Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво направих по Кията днес?

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Какво направих по Кията днес?

    При мен оборотомера си работи, ама не съм махал компютъра. Ако компютъра стои и въпреки това оборотомера ти не работи, търси проблема в датчика на коляновия вал. 99% съм сигурен, че от там чете гадината. Няма нищо общо нито с помпата, нито с динамото, както се предполага по принцип, понеже работи без динамо и при мен без помпа. На кофти място е, ама се стига някак до него.

    Помпата ти най-вероятно е имала извод за ръчен авансатор, с жило?

    Моята беше с оная простотия измислена от някой японец, дето си е нямал друга работа - воден авансатор. Не ми се занимаваше да прекарвам маркучи до него, а и не се знаеше дали ще сработи. Не позволяваше и модифициране самия му механизъм за съжаление, та го махнахме директно от помпата и затапихме с метално капаче мястото. Т.е. ми трябва авансатор от друга помпа, ако реша да минавам по тая пътечка.
    Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
    Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

    Коментар


    • От: Какво направих по Кията днес?

      Първоначално публикуван от McNicko Преглед на мнение
      При мен оборотомера си работи, ама не съм махал компютъра. Ако компютъра стои и въпреки това оборотомера ти не работи, търси проблема в датчика на коляновия вал. 99% съм сигурен, че от там чете гадината. Няма нищо общо нито с помпата, нито с динамото, както се предполага по принцип, понеже работи без динамо и при мен без помпа. На кофти място е, ама се стига някак до него.

      Помпата ти най-вероятно е имала извод за ръчен авансатор, с жило?

      Моята беше с оная простотия измислена от някой японец, дето си е нямал друга работа - воден авансатор. Не ми се занимаваше да прекарвам маркучи до него, а и не се знаеше дали ще сработи. Не позволяваше и модифициране самия му механизъм за съжаление, та го махнахме директно от помпата и затапихме с метално капаче мястото. Т.е. ми трябва авансатор от друга помпа, ако реша да минавам по тая пътечка.
      Компа го разкачих от всякъде! Динамото и то е от някакво Паджеро. Помпата нямаше ръчен авансатор, ама с малко пребългаряване се получи.
      Воден авансатор имам.ама не смогва. Доста инертен е и ако него докомпенсирам с ръчното ми е проблем.

      Коментар


      • От: Какво направих по Кията днес?

        Единствен смислен вариант е електронно реле, което да е зависимо от температурата. Лятото грее 5-10 сек, при температури под 5 гр /примерно/ грее 5 минути.
        Може да се реализира с контролер, а за такива като мен които не разбират от писане на програми за ПИК или Атмега, става с обикновен таймер 555.
        И никакви водни авансатори и т.н.

        Преди доста години имах Ситроен БХ дизел. Там корекцията на аванса е с жило и термодатчик - не работеше като я купих, и докато замина за скраб /на почти 700 000км!!!/ не съм имал никакви проблеми нито зиме, нито лято!
        Последно редактирано от pansim; 02-11-17, 07:57.
        Панайот Бърдарски
        0887 60 77 22

        Коментар


        • От: Какво направих по Кията днес?

          Идеята е точно за реле-таймер, но готовите варианти не вършат работа, та се прави специално за случая.

          Липсата на допълнителен аванс за палене не е проблем, когато се подгрее по-стабилно мотора. И понеже киата е с предкамерно впръскване и свещите не греят директно в цилиндъра, си иска малко топлене и след като запали, особено ако няма как да се бутне малко допълнително предварение за студен старт. Ситроенските мотори от ония години носят на малко повече предварение и нямат такива проблеми, маздовия чукан от друга страна пък страда от главоболие и не е хубаво да му се набива много аванс. Та в тоя ред на мисли, ше си го грея повече, докато не намеря помпа донор за авансатор.
          Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
          Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

          Коментар


          • От: Какво направих по Кията днес?

            Добре де, релето що не работи като се смени помпата ?
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • От: Какво направих по Кията днес?

              Помислете за регулируемо реле за време + лампа от директно от свещите защото тая на таблото лъже.
              Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

              Коментар


              • От: Какво направих по Кията днес?

                Първоначално публикуван от McNicko Преглед на мнение
                Идеята е точно за реле-таймер, но готовите варианти не вършат работа, та се прави специално за случая.
                Това е вярното решение. Ако един ден се повреди и моята, ще правя вариант с мех. помпа и самоделно електронно реле с два режима, в зависимост от температурата на мотора.
                Панайот Бърдарски
                0887 60 77 22

                Коментар


                • От: Какво направих по Кията днес?

                  Пак не ми е ясно що трябва да се открива топлата вода ?!
                  Ако не става с оригиналното, пълно е с релета които могат да се ползват, а и да си взимат сигнал от температурен датчик за продължителността на работа.

                  P.S. КИАта като е топла включва ли свещите поне за малко или въобще не ги пали ?
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • От: Какво направих по Кията днес?

                    И аз не знам що не работи като се смени помпата. Подозирам, че е заради някой авариен режим.

                    Лампата в таблото по-горе писах как я излекувах с диод, който работи успоредно с управлението на релето.

                    Готово реле не можах да намеря подходящо. Основния проблем е, че искам да работи за определен период от време, но да стартира директно при подаване на 12в и после да спира до следващото подаване или до спиране на 12тте волта. Т. Е. Малко странна работа, ама привидно работеща като идея.

                    Термошалтер също е опция, но трябва да му мисля място по мотора, а май такова няма готово и ще трябва да се прави втулка за някой маркуч. От там шалтера да управлява релето и светлината на таблото. И всичко това е много добре, ама до колко градуса да подгрява? Другия проблем е неподгряването при вече топъл мотор, еми може да не трябва, ама аз си държа да подгрее поне малко. Та следователно, трябва да му правя байпас за ръчно подаване.

                    Най-добрия вариант е да грее задължително 30сек и после до достигане на температурата на термошалтера. Ако им някой по-вещ с електрониката, да предложи такова решение, нека заповяда.

                    П. С. Джоу, включва ги и топла и не е за малко. Просто тоя мотор си иска греене, готовите решения не предлагат такава продължителност.
                    Последно редактирано от McNicko; 02-11-17, 21:37.
                    Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                    Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                    Коментар


                    • От: Какво направих по Кията днес?

                      Бих го направил с реле време/ако има такива/ да изключва примерно след 5мин.
                      което е напълно достатъчно.И лятото да подгрява,няма да пречи.
                      Другия вариант нещо от лека кола,което се управлява от тем. датчик.
                      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                      Киа спортаж2000тди 98г
                      Ауди А3 1.9ТДИ
                      Каравана Аdria 390Q

                      Коментар


                      • От: Какво направих по Кията днес?

                        Първоначално публикуван от McNicko Преглед на мнение
                        ...
                        П. С. Джоу, включва ги и топла и не е за малко. Просто тоя мотор си иска греене, готовите решения не предлагат такава продължителност.
                        Ми аз имам две или три релета за XUD7 и XUD9 които работят точно така, като взимат инфо от температурен датчик.

                        Имам и едно от VW шестак, но то не грее като е топло.
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • От: Какво направих по Кията днес?

                          Айде и аз да се оплача. И при мен се появи леко затруднено палене сутрин като застудя. Пали , но работи като на три цилиндъра и изпушва бяло-сив дим, след десетинасекунди изчиства и работи като часовник. Мисля първо да видя свещите, но все не остава време. Тея дни направо ще ги сменя и ще видя дали има ефект.

                          Коментар


                          • От: Какво направих по Кията днес?

                            Геца, провери освен свещите, и напрежението което се подава към тях. При мен бе едва 7.2 волта. И съответно грее слабо и пали на два-три цилиндъра докато заработи добре.
                            Нико - като остане малко свободно време, ще тествам нещо простичко и ще пиша тук за резултата.
                            Панайот Бърдарски
                            0887 60 77 22

                            Коментар


                            • От: Какво направих по Кията днес?

                              Ето и обещаната схема. Мисля няма нужда да обяснявам как работи, но ако някой иска...Схемата е тествана днес от мен, но на масата на работилницата. В колата не съм я пробвал, но не виждам причина да не работи. Единствено може да се наложи добавяне на LC филтър по 12 волта захранване, но, може и да няма нужда. С показаните стойности времената са 20 сек. при затворен термоконтакт, и малко над 5 мин. при студен "двигател"
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:555.GIF
Прегледи:1
Размер:12.9 КБ
ID:5771838
                              Панайот Бърдарски
                              0887 60 77 22

                              Коментар


                              • От: Какво направих по Кията днес?

                                Страхотно, тия дни ще бягам до магазина за компонентите! Да видим какво ще стане. И ще търся подходящо място за термошалтера по колата при първа възможност.
                                Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                                Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X