Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

    Здравейте! Пред два от кошерите ми се налага да мине оранжерия. Височината и при билото е 2,80. Разстоянието до нея е 3,00м. На теория слънчевите лъчи падат под около 45 градуса, оранжерията е от найлон=> би трябвало да няма сянка върху кошерите. И въпреки всичко ще ги преместя ,маалко по-назад и встрани, около 3 метра назад и 2 в 4-5 встрани. Според вас кога да стане. Да почакам да започнат да излизат нови пчели, или да изчакам да мине лятото и чак следващата зима?
    Кольо Динев

    Коментар


    • #17
      От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

      Никакъв проблем няма ако останат на сегашното място. Иначе ако искаш да местиш - ако няколко дена няма да има летеж, местиш спокойно. Ако летят, може да местиш назад до 1-2 метра или встрани до 0,5 - 1 метър, това съм гоправил След няколко дена повтаряш пак ако трябва.

      Коментар


      • #18
        От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

        Значи гледам прогнозата и следя за два студени или дъждовни дни, и след това ако излязат ще си пренастроят GPS-a така ли да разбирам. Щото според дядо ми старите пчели няма да се върнат и ще станат като отводки, затова според него е по-добре да се изчака до започване на излюпването на млади пчели, за да сме сигурни че няма да се изпразни кошера.
        Кольо Динев

        Коментар


        • #19
          От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

          Имам въпрос От къде, ще вземеш Лофант? Искам и аз! Ако може да ми пратиш до Варна или да споменеш от къде да се сдобия с този ценен храст. По натам, ще споделя и за моята идея за пчелин над която работя. Но това за Лофанта ми хареса след като прочетох за него!
          Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

          Коментар


          • #20
            От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

            Е какви отводки бе човек, що ме разсминаш? Ако кошера го няма на старото място, почват да го търсят и като не го намерят влизат където намерят. Ако са натоварени с нещо, навсякъде ги приемат, по-слабите кошери приемат с охота таквиз пришълци. Налей и сиропец след преместването, по-гъстичък... И пак ти казвам няма нужда да ги местиш само зарад оранжерията.
            Колегата с лофанта, да не вярва на написаното, ами да провери при някой сигурен пчелар в района за какво иде реч. Сведенията са противоречиви...

            Коментар


            • #21
              От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

              Понеже не намерих подходяща тема да попитам . Покрива на работилницата ни е бетон покрит с воалит бивша парова централа е . Има един огромен ясен който пази сянка . Наоколо дървета много та за пашата не ме притеснява но ортака има идея да качи няколко кошера на покрива . Освен че са много по уязвими за всички пчелоядящи твари си мисля че дори и да ги повдигнем на дървени скари половин метър кошерите и въпреки сянката от ясена жегата която се излъчва от покрива ще им дойде в повече на пчеличките .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #22
                От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                Според мен най-важен е въпросът за пашата, т.е. в радиус 2-3 км наоколо какво има и колко кошера има разположени? И какви са тия пчелоядящи твари дето ги има там при вас? За температурата не знам, пробвате и то ще си покаже. Слагате ги на два дървени палета един върху друг и щом има сянка отгоре нямаш грижи. Даже по-добре сянката да не е много плътна, ами по-рехава. Пчелите перфектно си регулират температурата вътре в къщата, ортакът обаче трябва да им осигурява достатъчно вътрешен обем. Видите ли ги на брада отпред, значи е закъснял. Поилка с чиста вода в непосредствена близост - задължително!

                Коментар


                • #23
                  От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                  Паша дал господ дървета много в близост . Покрай старата линия на гара Пионер и от там гора всякаква колкото искаш . От пчелоядящите съм виждал само стършели но има ли пчели и тия гадини се появяват . Човека си разбира от работата но по миналата година му откраднаха десетина кошера от района над щъркелово гнездо . Копелетата му бяха оставили само един кошер и то вероятно защото не са имали място да го натоварят . Тая година го хвана като се рои та станаха два кошера . Тука при нас поне няма страшно от към кражба . Това лято ни подариха две правени модулни машини за правене на кошери . Едната е форматен циркуляр с два диска другата е на една ос с фрези за зъбите та мислим да направим поне кошерите за по без пари през зимата . Кошери по къщите покрай мене няма . Тия дето имаха измряха и сега няма нищо . То и само в двора на завода има паша за няколко кошера .
                  Последно редактирано от sek.1; 01-01-16, 17:37.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #24
                    От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                    Еми чудесно, действайте смело. Това за охраната даже е по-важен фактор и от пашата, за жалост. Стършелите са голяма гадост наистина, но пчелите умеят да се пазят, пък и вие ще наслагате капани. Щом машините са ви в ръцете, правете сандъците дебели колкото ви позволява материала! Колкото по-дебели, толкоз по-добре. По БДС даданите бяха 33 мм, ЛР 25, сега масово ги правят на 25, даже и на 20 се пробват някои. Едновремешните бяха на 40 и повече и затова изкарваха по 50 години, моите първи два броя бяха баш такива. Но най-важното е, че лятото по-лесно си регулират микроклимата вътре в дебелия сандък.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                      Щом машините са ви в ръцете, правете сандъците дебели колкото ви позволява материала! Колкото по-дебели, толкоз по-добре. По БДС даданите бяха 33 мм, ЛР 25, сега масово ги правят на 25, даже и на 20 се пробват някои. Едновремешните бяха на 40 и повече и затова изкарваха по 50 години, моите първи два броя бяха баш такива. Но най-важното е, че лятото по-лесно си регулират микроклимата вътре в дебелия сандък.
                      Колега, тия едновремешните по 40 как късат ръце и трошат кръстове не е истина. Особено ако са с дълбок капак, който покрива и магазина. 33 също не бих си направил - за 10 кошера ОК, ами ако станат 100 дископатията ти е в кърпа вързана. Относно микроклимата на запад знаеш, че са го измислили : полистиролни кошери с над 10 пъти по-добра термоизолация от дървото. В един от популярните пчеларски форуми това беше много дъвкано, цитираха се даже замервания, че кой знае каква разлика между 33 и 25 откъм микроклимат няма.

                      Та съвета ми е ако са дървени нека са тънки. Знаете старото правило : Пчелата не мре от студ, мре от глад

                      Коментар


                      • #26
                        От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                        Колега, и аз съм от дъвкачите в оня форум, и ти което казваш общо взето е вярно, само че по принцип. А моето мнение което си цитирал е в отговор на конкретен въпрос - за настаняване на НЯКОЛКО кошера, а не 100, при наличие на ДЪРВОДЕЛСКИ машини, а не преси за полистирол и възможност за изработка на ДЪРВЕНИ кошери а не на ПОЛИСТИРОЛНИ. Не знам дали си забелязал, но Колегата задал въпроса, освен всичко друго е Инженер, много на ти с мотокарите и съм сигурен, че ако се стигне до повдигане и местене на тежки сандъци няма да разчита само на ръце и кръстове, ами на акъл преди всичко и даже и ще ни изнесе няколко часа лекция. Дебелината на макс я препоръчвам в Конкретния случай не поради СТУДа, а поради ЖЕГАта. Сандъци с дълбок капак и вътрешен магазин по нашия край /Центр. Сев. Бг/ отдавна-отдавна вече никой не прави и в моето село поне от десетина години май никой не ползва, та не мога да си представя че сега някой би тръгнал тепърва да се занимава с такива... Без да уточнявам, но в някои деликатни случаи пък теглото на сандъка е преимущество при равни други условия...
                        В заключение, добре дошъл и разчитам на активното ти присъствие в нашите дискусии!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                          Добре заварил,
                          Аз не споря, просто казвам, че аз в този случай бих си направил 25мм дърво...явно по-обстоятелствено от нужното.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                            За 25 мм съм съгласен, единствено ако за теб са водещи следните фактори:
                            1. Икономия на дървен материал,
                            2. Стремеж към ранно пролетно развитие,
                            3. Опит за съвместимост с масово предлаганите елементи на пазара,
                            4. Ниско относително тегло на кошера.
                            При всички други случаи, аз казвам, че колкото по-дебел, толкоз по-добре.

                            П.п. Ако търсиш лекота на сандъка, прави ги от топола. Има колеги, дето са много доволни и от липата, но там нямам личен опит.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                              С топола нямам опит, но липата не мисля че става за съндъци. Много вода пие това дърво. Виж за рамки е идеална.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                                Аз сам съм си правил кошерите, само един си купих в началото дебел 25мм и вече не става за ползване, а е на 5 години. Другите са ми по 35мм дебели и нямам никакви проблеми. Кошери не вдигам, от 5 години си стоят на едно място и единствено магазини свалям и качвам, но не е толкова трудоемко. Има разлика в дебелината на кошера. Тънкия рано се развива, но лятото добива е много малък от него.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X