Това е най-важно, и оттам нататък дезинфекция където може, разбира се.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                        Грабнах го и го позиционирах за сега всичко е си е на място... има няколко бройки, които се въртят на старото място., но да се оправят
                        Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
                        Mercedes w212 E350 4matic
                        Ducati Monster 600
                        O888795575

                        Коментар


                        • #42
                          От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                          Хакай му сега сироп и основи. Прегледай го след няколко дни да видиш за какво става въпрос.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                            Това и направих. Заредих с основи и налях сироп на този кошер и на още една отводка ДБ. Направи ми впечатление,че отводката не е близнала сиропа, а другите са го облизали до дъно... Това никога не ми се е случвало
                            Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
                            Mercedes w212 E350 4matic
                            Ducati Monster 600
                            O888795575

                            Коментар


                            • #44
                              От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                              Я кажи до къде я докара с пчелите?

                              Коментар


                              • #45
                                От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                                Гледаме се - 12 кошера стиропорни.
                                Пак съм на вълна преместване, взех съседното дворно място и ми се иска да ги изкарам от моето. На около 10 местра ще се преместят.
                                Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
                                Mercedes w212 E350 4matic
                                Ducati Monster 600
                                O888795575

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X